Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Systemy RPG > Artykuły Postapokalipsa
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->Granaty nasadkowe<!-- google_ad_section_end -->
Granaty nasadkowe
Autor artykułu: Leminkainen
04-01-2015
Granaty nasadkowe

Jednym z problemów na jakie często napotykano się na polu walki była luka w zasięgu między maksymalnym zasięgiem rzutu granatem ręcznym a minimalną odległością na jakiej można było strzelać z moździerza. Do tego dochodził jeszcze problem mobilności moździerza. Problemy te stały się szczególnie istotne podczas IWŚ. Zamiast opracowywać nową wyspecjalizowaną konstrukcję (których też w okopach nie brakowało) postanowiono dodać dodatkową funkcję do podstawowego karabinu piechoty tym samym dając żołnierzom proste, niezawodne narzędzie które mogło im towarzyszyć w natarciu. IIWŚ przyniosła dalszy rozwój tych konstrukcji i dodała granaty kumulacyjne które pozwalały zwalczać piechocie cele opancerzone. Po drugiej wojnie światowej konstrukcje te dalej rozwijano (większość luf karabinów standardu NATO posiada urządzenia wylotowe pozwalające na miotanie z nich granatów). W drugiej połowie XX wieku rosnąca popularność 40mm granatników podwieszanych spowodowała że w większości armii na świecie (choć nie we wszystkich) granaty nasadkowe zostały zepchnięte na margines to nie zostały zapomniane i w dalszym ciągu były rozwijane. USMC dwa razy: w 1980-tych i w 2010-tych prowadziła badania porównujące możliwości granatów nasadkowych i 40mm. Istniały też wyspecjalizowane konstrukcje takie jak GREM ale o tym w swoim czasie... Prostota konstrukcji i obsługi granatów nasadkowych sprawia że są bardzo przydatnym i popularnym narzędziem w świecie postapokalipsy. Ponieważ zarówno nasadki do miotania granatów jak i same granaty może wytworzyć każdy lepiej wyposażony warsztat ślusarski stają się one uzbrojeniem które można spotkać od frontu walki z molochem po granice neodżugngli.


W praktyce wyróżnia się dwa podstawowe typy: garłacze czyli kielichowe rozszerzenia nakładane na lufę (obecnie popularne przede wszystkim w policji) i nasadki czyli przewiercony na wylot pręt z charakterystycznymi pierścieniami na zewnętrznej stronie


Garłacze (launching cup) jak przed chwilą wspomniałem to kielichowe rozszerzenie nakładane na lufę i zazwyczaj mocowane jakimś zatrzaskiem na muszce broni. Do kielicha wkłada się odpowiedniej średnicy granat odbezpiecza się go i wystrzeliwuje korzystając ze ślepego naboju miotającego. Opuszczając garłacz granat odrzuca łyżkę i odbezpiecza się (bądź jeśli są to konstrukcję dedykowane wyłącznie do miotania z garłaczy zapalają od ognia pocisku miotającego). W XX i XXI były dosyć popularne w policji więc można je było spotkać w rozmiarach dostosowanych do strzelb 12ga (w czasach kiedy rewolwery były podstawową bronią policji w USA były też warianty dostosowane do rewolwerów). Zazwyczaj przystosowane są do miotania granatów nieletalnych takich jak: gaz łzawiący (CS), granaty ogłuszające (flasbangi) oraz granaty z gumowymi kulkami. Zawsze możesz wyprodukować granat pasującej średnicy o ładunku jaki uznasz za stosowne.

Na rynku cywilnym popularnością cieszyły się garłacze do miotania piłek tenisowych i puszek z colą miej oko na te ostatnie! Ponieważ puszka po coli jest dosyć łatwo dostępna i standardowa można łatwo ją wykorzystać do zbudowania granatu który będziesz mógł miotać ze swojego garłacza.

Do wad garłaczy należy ich celność, a raczej jej brak (cecha bardzo niecelny -2) no cóż ich głównym przeznaczeniem było trafić w tłum. Zasięg mają podobny do pistoletów (rozrzut 3) drugą wadą jet to że przesłaniają standardowe przyrządy celownicze tym samym uniemożliwiając celowanie zwykłą amunicją.Drugim rozwiązaniem są nasadki miotające. Jest to przedłużenie lufy z pierścieniami o średnicy 22mm, na nie nasuwa się granat nasadkowy. Obecnie większość karabinków 5,56 NATO posiada urządzenie wylotowe pozwalające wykorzystać je do miotania tych granatów. Jeśli twój karabin nie posiada takiej nasadki każdy warsztat ślusarski dysponujący tokarką powinien być w stanie wytoczyć ci taką konstrukcję za kilkanaście gambli. Nasadki miotające istniały do M1 Garand (od razu odcinająca automatykę broni) i M1 Carbine, oraz do Spriengfieldów (zanim powstał czwarty z kolei wariant mechanizmu gazowego jaki stosowano M1 Garand, nie nadawał się do miotania granatów dlatego początkowo w każdej drużynie jeden żołnierz był uzbrojony w M1903 żeby mógł miotać granaty. Z tego też powodu w M1903 zachowano mechanizm odcinania magazynka żeby ułatwić żołnierzom przejście z amunicji bojowej na miotającą) nasadka do miotania granatów nie ma wpływy na podstawową funkcje karabinu.

Zacznijmy od zalet:

-Granaty nasadkowe pozostają bez większego wpływu na podstawową funkcję broni z której są wystrzeliwane podczas gdy granatniki podwieszane (które same w sobie nie są celne co powoduje że jednostki specjalne wciąż preferują granatniki samodzielne, choćby i jednostrzałowe) znacznie zwiększają masę broni i często pogarszają jej celność. Granaty nasadkowe może wykorzystywać każdy żołnierz wyposażony w karabin z nasadką co powoduje że nie trzeba wyznaczać osobnego żołnierza jako grenadiera.

-Granaty nasadkowe mogą mieć większą głowicę niż 40mm co pozwala na większy ładunek i większą penetrację w przypadku granatów ppanc

-Granaty nasadkowe są mniejsze od granatników p-panc takich jak M-72 LAW czy AT4, dodatkowo jako że nie są konstrukcjami bezodrzutowymi nie mają strefy zagrożenia za strzelcem i można z nich strzelać z zamkniętych pomieszczeń.

-Granaty ćwiczebne są wielokrotnego użytku co sprawia że są tańsze w użyciu (zużywasz tylko ślepe naboje prostsze w ładowaniu niż nabój do granatnika 40mm)

Przejdźmy do wad:

-Ponieważ pocisk ma znacznie większą masę odrzut broni jest znacznie bardziej odczuwalny (wymagana budowa wzrasta o 2, jeśli strzelec nie spełnia tych warunków broń nabija mu siniaka, istnieje możliwość odpalania broni z kolbą opartą o ziemię)

-Ze względu na małą prędkość początkową pocisku trajektoria pocisku jest stroma (W zasadzie to samo można powiedzieć o granatach 40mm) wymaga to zastosowania celownika o odpowiednim kącie podniesienia, w niektórych przypadkach jest to dodatkowy element dołączany do broni co zajmuje czas.

-Czas potrzebny na przejście od strzelania amunicją bojową do miotania granatów ale o tym dalej przy poszczególnych typach

-granaty karabinowe nie są szczególnie celne (-1)Wyróżnia się dwa typu granatów, tradycyjne i z pułapką kulową (bullet trap) tradycyjne do miotania wymagają specjalnego pozbawionego pocisku (ślepego) naboju miotającego, naboje z pułapką kulową wykorzystują nabój standardowy a pocisk zatrzymuje się w dnie granatu.

Wadą tradycyjnych jest to że żeby miotać taki granat trzeba pozbyć się z komory naboju z pociskiem i załadować nabój miotający (np musisz zmienić magazynek i przeładować broń)kolejną wadą jest to że nabój miotający ma inną energię niż standardowy i do strzelania nimi z broni automatycznej trzeba zamknąć odpływ gazów z lufy (ustawić regulator gazowy na 0) przełączając broń na tryb ręcznego przeładowania w przeciwnym razie może nawet dojść do uszkodzenia broni (skutki zacięć o 2 w dół) problem ten nie dotyczy oczywiście broni powtarzalnej, z Mauserów i Springfieldów będziesz mógł strzelać do woli. Zasięg jak karabinki rozrzut 3

Jak nietrudno się domyśleć zajmuje to trochę czasu: zmiana amunicji, przełączenie regulatora gazowego, założenie granatu, rozłożenie celownika.... Z tego powodu często (zwłaszcza wśród operujących z pojazdu) ludzie mają osobny karabin gotowy do miotania granatów.

Następnym patentem są naboje z pułapką kulową, pozwalają one odpalić granat ze standardowego karabinu czy karabinka bez bawienia się w zmianę amunicji. Po prostu zakładasz granat celujesz naciskasz spust, pocisk uderza w granat (w wielu konstrukcjach odbezpieczając go więc nie musisz się bawić w jakieś zawleczki) energia pocisku i gazów prochowych wyrzuca granat a następne pociski możesz już wystrzelić normalnie. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to ze nabój standardowy nie ma aż takiej energii jak specjalny miotający wobec czego zasięg takich granatów jest taki jak pistoletów maszynowych (rozrzut 3 )


A na sam koniec skoro już omówiliśmy czym można miotać przejdziemy do tego co można miotać

właściwie to formę granatów nasadkowych ma większość odmian granatów jakie opracowano dla piechoty, są dymne, odłamkowe. Ba! Są nawet specjalne adaptery pozwalające miotać zwykłe granaty ręczne przy pomocy nasadki. Istnieją też granaty oświetlające – wyrzucające w powietrze flarę ze spadochronem która powoli opadając oświetla okolicę. Ale na blaszaki są najbardziej przydatne są granaty kumulacyjne (HEAT). Są to specjalne granaty z ładunkiem wybuchowym ukształtowanym w taki sposób że przy wybuchu powstaje wąski strumień który drąży otwór w pancerzu (efekt Munroe), najmocniejsze karabinowe granaty kumulacyjne potrafią sobie poradzić nawet z pancerzem o grubości 300mm czyli radzą sobie ze wszystkim co ma słabszy pancerz od nowoczesnego czołgu (o ile cel nie jest zabezpieczony klatką chroniącą go od kontaktu granatów z pancerzem) więc stanowią odpowiednie narzędzie do zwalczania większości lekkich i średnich maszyn Molocha. Dodatkowo granat kumulacyjny działa jak granat zaczepny (nie da się całej energii ukierunkować w jedną stronę) więc strzelanie w maszynę która dobiera się właśnie do twojego kumpla niekoniecznie jest najlepszą opcją


Dla tych którzy chcą narzędzi bardziej uniwersalnych istnieją granaty HEDP (High Explosive Dual Purpose) łączące w sobie ładunek kumulacyjny (zazwyczaj słabszy) z dodatkowym efektem odłamkowym. Nie są one szczególnie popularne.

A i na koniec ciekawostki: Obecnie najpopularniejszym granatem nasadkowym wykorzystywanym przez wojska amerykańskie jest M100 Grenade Rifle Entry Munition (GREM) jest to granat który służy do wyważania drzwi. Posiada on (demontowany do transportu) długi pręt który sprawia że eksploduje 40cm od drzwi dzięki czemu fala uderzeniowa równomiernie rozkłada się na powierzchni drzwi nierzadko wpychając je razem z framugą do wnętrza. Jest to granat z kulochwytem o zasięgu 30m. Bardzo ułatwił on życie amerykańskim żołnierzom w Iraku i Afganistanie.

Kilka państw min Japonia nie zdecydowały się na przyjęcie granatników 40mm tylko w dalszym ciągu rozwijają granaty nasadkowe. Dawna Jugosławia posiadała bogatą ofertę granatów nasadkowych a wszystkie SKSy i Kałasznikowy produkcji Zastavy posiadały składany celownik ramkowy do miotania granatów którego podniesienie odcinało automatykę broni.

Pomimo stosowania granatników podwieszanych (począwszy od Pallada, po obecny GSBO) Polska także rozwija granaty nasadkowe

Wiele granatów posiada własny jednorazowy celownik drabinkowy.

Niektóre pistolety maszynowe (np BXP) także pozwalają na miotanie z nich granatów choć w ich przypadku zasięg jest znacznie mniejszy (zasięg jak pistolety)
Autor artykułu
Leminkainen's Avatar
radiacja
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Wrocław
Posty: 3 000
Reputacja: 16063
Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację

Komentarz Autora
Język
80%80%80%
4
Spójność
80%80%80%
4
Kreatywność
100%100%100%
5
Przekaz
80%80%80%
4
Wrażenie Ogólne
100%100%100%
5
Średnia:88%

Oceny użytkowników
Język
80%80%80%
4
Spójność
90%90%90%
4.5
Kreatywność
100%100%100%
5
Przekaz
80%80%80%
4
Wrażenie Ogólne
100%100%100%
5
Głosów: 2, średnia: 90%

Narzędzia artykułu

komentarzZasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:04.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166