Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Sesje RPG - DnD > Archiwum sesji z działu DnD
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum sesji z działu DnD Wszystkie zakończone bądź zamknięte sesje w systemie DnD (wraz z komentarzami)


Zobacz wyniki ankiety: Co sądzisz o naszej sesji (jak Ci się gra)?
Sesja dla sado-maso, ledwie da się w niej grać 0 0%
Mało heroic fantasy, dajcie więcej smoków i księżniczek do uratowania 0 0%
Więcej wątków szpiegowskich... Karraambaa! 0 0%
Za mało wątków, fabuła się rwie, nudzę się 0 0%
Jest super! Obiecuję pisać dwa razy w tygodniu! 2 66.67%
Jest dobrze jak jest, to sesja szkoleniowa a nie epik 2 66.67%
Sonda z Wielokrotnym Wyborem Głosujących: 3. Nie możesz głosować w tej sondzie

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19-05-2009, 21:54   #1
 
Sayane's Avatar
 
[komentarze] Sesja dla początkujących

Witamy w sesji dla początkujących. Osoby, które dostały się do sesji proszę o potwierdzenie swojego uczestnictwa (oraz podanie numerów GG) wpisując się w niniejszym temacie.

Grają:
 • Amm jako Rang
 • Bażna jako Lidia
 • Callisto jako Maeve Talaudrym
 • Emma jako Verna Lodernn (udział w sesji zawieszony do odwołania, NPC)
 • Epimeteus jako Kalel
 • Lynka jako Tua Meravel (udział w sesji zawieszony na czas wakacji, NPC)
 • madman jako Lusus
 • Tabasa jako Elena Hawklight (zrezygnowała z sesji, obecnie jako uwięziony NPC)
 • Tenar jako Tuyr Halendyr (zrezygnowała z sesji, obecnie jako uwięziony NPC)

* * *


Zasady gry:
 1. Imiona postaci oraz NPCów piszemy boldem. Nie trzeba wyróżniać każdego jednego imienia, wystarczy zrobić to co jakiś czas, by przykuwało wzrok.
 2. Wypowiedzi postaci piszemy kursywą, natomiast myśli ujęte w cudzysłów lub zwykłą czcionką.
 3. Narracja w pierwszej lub trzeciej osobie, jak komu wygodniej. W większości sesji na LI preferowana jest jednak narracja trzecioosobowa.
 4. Zakaz używania emotikonów.
 5. Wulgaryzmów proszę używać jedynie, jeśli są one niezbędne do wyrażenia charakteru bohatera, lub jego stanu emocjonalnego.
 6. Jeśli ktoś ma zwierzaka sam opisuje jego działania (co nie znaczy, że nie możemy również zadziałać). Jeśli cały post zajmie opis tego, co robi pies - może i tak być.
 7. Można wklejać swoje ilustracje (proszę zwrócić uwagę na wymiary, by obraz nie zajmował 3/4 posta, rozbijając tekst) lub muzykę; jeśli uważacie, że doda to klimatu.
 8. Naczelna zasada: jeśli czegoś nie napiszecie - to nie istnieje! Proszę więc pamiętać o zabieraniu broni, bagaży, jedzeniu, piciu, a także rozglądaniu się czy nasłuchiwaniu.
 9. Jeśli post zostanie stworzony przez kilku graczy (np. dialog lub zasadzka) proszę zaznaczyć to w komentarzach.
 10. W granicach rozsądku można tworzyć własnych NPCów (np. kelnerkę czy gońca), lub miejsca (nie musicie nas pytać, czy przy karczmie jest wychodek).
 11. Jeśli chcecie wykonać większą akcję możecie zgłosić nam ją zawczasu i wspólnie opracujemy jej opis. Ale uwaga: jeśli zapowiedziana akcja się nie powiedzie, nie można się z niej już wycofać!
 12. Jeśli zajdzie potrzeba wysłania ukrytej wiadomości (UW) kod to: [ukryj=nick gracza]post[ /ukryj] (bez spacji). Ponieważ kod działa tylko na jedną osobę na raz, przy UW skierowanym do gracza prosimy zrobić kopie również dla obu MG. Proszę nas powiadamiać o każdym UW w poście (czasem ich nie widać). Starajcie się jednak używać tej opcji tylko, gdy to niezbędne.
 13. Jak napisała kiedyś Ribesium: "Proszę zwracać uwagę na szczegóły i nie zniechęcać się. Należy czytać wnikliwie, wychwytywać aluzje i czytać między wierszami. Im dokładniej i więcej będziecie pytać/myśleć, tym lepiej dla Was". Ponadto: Nigdy nie ufaj MG!
 14. Prosimy zgłaszać nam problemy z widocznością obrazków, brakiem zapowiedzianej muzyki czy UW. Zgłaszać można również nasze błędy oraz konstruktywną krytykę pod adresem MG.
 15. W razie wątpliwości pytać można, a wręcz należy (!) (w komentarzach, przez PW lub GG) - po to została stworzona ta sesja.
Częstotliwość pisania postów:
 1. Częstotliwość pisania postów: minimum jeden post gracza na tydzień.
 2. Jeśli ktoś nie może pisać (ewentualnie nie ma kompletnie pomysłu) proszę to zgłosić w komentarzach, a MG wezmą postać na chwilowego autopilota. Proszę jednak nie liczyć w takiej sytuacji, że postać zrobi coś więcej, niż chodzenie za drużyną czy jedzenie (chyba że właściciel pozostawi nam wyraźne wskazówki).
 3. Jeśli gracz zniknie na więcej niż dwa tygodnie bez uprzedzenia zostanie usunięty z sesji.
Zasady i wskazówki odnośnie pisania postów:
 1. Przede wszystkim: gramatycznie, ortograficznie, poprawną polszczyzną. Wszelkie "dys" powinny być wspomagane słownikiem lub sprawdzaniem pisowni. Post zawsze można wysłać nam do korekty przed wysłaniem. Jeśli znajdziemy błędy będziemy prosić o ich poprawę. Przy braku reakcji poprawiony na czerwono post zostanie wrzucony w komentarze ku przestrodze.
 2. Wbrew pozorom przecinki, kropki, spacje oraz duże litery rozpoczynające zdanie (nazwy własne czy imiona) mają znaczenie dla czytelności posta. Nawet krótki i mało treściwy post jest przyjmowany bardziej pozytywnie, gdy jest przejrzysty wizualnie.
 3. Opisy. Post w stylu: "Wchodzę do karczmy. Siadam. Zamawiam piwo. Zamawiam też jedzenie, bo burczy mi w brzuchu" nijak się ma do opisu: "Strudzony podróżą Axel z ulgą wszedł do karczmy. Usiadł na ławie i z przyjemnością rozprostował zmęczone członki. Piwa karczmarzu! - zakrzyknął, po czym słysząc burczenie swego brzucha dodał - i pieczonego prosiaka z kapustą, ale migiem!". Innymi słowy: od powodu działania, przez cel do wyniku.
 4. W sesji preferujemy zdania złożone. Złożone nie znaczy tu: kilometrowe! Wypowiedź typu: "Idę do karczmy, po drodze zbieram grzyby; gdy już zebrałem gotuje z nich zupę i podaje na stół ze słowami Jedzcie i smacznego, po czym patrzę jak wszyscy jedzą ze smakiem i nikt się nie krzywi - bardzo się z tego cieszę." zawiera zbyt wiele informacji (o długości nie wspomnę), przez co jest nieczytelna i marnej jakości. Swobodnie można by ją rozbić na 3-4 krótsze i ładniejsze zdania.
 5. Kolejna sprawa to adekwatny język. Jeśli Wasza postać pochodzi ze wsi, czy małej mieściny, to nie powinna posługiwać się językiem wyrafinowanym, czy wręcz akademickim. Oczywiście nie oczekujemy wypowiedzi typu "Kali jeść", ale "Szanowny panie, czy będzie mi pan łaskaw podać tę smakowicie wyglądającą, godną podniebienia bogów tuszę wieprzową?" też niezbyt pasuje do zwyczajnego 20-30-latka.
 6. Mówiąc język mamy również na myśli użyte słownictwo. Czasem jak człowiek stara się ładnie pisać zaczyna używać słów czy wyrażeń, które nie są używane w takich zestawieniach, bo są stylistycznie niepoprawne i po prostu "tak się nie mówi".
 7. Prosimy uważać na używany w opisach czas. Mieszanie czasu teraźniejszego i przeszłego powoduje chaos i jest trudne w odbiorze.
 8. Realia epoki. Odnośnie stopnia rozwoju D&D plasuje się w okolicach średniowiecza - wczesnego renesansu. Proszę mieć to na uwadze w opisach bohaterów i sytuacji.
 9. Zmysły. Wasi bohaterowie nie są "papierowi", oprócz wzroku i słuchu mają też pozostałe zmysły. To, że postać czuje pod palcami gładkość stołu, w nozdrzach zapach pieczywa, a na języku cierpki smak wiśni na prawdę wzbogaca opis. O szóstym zmyśle nie wspominając.
 10. Myśli, emocje, spojrzenie na daną sytuację z punktu widzenia postaci. Dobrym (choć skrajnym) przykładem jest tu sesja "Między Światami", gdzie każdy z graczy opisuje sytuację ze swojego punktu widzenia, dodając przy tym swoje reakcje. Jeśli tworzyliście bohaterów na podstawie tego, jacy sami jesteście lub jacy chcielibyście być macie tu ułatwione zadanie. Zaskoczył Was nasz post? Przestraszył? Rozśmieszył? Zniesmaczył lub znudził? W takim razie jest wielce prawdopodobne, że Wasza postać ma podobny pogląd na przedstawioną sytuację - wystarczy więc to opisać.
 11. Długość postów. Pisanie rozbudowanych postów jest pożądane i z pewnością procentuje. I przyjemniej się je czyta i łatwiej dookreślić daną postać (a co za tym idzie: prowadzić graczowi oraz MG). Rzecz jasna lepszy post krótszy a ciekawy, niż długi a nudny. Jeśli ktoś nie ma weny na opisówkę a ma konkretny pomysł na akcję to proszę pisać. Jeśli ktoś pragnie się rozwodzić nad uczuciami postaci i nie zrobić nawet jednego kroku - proszę pisać również
Zdajemy sobie sprawę, że powyższe punkty mogą wyglądać nieco (bardzo) przerażająco. Nie są one jednak świętą biblią (no, może za wyjątkiem "Zasad gry" ), a wskazówkami mającymi pomóc Wam zorientować się w sposobie grania na forum. Dlatego też wszystko jest wyłożone łopatologicznie oraz w jednym miejscu.

***

Sesję właściwą otworzymy na dniach (maksymalnie do soboty). Wcześniej postaramy się napisać "wstępniak", w którym Wasze postacie będą miały okazję się zobaczyć, poznać, porozmawiać i nawiązać wstępne więzi. Ta "zapoznawcza" część sesji zwykle trochę trwa i nie trzeba do niej zbytnich ingerencji MG.

Dla osób, którym może przeszkadzać niejasny termin rozpoczęcia gry: sesja jest pisana stricte pod Wasze postacie, na podstawie historii oraz profesji jakie dostaliśmy. Dlatego musimy mieć czas, by dostosować scenariusz do potrzeb Waszych bohaterów.

Odnośnie części szkoleniowej: zgodnie z obietnicą będziemy komentować Wasze posty, począwszy od przecinków a na głębi opisów skończywszy. Według nas najlepiej będzie uwagi umieścić w komentarzach do sesji: skorzystają na tym wszyscy i można też wspólnie myśleć nad lepszymi rozwiązaniami; poza tym łatwiej ogarnąć komentarze niż PW. Jeśli ktoś sobie tego nie życzy proszę uprzedzić zawczasu.

Nie podajemy jaką profesją kto gra i Was też o to prosimy. Dzięki temu jest lepsza zabawa w dociekaniu kto jest kim; poza tym (jeśli ktoś zna mechanikę) unika się wtedy odruchowego używania wiedzy gracza, np.: "Nooo, tu mamy złodzieja, to jak trzeba będzie się włamać to mamy jak znalazł, kradzież na +5".
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 17-07-2009 o 08:41.
Sayane jest teraz online  
Stary 19-05-2009, 22:13   #2
 
woltron's Avatar
 
Witam wszystkich!

Pytania/wątpliwości/uwagi/zażalenia (niepotrzebne skreślić ) możecie zgłaszać na GG/ew. tlen:

1715432 - Sayane
2698638 - Woltron

lub na nasze maile:

borze@tlen.pl
sayane@tlen.pl

lub na PW. Pamiętajcie o tym by wysłać maila/PW do obu Mistrzów Gry.

Wasze karty są poprawiane, ale ponieważ do czwartku jestem bardzo zajęty, to pierwsze komentarze pojawią się w okolicach soboty. Od siebie dodam, że błędów nie jest tak dużo, ale parę powtarza się w różnych kartach.

Pozdrawiam serdecznie

GG graczy:

* Amm jako Rang |GG: 2891757
* Bażna jako Lidia | GG: 312423
* Callisto jako Maeve Talaudrym | GG: 9592373
* Emma jako Verna Lodernn | GG: 11377502
* EpimeTeus jako Kalel | GG: 2785556
* Lynka jako Tua Meravel | GG: 7552365
* Madman jako [b] Lusus] | GG: 6399166

NPC, czyli postacie porzucone :P
* Elena Hawklight |
* Tuyr Halendyr |

NPC, stworzeni przez MG:
Pankracego Hallusa - kupiec z którym gracze podążali do Darrow nad Srebrnym Jeziorem. Zamordowany w tajemniczych okolicznościach.
Jakob i Robe - niesympatyczni, strachliwi pomocnicy Pankracego Hallusa.
Gard - właściciel i karczmarz "Szynkla i Piworza", mieszkaniec Podkosów.
Gregor - sołtys Podkosów, a także najbogatszy jej mieszkaniec.
Hard - tropiciel z Podkosów, mężczyzna w średnim wieku, niechętny obcym.
Fardan - zielarz, mędrzec, mieszkaniec Podkosów. Parę lat wcześniej stracił syna.
Margat - mag, który ukradł magiczny pierścień Podkosian i w swym szaleństwie uciekł do Zapomnianej Fortecy.

Miejsca:
Podkosy - mała wioska leżąca między Darrow, a Rzeczką.
Zapomniana Forteca - to tu zbiegł Margat.
 
__________________
"Co do Regulaminów nie ma o czym dyskutować" - Bielon przystający na warunki Obsługi dotyczące jego powrotu na forum po rocznym banie i warunki przyłączenia Bissel do LI.

Ostatnio edytowane przez woltron : 23-07-2009 o 22:29. Powód: dużo, dużo błędów... ech...
woltron jest offline  
Stary 19-05-2009, 22:19   #3
 
Tenar's Avatar
 
Potwierdzam udział.

GG: 5704214
 
Tenar jest offline  
Stary 19-05-2009, 22:55   #4
Amm
 
Amm's Avatar
 
Kilka razy parsknąłem ze śmiechu czytając zasady i wskazówki. Ten mój przesadny humor...
Również potwierdzam udział w sesji.
Nr GG: 2891757 - z reguły jestem niewidoczny, więc mając jakieś sugestie/rady/pytania proszę pisać o każdej porze. Przeważnie można mnie spotkać w godzinach 15-21.
Na koniec propozycja do MG: Wstawcie podane tutaj nr GG do pierwszego posta. Łatwiej będzie znaleźć danego gracza.
 
Amm jest offline  
Stary 19-05-2009, 23:29   #5
 
Callisto's Avatar
 
Ok, potwierdzam. Moje gg: 9592373, zwykle siedzę na niewidoku, w godzinach wieczornych (18-23:30)
 
Callisto jest offline  
Stary 20-05-2009, 00:02   #6
 
Bażna =^^='s Avatar
 
Też potwierdzam udział i popieram pomysł Amm co do GG. Z reguły jestem dostepna do 14:00.
Moje GG: 312423
 
Bażna =^^= jest offline  
Stary 20-05-2009, 00:21   #7
 
Epimeteus's Avatar
 
Ja też oczywiście potwierdzam przyłączenie się do gry. Moje gg to 2785556. Z dostępnością różnie, ale codziennie jestem
 
__________________
Nie pieprz Pietrze Wieprza pieprzem.
Epimeteus jest offline  
Stary 20-05-2009, 11:45   #8
 
Tabasa's Avatar
 
Potwierdzam swój udział w sesji, a co do GG, cóż... ze względu na brak czasu nie siedzę w ogóle na komunikatorach, więc mam nadzieję, że to nie będzie wielki problem ^^. W razie czego łapcie mnie na PW.
 
Tabasa jest offline  
Stary 20-05-2009, 14:39   #9
 
Lynka's Avatar
 
I ja potwierdzam swój udział.
GG: 7552365

Nie mogę się już doczekac rozpoczęcia sesji..
 
__________________
"A może zmieszamy wszystko razem i zobaczymy co się stanie?"
Lynka jest offline  
Stary 20-05-2009, 18:49   #10
 
Emma's Avatar
 
Witam serdecznie wszystkich graczy, jak i MG
Cieszę się, że udało mi się dostać do kolejnej sesji i dziękuję MG za wyrozumiałośc ;p
Tabasę znam już z 'podwójnego dna', ale miło znów się spotkać.
Jak moi poprzednicy - potwierdzam uczestnictwo w grze, a moje GG: 11377502.
Jestem na GG niemal cały czas, gdyż mam tę aplikację w telefonie ;p
Niewidok także nie oznacza nieobecności.

Mam nadzieję, że sesja ta pomoże nam lepiej wczuć się w granie na forum. Wszystkim - miłej zabawy!
Pozdrawiam
 
__________________
'Poświęcenie trwania w kłamstwie.
Wszystko się kończy
Wkrótce zrozumiesz
Że byliśmy poza czasem'
Emma jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:09.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168