Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Sesje RPG - DnD > Archiwum sesji z działu DnD
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum sesji z działu DnD Wszystkie zakończone bądź zamknięte sesje w systemie DnD (wraz z komentarzami)


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23-08-2010, 08:35   #1
 
Elthian's Avatar
 
[komentarze] Historia o tym, jak zostałem bohaterem...

Komentarze

Witam wszystkich graczy, których postacie powitał Faerun i które będą tworzyły historie o tym jak zostali bohaterami. Oto temat komentarzy, tutaj się zgadujemy i planujemy, tutaj rozstrzygamy wątpliwości mechaniczne i fabularne, tutaj nie gadamy bez sensu, bo nie chcemy otrzymać niemiłych uwag od obsługi. Tutaj także chciałem wyjaśnić parę spraw i podać informacje o tym w jaki sposób regulujemy sprawy mechaniczne. Na początek podstawy używania mechaniki w sesji.

Spis treści:
 1. Poruszanie się
 2. Testy
 3. Zasady domowe
 4. Edytowanie postów
 5. Śmierć bohaterów
 6. Swoboda gry i światotworzenie
 7. Dokument na dialogi grupowe
 8. Obciążenie postaci
 9. Nagradzanie punktami doświadczenia1. Poruszanie się
Bardzo podstawowa, ale zaiste ważna kwestia. Otóż ruch naszej postaci regulujemy poprzez nakreślenie, w wyobraźni, odcinków na siatce bitewnej, które stanowią tor ruchu postaci. Nie jest to trudne, jeżeli większość śmiałków może poruszyć się o 6 pól (9 metrów). Fabularnie podajemy deklaracje ruchu np.

Kail ruszył naprzeciw rozwścieczonemu orkowi gotów wbić swoje ostrze przeszywając jego serce [B5-D5-D3-F3].


Jak widać kolejne końce odcinków wymieniamy po kolei dochodząc do punktu finalnego. Bardzo prosta sprawa, współrzędne owe podajemy w nawiasie kwadratowym, na końcu deklaracji ruchu, oddzielając każde myślnikiem.2. Testy
Kostkami turlamy na kostnica.eu, gdzie nasze konto stanowi imię postaci, lub jego modyfikacja, jeżeli login jest zajęty (np. Kail_1). Jednego konta używamy w całej kampanii, rzuty zaś obarczamy stosownym komentarzem (np. „atak” lub „ciche poruszanie”). Rzuty wtapiamy z ogólny tekst, na końcu linku podając wynik w nawiasach kwadratowych. Wyglądałoby to mniej więcej tak:

Kail spojrzał na dwa rozmawiające koboldy i chcąc uniknąć wykrycia postanowił przekraść się [17] wzdłuż bocznej ściany.

Miło byłoby ujrzeć linki obarczone dodatkowo pogrubieniem, gdyż wygląda to o wiele ładniej.

W ten sam sposób wstawiamy wylosowane obrażenia.3. Zasady domowe
Na potrzeby gry wymagane było ustalić parę niedomówionych w podręczniku spraw.

Walka dwoma tarczami
Wykonując w jednej rundzie ataki obydwoma tarczami stosuje się odpowiednie kary opisane w „Walce dwoma orężami” oraz nie stosuje się premii do KP z żadnej z tarcz (obie służą jako broń i wykorzystuje się je wtedy tylko do ataku), posiadając atut „Doskonalsze uderzenie tarczą” można zachować premię do KP jednej z tarcz, lecz wciąż traktuje się taką walkę jako atak dwoma orężami.
Inna sprawa ma się z walką tarczą jako broń i drugą tarczą jako przedmiot ochronny. Wtedy tarcza trzymana w drugorzędnej ręce zachowuje premię do KP i używa się jej do ochrony ciała. Tarcza przeznaczona do ataku nie daje premii do KP, chyba że gracz posiada atut „Doskonalsze uderzenie tarczą”.
W obu przypadkach kary do testów z pancerza za tarcze kumulują się (większą ilością KP płaci się podwojoną karą z tarczy).

Unikanie obalania
Niewspomniana w PG 3.5 kwestia unikania obalania została rozwikłana przez edycję 3.0. Także ja jako MG postanowiłem wprowadzić lekkie innowacje.
Po pierwsze ofiara obalania wybiera pomiędzy unikaniem (atak dotykowy) lub blokowaniem (testy sporne). Decyzja o unikaniu zmusza obalającego do ataku dotykowego, gdy się powiedzie obalenie następuje, obalany zaś ma prawo do rzutu defensywnego:
1k20 + (KP – 10)

Dzięki temu obalany, mając nikłe szanse na unik może liczyć na szczęśliwy traf i rzucić kostką mając nadzieję wyrzucić jak najwięcej dzięki czemu ma szanse uniknąć obalania, jednak robi to z dużym ryzykiem.4. Edytowanie postów
Edytujemy posty tylko w razie literówek itp. Pod żadnym pozorem nie zmieniamy treści postu! Pozwolenia na edycje treści może udzielić tylko MG.5. Śmierć bohaterów
Stany przytomności jak w podręczniku: -1 do -9 postać nieprzytomna umierająca, -10 śmierć. Śmierć nie byle jaka bowiem śmierć prawdziwa. Nie będę was przecież niańczył, każdy powinien znać powagę sytuacji i zachowywać się racjonalnie… To trochę ożywi wasze postacie i poniekąd zmusi do utrzymywania dobrych stosunków, by w razie konieczności mieć pewność, że drużyna truposza nie porzuci, ale będzie starała się zwrócić towarzyszowi życie.6. Swoboda gry i światotworzenie
Bardzo ważna kwestia! Nie toleruję światotworzenia przez graczy, to mój świat i rządzi się ustalonymi przeze mnie prawami. Nie odpowiadacie za BN, najwyzej za tych bezimiennych, mało ważny, co by poszło szybciej. Natomiast wyprzedzanie faktów, przejmowanie mojej roli jest niedopuszczalne. Wy odpowiadacie jedynie za swoją postać i jedynie ją kierujecie. Jeżeli pragniecie wykonać skomplikowane akcje proszę pisać do mnie. Utworzymy razem scenkę ze wszystkimi przewidzianymi przeze mnie testami itd. Samemu zaś proszę się za to nie brać. Kary są przewidziane. Surowe.7. Dokument na dialogi grupowe
https://docs.google.com/document/edit?id=1EJunZb5OEzxNxgvx05AOG_I89WXoup7ufEqdnYNDH FY&hl=pl&authkey=CJuL6dQF8. Obciążenie postaci
Proszę wszystkich o podsumowanie ciężaru ekwipunku oraz rozpisanie limitu wagi (dla obciążenia małego, średniego i dużego) a następnie zapisanie tych notatek na karcie postaci (w karcie "Szczegóły" może być).
Oto przykład:
Cytat:
Strój odkrywcy - 4 kg
Bukłak - 2 kg
Hubka i krzesiwo - Nieistotne
Osełka - 1 kg
Sakiewka do pasa - 0,25 kg
Worek - 0,25 kg

Eliksir korowej skóry (+2) - 0,03 kg
Eliksir leczenia średnich ran - 0,03 kg
Olejek magicznej broni - 0,03 kg
5x Eliksir leczenia lekkich ran - 0,03 kg
Eliksir sanktuarium - 0,03 kg
Eliksir tarczy wiary - 0,03 kg
Waga wszystkich eliksirów i olejków: 0,3 kg

Obciążenie z ekwipunku: 7,8 kg
Obciążenie z pancerza: 15 kg
Obciążenie z oręża: 4 kg
Całkowite obciążenie: 26,8 kg

Limity obciążenia:
- małe: do 38 kg
- średnie: do 76,5 kg
- duże: do 115 kg
- przeciążony: powyżej 115 kg


9. Nagradzanie punktami doświadczenia
Za co nagradzam postacie doświadczeniem:
 • Aktywne uczestnictwo w spotkaniach
 • Testy umiejętności
 • Dialogi z bohaterami niezależnymi, dążenie do rozwinięcia fabuły, ciekawość, zbieranie informacji
 • Wykorzystywanie akcji specjalnych w walce
 • Wykonanie ważnych dla fabuły zadań
 • Odgrywanie postaci
A więc po kolei…
Aktywne uczestnictwo w spotkaniach – każda postać zdolna do walki i w jakiś sposób się do niej przyczyniająca (nawet w postaci magii wspierającej) zostaje dodana do podziału PD. Postacie nieprzytomne, lub niezajęte walką podczas znacznej części jego trwania nie otrzymują PD. Ponadto dodatkowe premie otrzymają postacie które obmyślą skuteczny sposób pokonania danego rodzaju przeciwnika i ten sposób zastosują.
Testy umiejętności – te z waszej inicjatywy. Jeżeli ktoś ma podejrzenia co do następnego pomieszczenia i postanawia nasłuchiwać wykazuje się własną inicjatywą i w zależności od wyniku rzutu zostaje nagradzana. Testy które wykonuje osobiście jako MG, lub które wynikają z zasad mechanicznych (np. Koncentracja podczas czarowania) nie są nagradzane.
Dialogi z BN, dążenie do rozwinięcia fabuły, ciekawość, zbieranie informacji – każdy kto stara się wdrążyć się w fabułę, wyciągnąć informacje z BNów, po prostu wykazuje się inicjatywą przy rozwijaniu historii oraz poznawaniu BN jest nagradzany dodatkowym doświadczeniem.
Wykorzystywanie akcji specjalnych w walce – premie do PD otrzymują postacie, które działają taktycznie, używają szarży (ale umiejętnie, w odpowiednich momentach), kontr czarują itp.
Wykonanie ważnych dla fabuły zadań – chodzi tu głównie o misje, które wykonujecie razem. Tego rodzaju zadania są warte wiele PD, jednak tak jak w przypadku spotkań punkty są dzielone po równo. Przykładem takiego zadania były zwiady prowadzone przez drużynę podczas podróży do Cormyru.
Odgrywanie postaci – wykorzystywanie faktów historycznych, prowadzenie postaci zgodnie z zasadami panującymi w Faerunie, ciekawe i rozwinięte posty, przykładanie się do grania.
Pozostałe elementy dotyczące rozgrywki pojawią się w tym poście - pierwszym w komentarzach, będzie to nasza mała biblioteczka. Możecie się przywitać itd. Ja potem zamieszczę informacje o poście w sesji i poproszę was o opcjonalne przedstawienie postaci dla innych itd. Ale to potem. Teraz proszę się zapoznać z tym powyżej.[/font]
 

Ostatnio edytowane przez Elthian : 06-09-2010 o 15:09.
Elthian jest offline  
Stary 24-08-2010, 05:36   #2
 
Nefarius's Avatar
 
Chcecie kontynuować przygodę od jej środka? Proponuje zmienić lokację, bo niebawem znowu nam się to przytrafi.
 
Nefarius jest offline  
Stary 24-08-2010, 10:35   #3
 
Suryiel's Avatar
 
A gdzie chcesz nas przeprowadzić? Na poltera? To ja już wole siedzieć tutaj, ryzyk fizyk.

Jestem za kontynuacją.
 
Suryiel jest offline  
Stary 24-08-2010, 15:06   #4
 
Elthian's Avatar
 
Planowałem na poltera, jednak sam będę jeszcze nad tym myślał. Póki forum działa (no właśnie - póki) gramy tu.
 
Elthian jest offline  
Stary 24-08-2010, 21:43   #5
 
Nefarius's Avatar
 
Za miesiąc znowu "coś się stanie" i znowu nam zniknie 15 stron sesji? Nie będę nikogo nakłaniał ani kusił. Po prostu moja kariera na tym forum dochodzi końca. Spadam stąd niestety taki numer jak ten z postami to dla mnie za dużo.
 
Nefarius jest offline  
Stary 25-08-2010, 15:09   #6
 
Bronthion's Avatar
 
Więc nie grasz już tak?
 
__________________
"Kiedy nie masz wroga wewnątrz,
Żaden zewnętrzny przeciwnik nie może uczynić Ci krzywdy."

Afrykańskie przysłowie
Bronthion jest offline  
Stary 25-08-2010, 16:56   #7
 
Nefarius's Avatar
 
Jeśli MG zamierza prowadzić tutaj sesję to niestety zrezygnuję. Za bardzo się wczułem w postać Oskara. Forum ma awarie traci większość postów. Chcę ograniczyć sesje na tym forum do minimum a najlepiej do zera. Z mojej solówki z 35 stron pozostało kilkanaście. A drugą solówkę po prostu całkiem wcięło.
Za miesiąc kolejna awaria i znowu zaczniemy sesję od kilku zdaniowego przypomnienia na czym to ostatnio skończyliśmy? Dla mnie to nie rozwiązanie.
 
Nefarius jest offline  
Stary 25-08-2010, 17:00   #8
 
Gettor's Avatar
 
Nefarius, a czytujesz czasami co piszą admini?


Cytat:
Napisał Solinarius Zobacz post
Nigdy nie zdarzyła mi się taka sytuacja, ze wszystkie dostępne drogi zawiodły, bardzo Was za to przepraszam i zapewniam, ze dołożę wszelkich starań aby taka sytuacja nigdy więcej nie miała miejsca.

Do końca sierpnia pozostało jeszcze kilka dni, nie wiem czy wyrobimy się z nową wersją lastinn, ale we wrześniu będzie już na 100% chyba że wyskoczy coś naprawdę niespodziewanego. W nowej wersji lastinn sesje działać będą niezależnie od bazy forum i nie będzie z tym problemu.

Mam nadzieję, że tak jak w wielu wcześniejszy przypadkach (mniej groźnych co prawda), wyjdziemy z tego cało i dalej będziemy tworzyć tą, jakby nie mówić, dojrzałą społeczność.

Z dobrych rzeczy - mamy darmowy serwer do 2012 roku w ramach rekompensaty.
Nie będzie więc "drugiej" takiej sytuacji, więc odchodzenie z forum ze strachu przed powtórką z crasha jest moim zdaniem bezsensowne.

No, ale rób jak uważasz.
 
Gettor jest offline  
Stary 25-08-2010, 17:15   #9
 
Nefarius's Avatar
 
Porozmawiałem z MG i ostatecznie ustaliliśmy, że w sesji zostanę (żeby ktoś nie pomyślał że robię łaskę). Ale dla komfortu psychicznego i tak przeniosę moje sesje na inne forum.
 
Nefarius jest offline  
Stary 25-08-2010, 17:20   #10
 
Gettor's Avatar
 
Heh... no trudno... nie będzie dzisiejszego wieczora Pieczonego Gnoma Z Rożna

Ale może już wkrótce...!
 
Gettor jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:54.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168