Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Sesje RPG - DnD > Archiwum sesji z działu DnD
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum sesji z działu DnD Wszystkie zakończone bądź zamknięte sesje w systemie DnD (wraz z komentarzami)


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-11-2009, 16:32   #1
Banned
 
[FR 4.0 / ST][Komentarze] Wydarzenia w Winterheaven

Witam w komentarzach do sesji zarówno Graczy, jak i Kibiców, a także Przechodzących Obok i Tylko Zaglądających...
Sesja z natury swojej jest warsztatowa, więc zachęcam i zapraszam do zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości i co tam jeszcze...


Sama sesja jest tutaj...

*****


Na początku kilka zasad ogólnych, szczególnych i innego marudzenia DMa.


Jak piszemy posta:

- standardowo piszemy w 3 osobie czasu przeszłego dokonanego, jak opowiadanie,
- imiona (nazwiska, określenia) postaci graczy pogrubiamy,
- nie zmieniamy kolorów, ani wielkości czcionki,
- dialogi piszemy od myślnika i kursywą,
- myśli piszemy kursywą i otaczamy cudzysłowem,
- grafiki – mile widziane, ale pod kilkoma warunkami: ilustrujące sytuację, ważny przedmiot lub wnętrze; bez powtórzeń (jedno wnętrze pokoju wystarczy); najlepiej średniej wielkości (max. 600 pixeli szerokości),
- inne media (animacje, dźwięki i muzyka) – bardzo oszczędnie. Ja się zgadzam z tym, że post z muzyką jest lepszy niż post bez muzyki, ale dwa posty z muzyką na tej samej stronie to już kakofonia dźwięków.

Ogólnie – wystarczy wziąć dowolną książkę i zobaczyć jak tam wygląda formatowanie tekstu.

Postów wymagam solidnych, nie muszą to być wielostronnicowe opowiadania, ale też nie jednolinijkowce. Za ortografię i literówki ścigam – do pisania proszę używać edytora lub przeglądarki z korekcją tekstu, przy tego typu narzędziach robienie błędów jest po prostu objawem lenistwa. Styl i składnia – też obowiązuje polska, tu jednak czepiam się mniej – przypominam, że są to DDki, więc... słowa typu: „ziom” czy „fajnie”... odpadają. Jednocześnie D&D nie są systemem „historycznym”, więc nie jest konieczna archaizacja języka.

Prędzej czy później dojdzie do jakichś dialogów. Te przeprowadzamy na GG lub przez PW, a po zakończeniu wstawiamy posta z całym dialogiem... Pamiętajcie równocześnie o deklaracjach dialogowych w introspekcjach!

NPCe i kreacja świata. Gramy storytellingowo, co znaczy, że gracze mają znaczną swobodę w kreowaniu wyglądu świata wokół siebie. Zarysy lokacji oczywiście będę podawał, ale wypełnienia i detale tworzą już gracze. Jeżeli idzie o NPCów - dzielimy ich na dwie grupy: nieważnych dla scenariusza (którzy kreowani i prowadzeni są przez Graczy) - barman, sprzedawca, pokojówka, służąca, etc. Postacie takie dostarczają informacji jakie bezproblemowo znać może każdy mieszkaniec oraz nie wchodzą w dużą interakcję z postaciami Graczy. Oraz ważne dla scenariusza - odgrywane przez DMa lub kreowane przez Graczy na podstawie wytycznych prowadzącego. Akcja - zwłaszcza w postach opisowych można ją tworzyć, ale z umiarem. Pamiętajcie, że akcja wpływa na wszystkie postacie w grze, więc jak ktoś zapragnie opisać pożar karczmy, to reszta już sobie nie porozmawia.
Na pewno po pierwszych kilku postach załapiecie jak to wygląda i jak działa. W razie czego – zawsze można napisać do mnie z pytaniem czy taka akcja będzie OK.

PC. Postacie innych graczy są nietykalne. Nie można nimi kierować w swoich postach, nie można opisywać ważnych akcji innych postaci, jeżeli nie zostały one opisane przez DMa lub „właściciela” postaci. Co to są ważne akcje? Takie, które mają wpływ na akcję („wyciągnął miecz”) lub kreację bohatera („zaczął wrzeszczeć”). Można opisywać mniej ważne akcje, ale na każdą prośbę gracza prowadzącego postać trzeba swojego posta przeedytować dopasowując opis do uwag „właściciela”.

WAŻNE: Czytamy to co napisali inni i się tego trzymamy. Jeżeli ktoś przed nami napisał: „siedzimy przy byle jak zbitym z desek stole na którym stoi świecznik”, to nie wolno tego samego stołu opisać jako: „doskonałą elficką robotę z delikatnymi zdobieniami i magiczną lampą oświetlającą potrawy”. Trzymanie się realiów świata i opisów potrzebne jest w każdych RPGach i będę ścigał „zmieniaczy świata”. Z tej przyczyny dobrze jest nie czekać z napisaniem posta do ostatniej chwili.

Retrospekcje. Mamy ograniczoną interakcję ze sobą i zwłaszcza przy dłuższych scenach konieczne będzie zastosowanie retrospekcji, czy to zdarzeń bieżących czy wcześniejszych. W retrospekcjach możemy spokojnie wykorzystywać wątki (czy nawet stwierdzenia innych graczy), ale niech te retrospekcje czemuś służą, a nie są tylko przepisywaniem tego co powiedzieli czy napisali inni.
Introspekcje. W swoich postach możecie (a nawet powinniście) stosować również introspekcje, czyli deklaracje przyszłych akcji ubrane w wypowiedzi lub myśli.

Języki. Jak zwykle w takich wypadkach. Wszystkie postacie w D&D znają język wspólny (common), to znaczy – polski. Część postaci zna inne języki i tutaj moja prośba. Jeżeli ktoś zamierza używać języka obcego to są dwie możliwości: używa języka nieistniejącego („isy vaanat interk saanuu”) lub używa znanego sobie języka obcego, czyli np. elficki to... rosyjski. Zawsze należy umieścić informację, w jakim języku się mówi.Przykładowego posta Gracza macie w drugim poście sesji. Porównajcie sytuację opisaną we wprowadzeniu z tym co piszę „z perspektywy” gracza. Aha, aby było jasne – nie twierdzę, że to jest dobry post. Każdy ma swój styl pisania i powinien go doskonalić.Kilka spraw organizacyjnych:

0. Jeżeli coś jest niejasne, są pytania, nie wiecie czy coś możecie zrobić, etc - DM jest do dyspozycji pod PW i GG (co nie znaczy, że siedzę przez cały dzień na necie). Abyśmy mieli dobrą komunikację dobrze by było aby każdy podał swoje GG (niezależnie czy tutaj w wątku, czy poprzez PW). Jeżeli ktoś bardzo nie chce to zmuszać nie będę.
1. Będę w komentarzach zamieszczał informację do kiedy czekam na posty i deklaracje graczy. Jest nas sporo i proszę o trzymanie się wyznaczonych terminów (będzie to przeważnie tydzień). Jedna opuszczona tura bez sensownego usprawiedliwienia może się każdemu zdarzyć. Druga – postać przechodzi na autopilota (wykonam postacią ruch najbardziej mnie odpowiadający, niekoniecznie zgodny z zamiarami Gracza); trzecia opuszczona tura bez usprawiedliwienia - „Pani / Panu już dziękujemy”
2. W postach swoich będę na końcu zamieszczał „mechanikę” posta. Będzie ona w kolorze szarym. Wszelkie pytania i wątpliwości będziemy rozwiewać w komentarzach.
3. Jeżeli ktoś chce coś zdeklarować „na boku” proszę to robić w komentarzach, aby nie rozwalać postów. Można oczywiście również opisać pobudki postaci (jeżeli ktoś nie potrafi tego zmieścić w poście).
4. Avatarki maksymalnie 200 pikseli szerokości wklejamy do panelu sesji lub obrazek przysyłamy
DMowi na maila, to ja to obrobię i wkleję.
5. Sesja ma kostki, więc pewnie czasami sobie będziemy rzucać. Za każdym razem będę o tym informował.


Ufff... Lekcję organizacyjną mamy za sobą więc przechodzimy do konkretów:
Dla rozluźnienia – Winterhaven w „krzywym zwierciadle”.


Jak napisałem w rekrutacji – wasze postacie przybyły do Winterhaven w różnych celach i kierowane różnymi pobudkami. Tam gdzie było to konieczne – rozwinąłem nieco wątki z historii, starając się zgrać w czasie i w miarę skorelować wasze historie i działania w mieście. Każdemu z graczy przesłałem PW z informacjami jakie uzyskaliście będąc w miasteczku, kogo spotkaliście w karczmie i, ewentualnie, w mieście. Wiecie, że mieszkańcy miasteczka odnoszą się z dużą rezerwą do obcych. Wielu z nich nigdy nie odeszło od miasta na więcej niż kilkaset metrów – nie zamierzają więc nikomu pomagać w jakiejkolwiek wyprawie, czy nawet mieszać się w sprawy, które wy prowadzicie. Wszyscy doskonale zdajecie sobie sprawę z faktu, że sami nie podołacie zadaniu. Zauważyliście jednak wielu obcych w mieście i podczas wieczerzy postanowiliście porozmawiać...

Od tej sceny zaczynamy.
Sytuacja jest dość klarowna – Sylvana, chcąc zapewnić lepszym, w jej mniemaniu, gościom odpowiednie warunki do posiłku; zarezerwowała jeden ze stołów tylko dla nich. Tak więc się złożyło, że „zmuszeni” zostaliście do wspólnego wieczerzania. Nawet Wam to pasuje, nie znacie się, a siedząc razem prościej nawiązać rozmowę...
W pierwszym poście proszę: opisać się (ja zrobiłem to bardzo pobieżnie koncentrując się tylko na charakterystycznych cechach); jeżeli ktoś uważa to za stosowne – przedstawić się; zapoznać się i przedstawić swoje zamierzenia (pamiętajcie o otrzymanym PW). Zaczynamy od sceny wieczerzy, ale oczywiście można zrobić retrospekcję.


Czas na odpisanie – tydzień, czyli do 15/11/2009 do końca dnia.UWAGA - KP D&D4EPonieważ wypełnione karty postaci nie są nam konieczne do rozpoczęcia rozgrywki (nie przewiduję żadnych walk w karczmie) - równolegle z pierwszymi postami sesyjnymi będziemy pracować nad naszymi kartami postaci. Proszę zapoznać się z opisem karty postaci w tym artykule...

Następnie, pamiętając o tym kim jest Wasza postać i jaka jest jej rola przyporządkować do współczynników głównych wybrane przez Was wartości. Podaję tablicę standardową 16 14 13 12 11 10 oraz wartości z tablic modyfikowanych:
14 13 13 13 13 13
14 14 13 13 13 11
14 14 14 12 12 11
14 14 14 14 12 8
15 14 13 12 12 11
15 15 13 12 11 10
16 15 12 11 11 10
16 14 14 12 11 8
16 16 12 10 10 10
16 16 12 11 11 8
17 15 12 11 10 8
17 14 12 11 10 10
18 13 13 10 10 8
18 14 11 10 10 8
18 12 12 10 10 10

Po wybraniu wartości dodajecie do atrybutów jeszcze bonusy pochodzące z rasy:
u Człowieka +2 do wybranego atrybutu;
u Elfa +2 do WIS oraz +2 do DEX;

Wartości jakie przypisaliście atrybutom proszę przysłać mi na PW.
Oczywiście – jeżeli ktoś chce to może sobie od razu wyliczyć dalsze wskaźniki... Czy nawet wydrukować i zacząć wypełniać kartę... Ja ze swej strony każdemu z graczy zrobię kartę w builderze...

Drugą rzeczą jaką proszę, abyście zrobili jest wybór 4 umiejętności (skills) jakie chcecie, aby wasza postać miała wyuczone. Te umiejętności proszę również przesłać mi na PW.


Pytania i wątpliwości, komentarze, skargi, etc. ?Moje GG 10987406 – jak nie chcesz trafić na listę „zablokowani” to przedstaw się!
 

Ostatnio edytowane przez Aschaar : 09-11-2009 o 18:17. Powód: link...
Aschaar jest offline  
Stary 09-11-2009, 17:19   #2
 
Lady's Avatar
 
Hej wszystkim.
Na razie tylko się przywitam. Cieszę się, że udało mi się dostać do sesji. ^^

Mistrzu, można jeszcze zmienić troszkę wygląd postaci? Głównie chodzi mi o kolor włosów, do przedstawionego w karcie nie mogę znaleźć avatarka.
 
Lady jest offline  
Stary 09-11-2009, 17:36   #3
Banned
 
Oczywiście, że można...

Nawet jak komuś nie spasuje klasa to można będzie coś z tym zrobić...
 
Aschaar jest offline  
Stary 09-11-2009, 21:33   #4
 
Komtur's Avatar
 
Witam wszystkich graczy/graczki i oczywiście DMa!

Mam nadzieję, że będziemy się razem świetnie bawić.

Ach byłbym zapomniał oto nr. GG:11698550
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.

Ostatnio edytowane przez Komtur : 09-11-2009 o 21:36.
Komtur jest offline  
Stary 10-11-2009, 00:07   #5
 
Kołek's Avatar
 
Cześć wszystkim, mam nadzieję że mimo to iż jestem zupełnie zielony we wszystkim nie popsuje tym sesji... Więc proszę o wyrozumiałość A GG nie posiadam.
 
__________________
"Im mniej o mnie wiesz tym lepiej dla ciebie" - tak powiedział KOŁEK.
Kołek jest offline  
Stary 10-11-2009, 09:10   #6
 
Ącki's Avatar
 
Witram DMa i graczy w szczegulności panie, mam nadzieję na dobrą zabawę. Moje GG-11483800 ale żadko tam siedzę więc piszcie raczej na pw.
 
Ącki jest offline  
Stary 10-11-2009, 15:55   #7
 
reddora's Avatar
 
Witam wszystkich graczy po kolei oraz samego DM'a.
Mam nadzieję, ze będzie nam się fajnie razem grało.

Miłej gry!
 
reddora jest offline  
Stary 10-11-2009, 19:17   #8
 
Lynx's Avatar
 
Ącki popraw ortografie w poście bo błędy trochę kują w oczy ;[
 
Lynx jest offline  
Stary 10-11-2009, 20:00   #9
 
Komtur's Avatar
 
Wystąpił jakiś błąd techniczny w sesji, bo w ogóle nie wyświetla mi tekstu.
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline  
Stary 10-11-2009, 20:02   #10
Banned
 
Ponieważ wątek z sesją chochliki wyniosły i trzeba na kawalerię poczekać to jeżeli ktoś ma jakieś pytania czy chce skonsultować zarys posta - zapraszam na PW lub GG.

Pamiętajcie o tym, aby w poście choć trochę się opisać. Jeżeli ktoś ma taką wolę może również ładny opis (nawet z dużym avatarem) wrzucić tutaj w komentarze.

Wasze postacie się widzą, więc siłą rzeczy dostrzegają nawet detale ubioru...
 
Aschaar jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:59.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168