Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > DnD i systemy d20 > Portal światów > Dragonlance > Artykuły i opowiadania
Zarejestruj się Użytkownicy


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-11-2004, 18:35   #1
 
Merlin222's Avatar
 
Bogowie Krynnu

Od zarania dziejów, światem Krynnu rządziło 21 bogów. Jednak na samym początku był ten, który ich wszystkich stworzył – Chaos, ojciec wszystkich bogów.

Bogowie światła

Paladine -Smoczy władca; główny bóg dobra. Bóg walki o dobro , patron wojowników i Rycerzy Róży. Po Ansalonie podróżuje pod postacią roztargnionego maga białych szat o imieniu Fizban. Paladine obdarzył szczególną sympatią elfy oraz metaliczne smoki. Wraz z Kiri-Jolithem oraz Habakukiem pomógł Vinasowi Solamnusowi stworzyć Zakon Rycerzy Solamnijskich. Znany jest również jako: Platynowy Smok, Bah’Mut, Pan Smoków, E’li, Smok Paladin, Thak the Hammer.

Mishakal - Lecząca Dłoń, Mesalax, Quen Illumini, Mishas, Imperatorka, Ka-Mel-Sha, Elir-Sana. Bogini uzdrawiania, patronka wszystkich uzdrowicieli. Po kataklizmie, to właśnie ona była odpowiedzialna za przywrócenie wiary w Prawdziwych Bogów. Na Krynnie pojawia się jako młoda kobieta w długich szatach, a w ręku trzyma laskę z niebieskiego kryształu.

Majere -Mistrz umysłu i medytacji. Bóg wynalazków, patron wynalazców. W przeszłości uważany był za doradcę Paladina, jednak teraz współpracuje bliżej z Mishakal przy przywracaniu i umacnianiu dobra na świecie. Majere nie ma jednak licznych wyznawców. Jego symbol to łysy, ślepy mężczyzna lub kobieta. Znany jest także pod imionami: Pan Umysłu, Modliszka Róży, Matheri, oraz Nadir Dreamsender (przywołujący sen).

Kiri-Jolith - Miecz Sprawiedliwości. Bóg bitew, heroizmu i walki w imię dobra. Patron Rycerzy Miecza. Najstarszy syn Paladina i najbardziej agresywny z bogów dobra. Każe tych, którzy wyrządzają innym krzywdę i chroni niewinnych. Jego symbol to potężny wojownik, minotaur lub człowiek. Znany jest także pod imionami: Miecz Sprawiedliwości, Imperator, Kargath, Corij, Kijo the Blade (Kijo Ostrze).

Habakuk – Bliźniaczy brat Kiri-Jolitha, syn Paladine'a i Mishakal. Stwórca wszystkich naturalnych zwierząt lądowych i morskich. Jego najgorętsi wyznawcy to tropiciele, marynarze i Rycerze Korony. Habbakuk (Rybny Król) często wstępuje między ludzi, ofiarowując im narzędzia nawigacyjne i przedmioty dzięki którym można przetrwać w głuszy. Jest często nieobliczalny. Jego największym wrogiem jest Zeboim. Najpopularniejszym symbolem Habbakuka jest niebieski ptak, delfin lub feniks, a do jego kolorów należą morska zieleń i biel. Patron Rycerzy Korony. Kapłani Habakuka, druidzi żyją w zgodzie z naturą i chronią ją przed tymi, którzy chcą ją zniszczyć. Król Rybaków, Niebieski Feniks, Pan Mórz, Rakiris, Władca Niebios.

Branchala - Pieśń Życia, Ogrodnik, Pan Pieśni, Astra, Bran, Bardilun. Bóg pieśni i tańca. Patron bardów. Woli przebywać wśród ludzi niż być tylko czczony. Jego główni czciciele to kenderzy i elfy. Po Krynnie stąpa jako wędrowiec różnych ras.

Solinari - Bóg dobrej magii, syn Paladinea jak również założyciel i patron Bractwa magów białych szat. Solinari używa swej magii wyłącznie do dobrych celów .Na niebie pojawia się jako srebrny księżyc. Na ziemie schodzi jako mag, młodzieniec w białych szatach, z których biło srebrne światło. Silny i muskularny mężczyzna o powierzchowności wojownika. Zdarza się, iż w ręku trzyma drewnianą laskę zakończoną głowicą w kształcie smoczej łapy ściskającej diament. Przyjaźni się z Lunitari, ale również darzy sympatią boga złej magii. Nazywany jest: Potężna Dłoń, Beacon (Płomień nadziei), Białe Oko, Ivory Disk (Dysk Bluszczu), Solin.Bogowie świtu

Lunitari - Bogini neutralnej magii, patronka i założycielka magów bractwa czerwonych szat. Lunitari nie miała ponoć matki, a zrodziła się z myśli swego ojca Gileana. Reprezentuje również szale pomiędzy czarną a białą magią. Do jej bractwa czerwonych szat wstępuje wiele magów, ponieważ mogą wtedy zgłębić tajniki zarówno złej jak i dobrej magii. Lunitari występuje na niebie jako czerwony księżyc. Na ziemie schodzi jako prześliczna młoda kobieta. W jej czarnych włosach jaśnieją białe pasemka, a szaty są czerwone jak krew. W objęciach trzyma wielką, oprawioną w skórę księgę. Zwana jest: Panią Iluzji, Veiled Maiden, Night Candle (Nocny Płomień), Luin, Czerwone Oko.

Gilean- bóg mądrości i równowagi .Główny bóg neutralności. Patron wszystkich uczonych i mędrców. Gdy zstępuje na kontynent Ansalonu pojawia się pod postacią Astinusa, kronikarza spisującego dzieje Krynnu. Można go spotkać w bibliotece w Palanthas. Strażnik księgi Tobril, która zawiera wszelką wiedzę. Podczas stworzenia świata, Gilean stworzył ludzi na swoje podobieństwo, obdarzając ich wolną wolą. Zwany jest: The Void, Szary Podróżnik, The Gate of Souls (Brama Dusz), the Sage.

Sirrion- Czarodziej, Mistrz Płomieni, Alchemik. Bóg ognia, płomieni i wszystkiego co z tym żywiołem jest związane. Małżonek Shinare. Na Krynnie ukazuje się jako człowiek o płonących włosach dzierżący potężny płonący miecz.

Reorx - symbol - kuźnia, młot. Bóg rzemieślników. Patron wszystkich krasnoludów. Wykłuł świat i gwiazdy swym młotem. Stworzył także Szary Klejnot i odegrał ważną role w uwięzieniu Chaosu wewnątrz tego klejnotu. Na świecie pojawia się często jako Dougan Redhammer, przyjazny krasnolud, szukający zawsze sposobności aby się zabawić. Jego wyznawcy to głównie krasnoludy, wśród których uważany jest za najwyższego boga. Jego imiona to: The Weaponmaster (Zbrojmistrz), Anvil, Reorx Rzemieślnik.

Chislev - symbol - jednorożec, piękna elficko-ludzka kobieta o złotych włosach trzymająca w ręku drewnianą laskę. Neutralna bogini natury. Patronka łowców i kapłanów natury. Małżonka Zivilina. Jej wyznawcy to centaury, satyrowie i wszystkie zwierzęta i stworzenia zamieszkujące lasy. Zwana jest: Bestia, Dzika.

Zivilin - Mędrzec, Drzewo Życia, Drzewo Świata. Bóg wszelkiej mądrości. Patron kronikarzy i historyków. Ukazuje się jako łysiejący, brodaty mężczyzna trzymający w ręce drewnianą laskę. Gdy ktoś spojrzy w jego oczy może dostrzec swą przyszłość i śmierć.

Shinare- Bogini bogactwa i handlu. Patronka kupców i sklepikarzy.
Shinare jest boginią dobrobytu, produkcji i gospodarki. Jest skoncentrowana na odbudowie Krynnu i jest przeciwna Hiddukelowi, ponieważ w jego interesach króluje korupcja. Jej symbolem jest handlarz lub handlarka ubrana/y w najwspanialsze szaty i obwieszony/a najprzedniejszą biżuterią. Jej wyznawcami są często kupcy i sprzedawcy. Jest jednym z ważniejszych bóstw krasnoludzkich.
Inaczej zwana: Srebrna Mistrzyni, Równowaga, Chodząca Wolność, Uskrzydlone Zwycięstwo, Uskrzydlona.


Bogowie ciemności

Takhisis- Królowa ciemności. Główna bogini zła. Przeciwniczka Paladine. Bogini walki z dobrem. Symbol - pięciogłowy smok. Każda z głów reprezentowała jedną grupę jej smoczych dzieci: sprytne i okrutne zielone, nieustępliwe białe, straszliwie niszczycielskie czerwone, nieprzewidywalne czarne, dominujące niebieskie. Ukazywała się także pod postacią pięknej kobiety, kusicielki. Podczas stworzenia świata stworzyła ogry na swoje podobieństwo. Byli potężni, bliscy nieśmiertelności, piękni i czcili bogów ciemności, podbijając i zniewalając słabszych od siebie. Podczas Trzeciej Smoczej Wojny wkroczyła na Krynn, jednak została pokonana przez Solamnijskiego rycerza Humę Dragonbanea i wygnana do otchłani. Nazywana jest: Pani Chaosu, Pani o wielu obliczach, Erestem, Królowa Ciemności, Tamex the False Metal, Mwarg, Tii’Mhut, Nilat the Corruptor.

Sargonnas- bóg zniszczenia, zemsty, intrygi, wulkanów i kataklizmów. Jego symbol to czerwony kondor, potężny wojownik (minotaur lub człowiek) lub żywiołak ognia. Jego wyznawcami są głównie minotaury. Nosi także imiona: Sargas Niszczyciel, Misal-Lasim, Sargonax the Bender, Kinthalas.

Chemosh - Pan Śmierci, Aeleth, Khemax, Lifebane, Dron of the Deep, Orkrust, Chemos Joton. Władca królestwa zmarłych. Wabi swych wyznawców fałszywymi obietnicami nieśmiertelności. Ukazuje się jako mężczyzna w czarnych szatach lub wytwornie odziany lich. Jego wyznawcami są głównie nie umarli, oraz żywi zafascynowani śmiercią i pożądający nieśmiertelności.

Morgion - Czarny Wiatr, Morga the Rustlord, Pestilence, Anthrax Goatlord, H’rar. Bóg wszystkich zaraz i plag. Zawsze działa potajemnie i nie współpracuje z żadnym innym bogiem. Pojawia się jako zakapturzony kat lub jako gęsta czarna chmura o czerwonych oczach. Jego czcicielami są zabójcy, piraci i inne kreatury, które działają zwykle pod osłoną nocy.

Zeboim- Ciemna głębia. Bogini mórz. Córka Takhisis i Sargonnasa. Jej symbolem jest olbrzymi żółw morski o kobiecej twarzy. Jej wyznawcami są złe morskie elfy, nie umarli zamieszkujący morza oraz piraci. Jej imiona to: Maelstrom, Darkling Sea, Bhezomiax, Zebyr Jotun, Rann.

Hiddukel - Bóg kłamstw i korupcji. Patron złodziei i zabójców. Często angażuje się handel duszami w zamian za bogactwa, którymi obdarza nieszczęśnika. Ci którzy godzą się na ten układ, prawie zawsze tracą swe życie bardzo szybko. Ukazuje się często jako otyły mężczyzna unikający wszelkiej walki. Jego imiona to: Hiltax the Flaw, Zdrajca, M’Fistos, Usk-Do, Książe Kłamstw

Nuitari - Bóg magii. Patron wszystkich magów bractwa czarnych szat jak i złej magii. Nuitari wykorzystuje swą magię do rzeczy złych np. takich jak zadawanie bólu, nekromancji itp.
Ma również nadzieje, że magia zdominuje i zawładnie Krynnem. Podobnie jak bracia na niebie pojawia się jako księżyc(czarny) z tym wyjątkiem że widzą go tylko członkowie jego bractwa i również jak inni magowie magii na ziemi ukazuje się jako mag czarnych szat. Młody mężczyzna, chociaż wcale nie urodziwy. Wręcz groteskowy. Twarz ma okrągłą jak księżyc, a w miejscu oczu czarne, bezdenne studnie. Często w ręku trzymał kryształową kulę, w której wirowało pięć smoczych łbów: czerwony, zielony, niebieski, biały i czarny. Jego imiona to: Ungod, Devouring Dark, Nighttreaver, Czarna Dłoń.
 
Merlin222 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:00.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168