Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - play by forum > Sesje RPG - Inne > Archiwum sesji z działu Inne
Zarejestruj się Użytkownicy

Archiwum sesji z działu Inne Wszystkie zakończone bądź zamknięte sesje w systemach innych (wraz z komentarzami)


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-11-2009, 23:12   #1
 
Latilen's Avatar
 
Reputacja: 33 Latilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodze
1000 Wcieleń - Koncepcje

No dobrze, to ruszamy w podróż przez rozdroża naszej wyobraźni ;] Dla osób, które tu wstąpiły przypadkiem, przedstawię sytuację.

Wspólnie z Adrem postanowiliśmy poprowadzić pewien projekt. Serię etiud (krótszych, dłuższych, prozą, wierszem, eksperymentalnych), które będą podróżą przez różne epoki, społeczeństwa, światy, style, formy.... Będą tym, co nas przyciągnie, co sobie wymyślimy itd. Nie zdradzę, jaka jest nić przewodnia - zainteresowani sami sobie to w końcu wydedukują ;]

Można to nazwać albo Wędrówką, albo Eksperymentem. Czymkolwiek by nie było, zapraszamy do czytania, komentowania i konstruktywnej krytyki ;]!


MATERIAŁY ;]Koncepcja Yin i Yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie.

* Yin (dosłownie rozumiane jako "zacienione miejsce, północne zbocze (wzgórza), południowy brzeg (rzeki), zachmurzenie, zaciemnienie") reprezentowana przez czerń i Księżyc oznacza bierność, uległość, smutek, chłód i zimę, symbolizuje żeński aspekt natury, introwersję oraz liczby parzyste; odpowiada jej noc oraz dusza po. Yin symbolizuje woda lub ziemia.

* Yang (dosłownie rozumiane jako "nasłonecznione miejsce, południowe zbocze (wzgórza), północny brzeg (rzeki), światło słoneczne") reprezentowana przez biel i Słońce oznacza siłę, aktywność, radość, ciepło i lato, symbolizuje męski aspekt natury, ekstrawersję oraz liczby nieparzyste; odpowiada jej dzień, niebo oraz dusza hun. Yang symbolizuje ogień lub wiatr.

Wzajemne oddziaływanie Yin i Yang jest przyczyną powstawania i zmiany wszystkich rzeczy. Z nich powstaje pięć pierwiastków (ogień, woda, ziemia, metal i drewno), a z nich wszystkie inne rzeczy. Wśród sił natury da się zauważyć stany Yin i Yang będące w ciągłym ruchu.


Wszystko może być opisane jako obie siły Yin i Yang.

1. Yin i Yang nie wykluczają się wzajemnie.

Wszystko ma swoje przeciwieństwo, jednak nigdy całkowite, a jedynie względne. Żadna rzecz nie jest nigdy w pełni Yin ani całkowicie Yang. Każde z nich zawiera w sobie pierwiastek swojego przeciwieństwa. Dla przykładu: zima zmienia się w lato, a "co się wzniosło - opaść musi".

2. Yin i Yang są współzależne.

Jedno nie może istnieć bez drugiego, tak jak dzień nie może istnieć bez nocy, światło bez ciemności, czy śmierć bez życia.

3. Tak Yin jak i Yang jest podzielne.

Każdy aspekt Yin lub Yang można dalej podzielić na mniejsze składowe Yin i Yang. Dla przykładu, temperaturę można określić jako gorącą lub zimną. Jednak gorąco można podzielić jeszcze na ciepło i upał, a zimno na chłód i mróz. W każdym spektrum istnieje mniejsze spektrum; każdy początek jest chwilą w czasie, więc posiada początek i koniec, tak samo jak godzina ma początek i koniec.

4. Yin i Yang wchłaniają i jednocześnie podtrzymują się wzajemnie.

Yin i Yang znajdują się zwykle w stanie równowagi - kiedy jedno wzrasta, drugie maleje. Mogą się też jednak nie równoważyć. Wyróżniamy cztery stany braku równowagi: nadmiar Yin, nadmiar Yang, niedostatek Yin i niedostatek Yang. Jednakże cały czas wzajemnie się uzupełniają: w przypadku nadmiaru Yin występuje niedostatek Yang i vice versa. Brak równowagi jest czynnikiem względnym: nadmiar Yang "wymusza" zmniejszenie się Yin.

5. Yin i Yang mogą przekształcić się w siebie nawzajem.

W pewnej konkretnej sytuacji Yin może przekształcić się w Yang i odwrotnie. Noc zmienia się w dzień, ciepło stygnie, a życie zmienia się w śmierć. Niemniej jednak i ta przemiana jest względna, jako że noc i dzień mogą ze sobą współistnieć w tym samym czasie na Ziemi widzianej z kosmosu.

6. Część Yin znajduje się w Yang, a część Yang znajduje się w Yin.Mniejsze koła w każdym z nich służą jako:

1. przypomnienie, że zawsze pierwiastek jednego znajduje się w drugim. Tak samo jak zawsze znajdziemy odrobinę światła w ciemności (np. gwiazdy na nocnym niebie); żadna z tych cech nie jest nigdy skończona.
2. przypomnienie, że ekstremalne skrajności zmieniają się natychmiast w swoje przeciwieństwo, jak również to, iż cechy Yin i Yang zależą od punktu widzenia obserwatora. Dla przykładu: najtwardszy kamień najłatwiej skruszyć. To pokazuje, że bezwzględne rozgraniczenie między jednym a drugim nie jest możliwe.
3. można to zinterpretować jako "W każdym dobrym jest trochę złego a w każdym złym jest trochę dobrego".

Źródło Wikipedia ;]
 
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
Robert A. Heinlein

Ostatnio edytowane przez Latilen : 06-11-2009 o 07:07. Powód: wstępniak lekko poszerzony
Latilen jest offline  
Stary 08-11-2009, 15:27   #2
 
Latilen's Avatar
 
Reputacja: 33 Latilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodze
Przepraszam, że post pod postem, ale to tłumaczenie zasługuje na to.

Początek tekstu w wolnym tłumaczeniu z włoskiego. Później dołączę resztę.
Adres oryginału:
Dott. Marcello Gennari, YIN-YANG

Tekst antyczny mówi:

-"Yin i Yang to prawa Nieba i Ziemi, podstawa wszystkich rzeczy, zaczątek przemian, dają wszystkiemu początek, ale i zniszczenie"
Suwen, cap.5.
- "Coś jest Yin i coś jest Yang, to właśnie jest Tao" - Yi King

Pierwszy cytat dotyczący zjawiska Yin-Yang możemy znaleźć w Księdze Przemian (Yi King), która została rozpowszechniona około 700 p.n.e. Yin przedstawiono jako linię przerwaną, a Yang jako linię ciągłą. Kombinacja trzech linii ułożonych równolegle pod sobą daje nam trygram, które interpretowane w parach dają nam 64 heksagramy. Z kolei figury utworzone przez połączone heksagramy, pozwalają przewidzieć i zrozumieć każdy fenomen Wszechświata.

Dwa wieki później rozkwita szkoła filozoficzna Yin-Yang. Jednak momentem największego rozwoju okaże się Okres Wojen (476-221 p.n.e.). Szkoła ta pogłębi studia nad Yin-Yang i Teorią 5 Elementów. Największym myślicielem tego nurtu uznaje się Zou Yang (350-270 p.n.e.).
Szkoła zajmowała się dogłębnym zrozumieniem Natury i praw nią rządzących, aby odnaleźć drogę życia harmonizującą z otaczającym nas światem. Z owej harmonii pochodzi zarówno zdrowie jak i szczęście.


Yin - Yang

Prześledźmy znaczenie chińskich znaków Yin oraz Yang:
oba zawierają rdzeń oznaczający dolinę, wzniesienie. Jednak w Yin dostrzec można element o znaczeniu chmura, gdzie w Yang widzimy "słońce opromieniające wszystko swymi promieniami."

Yin wskazuje na zacienioną część dolny, Yang nasłonecznioną.

Yin to wszystko, co jest chłodne, spokojne, ciemne, w spoczynku, bierności, schodzące w dół, wewnętrzne, zmniejszające się, niskie itd.
Yang to ciepło, jasność, świecenie, wrzątek, ruch, aktywność itd.
Ideą Yin-Yang możemy wyjaśnić naturę wszystkich rzeczy: stan materialny, nieruchomy to Yin, przekształcenie to Yang.

I tak atrybutem kamienia będzie Yin, ponieważ jest statyczny, ciężki, trwały, pełny, wytrzymały, zimny kiedy wodór to Yang ponieważ jest rozrzedzony, ma zwyczaj unoszenia się ku górze i łatwo zamienić go w czystą energię.


Yin-Yang to również interpretacja cykli wszechświata: o wschodzie Yang staje się coraz silniejszy, w południe osiąga maksimum i słabnie aż zachodu słońca. Yin osiąga maksimum o północy. Analogicznie pory roku: zimna jest chłodna, wszystko zostaje unieruchomione przez śnieg i lód, natura śpi. Z wiosną nadchodzi powolne przebudzenie, rośliny zakwitają, zwierzęta wychodzą ze swoich legowisk na polany. Wiatr pobudza masy powietrza, życie kwitnie. Gorąco osiąga maksimum latem, wtedy też dochodzi do nagłych burz, które symbolizują kolejne przekształcenia. Ochłodzenie nadciąga wraz z jesienią, życie powoli uspokaja się, ciągle pada, pojawia się zima. Ekstremum to źródło przekształceń: maksimum Yin rozpoczyna nowy cykl Yang i vice versa. Wszystko to jest przedstawione graficznie za pomocą symbolu "Tai Ji".EDIT:

W burzach przesilenia letniego da się odczuć korzenie Yin, tak jak i w dniach zimowych zasypanych śniegiem i mroźnych, podczas których nieśmiałe promienie słońca zapowiadają wiosnę. W stanie pełnego szczęścia przejawem Yin będzie dreszcz smutku czy niepokoju, w pełnej desperacji Yang odpowiada za zebranie sił na dalsza walkę.

Możemy dostrzec Yin i Yang również w cyklu transformacji materii: lód w górach to Yin, zimny, nieruchomy. Rozpuszcza się pod wpływem słońca i przemienia w wodę, która porusza się i spływa w doliny. Działanie ciepła powoduje, że woda paruje i wznosi się do nieba: to szczyt Yang. W tym miejscu gaz kondensuje się w kroplach lub w płatki śniegu, lub ponownie w lód.
Przebieg cyklu nie musi być wcale taki jasny: Kamień nieruchomy po wpływem erozji przemienia się w pył, który roznosi wiatr i łączy się następnie z innymi elementami w formy często trudne do określenia. Również czysta energia, ostatnie stadium Yang podlega kondensacji i zmienia się w materię. W wielu przypadkach niektóre stadia transformacji mogę wymagać różnego okresu czasu lub odpowiednich warunków zewnętrznych, które umykają naszej percepcji. Watro wspomnieć również o 4.ch ważnych zasadach:

Yin i Yang są sobie przeciwne: ta koncepcja zdaje się być widoczną podstawą samej definicji Yin i Yang. Mimo wszystko należy dodać, ze każdy warunek jest relatywny. Istnieją rzeczy relatywnie bardziej Yin niż Yang i viceversa. Nie istnieje Yin i Yang absolutne, w każdej sytuacji ekstremalnej kiełkują korzenie jej przeciwieństwa, Wszystko Jest W Ruchu.

Yin i Yang są od siebie zależne: Yin nie istnieje bez Yang i viceversa. Również rzeczy, które wydaja się nam extremum w skali, posiadają oba elementy: Słońce jest silnie nacechowane Yin, gorące, jasne, białe, a jednak jest sumą swojej masy(waży 1,9891×1030 kg). Ziemia jest ciemna, zimna, statyczna, ale zawiera energię, dzięki której wzrastają rośliny i daje człowiekowi oparcie, aby mógł się poruszać.

Yin i Yang są w równowadze: Kiedy Yang jest w maximum, Yin jest w minimum i viceversa. Pory roku, dzień i noc, działanie i odpoczynek to przykłady ze skrajnych końców skali. Obserwujemy rzeczy nieożywione: głaz jest bardzo Yin i mało Yang, gaz jest bardzo Yang i mało Yin. Lód - bardzo Yin, woda w strumieniu - bardzo Yang. W organizmach żywych i zdrowych dostrzegamy równowagę dynamiczną, natomiast nierównowaga w jedną lub w drugą stronę przynosi chorobę.

Yin i Yang przekształcają się w siebie: ten podpunkt zdaje się jasny w oparciu pozostałych trzech podpunktów. Benzyna zamienia się w energię, drewno w ogień, woda w lód. Każda przemiana wymaga czasu i specyficznych własności materii - benzyna łatwo się pali, drewno trochę trudniej, kamień wcale. Dlatego dzięki różnym możliwościom krąg przemiany pozostaje nie naruszony.By latilen at 2009-11-29

Yin i Yang w medycynie tradycyjnej chińskiej

Każdy element ciała ludzkiego odpowiada jednemu z pierwiastków:

Yang: ciało pod pasa w górę, wnętrzności, głowa, funkcje, Qi, Meridiany Yang
Yin: ciało od pasa w dół, skóra, ograny zewnętrzne struktura, krew, Meridiany Yin

Funkcja meridianów Yang jest wzmocnienie energii obronnej i podniesienie sił systemu immunologicznego, natomiast meridiany Yin odżywiają ciało, krew i narządy,

(...)

Qi i krew


Qi jest Yang, ociepla ciało i pobudza krew do krążenia. Natomiast krew jest Yin i transportuje Qi, nawadnia też wszystkie części ciała. (...) Ogień to Yin, woda to Yang. (...) Czyli zmarznięci cierpią na deficyt Yang. (...) Jego nadmiar prowadzi jednak do gorączki.

(...)

Pobudzenie - Spokój

Pobudzenie, niepokój, bezsenność wskazują na Yang. Osłabienie, senność, brak energii to symptomy Yin.

Suchość - Wilgoć

Suchość, również ta w ustach, osuszona skóra - Yang. Nadmierne pocenie się itp - Yin.

Nerwowość - Ospałość

Jeśli pacjent zachowuje się nerwowo, ruchy szybkie, nieskoordynowane, mówi szybko - Yang. Jeśli siedzi spokojnie, ma zaburzony refleks - Yin.

(...)

Jeśli pacjent traci wagę, jego głos się obniża, zaczyna czuć się słabo, przelewać się przez ręce - jesteśmy świadkami zmniejszania się Yang i wzrostu Yin.


__________________

Z tej pozostałej części tekstu przetłumaczyłam tylko to, co wydawało mi się ciekawe czy przydatne. Myślę, że nie będziemy wgłębiać się w medycynę chińską, co Adr?
 
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
Robert A. Heinlein

Ostatnio edytowane przez Latilen : 30-11-2009 o 01:40. Powód: Uzupełneinie tłumaczenia ;]
Latilen jest offline  
Stary 16-11-2009, 21:04   #3
Adr
Dział historyczny
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 16734 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Czas się przywitać <macha do Latilen >


Muszę pochwalić moją partnerkę z sesji - tłumaczy z włoskiego stronkę o yin i yang . Postanowiłem też coś wrzucić, aby nie było, że jestem bierny i leniwy.

Oto słowa klucze i ich wyjaśnienia symboliczne do mojego następnego posta - który już wkrótce.


Burza wewnętrzna (Sen) i zewnętrzna


Burza: Siła niszcząca, zwłaszcza w odniesieniu do rzeczy fizycznych i codziennego życia; także symbol cienia dla emocji i instynktów. Burza może wskazywać na tłumienie emocji, dopóki nie osiągną punktu, w którym wybuchną z furią równą burzy z piorunami, tornado lub huraganowi.


Burza z towarzyszeniem ulewy może być oznaką naszego przytłoczenia nieświadomością, emocjami, instynktami i intuicją. Szukamy schronienia przed burzą, wchodząc do wnętrza (łącząc się na nowo ze swą naturą emocjonalno-instynktowną), np. domu, jaskini, budynku czy podziemia.


Burza może odzwierciedlać coś strasznego i gwałtownego, co zdarzyło się w naszym życiu, lub symbolizować poczucie utraty kontroli i w konsekwencji - przygnębienia.


Natura energii: Burza jest fizyczną manifestacją zderzenia się przeciwieństw yin i yang - ognia i wody, gorąca i zimna, wilgoci i wiatru. Naturalny porządek przyrody polega na tym, że energia yang chwilowo dominuje, a potem przekształca się w swe przeciwieństwo, yin. Czas przekształcania często łączy się z oporem i walką, ponieważ w naturze wszystkich rzeczy, również sił energetycznych, zakodowana jest obrona przed zmianami. Przejawia się ona w postaci burzy.


Żywioł: Ogień/woda. Burza we śnie odzwierciedla burzę wewnętrzną. Sen o burzy elektrycznej sygnalizuje obecność wewnętrznej burzy elektrycznej na subtelnych poziomach mózgu. Mogą na przykład istnieć niezgodności chemiczne pomiędzy jonami ujemnymi i dodatnimi, które walczą o przywrócenie równowagi i utrzymanie porządku. Burze takie uciszają się łatwo same bez udziału świadomości, lecz po jakimś czasie pojawiają się obawy i niepokój, bezsenność i problemy z koncentracją. W takim przypadku sen o burzy może być sygnałem dla śniącego, żeby podjął działania w kierunku uspokojenia emocji i zmniejszenia stresu.


W świecie zewnętrznym, w środku upalnego letniego dnia zrywa się burza z piorunami i deszczem. To przykład, jak przyroda utrzymuje porządek i równowagę między biegunowymi przeciwieństwami - ogniem i wodą. W świecie wewnętrznym może wystąpić stan gorąca, jak w chorobach z wysoką gorączką i przy stanach zapalnych. Sen o burzy z ulewą może wtedy wskazywać ną wymknięcie się spod kontroli żywiołu ognia i konieczność dostarczenia nieco żywiołu wody w celach leczniczych.


Prostym przykładem tego będzie osoba, która spożyła za dużo ostrych, piekących produktów, choć i tak ma bardzo gorący żołądek, cierpiąc na jego nieżytowe zapalenie. Sen o burzy sygnalizuje zapotrzebowanie na pokarmy wychładzające, wodę i działania typu jin.


Błyskawica


Błyskawica: Inspiracja, kreatywność, duchowe oświecenie. Błyskawica jest jednocześnie korzystna, przynosząc duchową i twórczą przemianę, oraz niszcząca. Uderzenie pioruna to doznanie duchowegooświecenia, objawienia lub inicjacji. Zostać uderzonym i zabitym przez piorun oznacza przeniesienie bezpośrednio do nieba.


Podobnie jak ogień, błyskawica oczyszcza przez zniszczenie.W swym aspekcie męskim jest narzędziem bogów piorunów i nieba oraz straszliwą bronią sprawiedliwości i zemsty. Błyskawica to spłynięcie mocy z nieba na ziemię, potężna, męska siła zarazem niszcząca i zapładniająca. W swym aspekcie żeńskim jest związana z odnowieniem i płodnością, bowiem burza z grzmotami i błyskawicami przynosi użyźniający deszcz. Toteż kojarzy się ją z innymi żeńskimi symbolami płodności i odnowienia, jak księżyc i spirala.


Natura energii:Jang
Żywioł: Ogień


Błoto – klucz przeciwstawny (Jin)


Błoto: Symbolizuje siły uźyźniające. Pierwotne błoto. Z błota powstaje nowe życie, idee i twórczość. W alchemii można je porównać do prima materia, „pierwszej materii", którą da się uformować w kamień filozoficzny.


Natura energii: Jin

Żywioł: Ziemia. Błoto oznacza, że ziemia jest wilgotna i rozmokła. Może to być sygnał, Że śniący zbiera w sobie wewnętrzną wilgoć, co według chińskiej medycyny świadczy o słabym systemie trawiennym.
 
Adr jest offline  
Stary 25-11-2009, 12:01   #4
Adr
Dział historyczny
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 16734 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Zwlekałem trochę, ale post nareszcie został wklejony. Przypominam, że koncepcje i klucze z powyższego posta odnoszą się do dzisiejszego posta sesyjnego.

Pozdrawiam Adr
 
Adr jest offline  
Stary 30-11-2009, 01:50   #5
 
Latilen's Avatar
 
Reputacja: 33 Latilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodze
Symbol Taiji


Na początku było Wu Chi;
z niego spontanicznie wyłoniło się Taiji,
które rozdwoiło się na Yin i Yang,
od których z kolei pochodzi sto tysięcy rzeczy.
Lao Tsy


Wu Chi - "krańcowa nicość" to stan bezruchu i bezkształtnej pustki sprzed stworzenia świata. Z niego wyłoniła się Taiji "wielka ostateczność", które stało się początkiem stanu dynamicznego i statycznego; matką Yin i Yang.

Yin i Yang reprezentują przeciwstawne, ale wzajemnie uzupełniające się siły, które wspólnie tworzą całość. Nie mogą istnieć bez siebie i są nierozłączne jak dwie strony monety. Posługując się zasadą Yin-Yang można opisać zjawiska występujące w przyrodzie, relacje między przedmiotami oraz ludźmi. (patrz tabela z przykładami obrazującymi zasadę Yin-Yang).

Graficzne przedstawienie relacji Yin-Yang to symbol Taiji - dwie idealnie pasujące do siebie "rybki" tworzące wspólnie koło. Są one w ciągłym ruchu i pozostają w całkowitej równowadze. Linia, która oddziela je od siebie jest falista, ponieważ Taiji nieustannie znajduje się w stanie dynamicznego ruchu po kole.

Jedna strona symbolu jest ciemna, umownie oznaczając Yin, druga jasna reprezentując Yang. Tam, gdzie bieli jest najwięcej, rozpoczyna się część czarna, która w punkcie swego maksimum daje początek części białej. Oznacza to, że skrajne Yang jest początkiem Yin, a skrajne Yin - początkiem Yang. Wędrówka słońca po niebie ilustruje te zasadę jest ono najsilniejsze w południe, ale to właśnie wtedy rozpoczyna się jego zachód.

Na czarnym obszarze symbolu znajduje się biała kropka, na białym czarna. Oznacza to, że w Yang jest zawsze odrobina Yin i odwrotnie. W ciemności nocy jasno świecą gwiazdy, w jasności dnia słońce daje cień.

Przykłady ilustrujące zasadę Yin Yang.

* Yin /Yang
* Noc / Dzień
* Ziemia / Niebo
* Księżyc / Słońce
* Woda / Ogień
* Kobieta / Mężczyzna
* Ciemne / Jasne
* Zimne / Gorące
* Ciche / Głośne
* Słabe / Silne
* Wewnętrzne / Zewnętrzne
* Miękkie / Twarde
* Ustępujące / Ekspansywne
* Rozluźnione / Napięte
* Bierne / Aktywne

Na początku był Hundun (Chaos).
Potem to, co jasne i lekkie uniosło się w gore, a to, co ciemne i ciężkie opadło w dół.
Tak powstały okrągłe Niebo i kwadratowa Ziemia,
a one zrodziły dziesięć tysięcy rzeczy"
wg Traktatu Huainanzi


Dla rozwikłania zagadki podpowiem, ze chodzi o słynny diagram Taiji, czyli Yin-Yang. Słowo Yin oznacza ciemny, ciężki, wolny, żeński a Yang lekki, jasny, szybki, męski. Są to dwa przeciwstawne światy, ale istniejące tylko i wyłącznie razem w idealnej równowadze. Wszyscy adepci sztuk walki dążą, a przynajmniej powinni dążyć, do uzyskania owej harmonii. Wiadomo, Ze w człowieku zakorzenione są zarówno cechy pozytywne jak i negatywne. Nie ma ludzi skrajnie dobrych czy tez skrajnie złych. Nie chodzi tu o to, ze aby być gwałtownym trzeba być opanowanym, aby szybkim trzeba być wolnym, ale o to by wiedzieć KIEDY takim się stać. Trzeba zmusić się do nauki balansowania i poruszania miedzy tymi dwoma skrajnościami, a nie przez cale życie być pogrążonym w jednym stanie. Tego symbolem jest właśnie Yin-Yang (dwie skrajności, a w każdej z nich ziarno przeciwnej). Tak tez jest w Kung-Fu. Wg Chińczyków wszechświat zbudowany jest z 5 materii, które musza pozostać w Yin-Yang. Odpowiadają one konkretnym ruchom oraz częściom ludzkiego organizmu. Są to:

* DRZEWO (Peng) - proste uderzeniu do przodu, wątroba.
* METAL (Pi) - blok przedramieniem do wewnątrz, płuca.
* WODA (Tsuan) - uderzenie hak, nerki.
* ZIEMIA (Heng) - blok przedramieniem na zewnątrz, śledziona.
* OGIEŃ (Pao) ~ górny blok wraz z uderzeniem, serce.

Drzewo pokonuje ziemie, ziemia wodę, woda ogień, ogień metal, metal drzewo. W sztuce walki najważniejsze są da żywioły: ogień i woda. Ruchy szybkie, gwałtowne i pełne napiec to ogień, natomiast te wolne spokojne i wykonywane w rozluźnieniu to woda. I właśnie ze względu na te dwa żywioły trzeba zachować równowagę Yin-Yang. Za dużo ognia (gwałtowności, napiec) spali Cię, za dużo wody (powolności, rozluźnienia) zaleje Cię. Nie pozwól, aby strawił Cię płomień, nie pozwól, abyś utonął w wodzie.

____________________

To ja jeszcze znalazłam cuś takiego, dobrze mi się czytało, a jest kilka dodatkowych informacji ;] Przykładów.

Wzięte ze strony:
Symbol Yin Yang

Cytat:
SYMBOLE DO MOJEGO PRZYSZŁEGO POSTA (szkic):

- Błyskawica,

- Kobieta,

- Wewnętrzne,

- Ustępujące.
 
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
Robert A. Heinlein
Latilen jest offline  
Stary 02-01-2010, 23:36   #6
Adr
Dział historyczny
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 16734 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Pierwsza, krótka, spontaniczna etiuda za nami. Chciałbym podziękować za reputacje osobą, które nas czytają: abishai, brody, Nimue, Makuleke, Efcia - wielkie dzięki to bardzo motywuje.Zachęcam również wszystkich czytelników do wypowiadania się w tym temacie. Przede wszystkim dlatego, żeby ożywić trochę ten temat i zmobilizować mnie i Latilen do pracy nad kolejnymi etiudkami.

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł kolejnej etiudy. Zamierzam akcję etiudy umieścić w pracowni badającej zaburzenia snu i skontrastować ten wątek naukowy z motywami baśniowymi, może nawet lekko surrealistycznymi. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Dziś chciałbym wam dla zaostrzenia apetytu przed postem przedstawić jedno z ciekawych pojęć.

Elektroencefalografia

Badanie EEG


Elektroencefalografia (EEG) - nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis - elektroencefalogram. Jeśli elektrody umieści się bezpośrednio na korze mózgu (np. podczas operacji) badanie nosi nazwę elektrokortykografii (ECoG). Pierwszy polski zapis EEG został zarejestrowany przez Adolfa Becka na Uniwersytecie Jagiellońskim, który swoją pracę opublikował w 1890 r. Pierwsze badanie EEG na człowieku przeprowadził Hans Berger, psychiatra z Jeny.Pierwszy zapis sygnału EEG człowieka, sporządzony w 1929 roku przez Hansa Bergera


Zastosowania EEG

Badania EEG są wykonywane dla monitorowania i diagnozy w następujących sytuacjach:
 • padaczka
 • zaburzenia snu
 • przy stwierdzaniu śpiączki oraz śmierci mózgu
Uproszczone aparaty elektroencefalograficzne wykorzystywane są w treningu umysłu - biofeedbacku.
Metodyka badania EEG

W standardowym badaniu umieszcza się 19 elektrod należących do systemu 10-20, zalecanego przez Międzynarodową Federację Neurofizjologii Klinicznej IFCN:
 • osiem elektrod nad każdą półkulą
 • trzy elektrody w linii pośrodkowej
Są one oznaczane:
 • siedem elektrod nad korą płatów czołowych: Fp1, Fp2, F3, F4, F7, F8, Fz
 • trzy elektrody na granicy płatów ciemieniowych i czołowych: C3, C4, Cz
 • trzy elektrody nad płatami ciemieniowymi: P3, P4, Pz
 • cztery elektrody nad płatami skroniowymi: T3, T4, T5, T6
 • dwie elektrody nad płatami potylicznymi: O1, O2
Oraz dwie elektrody referencyjne przymocowane do płatka ucha A1, A2
Rodzaje aktywności mózgu


Jedna sekunda zapisu EEG

Prawidłowy elektroencefalogram osoby dorosłej w czuwaniu przy zamkniętych oczach składa się z dominującej rytmicznej, regularnej czynności alfa prawidłowo zróżnicowanej przestrzennie, tzn. o amplitudzie malejącej od potylicy ku przodowi; w odprowadzeniach przednich- czołowych dominuje niskonapięciowa czynność beta.

W warunkach fizjologicznych powstają fale mózgowe o częstotliwości w zakresie 1-100 Hz oraz amplitudzie od 5 do kilkuset µV:

W przypadku jakiejkolwiek patologii (np. zniszczone komórki lub upośledzone przewodzenie chemiczne) będzie się opóźniać lub przyspieszać szybkość ich przepływu, zwiększać lub zmniejszać amplituda, zmieniać ich kształt lub konfiguracja.

Fale delta
 • Fale delta (δ) mają częstotliwość do 4 Hz. Obserwowane są głównie w 3. i 4. stadium snu (stadium NREM).
Fale teta
 • Fale theta (θ) mają częstotliwość od 4 do 8 Hz. Aktywność theta może być zaobserwowana podczas stanów hipnotycznych takich jak trans, hipnoza, lekki sen. Związane są z 1. i 2. stadium snu NREM. Odmienny rodzaj fal theta jest związany z aktywnością poznawczą ─ w szczególności uwagą a także procesami pamięciowymi (tzw. rytm FMθ - frontal midline theta). Jest on obserwowany głównie w przyśrodkowej części przedniej części mózgu.
Fale alfa
 • Fale alfa (α) mają częstotliwość od 8 do 13 Hz. Ich amplituda wynosi około 30-100 µV. Fale alpha są dobrze widoczne przy braku bodźców wzrokowych (w warunkach zamkniętych oczu u osoby badanej). Ich stłumienie następuje podczas percepcji wzrokowej. Fale alfa związane są również ze stanem relaksu i obniżonym poziomem aktywności poznawczej.
Fale beta
 • Fale beta (β) mają częstotliwość od 12 do około 30 Hz, mają amplitudę poniżej 30 µV. Obrazują one zaangażowanie kory mózgowej w aktywność poznawczą. Fale beta o małej amplitudzie występują podczas koncentracji uwagi. Dodatkowo, mogą być wywołane przez różne patologie oraz substancje chemiczne takie jak benzodiazepiny.
Fale gamma
 • Fale gamma (γ) występują w zakresie częstotliwości około 26–100 Hz.
Przy przejściu ze stanu bezsenności (czuwania) przez stadium 1 (drzemka), 2 (lekki sen), do stadium 3 i 4 (głęboki sen) zanika aktywność alfa i częstotliwość zapisu obniża się. W stadium II występuje aktywność theta oraz zespoły K i wrzeciona snu. W stadium 3 i 4 występują fale delta o niskich częstotliwościach. Po okresie głębokiego snu zapis może przejść do stadium REM, w którym występują sny. Taki cykl powtarza się wielokrotnie podczas całego snu, zmienia się jednak czas trwania poszczególnych stadiów.

Bibliografia
 • Michael J. Aminoff: Electrodiagnosis in clinical neurology. New York: Churchill Livingstone, 1999. ISBN 0-443-07549-2.
 • Mark Quigg (tłum. pod red. Jędrzejczak J): EEG w praktyce klinicznej. Wrocław: Elselvier Urban&Partner, 2008. ISBN 978-83-7609-056-6.
Źródło: Wikipedia
 
Adr jest offline  
Stary 13-01-2010, 22:20   #7
 
Makuleke's Avatar
 
Reputacja: 88 Makuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znanyMakuleke wkrótce będzie znany
Chętnie skorzystam z zaproszenia i napiszę coś w komentarzach.

Po pierwsze chciałbym przelać tu moje wrażenia z pierwszej etiudy. Nie będę może zagłębiał się w opisy kolejnych fragmentów, a tylko wspomnieć, co najbardziej mi się podobało.
Na pierwszym miejscu postawiłbym zdecydowanie nastrój. Opisy wrażeń były tak realistyczne, że niemal czułem klejące się do skóry powietrze (chyba nawet wyszedł mi cytat) i słyszałem dookoła szum ulewy. Myślę, że to głównie to przykuło moją uwagę na początku, a przez resztę czasu pozwalało wczuć się w historię.
Co do samej fabuły, to bardzo mnie intrygowała i intryguje do teraz, bo przecież sporo rzeczy zostało niedopowiedzianych. Taki był chyba jednak cel i, mimo że jestem czytelnikiem współczesnej, wielotomowej fantastyki, nie będę się dopytywał o kolejne szczegóły z życia rozwiedzionego małżeństwa Najbardziej jednak z całej historii zaskoczyło mnie zakończenie, które w pewnym momencie jakby dryfuje w zupełnie innym kierunku i budzi jakiś dziwny niepokój... Pisaliście, że chcielibyście zmierzyć się z krętymi ścieżkami wyobraźni - udało się wam w 100%, bo cała etiuda niesamowicie pobudza imaginację i skłania do myślenia i dopowiadania sobie reszty historii w różnych wariantach.

Na koniec mam prośbę, żebyście nie dali długo czekać na kolejny epizod, zwłaszcza, że tematyka jest mi bliska (studia na inżynierii biomedycznej) i z chęcią przekonam się, jak widzą temat umysły bardziej humanistyczne, że się tak wyrażę No i dzięki za pigułkę informacyjną, Adr - przyda mi się w przyszłym semestrze.
 
Makuleke jest offline  
Stary 15-01-2010, 13:39   #8
Adr
Dział historyczny
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 16734 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Makuleke dzięki za miłe słowa. Ostatni padł mi komputer, więc prace nad sesją stanęły w miejscu. Myślę, że w przyszłym tygodniu powinienem zacząć pracować nad nowym postem.

Latilen daj znać, że żyjesz

Wspominałaś coś jakimś poście do materiałów. Jest szansa że pojawi się to najbliższym czasie (tydzień dwa) ?

Pozdrawiam Adr
 
Adr jest offline  
Stary 15-01-2010, 14:57   #9
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Złośliwcy, którzy mnie znają mówią, że chwalenie jest jedną z rzeczy których nie potrafię. Będzie więc z drugiej strony - jak toto mnie się czytało.

Zaznaczę na początku - to są moje odczucia, subiektywne, odczucia.

Czytało się... Ciężko. Zwłaszcza, że nastawiłem się na etiudę, czyli, trzymając się terminologii muzycznej, utwór uporządkowany i, z założenia, ukazujący wirtuozerię autora/wykonawcy/kompozytora. Tutaj raczej widzę wariację - swobodne przetworzenie motywu, czy myśli przewodniej. Poszczególne części czyta się zupełnie inaczej jako osobne części, a zupełnie inaczej jako całość - teraz - w chwili kiedy oficjalnie "ogłoszono" koniec pierwszej etiudy.
Przykładowo - pierwsza część czytana samodzielnie jest pięknym, impresjonistycznym shortem (już zbudowanym na zasadzie przeciwstawnych bodźców i pojęć); czytana w połączeniu z kolejnymi - staje się leniwym preludium do nadciągającej burzy... Być może jest to celowy i przemyślany zabieg, ale jakby na to nie spojrzeć - brakuje mi płaszczyzny odniesienia...

Już tłumaczę o co mi idzie. Jako czytelnik nie wiem, czy (po danym poście) utwór już się zakończył i można zacząć klaskać, czy to zaledwie pauza, aby zaczerpnąć powietrza, usystematyzować fakty i doznania oraz czekać na dalszy ciąg. Z jednej strony - mocno prowadzicie odbiorcę po sznurku własnych koncepcji i przemyśleń (podając słowa klucze, tłumacząc odniesienia) z drugiej - wyraźnie - chcecie zmusić czytelnika do podjęcia własnych przemyśleń i wewnętrznego ustosunkowania się do przedstawionych zdarzeń, postaw, symboli.
Mnie osobiście czytałoby się lepiej gdybym nie był, aż tak prowadzony po sznurku, gdybym mógł sam wybierać klucze i znajdować znaczenie symboli (zwłaszcza, że część kluczy wydaje mi się wyznaczona "na siłę" - celowo przejaskrawiona - jakby miała czytelnika tylko na coś przygotować...)

Nie chcę tu wpływać na Wasz projekt, ale osobiście poszedłbym chyba w kierunku usystematyzowania formy (typu: każdy z utworów ma pięć postów pisanych naprzemiennie i zaczynanych naprzemiennie przez wyznaczającego temat autora) i uwolnienia kontekstów (rezygnacja z podawania słów kluczy do poszczególnych postów) oraz może jakiejś dyskusji nad częściami czy zakończonym utworem (próby jego analizy czy interpretacji przez czytających; rozpoznania czy reorganizacji symboliki).
PS. Reputacji niestety nie mogę Wam wystawić, bo wystawiałem Wam za inne posty...
 
Aschaar jest offline  
Stary 17-03-2010, 18:07   #10
 
Latilen's Avatar
 
Reputacja: 33 Latilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodzeLatilen jest na bardzo dobrej drodze
Wiem, czasem to ciężko zauważyć, ale ja jeszcze żyję ;D Dobrze, zamieszczam to, co powinnam była już bardzo dawno temu upowszechnić

"SOGNARE, FORSE MORIRE" - śnić, może umrzeć.

Komiks z serii "Julia: le avventure di una criminologa" - Julia: przygody pani kryminolog.

Scenariusz został napisany przez G. Berardi i M. Mantero, grafiki wykonane przez L. Zuccheri.

Strona w j. angielskim serii.

Edicola

Dorze, więc jak to się je?

Nasza droga pani detektyw ma sen. Znajduje się w ciemności. Koło niej pojawia się postać z kontrabasem w futerale. Prowadząc nonsensowną rozmowę wychodzą na piękną polanę: pełno kwiatów, świeże powietrze, strumyk, chatka, drzewa jak najstarsze baobaby i wielgachne grzyby, którymi można się zdrowo nasztachać...

Julia budzi się. Siedzi na fotelu dentystycznym w pokoju pełnym maszynerii, w czepku z diodami monitorującymi funkcje jej mózgu.

Była w dworku wynajętym przez uniwersytet Hollyhock, gdzie pod nadzorem prof. Efermova jego grupa badawcza prowadziła badania nad snem.

Oczywiście szybko i gęsto ściele się trup i nasza niezłomna pani detektyw Kendall rzuca się w wir śledztwa, aby pomóc profesorowi.

Tyle jeśli chodzi o zarysowanie fabuły, bo przecież nie trupy nas tu będą interesować ;p

Naukowcy badania przeprowadzają na sobie. Wkładają owy czepek z masą kabelków, kładą się lub siadają w wygodnej pozycji i wywołują sen za pomocą specjalnego chemicznego specyfiku - HH40. W ogóle to mają całą szafkę taki chemiczno-ziołowych fioleczek, na lepsze zapamiętywanie, na wywoływanie snów właśnie, na odprężenie itp.

Co ciekawe, wszyscy badacze po zażyciu HH40 mają sny o tym samym: niebieski goryl, postać z kontrabasem, pegaz... Natomiast jak się budzą po sztucznie wywołanym śnie są po prostu do niczego.

I to tyle informacji. A propos Adr, może się zgadajmy na google docs? Takie to teraz modne ;p

Dziękuję wszystkim za reputki: Baczemu, Asenat, Sayane i Aschowi oraz Makulele za komentarze ;]

Co do "narzekań", pierwsza etiuda była pisana na gorąco, nie umawialiśmy z Adrem niczego, liczył się opis i klimat.

Zobaczymy, co na wyjdzie tym razem. Bo teraz ustaliliśmy co niecoś.
 
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
Robert A. Heinlein
Latilen jest offline  
 Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:10.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169