Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Sesje RPG - Inne > Archiwum sesji z działu Inne
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum sesji z działu Inne Wszystkie zakończone bądź zamknięte sesje w systemach innych (wraz z komentarzami)


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20-06-2009, 19:02   #1
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
[komentarze] Jane Austen – Storytelling: Preliminaria małżeńskie (początek XIX wieku)

O sesji w realiach powieści Jane Austen wspominałem już kilkakrotnie w różnych miejscach na forum. Nie ukrywam, że jestem fanem owych powieści i myślę, że sesja w takich klimatach to ciekawy pomysł. Ta sesja będzie solówką na specjalne życzenie Milly, ale w przyszłości planuję pełnowymiarowa sesję z klasyczną rekrutacją i kilkoma graczami. Ta sesja obok dobrej zabawy uczestników ma również za zadanie popularyzowanie wiedzy o pani Jane Austen i jej książkach. Dlatego pojawia się ten temat – komentarze, w którym będą się pojawiać informacje dotyczące Jane Austen i epoki regencji, a także dodatkowe informacje o samej sesji, notki o postaciach tła itp.


Aby nie mnożyć tematów postanowiłem w tym wątku prowadzić otwartą dla wszystkich zainteresowanych użytkowników (wszystkim nie zainteresowanym krytykantom zalecam nie zabierać głosu w tym temacie – będę gryzł) dyskusje na temat twórczości Jane Austen i wszystkich form w jakich pojawiają się jej książki (szczególnie chodzi o ekranizacje powieści). Oczywiście można również komentować samą sesję, a także porozmawiać o planach przyszłej szerszej sesji.

Wiem z innych miejsc w sieci, że fani JA (czyt. Jane Austen) uwielbiają off-top, postanowiłem nie zamykać przed tym drogi i zaproponować wprowadzenie nietypowego sposobu wypowiadania się w tych komentarzach. Posta dzielimy na dwie części:

- pierwsza: rzeczowa dyskusja i zamieszczanie informacji dotyczących Jane Austen i epoki regencji;

- druga: luźniejsza, w której można wyrażać opinie na różne tematy i zachwyt twórczością JA w formie, okrzyków, westchnień i wierszy pochwalnych itp.;

Obie części prosiłbym wyraźnie rozdzielać. Na przykład tak:




Na początek trochę informacji o Jane Austen
__________________________________________________ ______________
Jane Austen (ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w Wielkiej Brytanii, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – pisarka angielska.

Autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji w hrabstwie Hampshire, nie pozbawiło ją to zmysłu obserwacji i nie zubożyło dramaturgii jej utworów. Ich fabuła najczęściej dotyczy zamążpójścia i związanych z tym problemów społecznych (sama Austen nigdy nie wyszła za mąż). Celna obserwacja i żywa prezentacja psychiki kobiet czyni z powieści Austen coś więcej niż romanse. Reputację dobrej pisarki zyskała już za życia - jej powieści chwalił m.in. Walter Scott.



Jane Austen urodziła się w 1775 roku w parafii Steventon. Jej ojcem był wielebny George Austen (1731-1805), pastor kościoła anglikańskiego, zaś matką Cassandra Austen z domu Leigh (1739-1827). Dochód Austenów nie był wysoki, wynosił niewiele ponad 600 funtów rocznie, dlatego też Jane Austen nie miała zbyt wysokiego posagu, co zmniejszało jej szanse na dobre zamążpójście.

Miała aż sześciu braci i jedną siostrę. Najstarszy z jej braci, James (1765-1819) studiował na Oksfordzie i w 1787 roku otrzymał święcenia kapłańskie, zaś po przejściu ojca na emeryturę przejął po nim obowiązki w parafii Steventon. Drugi brat, George (1766-1830 ), od urodzenia był upośledzony i prawdopodobnie głuchoniemy i nie mieszkał z rodziną w Steventon.

Trzeci brat, Edward (1767-1852), został adoptowany przez bogatych krewnych, Knightów, których nazwisko przejął, gdy na początku XIX wieku odziedziczył ich majątek, Godmersham w hrabstwie Kent. Jane Austen żyła w bliskiej przyjaźni z jego najstarszą córką, Fanny Knight (1793-1882), której matka, Elizabeth (z domu Bridges; 1773-1800 ), zmarła, gdy Fanny miała 15 lat.

Henry (1771-1850), czwarty brat Jane Austen, był jej ulubieńcem. Był przystojny i optymistycznie nastawiony do życia, podobnie jak najstarszy brat, studiował w Oksfordzie. W 1797 roku ożenił się z 10 lat starszą Elizą de Feuillide (1761-1813), kuzynką Austenów. Po bankructwie w 1815 roku został pastorem.

Dwaj najmłodsi bracia, Frank (1774-1865) i Charles (1779-1852), w wieku 12 lat wstąpili do marynarki. Podczas wojen napoleońskich walczyli w brytyjskiej flocie i ostatecznie obaj zostali admirałami.

Przed Frankiem urodziła się Cassandra Elizabeth (1773-1845), jedyna siostra pisarki, z którą łączyła ją niezwykle bliska więź. Była zaręczona z Thomasem Fowlem, który popłynął jako kapelan na Karaiby i zmarł w 1797 roku na żółtą febrę. Cassandra często wyjeżdżała w odwiedziny do swoich braci, dzięki czemu narodziła się korespondencja między nią a siostrą. Duża część listów przetrwała do dziś, stanowiąc bogate źródło informacji o życiu pisarki.

Nauki Jane pobierała głównie w domu, nie licząc pobytu z siostrą w Southampton w 1783 roku oraz w prywatnej szkole w Reading w latach 1785-1786. W domu uczyły się przede wszystkim rysowania, gry na pianoforte i innych umiejętności potrzebnych młodej damie, jednak namawiano je również do czytania literatury, zarówno klasycznej, jak i popularnych powieści. Jane Austen bardzo lubiła powieść Sir Charles Grandison Samuela Richardsona, ceniła utwory Fanny Burney takie jak Camilla czy Cecilia. Czytywała również powieści gotyckie autorstwa Ann Radcliffe.

Jane namawiano również do pisania, czego wynikiem są powstałe w latach 1787-1793 juvenilia, w tym humorystyczne opowiadania oraz historia Anglii, zilustrowana przez Cassandrę. W latach 1795-1799 powstały pierwsze szkice powieści - Elinor i Marianne, Pierwsze wrażenia i Susan, które ostatecznie wiele lat później zostały wydane jako Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie i Opactwo Northanger.

W 1800 roku wielebny Austen postanowił przejść na emeryturę i wraz z żoną i córkami przeniósł się do Bath, modnej miejscowości, gdzie w sezonie zjeżdżało się najlepsze towarzystwo. W miesiącach letnich, gdy życie w mieście było nie do wytrzymania, Jane i Cassandra jeździły nad morze, do takich miejscowości jak Lyme Regis, Dawlish, Sidmouth czy Teignmouth.

W styczniu 1805 roku zmarł ojciec Jane, zostawiając żonie i córce zaledwie 450 funtów rocznego dochodu, jednak dzięki pomocy braci Jane, panie mogły żyć w miarę wygodnie. Pod koniec 1805 roku zamieszkała z nimi Martha Lloyd, siostra żony Jamesa, która żyła z Jane w przyjaźni.

W 1806 roku rodzina wyprowadziła się z Bath do Clifton, by ostatecznie osiąść w Southampton, gdzie zamieszkała w domu z żoną Franka, który był na morzu i nie chciał, by żona, spodziewająca się dziecka, była sama.

Jane Austen nigdy nie wyszła za mąż, jednak miała kilka flirtów i sympatii, które sprowadzają się głównie do trzech osób. Na przełomie 1795 i 1796 roku Jane poznała Irlandczyka Thomasa Lefroya, z którym flirtowała na trzech balach, po czym oficjalnie znajomość się skończyła. Jednak ostatnio pojawiły się informacje, że związek mógł trwać dłużej, zaś Jane mogła być znacznie bardziej zaangażowana, niż wynikałoby to z tonu nielicznych listów, które się zachowały.

Druga miłość jest jeszcze bardziej tajemnicza. Podczas jednej z corocznych podróży nad morze, która miała miejsce, gdy rodzina Austenów mieszkała w Bath, Jane poznała miłego, młodego człowieka, który, według słów Cassandry, zakochał się w Jane i ewentualne oświadczyny z jego strony z pewnością byłyby przyjęte. Okoliczności jednak sprawiły, że młodzieniec musiał wyjechać, zaś jedyne informacje o nim, jakie później dotarły do sióstr, donosiły o jego śmierci.

W grudniu 1802 roku Jane i Cassandra odwiedziły znajomych w Hampshire, państwa Bigg z Manydown, i wtedy to Harris Bigg-Wither, młodszy o 6 lat od Jane, oświadczył się jej. Jane przyjęła oświadczyny, jednak następnego dnia zmieniła zdanie i z Cassandrą w pośpiechu powróciła do Bath. Jane miała wtedy 27 lat i była uważana za starą pannę, więc nic dziwnego, że przyjęła oświadczyny zamożnego człowieka, który mógłby zapewnić jej dobrobyt, jednakże Harris Bigg-Wither nie odznaczał się ani urodą, ani intelektem, więc nie dziwi też fakt, że ostatecznie zmieniła zdanie.

Chawton i publikacje powieści

Edward zaproponował matce, by zamieszkała w należącej do niego Chawton Cottage, leżącej niedaleko posiadłości Chawton House, którą również odziedziczył i w 1809 roku panie Austen, Cassandra, Jane i Martha Lloyd przeniosły się do Hampshire. Powrót w rodzinne strony dobrze wpłynął na Jane – wprowadziła poprawki do Rozważnej i romantycznej, która w 1811 została zaakceptowana do druku i wydana jako dzieło "pewnej damy". Dobre recenzje oraz zarobek wysokości 140 funtów skłonił Jane do wysłania wydawcy Dumy i uprzedzenia. Powieść została wydana w 1813 roku, gdy pisarka pracowała już nad kolejną powieścią – Mansfield Park, który ukazał się drukiem w maju 1814 roku. Obie powieści odniosły sukces, zaś Jane zaczęła pisać Emmę (wydaną w grudniu 1815 roku), zaś w sierpniu 1816 roku rozpoczęła pracę nad Perswazjami, które skończyła pisać rok później.

Jane nie afiszowała się z tym, że pisze i ukrywała swoje notatki, gdy ktoś się zbliżał. Podobno przed nadchodzącymi ludźmi ostrzegały ją skrzypiące drzwi pokoju. Jane często jeździła w odwiedziny do braci oraz przyjaciół. Bardzo lubiła swoje bratanice i bratanków, szczególnie córkę Jamesa z pierwszego małżeństwa, Anne, oraz Fanny Knight, córkę Edwarda.

Na początku 1817 roku, gdy Jane zaczęła pracę nad powieścią Sanditon, zaczęła się źle czuć. W maju za radą lekarza przeniosła się z siostrą do Winchesteru, jednak choroby nie udało się pokonać i Jane Austen zmarła 18 lipca 1817 roku w wieku 41 lat. Przyczyna śmierci nie jest znana. Najczęściej mówi się o chorobie Addisona. Jane została pochowana w katedrze w Winchester 24 lipca. Po śmierci siostry Henry oddał do druku Perswazje i Opactwo Northanger. Były to pierwsze powieści wydane pod nazwiskiem Jane Austen.

Powieści

  • Sense and Sensibility (Rozważna i romantyczna) - 1811
  • Pride and Prejudice (Duma i uprzedzenie) - 1813
  • Mansfield Park - 1814
  • Emma - 1815
  • Northanger Abbey (Opactwo Northanger) - 1817, wydanie pośmiertne
  • Persuasion (Perswazje) - 1817, wydanie pośmiertne
Utwory krótsze

  • Lady Susan – wczesna (napisana prawdopodobnie ok. 1795 r.) powieść epistolarna, niewydana za życia autorki.
  • The Watsons (Watsonowie) – niedokończona powieść zaczęta prawdopodobnie ok. 1803 roku. Praca nad książką została przerwana prawdopodobnie ze względu na śmierć ojca Jane Austen w 1805 roku.
  • Sanditon - pracę nad tą powieścią przerwała śmierć autorki
Źródło: Wikipedia


Pierwszy post już wkrótce. Zapraszamy do czytania i komentowania - Milly & Adr

 

Ostatnio edytowane przez Adr : 20-06-2009 o 19:05.
Adr jest offline  
Stary 17-07-2009, 20:06   #2
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1 Milly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputację
Sesja chwilowo stoi w miejscu, a to z powodu nagminnego braku internetu u Adra. Mimo tego przygotowałam kilka ciekawostek dotyczących okresu, w którym żyła i tworzyła Jane Austen - tak jak obiecywaliśmy, będziemy co jakiś czas wrzucać informacje o sesji, epoce, postaciach itp. Tak więc na dziś trochę podstawowych wiadomości o okresie Regencji w Anglii, które w przyszłości postaramy się rozszerzyć (mam nadzieję, że Adr napisze co-nieco na temat manier i zachowaniu podczas obiadu i jego ulubionym poobiednim rytuale A ja spróbuję naskrobać coś więcej na temat mody). Dodam jeszcze, że informacje, które tutaj zamieszczam, pochodzą głównie z Wikipedii, forum o twórczości JA oraz kilku artykułów z internetu, proszę zatem nie traktować tego jako naukowego, rzetelnego artykułu - na to niestety nie mam czasu.



Okres Regencji w Anglii (początek XIX w.)

Określeniem „Regencji” w historii Anglii zwykło określać się dwie, wzajemnie się przenikające płaszczyzny życia – polityczną oraz społeczno-kulturową. Na płaszczyźnie politycznej okres Regencji obejmuje lata 1811-1820, kiedy to Jerzy III Hanowerski, pierwszy król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, z powodu poważnej choroby – porfirii (błędnie rozpoznanej jako choroba psychiczna), nie mógł sprawować władzy, w związku z czym rządy przejął jego syn, Jerzy IV, stając się królem regentem. Stąd też pochodzi nazwa tego okresu. Druga płaszczyzna, społeczno-kulturowa, obejmuje lata 1800-1830, a więc czas między okresem Gregoriańskim, a Wiktoriańskim, swoiste przejście z jednej epoki w drugą.


Nie będę tu podejmować się próby opisu sytuacji politycznej tej epoki, ani perypetii Regenta. Informacje te można odnaleźć w Wikipedii pod hasłami: Jerzy III Hanowerski – Wikipedia, wolna encyklopedia oraz Jerzy IV Hanowerski – Wikipedia, wolna encyklopedia. Skupię się natomiast na kwestiach społeczno-kulturowych i spróbuję choć po części przybliżyć ówczesny styl życia i bycia.


Okres Regencji odznaczał się znacznym rozłamem w kwestii moralności. W sferach wysoko postawionej szlachty, a nawet rodziny królewskiej panował spory wzrost rozwiązłości i zamiłowanie do różnego rodzaju używek i zabaw, w tym hazardu. Romanse i skandale były na porządku dziennym do tego stopnia, że w gazetach powstały specjalne rubryki na temat tego, kto z kim aktualnie sypia (przypomina to nieco dzisiejszą sytuację). Kobiety niejednokrotnie dorabiały się fortuny w zamian za ukrywanie swojego romansu z wysoko postawionym mężczyzną (o którym i tak wszyscy wiedzieli), bądź też ukrywanie miłosnej korespondencji, która nierzadko swoją treścią mogła pogrążyć wielu kochanków. Zdradzani mężowie dorabiali się stanowisk w zamian za przymykanie oka na flirty swych żon i sami również nie dochowywali wierności. Ilość nieślubnych dzieci rosła w zastraszającym tempie (sam Jerzy IV mógł ich mieć nawet kilkadziesiąt, zważywszy na to, że z jedną tylko kochanką dorobił się ponad dziesięcioro potomków!), niekiedy zaś same matki nie były pewne kto dokładnie jest ojcem ich pociech. Przykład zaś szedł z góry – to, co działo się na dworze królewskim, przekraczało wszelkie pojęcie. Zarówno Jerzy IV, jak i jego żona, Karolina Brunszwicka, trwonili majątek na zabawę i miłosne orgie – lecz w zupełnie innych towarzystwach, gdyż wzajemnie się nie znosili.


Rozpusta i rozwiązłość królowały przeważnie w wielkich miastach i na dworach bogatych szlachciców. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała na prowincji i wśród drobnej szlachty – w środowisku, którego obraz przedstawiała Jane Austen w swoich powieściach. Moralność w tych kręgach była szczególnie przestrzegana i wręcz obsesyjnie kultywowana. Wszelkie wieści z miejskich kręgów, które przedostawały się na prowincję, były głęboko krytykowane i napawały zgorszeniem. Jeśli zaś wyszło na jaw, że jakaś panna z otoczenia żyła bez ślubu z mężczyzną lub – co gorsza – oboje uciekli wdając się w romans, wybuchał skandal, a rodzina dotknięta taką hańbą mogła być skończona w towarzystwie już na zawsze. Panna, która przyniosła wstyd, nie mogła już liczyć na dobre zamążpójście, a również jej siostry (jeśli je posiadała), jako pochodzące z „tej” rodziny, nie miały wielkich szans na zdobycie odpowiedniej partii. Jak widać środowisko miejskie i środowisko wiejskie znacznie różniły się od siebie, zarówno stylem bycia, zachowaniem, jak i podejściem do życia. Jane Austen zapewne znany był styl arystokracji dworskiej, a w niektórych swoich powieściach podkreślała niechęć swoich bohaterów do wysoko postawionej szlachty (np. Mansfield Park), lecz nie zagłębiała się w szczegóły ich życia – być może dlatego, że nie bywała w takich środowiskach, a swoje powieści opierała o własne obserwacje.


Życie w początkach XIX wieku, zwłaszcza w rodzinach mniej sytuowanych w środowiskach podmiejskich i wiejskich, nie było jednak takie lekkie i przyjemne, zwłaszcza dla kobiet. Bogate panny, ze względu na swój posag, nie musiały szczególnie się starać, by dobrze wyjść za mąż, jednakże w dobrym guście było właściwe wykształcenie i wychowanie, na co nie szczędzono pieniędzy i czasu. Dobrze wychowana młoda dama była chlubą swojej rodziny, a im wszechstronniejsze miała zainteresowania, tym lepszą opinią towarzystwa się cieszyła. Jeśli jednak była wyjątkowo mało utalentowana, mogła narazić się najwyżej na uszczypliwe plotki, ale nie przeszkadzało jej to w zamążpójściu. Natomiast gorzej sprawa się miała z uboższymi pannami, których rodziny nie zawsze stać było na zapewnienie im odpowiedniego wykształcenia. Im więcej zdolności wyniosły z domu rodzinnego, tym lepiej to o nich świadczyło i tym większy szacunek zyskiwały w towarzystwie. Uboga i pozbawiona talentów dziewczyna miała małe szanse na zdobycie odpowiedniego partnera. Dodam jeszcze, że zamążpójście bywało najważniejszą sprawą dla kobiety, a niekiedy nawet zależało od tego nie tylko jej dalsze życie, ale i życie najbliższej dla niej rodziny – bogaty mąż zapewniał kobiecie dostatnie życie i podwyższał prestiż jej rodziny, dawał szansę jej rodzeństwu na lepszą przyszłość i równie dobrą partię. Od koligacji i powiązań rodzinnych zależało naprawdę bardzo wiele.


Ówczesne wykształcenie znacznie różniło się od dzisiejszego rozumienia tego pojęcia. Młoda kobieta musiała przede wszystkim znać wszystkie tajniki etykiety, począwszy od posługiwania się odpowiednimi sztućcami przy stole, a skończywszy na takich szczegółach, jak wiedza o tym, w jakiej kolejności powinno wchodzić się do pokoju. Konkretnym regułom podporządkowana była nawet rozmowa w towarzystwie, należało wiedzieć jakie tematy wypada podejmować młodej damie, jak błyskotliwie odpowiadać i jak podtrzymywać rozmowę oraz – co chyba najważniejsze – z kim wolno rozmawiać, a z kim nie wypada (np. nie do pomyślenia była rozmowa z wyżej postawioną osobą bez wcześniejszego przedstawienia przez osobę trzecią). Równie ważną umiejętnością było odpowiednie dobieranie stroju do okoliczności, co było szczególnie istotne, gdyż niemal na każdą porę dnia przypadała inaczej skrojona suknia (oczywiście im bogatsza panna tym większym zestawem strojów i dodatków dysponowała). Innymi zaletami kobiety były: znajomość muzyki i śpiewu, czytanie nut, gra na instrumencie (przynajmniej na klawikordzie), haftowanie, szydełkowanie, malarstwo, znajomość literatury oraz języków obcych. Trzeba przyznać, że ówczesne kobiety musiały być dość wszechstronne, chcąc uchodzić za dobrze wykształcone. Oczywiście jednak niewiele kobiet było na tyle utalentowanych, aby posiadać wszystkie te umiejętności w dobrym stopniu. Posiadanie choć kilku z wymienionych talentów było oznaką dobrego wychowania. Im mniejszą wiedzą odznaczała się panna, tym gorzej o niej świadczyło.


Znacznie łatwiej powodziło się panom, zresztą tak samo jak w każdej innej epoce. Mężczyzna mógł sobie obrać dowolny zawód czy profesję, był bardziej niezależny i znacznie więcej było mu wolno. W bogatych rodzinach kształcono synów na zarządców majątkiem, sędziów, pastorów, oficerów i przedstawicieli innych wysoko postawionych zawodów. Ubogim pozostawały typowe zajęcia, które pozwalały wyżywić rodzinę, nie wymagające większego wykształcenia (które to było dość kosztowne).


Życie w okresie Regencji było obwarowane wieloma zakazami i nakazami, obowiązywała ścisła etykieta i konkretne normy zachowań, lecz wydaje się, że była to epoka znacznego rozluźnienia obyczajów i większej swobody w porównaniu do epok poprzednich. Nie chodzi tu tylko o swobodę seksualną, o której już wcześniej pisałam. Można to także zaobserwować w kwestii mody, zwłaszcza damskiej. Kobiety po raz pierwszy od wieków pozbyły się gorsetów na rzecz luźnych i zwiewnych sukni. Były to kreacje bardzo „workowate”, opinające ciało jedynie przy biuście. Poniżej linii biustu suknie luźno i szeroko spływały aż do stóp (podobno moda ta była wynikiem usilnych prób ukrycia niechcianych i przypadkowych ciąż, które zdarzały się wówczas bardzo często). Modne były również głębokie dekolty i króciutkie żakieciki oraz obowiązkowe kapelusze. Choć kobieta zmuszona była na każdą porę dnia posiadać inną suknię, to mimo wszystko i tak miała ogromną swobodę ruchów i musiała czuć się znacznie lepiej niż jej poprzedniczki, których ciała wciskano w krępujące i duszące gorsety.


Regencja była bardzo interesującym pod względem kulturowo-obyczajowym okresem. Warto się jej bliżej przyjrzeć, zwłaszcza patrząc oczami Jane Austen, która była świetną obserwatorką i przekazała nam fantastyczny obraz swojej epoki. Zatem aby dowiedzieć się czegoś więcej polecam przeczytać choć jedną z książek naszej Mistrzyni, odbyć podróż w czasie i samodzielnie ocenić, czy czas Regencji był epoką, którą warto się zachwycać.
 
Milly jest offline  
Stary 27-07-2009, 20:49   #3
 
Lunithen's Avatar
 
Reputacja: 1 Lunithen nie jest za bardzo znany
Cheasing Austen

Witajcie,

zapowiedź sesji wygląda interesująco ze względu na realia, mam więc pytanie, gdzie planujecie tę sesję, tudzież jakie są warunki wzięcia w niej udziału?
 
Lunithen jest offline  
Stary 27-07-2009, 21:46   #4
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1 Milly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputację
Sesja o której pisał Adr najprawdopodobniej będzie odbywała się na tym forum, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości - na pewno nie w ciągu miesiąca czy dwóch, to raczej projekt przyszłościowy. Na razie nie ma żadnych warunków wzięcia udziału, ale znając Adra będzie to coś ambitnego

Natomiast Preliminaria to sesja solówkowa, więc z założenia nie można się do niej dostać. Ale zapraszamy serdecznie do czytania Będziesz mogła zapoznać się z naszym stylem i ocenić czy Adr będzie dobrym MG
 
Milly jest offline  
Stary 18-08-2009, 10:01   #5
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Milly wszystko wyjaśniła. Cięgle myślę o nowej sesji w tych realiach, ale pomysł jest nadal w fazie projektowania i rozwoju. Ta sesja jest solówką i prawdopodobnie tak pozostanie. Postanowiłem opowiedzieć o tytule sesji.

Geneza tytułu: Preliminaria małżeńskie


Preliminaria małżeńskie (etymologia - łac. praeliminaria pochodzi od praeliminaris 'przygotowawczy') czyli kroki wstępne, sprawy i czynności przygotowawcze, rozmowy wprowadzające do małżeństwa. (podobny źródłosłów jak eliminacje - pierwszy etap konkursu lub wstępne rozgrywki w zawodach sport)

Preliminaria pokojowe - termin używany do określenia tymczasowych, wstępnych układów między państwami będącymi w stanie wojny; Preliminarz - zestawienie planowanych dochodów i wydatków jednostki budżetowej lub projekt (budżetu państwowego). Nie przypadkowo przywołuje te definicje.

Zwieranie małżeństwa na początku XIX wieku przypominało prowadzenie rozmów pokojowych. Zwykle sami zainteresowani nie brali udziału w takich rozmowach, a prowadziły je osoby z kręgu rodziny i przyjaciół (swatowie byli pewnego rodzaju dyplomatami). Często w ustaleniach przedmałżeńskich główną rolę grały dochody i przyszłe wydatki obu stron. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać w sesji motyw tzw. kontraktu małżeńskiego i stąd taki a nie inny tytuł sesji.
 
Adr jest offline  
Stary 21-11-2009, 15:45   #6
 
xxtrxx's Avatar
 
Reputacja: 1 xxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znany
Mam ogromną prośbę dla osób zainteresowanych twórczością jane austin....potrzebuję jak najszybciej autobiograficzne fragmenty w powieściach Jane Austin z góry dziekuje za pomoc
 
xxtrxx jest offline  
Stary 21-11-2009, 16:45   #7
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Na początek może podzilisz się z nami informacjami po co Ci ta wiedza. A następnie możesz wkleić informacje jakie już posiadasz.


Autobiograficzne fragmenty w powieściach Jane Austin.

Na szybko mogę podpowiedzieć jedną rzecz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Jane mieszkała od 1800 r. w miejscowości uzdrowiskowej Bath. W jej dwu późnych powieściach Northanger Abbey i Persuasion akcja przenosi się na pewien czas do tego miasta. Warto tam szukać nawiązań.


Pozdrawiam Adr
 
Adr jest offline  
Stary 05-12-2009, 17:32   #8
 
xxtrxx's Avatar
 
Reputacja: 1 xxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znanyxxtrxx nie jest za bardzo znany
Wiadmości te są dla mnie bardzo ważne, gdyż w maju zdaję maturę i jako temat prezentacji wzięłam "Autobiograficzne fragmenty w powieściach Jane Austin". Przyznam,że jej powieści są dla mnie bardzo interesujące Czytałam wiele jej biografii i jak dotad jedynym wątkiem, który wydaje mi się być powiązany z życiem Jane jest wątek Elizabeth i pana Darcye'go w "Dumie i uprzedzeniu"...Od dłuższego czasu próbuję nabyć książkę o życiu Jane "niezłomne serce" Valerie Grosvenor jednak w większości bibliotekach jest niedostępna, albo nakłady w wydawnictwach są wyczerpane...a każda informacja, dotycząca życia Jane i powiązanymi z nimi wydarzeniami w jej powieściach, jest dla mnie ważna.

Z góry dziękuję za pomoc

poozdrawiam
 
xxtrxx jest offline  
 



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:15.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172