Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Systemy RPG > Artykuły Historyczne
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->(+18) Dawne tortury i narzędzia tortur<!-- google_ad_section_end -->
(+18) Dawne tortury i narzędzia tortur
Autor artykułu: Arango
08-12-2009
(+18) Dawne tortury i narzędzia tortur

Na palcach jednej reki można policzyć opracowania tyczące kar tortur, a wszak tą tematyką "na poważnie" zajmuje się osobny dział historii zwany archeologią prawną.

Były ważną częścią procesu prawnego średniowiecznego sądownictwa i wprowadzone je pod wpływem prawa rzymskiego w wieku XII.
Jednak na szeroka skalę zaczęto je stosować po roku 1532, kiedy to sejm Rzeszy Niemieckiej ogłosił akt Constituto Criminalis Carolina, gdzie położono duży nacisk na przyznanie się oskarżonego do winy.
Akt ten przyswoił polskiej praktyce Bartłomiej Grodzicki.

Odmiennie niż obecnie, w czasach zamierzchłych oskarżony musiał udowodnić swą niewinność, jeśli nie mógł tego zrobić poddawany zostawał torturom decyzją sędziego, który decydował również rodzaj i stopień kary.
Zadawano je w specjalnych izbach zwanymi w Polsce sklepikami, lub ciemnicami.
Ich wykonawcą był kat najmowany i utrzymywany przez magistrat miejski, zwany czasem mistrzem, lub małodobrym.
Tortury rozpoczynano od wezwania oskarżonego, by nie dopuścił do kaleczenia własnego ciała i przyznał się do winy. Gdy ten nie chciał tego uczynić następowało tak zwane okazanie, czyli prezentacja narzędzi kaźni. Zdarzało się że na sam ich widok skazany załamywał się, ba były nawet były przypadki wyzionięcia ducha.
W Polsce podstawowymi sposobami wymuszenia zeznań było wyciąganie, rozciąganie i przypiekanie.
Pierwsze dwie kary miały trzy stopnie natężenia zwane pierwszym, drugim i trzecim krzykiem. Gdy to nie skutkowało uciekano się do przypiekania świecami lub rozżarzonymi węglami.
Składane zeznania (w obecności wójta) musiały być potem potwierdzone przed sądem.

Nie można było poddać torturom szlachty, uczonych, wysokich urzędników państwowych i miejskich, dzieci do 14 lat i kobiet w ciąży.


Kary na honorze :

Biskup - pień drzewa służący do chłosty po pośladkach. Czasami używano ławki. Kara bardzo rozpowszechniona w miastach i wsiach i Polski.

Drabina hańby - czasami używano jej zamiast pręgierza. Ustawiano ją zwykle przed kościołem, lub pałacem biskupim.

Dyby - nazwa tego urządzenia pochodzi od niemieckiego słowa Dieb (złodziej). W Polsce używane od końca XIV wieku.

Flet hańby - narzędzie z żelaza podobne do instrumentu zwieszało się z szyi skazanego, a jego palce zamykano w specjalnych uchwytach. Pierwsze wzmianki o jego użyciu pochodzą z XVII wieku.

Gąsior - to wiejska odmiana pręgierza. Dwa słupy pomiędzy którymi umieszczono poziome deski jak w dybach.

Jarzmo - drewniana obręcz na barki stosowana podczas przewożenia skazańców.

Kabat - drewniana skrzynia, w której zamykano skazanego w pozycji siedzącej.

Kamienie hańby - zawieszano je na szyjach kłótliwych przekupek podczas oprowadzania po rynku. Połączone łańcuchem ważyły około 15 kg. Czasem (jak w Szwecji) miały kształt penisa.

Kamień bankrutów - popularny szczególnie we Włoszech. Nieszczęśnika oprowadzano wokół owego kamienia, polewano wodą i uderzano jego siedzeniem o głaz.

Klatka hańby (błaznów) - umieszczano w niej na przykład drobnych złodziejaszków, pijaków, rozrabiaków w dni targowe, co narażało nie tylko na drwiny, ale także na obrzucanie odpadkami, nawozem.
W nich również wystawiano na widok publiczny ciała skazańców.
Miały najróżniejsze kształty i rozmiary. Były stojące, wiszące i obrotowe.

Kołnierz hańby - to kara dla kobiet ubierających się zbyt luksusowo. Dwie deseczki jaskrawo pomalowane, które zawieszano na szyi.

Koń hiszpański lub kołyska Judasza - karę tę stosowano wobec czarownic, kobiet opętanych przez diabła i heretyków. Później również wobec zakonnic utrzymujących stosunki płciowe z mężczyznami.
Co ciekawe w Polsce stosowano ją również wobec żołnierzy odmawiających wypełniania obowiązków wojskowych.

Kuna - to po prostu żelazna obręcz na szyję z łańcuchem, którym przykuwano skazanego do muru. Miała liczne odmiany i zastosowania.
Skazywano na nią za drobniejsze przestępstwa i wykonywano w dni targowe (przy ratuszu) lub święta religijne (przy kościołach)
Zawieszano na nich narzędzia lub przedmioty przestępstw, tabliczki informujące o dokonanym przewinieniu.
Dziewczynę , która straciła cnotę przyozdabiano wiankiem i stawiano przed nią świeczkę.
Na miesiąc kuny w więzieniu o chlebie i wodzie skazywano żołnierzy, którzy łupili nieprzyjaciół przed ich ostatecznym pokonaniem.
Czasem kuny posiadały wewnątrz grube, tępe kolce.

Maska hańby - maski w kształcie pysków zwierząt, diabła odpowiadające popełnionemu przestępstwu. Na przykład świński łeb symbolizował występek przeciw moralności.

Płaszcz hańby - drewniana beczka z otworem na głowę i nogi, w której winowajca musiał paradować. Karano tak pijaków, karciarzy, próżniaków, rozrabiaków, drobnych złodziejaszków.

Pręgierz - słup lub kolumna, przy którym wykonywano najróżniejsze kary. Pojawiły się na początku XIII wieku.
Pręgierz we Wrocławiu


Skrzypce - przypominały dyby, ale umieszczano w nich tylko ręce i głowę skazanego.

Dziewica norymberska - urządzenie posiadało kształt kobiecej sylwetki i posiadało dwuskrzydłowe zamkniecie. Nie miały żadnych kolców, ani noży !
Taką maszynę zbudowano w Norymberdze w roku 1867 i owe kolce i tym podobne miały służyć większej sensacji.
W rzeczywistości wykonywano w niej po prostu karę zatrzymania.

Żuraw - karano tak nieuczciwych piekarzy zanurzając ich w błocie lub wodzie.


Kary chłosty i okaleczeń :

Chłosta - używano do niej kija, rózeg, bata. Co ciekawe w Anglii zniesiono ją dopiero w 1948 roku.

Pałka gwiaździsta - wyjątkowo brutalne narzędzie do wykonywania chłosty. Do rękojeści były przymocowane dwa do ośmiu łańcuchów zakończonych kolczastymi gwiazdkami. Kara powyżej tuzina uderzeń oznaczało zazwyczaj śmierć.

Piętnowanie - wypalanie na skórze różnych symboli odpowiadających przewinom. Ślad pozostawał do końca życia. Piętnowano czoło, plecy, ramiona, policzki.

Rozpruwacz piersi - zbliżony kształtem do szczypiec służył do odrywania piersi kobietom, które spędziły płód. Używany głównie we Francji i Niemczech.

Szczypce - posiadały najrozmaitsze kształty. Rozżażonymi do czerwoności odrywano zazwyczaj nosy, palce, kawałki ciała, dokonywano kastracji. Obcęgami w kształcie rury zwanych krokodylami odrywano penis.


Narzędzia sądów bożych i tortur :

Bocian - narzędzie w kształcie żelaznego pasa obejmujące szyję skazańca od tyłu i biegnące w kierunku kolan unieruchamiał skazanego powodując skurcze wszystkich mięśni. Mogło to doprowadzić do obłędu.

Gruszka - przyrząd w kształcie owocu, który za podkręceniem śruby rozszerzał się. Stosowany doustnie, dopochwowo i doodbytniczo. Karano tak odpowiednio heretyckich kaznodziejów i bluźnierców, kobiety oskarżone o kontakty z diabłem i sodomitów.
Czasem gruszki posiadały specjalne kolce.

Hiszpańskie trzewiki - składały się z dwóch płyt żelaznych posiadających wewnątrz kolce lub guzy. Skręcano je potem specjalnymi śrubami powodując zmiażdżenie mięśni i kości. Powtarzano to zazwyczaj kilkukrotnie, czasem uderzając je jeszcze młotem. Obrażenia były nieuleczalne.

Ława tortur - podstawowe narzędzie w izbie tortur, stosowano ją głównie do rozciągania ofiar. Wyposażone w różnego rodzaje walce z kolcami, guzami itp.
Rozciąganie było trzystopniowe.
Stopień pierwszy - wyciąganie ramion i bioder, drugi - mięśni kolan, bioder i łokci, trzeci (rzadko stosowany, bo rzadko kto go dożywał) rozerwanie pozostałych mięśni.

Ruszt - przypiekanie na ruszcie stosowano zazwyczaj wobec heretyków, czarownic i czarodziejów. Zakutego skazańca układano na specjalnym żelaznym łożu i smarowano tłuszczem nogi i stopy. Pod łożem umieszczano ognisko. Gdy kości ofiary stawały się widoczne wyciągano je szczypcami.

Wahadło - najbardziej rozpowszechnione obok ławy urządzenie. Polegało na wyciąganiu do góry na specjalnym kołowrocie związanych z tyłu rak skazańca powodując wyłamanie ich ze stawów. Czasami nogi obciążano dodatkowo ciężarami.

Widełki heretyków - to żelazna obręcz zakładana na szyję oraz krótki pręt zakończony dwoma kolcami. W zależności od ułożenia wbijały się w gardło, lub mostek pozwalając jednak mówić. Gdy jednak ta tortura nie skutkowała i nie wydobyto zadowalających zeznań, skazywano zwykle na stos.

Zgniatacz czaszek - w Polsce nazywany pomorską czapką składał się ze specjalnej misy i nasady połączonej ze specjalna śruba. Jej dokręcanie powodowało powolną śmierć ofiary.
Stosowano również zgniatacze kciuków, palców, stawów.


Narzędzia egzekucji :

Garota - urządzenie do zadawania powolnej śmierci przez uduszenie. Zakręcanie śruby powodowało zaciskanie się obręczy na szyi skazanego. Stosowane głównie w Hiszpanii.

Koło egzekucyjne - zwykłe koło od wozu. Skazanego kładziono na ziemi przywiązując mu nogi i ręce do palików, po czym kat ciskał owo kolo na niego. Efektem było połamanie nóg i rąk.
Potem ciało rzucano na umieszczone na słupie kolo wplątując jego członki miedzy szprychy.
Służyło również do prezentacji zwłok skazańców.
Kara często stosowana w Polsce.
Pal - na zaostrzony z jednej strony koł naciągano skazanego wołami lub końmi, stawiając potem pal pionowo. Obsuwanie się ciała pod wpływem własnego ciężaru powodowało powolne rozrywanie organów wewnętrznych. Na palu można było umierać i trzy doby.

Piła - karę te stosowano głównie wobec homoseksualistów. Polegała na rozcięciu ciała wzdłuż poczynając od krocza.

Szubienica - określana popularnie mianem cierpięgi była znakiem posiadania przez jej właściciela prawa do karania śmiercią, stąd na jej postawienie wydawano specjalne pozwolenia.Warto może tez pamiętać, że na wykonanie niektórych narzędzi tortur, na przykład pręgierza czy szubienicy, rzemieślnicy pracujący przy nich otrzymywali specjalne dyspensy. Inaczej uznani by zostali za osoby nieczyste.

Ostatecznie tortury zniesiono w Polsce na mocy konstytucji sejmowej w roku 1776.


Źródła :

Andrzej Łyjak "Dawne narzędzia tortur i kar"
Internet
Autor artykułu
Banned
Zarejestrowany: Mar 2006
Miasto: Kraków
Posty: 4 093
Reputacja: 0
Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze

Oceny użytkowników
Język
80%80%80%
4
Spójność
90%90%90%
4.5
Kreatywność
70%70%70%
3.5
Przekaz
80%80%80%
4
Wrażenie Ogólne
80%80%80%
4
Głosów: 2, średnia: 80%

Narzędzia artykułu

  #1  
Lost on 14-12-2009, 20:18
Fajny art. Powiedziałbym, że działa na wyobraźnie :P

Ale wiecie, ostatnio czytałem o dybach i ktoś snuł takie luźne skojarzenia, co w tej karze może być najgorsze. Doszedł do wniosku, że skazanego przecież nikt nie pilnował, w końcu i tak nie ucieknie. Sam nieszczęśnik zaś, był w pozycji.. hmm.. powiedzmy, że był wypięty zadkiem na cały świat
Autor tych rozważań stwierdził, więc, że każdy, ale to każdy mógł w, np. w nocy zgwałcić naszego więźnia i ponoć to w tej karze było najgorsze

Wiecie, książka "Udław się." napisana przez kontrowersyjnego Paluhniuka i rozważania, te prowadzi narrator seksocholik, ale mimo wszystko zabawne i prawdopodobne (?)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Arango on 17-12-2009, 23:22
A wiesz że nie pomyślałem o tym. Ale faktycznie . Kobiety skazywane na taki wyrok np w gąsiorze na pewno narażał na tego typu ataki.

Tak gwoli sprawiedliwości to kar było przynajmniej dwa razy więcej, nie chciałem jednak nużyć zbyt szczegółowym omawianiem poszczególnych odmian starając się jednocześnie opisać te najbardziej charakterystyczne i najczęściej spotykane w Polsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
komentarzZasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:46.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169