Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Systemy RPG > Artykuły Warhammer
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->System rozgrywania bitew w Warhammerze II<!-- google_ad_section_end -->
System rozgrywania bitew w Warhammerze II
Autor artykułu: Wolfgang
04-06-2007
System rozgrywania bitew w Warhammerze II

System rozgrywania bitew.

Pewnie większość Mistrzów Gry zastanawiało się nad rozwiązaniem systemowym epickiej bitwy w WFRP. Ja również poświęciłem nad tym długie godziny mojego czasu i po tych jakże czasem długich godzinach wpadłem na kilka pomysłów które chciałbym przedstawić.

I. Mechanika Systemu

Na początku, jeszcze przed samą bitwą powinniśmy ustalić na jakie rodzaje będziemy dzielić jednostki biorące udział w naszej potyczce (np. kawaleria, łucznicy, żołnierze). Następnym krokiem jest podzielenie tych jednostek na oddziały. Trzeba teraz ustalić liczebność tych oddziałów. Podam przykład jak można to rozwiązać:
- jeden oddział kawalerii liczący 20 jeźdźców
- jeden oddział łuczników liczący 40 strzelców
- dwa oddziały żołnierzy liczące po 30 piechurów.
Oczywiście jeśli chcemy osiągnąć iście epicką bitwę, musimy zastosować większe liczby, ale najlepiej zachować proporcje, że kawaleria to jednostka elitarna i w jej oddziale jest mniej jeźdźców niż piechurów w oddziale żołnierzy. Powodowane jest to następnym krokiem jaki powinniśmy wykonać. Musimy ustalić wartość podstawowych trzech statystyk na bazie których oparty jest ten system walki. Są nimi Wytrzymałość (popularnie WT), Premia do ataku np. z racji broni używanej przez jednostkę, lub z racji taktyki (zastosuję tutaj skrót AT); oraz Zasięg który występuje tylko w przypadku jednostek dalekiego zasięgu (skrót to Z). Przykładowo:
- kawaleria – WT:5, AT:+3 z szarży, Z:-
- łucznicy – WT:2. AT:+1/-1 z dystansu/w zwarciu, Z:60 (Długi Łuk)
- żołnierze – WT:3, AT:+1 z szarży, Z:-
Oczywiście są to tylko przykłady. Polecam tutaj dogłębną analizę profesji z podręcznika podstawowego.
Co do rozgrywania bitew bardzo ważna jest mapa terenu, skala podana najlepiej w metrach (ze względu na zasięg broni dystansowych), rozstawienie jednostek (tutaj najlepiej posłużyć się figurkami, pionkami od chińczyka, kartonikami z nazwami jednostek) itp. W przypadku zwykłej potyczki drużyny graczy mapa nie jest zawsze konieczna, lecz tutaj, w całym tym bitewnym rozgardiaszu mapa ułatwia ogarnięcie całego pola bitwy.
Podczas bitwy należy uwzględnić morale walczących, ponieważ gdy żołnierze widzą jak szybko tracą przewagę, lub jak szybko zyskuje ją przeciwnik, zaczynają panikować. Polecam zastosowanie wymienionych niżej reguł.
Gdy w trakcie jednej tury oddział traci 50% (lub więcej) stanu osobowego wypada wykonać test na opanowanie o trudności odpowiadającej stratom procentowym oddziału (w tym przypadku 50%). Najlepiej sytuację zobrazuje przykład:
• Odział liczący 100 osób traci w jednej turze 60 żołnierzy (60%) należy wykonać rzut na opanowanie z szansą powodzenia 40%. Jeżeli test się nie powiedzie, oddział w panice zaczyna uciekać w losowo obranym kierunku.
Od osiągnięcia 50% strat wypada wykonywać co turę lub co dwie test na opanowanie z odpowiednią szansą powodzenia.

II. Rozgrywka i Bohaterowie Graczy

Na samym początku bitwy BG powinien zadeklarować przynależność do któregoś z oddziałów, lub jeśli wymaga tego scenariusz MG powinien umieścić go w którymś z oddziałów.
Walka i jej przeprowadzanie w takiej sytuacji jest bardzo kompleksowe i wymaga wiele uwagi. Każda tura powinna być podzielona na dwa tryby: Tryb Bitwy i Tryb Pojedynku. Kolejność trybów jest tutaj bardzo ważna ponieważ decyzje o ruchu oddziałów w trakcie Trybu Bitwy wywierają wpływ na sytuacje w jakiej znajduje się w danej chwili BG podczas Trybu Pojedynku.

Tryb Bitwy opiera się na ruchach bądź atakach oddziałów. Wykonujemy tutaj tylko rzuty na obrażenia gdzie jeden zadany punkt obrażeń (po odliczeniu od wyniku z kości k10 wartości WT) to śmierć jednego z członków oddziału. W przypadku jednostek dalekiego zasięgu, które strzelają w miejsce (rejon walk) gdzie własne jednostki walczą z wrogiem, należy wykonać rzut k% czy własne jednostki nie ucierpią w wyniku tego ataku. Wygląda to tak:
Dwa oddziały orków walczą z jednym oddziałem żołnierzy z Middenheim. Łucznicy z Middenlandu wypuszczają salwę śmiercionośnych pocisków w tamten rejon walk. Mają oni 1/3 szans (czyli w przybliżeniu 33%) na trafienie własnych żołnierzy. Jeśli rzut k% nie powiedzie się, obrażenia dzielone są pomiędzy wrogie i własne oddziały w tym sektorze bitwy (obrażenia zaokrąglamy w górę).

Tryb Pojedynku nie różni się prawie niczym z oryginalną mechaniką WFRP. Elementem, który wynika z przebiegu bitwy jest przewaga liczebna, która w tym momencie wyrażana jest w ułamkach zwykłych. Gdy ułamek wynosi 1/1 gracza podczas tury atakuje jeden przeciwnik, natomiast gdy ułamek jest równy ½ gracza atakuje już dwóch przeciwników. Gdy ułamek wygląda tak: 2/1, gracz w towarzystwie jednego sojusznika atakuje jednego wroga. Wniosek który można zatem wysnuć jest jeden. Licznik ułamka (dla przypomnienia to co u góry ułamka L/M) przedstawia gracza i sojuszników natomiast mianownik (czyli to co na dole) to liczba przeciwników.
Oczywiście walka BG nie pozostaje bez wpływu na stosunek sił. Gdy gracz w danej turze unieszkodliwia (zabija bądź inaczej eliminuje przeciwnika z rozgrywki) przeciwnika, należy odjąć tego nieszczęśnika od liczby przedstawiającej stan osobowy danego oddziału wroga.

III. Bitwa z perspektywy Mistrza Gry

Oczywiste jest iż tak wielkiemu wydarzeniu jakim jest bitwa muszą towarzyszyć niespotykane emocje, dlatego należy pamiętać o opisie bitwy. Wiadome jest, że im bezwzględniejszy przeciwnik tym krwawszy powinien być opis bitwy. Jeśli walczą między sobą dwaj baronowie albo inni właściciele ziemscy posiadający własne armie, to podczas bitwy i po niej z reguły nie powinny następować akty bezczeszczenia (chociaż i to zdarzyć się moze), ale jeżeli hordy zielonoskórych przetaczają się przez ziemie Imperium to podczas bitwy powinno „latać” bardzo dużo fragmentów ciał i powinny płynąć strumienie krwi. Każdy Mistrz gry ma oczywiście swój styl opisywania tak obszernych wydarzeń i zdążył przyzwyczaić swoich graczy to swojego słownictwa więc ta część tego artykułu może posłużyć jako inspiracja i nie trzeba się tego kurczowo trzymać.

Bardzo zależy mi na Waszej opinji.

Wolfgang
Autor artykułu
Wolfgang's Avatar
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Solec Kujawski
Posty: 3
Reputacja: 1
Wolfgang nie jest za bardzo znany

Oceny użytkowników
Język
50%50%50%
2.5
Spójność
45%45%45%
2.25
Kreatywność
50%50%50%
2.5
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Głosów: 4, średnia: 48%

Narzędzia artykułu

  #1  
Wolfgang on 04-06-2007, 17:58
Bardzo zależy mi Waszej objektywnej opinji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Qrak79 on 02-11-2007, 15:40
Ocena użytkownika
Język
60%60%60%
3
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
60%60%60%
3
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:60%
A gdzie formacje, szyki, karność żołnierza, morale? Moim zdaniem pomysł możliwy do wykorzystania, wymaga jednak pewnego dopracowania. Poza tym nie jest to pierwsza propozycja a w żadnej nie uwzględniono magi i jej przydatności w trakcie większych potyczek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
John5 on 03-11-2007, 18:39
Ocena użytkownika
Język
60%60%60%
3
Spójność
40%40%40%
2
Kreatywność
60%60%60%
3
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:53%
Hmm... zarzuty taki jak wyżej + piechota, jazda, łucznicy powinni być jeszcze bardziej rozdzielenie, nikt mi nie powie chyba, że zwykłe chłopstwo jest równe piechocie Middenheim a obie jednostki wg. twojego podziału trzeba by zaliczyć do tego samego rodzaju wojsk. Nie wziąłeś pod uwagę mobilności poszczególnych oddziałów. Mogło być lepiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Cedryk on 03-11-2007, 19:07
Ocena użytkownika
Język
20%20%20%
1
Spójność
40%40%40%
2
Kreatywność
20%20%20%
1
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:27%
No nie to już absurd ten artykuł nie powinien pojawić się, jeśli chcecie się tak bawić to proponuje rozgrywanie potyczek na zasadach Battla. Wtedy macie jakąś tam realność w innym wypadku powinno to być w całkowitej gestii mistrza gry jak potoczą się losy bitwy i w zależności od humoru raz dadzą wygrać bitwę raz rozgromią oddziały których są postacie graczy i zmuszą do ucieczki wszak nawet najbardziej heroiczne czyny bohaterów nie muszą mieć odzwierciedlenia w zwycięstwo w bitwie czy nawet w swobodnym wycofaniu ich oddziału to mroczny młotek i cokolwiek się stanie raczej bohaterowie nie mają na to większego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Grey on 03-11-2007, 19:26
No więc (nie zaczynaj zdania od no) nie zgadzam się z Cedrykiem... do końca. Zależy. Jeden MG do fabuły potrzebuje wygranej konkretnej strony, inny woli to zrzucić na kości. Jeden rzuci K6 i rozstrzygnie, drugi uzyje WFB a jeszcze inny Zasad Wolfganga.
To rpg. Gra wyobraźni. Czemu ktoś ma się ograniczać?
Zasady są uproszczone, ale są. Można ich użyć, uprościć bardziej, rozwinąć, albo potraktować jako czyjś błąd i na podstawie tego błędu skonstruować coś lepszego.
Z mojej strony - uważam takie arty za cenne, bo kogoś mogą natchnąć albo stać się narzędziem.

A co do heroiczności Cedryku, w WFB bitwy zależą od herosów. W WFRP też MOGĄ - zależnie od konwencji. Mechanika WFRP v1 na to pozwala (na v2 znam się za słabo).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Ashkael on 03-11-2007, 20:29
Cytat:
Na samym początku bitwy BG powinien zadeklarować przynależność do któregoś z oddziałów, lub jeśli wymaga tego scenariusz MG powinien umieścić go w którymś z oddziałów.
Nie zgodzę się z tym. To równa graczy ze wszystkimi jednostkami w oddziale.
Jeżeli gracz jest niezwykle potężny (np. fetchmistrz) i potrafi wybić 10 żołnierzy nie oberwawszy ani razu, to umieszczanie go w oddziale kawalerii nie ma sensu choćby ze względu na to, że (w tym konkretnym przypadku) porusza się pieszo. Jeżeli gracz jest chłopem, którego pokona nawet jeden goblin bez broni, to umieszczanie go w grupie zbrojnych mija się z celem, bo statystyka jest zawyżona, a może to zadecydować nawet o wyniku bitwy (reakcja łańcuchowa, jeden przeważa nad oddziałem wroga, ten ucieka, to wywołuje panikę w reszcie armii i armia wroga ucieka, bo jeden koleś został przyłączony do silniejszego oddziału).
Ostatnim powodem jest to, że gracz może chcieć przebić się przez oddział przeciwnika np. do jego oficera, w celu osłabienia morale (również wyszczególnionego). To co, najpierw jego oddział ma wybić wroga, żeby zabić oficera?
I ostatnie: BRAK tych oficerów. Każdym oddziałem dowodzi sierżant, oficer czy inna forma wyższej jednostki.

Moim zdaniem ten sposób rozgrywania bitwy jest dosyć ciekawy, ale zajmuje zbyt wiele czasu, a także wymaga wielu poprawek.

Cytat:
To rpg. Gra wyobraźni. Czemu ktoś ma się ograniczać?
WFRP to jedna z najbardziej ograniczających gier, jakie znam. Nie pytaj o powody, to tylko moje zdanie. A pewne zasady muszą być.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Szarik on 05-11-2007, 10:14
Powstrzymam się od oceny. Głównie dlatego, że sam uważam, że w przypadku RPG takie rozgrywanie bitwy jest zbędne. Popieram tu Cedryka. Jako MG z góry ustalę wynik tak dużej bitwy. Gracze ewentualnie, jeżeli się gdzieś tam zaplątają, to dostaną misję specjalną - utrzymać jakąś mało ważną pozycję, dobrać się do artylerii przeciwnika lub coś w tym guście. Dowódca armii mając taki oddziałek wyśle go raczej na samobójczą misję - jak się uda to super, a jak nie to trudno, nie stracił własnych ludzi tylko jakichś przybłędów W centrum uwagi muszą być gracze i ich mały epizod, dla którego wielka bitwa jest tłem.
Jeżeli jednak chciałbym rozegrać taką bitwę użyłbym gotowych zasad (czy to Battle, którego ja akurat nie znam) czy, w moim przypadku, jakiejś gry taktycznej, których mam sporo. Na przykład Grunwald 1410 - mam gotową mapę, jednostki, mechanikę i tylko mała zmiana: czerwoni (Polacy) to wojska Imperium a biali (Krzyżacy) to wojska chaosu, i już
Odpowiedź z Cytowaniem
komentarz



Zasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:09.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172