Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Pozostałe systemy RPG > Cyberpunk 2020
Zarejestruj się Użytkownicy

Cyberpunk 2020 Cyberpunk 2020


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23-05-2005, 12:23   #1
 
diabolique's Avatar
 
Reputacja: 1 diabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwudiabolique jest godny podziwu
Brzmienie c-punka

Cytat:
Cyberpunk 2020


Autor: cahn'ahn'cana

'I have a dream last night, see the rapids...
Do you wanna hear that dream?'
- 'I don't like drugs' - Marilyn Manson

Cyberpunk - jak sama nazwa wskazuje - to symbiotyczny twór, będący zlepkiem dwóch nieodzownych elementów, składników, które czynią zeń to, czym jest.
Moja poniższa garść słów przeznaczona jest szczególnie dla tych, którzy raczej 'nie bardzo' mają pojęcie o tym, w jaki sposób stworzyć na sesji c-punka iście cyberpunkową atmosferę. Nie ukrywam także, że również i ta część 'atmosferycznych' wyjadaczy tego klimatu znajdzie tu coś dla siebie.

Wracając jednak do sedna, mamy dwa składniki. Przy budowaniu specyficznej atmosfery w 'cyberku' za pomocą dźwięku musimy uwzględnić obydwa te składniki. Zatem - 'cyber' & 'punk' - reszta jest milczeniem.

Składnik pierwszy - 'cyber'
'The vine of sound, there an eye of town'
- 'Inertia creeps' - Massive Attack

Elektroniczna muzyka to raczej dziś już standard, jednak niestety niewielu wykonawców produkuje muzykę godną uwagi c-punkowego mistrza gry. Choć nieprawdą byłoby, gdybym napisał, że nie ma w czym przebierać, akurat w tej materii odpowiedniego cyber dźwięku jest co nie miara. Postaram się zwrócić Waszą uwagę na kilka niezwykle interesujących pozycji.

'Do you like a owl?'
- 'Blade Runner' - Vangelis

'Blade Runner' Vangelisa to swoisty epos cybernetycznego klimatu dla ambitnych i wymagających słuchaczy. To bodajże najlepsza ścieżka dźwiękowa jaką w życiu swoim słyszałem. Vangelisa znają zapewne wszyscy - muzyk, którego raczej nie trzeba przedstawiać. Muzyka do 'Łowcy androidów' jest generalnie muzycznym fenomenem. Album zawiera kawałki, które możemy usłyszeć w trakcie oglądania dzieła Ridleya Scotta, przeplatane krótkimi kwestiami głównych bohaterów, pochodzącymi wprost z filmu. Dźwięki Vangelisa budują niesamowitą atmosferę rozkojarzenia i melancholii, przy czym są niezwykle delikatne i subtelne. To swoiste novum, które stało się wizytówką Vangelisa. Twórcom filmu udało się fantastycznie połączyć ckliwość tychże dźwięków z obrazem upadającej zindustrializowanej metropolii Los Angeles. Polecam szczególnie do sesji przesączonych dobrą fabułą, dramatyzmem, z mocno zarysowanymi charakterami postaci graczy, gdzie w całej zabawie liczą się częściej skryte myśli bohaterów niźli kaliber, czy cybernetyczne wspomaganie szkieletu.

'I had killed a man, a man who look like me'
- 'Quagmire' - Future Sound of London

Future Sound of London - album 'Dead Cities' (aczkolwiek polecam także i inne) to w moim mniemaniu muzyka wprost idealna do cyberpunka. Anglicy po raz kolejny udowadniają nam, że nie ma na świecie nikogo, kto robi lepszą muzykę elektroniczną. F.S.o.L. to grupa o sporym dorobku artystycznym, zaczynali tworząc muzykę ilustracyjną. Ich koncerty połączone były w pokazami laserów. Swoiste widowiska światła i dźwięku. Z czasem zaczęli tworzyć w kierunku pewnej idei, która nota bene o wiele więcej ma wspólnego z ruchem hippisów niż z techno.
Dziś to renegaci, którzy swego czasu stworzyli pewien standard. Do dziś niewielu próbuje im dorównać idąc tą samą ścieżką, tworząc muzykę w ten sam sposób - energetyzujące brzmienie, wydobywające się z setek sampli, pętli i loop'ów. F.S.o.L. to symbioza techno i ambientu w najlepszym wydaniu, ojcowie gatunku.

'I've got a poison, I've got a remedy'
- 'Poison' - The Prodigy

Mówiąc o londyńskich chemicznych muzykach powinniśmy mieć świadomość, że ta muzyka obok The Chemical Brothers, The Prodigy, Leftfield, Underworld, Orbital czy chociażby Massive Attack to nic innego jak trzon 'Londynu'. Jako ciekawostkę mogę dodać, że transcendentalna muzyka i świetlne widowiska F.S.o.L. to nic innego jak muzyczna i wizualna ilustracja narkotycznych uniesień i stanów tzw. 'nieważkości' po wszelakiego rodzaju 'tripach' na LSD.

Obawiam się, że wykładając drobinę swej muzycznej wiedzy o muzyce elektronicznej trudno mi będzie wyjść poza Londyn. Jak już wspomniałem istnieje wiele artystów, których domeną jest samplowana muzyka, a większość 'wirtuozów' to właśnie Anglicy, ściślej - Londyńczycy. Wymieniać można długo, postaram się tylko dać Wam krótki ogląd.

'Inertia creeps, she's moving up slowly'
- 'Inertia creeps' - Massive Attack

Massive Attack - to niezwykle zróżnicowana grupa muzyków o stale zmieniającym się składzie. Efekt tego taki, że każdy album Massive Attack ma swój osobliwy, 'ciężkostrawny' klimat. Massive zasługuje na wyróżnienie przede wszystkim z tego powodu, iż muzyka pochodząca z ich albumów jest dosłownie perfekcyjna, idealnie przemyślana i skomponowana w piękną całość. Tak, to dobre słowo - piękno - Massive to wszechobecne piękno kobiecego głosu, westchnień i męskiego szeptu skryte pod ciężkimi industrialnymi, lecz wytrawnymi brzmieniami nowoczesności. Szczególnie zasługujące na uwagę albumy to 'Mezzanine' i '100-th window'.

'The dream is always the same'
- 'The dream' - Tangerine Dream

Pozostawiając Londyn na chwilę na uboczu wspomnieć należy o grupie, która bez wątpienia, bezpretensjonalnie jest jednym z ojców 'industrialu' - Tangerine Dream. Ich kariera rozpoczęła się już w latach siedemdziesiątych, a nawet pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to - podobnie jak F.S.o.L. członkowie Tangerine Dream sięgnęli do technicznych nowinek i zdecydowali produkować muzykę przyszłości. Ich muzyka rozwijała się wraz z rozwojem muzyki house, jednak na zupełnie innych płaszczyznach. Godne uwagi są w 100 % wszystkie albumy. Tangerine Dream to dziś klasyk jakich mało, niestety zakup ich najlepszych płyt graniczy wręcz z cudem.

'Baby's got a atom bomb'
- 'Atom bomb' - Fluke

Kończąc tę część artykułu wspomnieć należałoby takich artystów jak Fluke, Lunatic Calm, Yello, Carl Cox, Super Charger, Tricky, Aphex Twin, Goldie, Traci Lords, Stabbing Westward, New Order...
...ehhh - brak mi tchu. Właściwie to każda z tych pozycji jest cyber-interesująca, wszystko zależy od tego co przypadnie Wam do gustu, albo co będzie najlepiej oddawać atmosferę scenariusza, a to już niestety działka mistrza gry. Ponadto ostatecznym problemem jest polski rynek wydawniczy, znalezienie 60 % tego co powypisywałem to cud nad Wisłą. Najlepiej by było mieć wujka w Londynie.

Składnik drugi - 'punk'
'Man is obsolete, I'm obsolete'
- 'Obsolete' - Fear Factory

Rebelia. Najlepiej dla zasady, przeciwko wszystkim, przeciwko wszystkiemu. Totalna anarchia i nihilistyczne ideały - to także nieodzowna część cyberpunka. Pomimo tego, że era buntu, dni rewolucji dawno już minęła musimy zauważyć, że powoli nadchodzi czas, kiedy anarchia powraca. Nowe czasy, nowi wrogowie, nowe podstawy do sprzeciwu. Punk powraca, nie umarł, co lepsza ma się całkiem nieźle.
Powraca, w dodatku z nowymi siłami, z nowymi środkami ekspresji buntu.

'I don't want you and I don't need you,
don't bother to resist, I'll beat you'
- 'Beatiful people' - Marilyn Manson

Tak, zacznę właśnie od tego gościa. I to nie bez powodu, ponieważ Manson to artysta o niewąskich horyzontach twórczych. Na albumach grupy opatrzonej jego pseudonimem znajduje się kwintesencja punkowych ideałów. Wszystko to opatrzone mocnym nowoczesnym brzmieniem gitar, zaprawionych szczyptą industrialnych brzmień. Już na dzień dobry rzucają się 'w oczy' syntezatory, samplotwórcze konsolety i dużo, dużo klawiszy. Manson jako jeden z pierwszych artystów zdecydował się na próbę połączenia dwóch zupełnie odrębnych gatunków muzycznych w nową jakość. Udało mu się. W zasadzie każdy album wydany przez Nothing Records po ukazaniu się 'Antichrist Superstar' jest smakowitym kąskiem dla cybermaniaków. Szczególnie dla tych, którym nie obce są strzelaniny piątkowych nocy i różnego rodzaju akcje dywersyjno-ofensywne. Idealny w trakcie przyśpieszenia akcji, lub właśnie dla pobudzenia akcji.
Gorąco polecam 'Last Tour on Earth' dla mistrzów mających w szeregach swojej drużyny 'bohaterów' rockmana. Doskonale pasuje do poprowadzenia scenariusza z zajebiście szybką akcją w trakcie koncertu rockowego.
Cud, miód i orzeszki. Zachęcam - spróbować zawsze można.

'You're my perfect drug, the perfect drug'
- 'Perfect drug' - Nine Inch Nails

Zaczyna się robić ciekawie. Nothing Records już całuje mnie po dupie. Lider NIN - Trent Reznor, dobry kolega i współpracownik Mansona jest wraz z nim współwłaścicielem w/w amerykańskiej firmy wydawniczej. Muzyka spod znaku tej właśnie firmy to znak jakości dla wszystkich maniaków industrial-rocka. Najlepszymi reprezentantami tego nurtu są jego założyciele Reznor-Manson. Trent Reznor zaczynał grać daaawno temu podobną muzykę w rozmaitych małych klubach w Nowym Jorku. Swego czasu zwana ona była 'underground' - przy czym ta nazwa przetrwała bodajże po dziś dzień. Reznor i spółka to muzyczni eksperymentatorzy - jedni z najlepszych w swoim fachu - jeśli nie najlepsi. Ich muzyka to dużo, dużo gitar, mocna perkusja, kupa elektroniki i dziwacznych instrumentalnych wynalazków. To muzyka ciężka, doskonale nadająca się do ilustracji miasta i ulicznych akcji.
W podobnej atmosferze utrzymane są albumy Rammstein'a - super sprawa do cyberka - świetne do straszenia naszych bohaterskich cwaniaczków.
Dobrą rzeczą do słuchania podczas gry w 'niebanalnego' cyberpunka, albo cybera, w którym 'dragi' odgrywają niemałą rolę jest grupa Deftones.
Generalnie ciężkiej muzyki na rynku raczej nie brakuje, co więcej u nas sprzedaje się chyba najlepiej. Pozwolę sobie wspomnieć chociażby o Fear Factory - istnej kopalni ciężkich cyberpunkowych brzmień, White Zombie (ew. Rob Zombie), Gravity Kills, Kill Mother Fuckin' Depeche Mode (KMFDM), NOFX, Slipknot, Behemoth, czy klasyk AC/DC.
Dla tych, lubiących 'soczystego' od odrobiny tajemnicy i grozy cybera polecam ostatnie albumy Samaela, przesiąknięte dosłownie elektroniką.

Poza tym wszystkim składanki, ścieżki dźwiękowe i muzyka do filmów. Matrix, Johnny Mnemonic, Resident Evil, Spawn, Mortal Kombat, Lost Highway, The Crow, Judge Dredd - jest tego cała kupa. Wszystko zależy już tylko i wyłącznie od mistrza gry, od jego wizji, interpretacji świata, sposobu realizacji swojego scenariusza, no i ostatecznie od pożądanego na sesji klimatu.
Jest w czym przebierać, wystarczy chcieć i poszukać.

Na koniec wspomnę tylko, że czasem pożądaną atmosferę możemy wytworzyć przy pomocy muzyki, której nie wzięlibyśmy nawet do ręki szukając czegoś na sesję. Przykład? Dobrych parę lat temu grałem sobie w domciu w taką westernową strzelankę 'Outlaws' przy dźwiękach... H-Blockx. Dzisiaj na samą myśl o niektórych kawałkach już mam przed oczyma miasto, w którym od groma złoczyńców najchętniej zrobiłoby sobie z mojej szeryfiej skóry dywanik przed kominek.

Spróbujcie z jazz'em, blues'em, kawałkami franka sinatry - doskonałe do 'prohibicji 2020'...

Cóż mi pozostaje? Życzyć Wam tylko miłego grania, słuchania i aklimatyzowania się w atmosferze kilkudziesięciu przyszłych sesji.


cahn

 
__________________
eMIEJoteSCe eNA PeODePyIeS
old desingn(tm)'s man
diabolique jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-06-2007, 08:27   #2
 
cahn's Avatar
 
Reputacja: 1 cahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodzecahn jest na bardzo dobrej drodze
normalnie brak mi słów...
 
cahn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-06-2007, 12:43   #3
Administrator
 
Solinarius's Avatar
 
Reputacja: 1 Solinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputacjęSolinarius ma wspaniałą reputację
hehe, a mówiłem Diabłowi, że jak będzie przepisywał arty skądśtam, żeby pytał o zgodę, nic tylko lać
 
Solinarius jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24-08-2007, 12:54   #4
 
nonickname's Avatar
 
Reputacja: 1 nonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputacjęnonickname ma wspaniałą reputację
Nie zapominajmy jakie możliwości daje nam komputer. Puszczamy muzykę na kompie i odpalamy jakieś w miarę jasne pluginy(wizualizacje jakich pełno do winampa i innych playerów). No i gramy przy zgaszonym świetle. Karty postaci i twarze kumpli oświetlane przez dynamicznie, ale płynnie zmieniający się blask monitora. I do tego nastrojowa muzyka. Polecam zwłaszcza wizualizacje naśladujące światło neonów.
 
__________________
Arkham Radio
nonickname jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:37.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172