Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Kufer skarbów
Zarejestruj się Użytkownicy

Kufer skarbów Tutaj możesz dodać jakiś plik lub znaleźć coś dla siebie


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26-01-2017, 18:01   #1
 
Ardel's Avatar
 
Reputacja: 14047 Ardel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputację
ZIM - czyli MG ratuje sobie tyłek

Kiedy zmęczyło mnie segregowanie tony papierów, kiedy zmęczyło mnie segregowanie plików w tonie folderów. Kiedy ilość zakładek w excelu czy plików w wordzie mnie poraziła, rozpocząłem poszukiwania rozwiązania: Jak posegregować kampanię, żeby nie umrzeć z przepracowania i przy okazji poruszać się szybko. No i nic nie płacić, jestem wszak chytry, jakby to powiedział mój guru, FoodEmperor.

Obsidian Portale i inne Realm Worksy oprócz tego, że wolno działają, mają pełno bzdur, są na dodatek płatne (żeby dało się z nich korzystać). Potem szukałem jakichś pomocy dla pisarzy i nawet na chwilę zatrzymałem się na bibisco. Jest to ciekawy programik, ale zapewne zostawię go sobie faktycznie do pisania opowiadań.

A potem trafiłem na program, który udaje wikipedię na komputerze. Jest lekki (20 mb), ma możliwość instalacji na urządzeniach przenośnych, działa szybko i sprawnie i... jest darmowy. Oto, uwaga (fanfary): ZIM!

Program umożliwia tworzenie artykułów, powiązania ich ze sobą tagami, wrzuceniu linków do internetu, plików na komputerze, wklejanie obrazów, bactraking linków między artykułami... I wiele innych cudownych rzeczy. Bardzo polecam. Obecnie przerzucam wszystkie kampanie do tego programu.

Co ciekawe, można bardzo łatwo wrzucić to sobie w chmurę - wystarczy zapisywać notatnik w folderze Dropboxa czy na innym serwerze. I wszystko śmiga jak trzeba, nie ma poślizgów. W ten sposób można także udostępnić to innym, jeżeli się chce. Jak program działa, wytłumaczone jest na podanej przeze mnie stronie. A jakby co - mogę też nieco pomóc.
 
__________________

Ardel jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2017, 18:15   #2
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2417 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Dzięki.
Jak dają za darmo to ja biorę.
Do mechaniki GURPS jeszcze za darmo jest to: GURPS Character Sheet no, ale do mechaniki, a nie fabuły. Choć w sumie za pomocą kilku postaci, klas postaci i umiejętności zarysowałem całkiem konkretnie postapokaliptyczny świat "Atomica" - gdy wojna atomowa lat 50 XX wieku zamieniła świat w magiczne fantasy XXI wieku!
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2017, 19:13   #3
 
Martinez's Avatar
 
Reputacja: 2096 Martinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputacjęMartinez ma wspaniałą reputację
To bardzo cenne. Cholera.. jakbym nie zajrzał na główną w LI to by mnie to ominęło.... A razem przecież gramy...

No ja sobie radzę tak, że mam dwie strony internetowe. Jadna dla Graczy - Druga dla siebie samego. Co turę odpalam dokument, który w pkt. mówi mi co mam odwiedzieć i co uzupełnić by się nie pogubić.
Dzięki. Bardzo fajnie że działa w chmurze, bo nie zawsze człowiek w jednym miejscu pracuje.
Dzięx Ardel.
 
Martinez jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2017, 20:23   #4
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2417 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Ja polegam na swojej pamięci i pamięci graczy. (no i czasami wracam do wcześniejszych odpisów - dobrze, że je tytułuję w Żulu Zaciemnienie)
To zaskakujące, że korzystacie z takich technologii jak "chmura". Ja niedawno zacząłem używać telefon z takim ekranem co to wyświetlają się klawisze i jak dotyka się ekran to one wirtualnie "klikają się". Nadal nie mogę przyzwyczaić się, że takie rzeczy nie są giętkie, trzeba je macać i nie ma do tego neurozłącza.

Wracając jednak do tematu to skoro już Ardel i Martinez, no i w sumie ja, napisaliśmy co tam robimy bez takich fikuśnych programów, które tutaj Ardel sprezentował wszystkim (poprzez podanie odnośnika do darmowego przekopiowania) to może i więcej ludzi napisałoby jak oni radzą sobie z pamiętaniem fabuł swoich gier?

Na przykład jako gracz to wciąż nie mogę zrozumieć tych gier, w których na przykład:
mam postać A i gram z B, C i D. A i B idą do jaskini, a C i D pilnują lasu. To ja nie czytam co tam się dzieje u C i D, no bo A tego nie wie to po co ja mam wiedzieć. Nie rozumiem fragmentu, w którym ja - odgrywając A - pytam się potem C i D "Hej, co tam kombinowaliście jak ja i B byliśmy w jaskini", a w odpowiedzi dostaję informacje "przeczytaj se". Albo B widział coś czego A nie widział, no i jako A pytam "hej, co tam widziałeś?" i w odpowiedzi dostaję "przeczytaj se". Nieklimatyczne. Nie rozumiem czemu ludzie sobie to robią, że odbierają sobie możliwość przekazywania informacji poprzez swoje postaci. Na to też mam przykład: jest zebranie. D wygłasza mowę. C mu przerywa. D mówi "blablabla" i kontynuuje swoją mowę. Świadkami sytuacji są A, B, E i F - potem ta sytuacja może być tak opisana:
A: "D wygłaszał mowę, C mu przerwał, ale ten nie zrazil się tylko kontynuował."
B: "D wygłaszał mowę. C próbował awanturować się, ale D nie dał się wciągnąć w awanturę. C zawsze przerywa, bo to szmata szukająca na każdym zebraniu uwagi innych."
C: "D cośtam płakał, bo jest głupi, więc chciałem go oświecić, ale wolał trwać w swoim ciemnogrodzie."
D: "Wygłaszałem mowę, która nijak nie była kontrowersyjna, ale nagle zostałem zaatakowany przez C. Nie miałem ochoty wdawać się w dyskusję z plebsem. Nie bardzo pamiętam co odpowiedziałem, ale po prostu dałem mu do zrozumienia, żeby odczepił się. Potem kontynuowałem mowę."
E: "D wygłaszał mowę, ale było tam kilka kontrowersyjnych treści. C próbował wywołać dyskusję, ale D w ogóle tego nie słuchał i kontynuował."
F: "D to bydle. Nie dość, że marnował czas wszystkich jakimiś mowami to nie dał sobie wytłumaczyć prawdy przez C, którego wulgarnie zmieszał z błotem."

6 osób. 6 racji. To jest ciekawe.
6 osób. 'przeczytaj se odpis". To nie jest ciekawe.
 

Ostatnio edytowane przez Anonim : 27-01-2017 o 20:26.
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2017, 21:57   #5
 
dzemeuksis's Avatar
 
Reputacja: 3791 dzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputację
Ardel
Ze mnie jest taka dziwna bestia, że im prościej tym lepiej. Ten ZIM wygląda super, ale i tak pewnie po niego nie sięgnę, bo mnie do tego typu organizowania notatek (nie tylko do sesji, ale w ogóle życia) całkowicie wystarcza workflowy.com.

Anonim
W ogólności masz rację, ale. Wszystko zależy od sytuacji / przyjętej konwencji / założeń sesji technicznych / założeń organizacyjnych / ilości graczy / itd. w różnych kombinacjach. To, o czym piszesz, łatwe i względnie naturalne przy stole, do zrobienia na docu, na forum może być źródłem blokady - jeśli ktoś ma czas odpisać raz na kilka dni, podobnie jak jego rozmówca, a tu nagle musi prowadzić dialog (bo nawet jeśli wszystko dokładnie zrelacjonował, to pojawiły się dodatkowe pytania), to sesja staje w miejscu, pozostali gracze czekają, bo dwóch innych sobie coś tam rozmawia w tempie odpis co kilka dni. W takiej sytuacji jest to zwyczajnie niepraktyczne i jeśli założenie sesji mówi o tym, że postacie stanowią zespół, to domyślnie wygodnie jest założyć, że dzielą się informacjami w każdej wolnej, niekoniecznie rozgrywanej w sesji chwili (wychodzenia za potrzebą kilka razy w ciągu dnia też nie rozgrywasz, prawda?).

Kolejna rzecz to taka, że ja piszę często spersonalizowane posty, jednocześnie nie chce mi się powtarzać. Jeśli odpisałem komuś, kto zapytał, jakie zapachy czuje, że śmierdzi gównem, to już nie powtarzam tego w odpisie dla gracza, którego postać stoi obok i pewnie czuje to samo, ale o to nie pytał. Jeśli czytasz tylko odpisy dedykowane swojej postaci, to umyka Ci masa istotnych informacji o wydarzeniach, w których de facto bierzesz czynny lub bierny udział.
 
__________________
Jedyna potrzebna moc to ta, która pozwala ci powstać po upadku.
dzemeuksis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2017, 23:17   #6
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2417 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Te dwa akapity to dwie różne kwestie. Tempo no tak, rzeczywiście - jak jest wolne no to jest wolne i jego zwalnianie nie prowadzi w dobrym kierunku. Ale z tego co widziałem to w tych długoodpisujkach co to przez gdoc to tempo jest tak wielkie, że czasem nie nadążałem. Niby tydzień na odpis, a - kurna - tu jakiś dialog, tam jakiś dialog i wychodzi na to, że zajmuję się grą co 2-3 dni. A miało być 7 dni. Z drugiej strony w tych średnioodpisujkowych - tym co teraz prowadzisz - to może odczuwasz to, że ludzie "rzadko" pojawiają się, ale ja widzę, że spora część z nich albo jest codziennie albo co 2 dni.

Oczywiście wszystko powyższe dotyczy tych dwóch konkretnych grup. W długoodpisujkowych z rzeczywiście długim czasem na odpis to zwalniamy. Nie jednak w lumpendługoodpisujkowych, gdzie gdoc sprawia zawrotne tempo, z którego łatwo wypaść.

Ten twój drugi akapit to ogólnie jest to całkiem inna sytuacja. Rzeczywiście jak już coś zostało opisane w odpisie MG i dotyczy drugiej postaci idealnie (no bo tam stoi obok) to warto wskazać jej, że "ten odpis też dotyczy ciebie".

Co do ostatniego zdania to to oznacza, że odpisy dla mnie są niepełne i ktoś mnie tu nie informuje o wszystkim co dotyczy mojej postaci Spójrz chociażby do tej sesji jak ja robię odpisy, żeby nikt się nie pogubił w gąszczu tekstu i miał pewność, że wszystko co jest dla niego to jest o tym poinformowany: http://lastinn.info/archiwum-sesji-z...stosci-12.html ([Jednolinijków VI] Przetrwaj równoległe rzeczywistości!) Ogólnie taki manewr stosuję w większości moich sesji. Wyjątkiem jest Żul no bo to sesja średnio-długoodpisujkowa i tam zasadniczo czyta się wszystko, ale i to nie zawsze przymus, bo układam tematycznie. Na przykład ostatni odpis był dla wszystkich ([Żul Zaciemnienie] Odmęty Artystyczne) z punktem widzenia zmiennym co akapit (wytłuszczonym było czyj punkt widzenia dominuje w danym akapicie), ale cały odpis dotyczył wszystkich. Czasem natomiast są dwa osobne tematy rozdzielone wielkim tytułem tematu, czasem nawet taki temat w ogóle nie dotyczy postaci graczy tylko BeNów gdzieś tam sobie hasających w tle.
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-01-2017, 09:38   #7
 
Ardel's Avatar
 
Reputacja: 14047 Ardel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputację
Cieszę się, że mogłem nieco pomóc. CO do "chmury", z której korzystam, to jest to mój pendrive, który dryfuje przez świat niczym chmura w niebie moich spodni. Ale dla ludzi, którzy lubią mieć cośki w Internecie albo dla tych, którzy materiałami chcieliby się podzielić - internetowa chmura działa.

Także bazowałem na pamięci swojej i graczy, ale przykład:
- w sesji występowała całkowicie nieistotna babcia, właścicielka karczmy, która cierpiała na Alzheimera. Wszyscy ją zapamiętali i chętnie wrzuciłbym ją gdzieś, jako smaczek. Ale źle się będę czuł, gdy nie będę pamiętał jaką dokładnie karczmę prowadziła i w jakim mieście (to było jakieś poboczne coś). Oczywiście mogę ją wrzucić tak deus ex machina i jakoś to na poczekaniu wymyślić, ale lubię, gdy się wszystko zgadza.
 
__________________

Ardel jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-01-2017, 10:27   #8
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2417 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Uh. Trochę pobawiłem się bibisco i odkryłem następujące wady:
- decyzja o tym, czy ktoś jest bohaterem głównym czy pobocznym jest ostateczna. Po utworzeniu takiego bohatera nie da się już go inaczej zaszufladkować.
- kategoria "czas sceny" właściwie ma sens jeżeli tworzy się sceny w "przepastnej" historii USA: każde dziesięciolecie to jeden klik. Przestałem klikać jakoś tak przy latach 40 XIX wieku. Nie da się ręcznie wpisać czasu. Chciałem wpisać 0, ale nic z tego.
- kategoria "miejsce sceny" jest zgodna z formalistycznym podejściem to jest jedna scena nie może być w dwóch miejscach. Może i racja, ale pomocnym byłoby, gdyby jednak można było sobie dodawać dowolną ilość miejsc, bo bohater opowiada na przykład o geografii państw ościennych stojąc w klasie...
- szczegółowe pytania o wygląd trochę przypomniały mi FATAL RPG. Trochę, bo nic nie jest tak dokładne jak FATAL RPG
- nie da się stworzyć grupowego bohatera głównego

Chyba pozostanę przy excelu, ale jeszcze cośtam popatrzę z bibisco jak będę miał więcej czasu... wypróbuję chociażby z Żulem Zaciemnienie jak to będzie wyglądało jak powklejam do bibisco... hmm...
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-01-2017, 10:59   #9
 
Ardel's Avatar
 
Reputacja: 14047 Ardel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputację
Bibisciem się nie bawiłem za bardzo, ale dzięki za informacje. Szkoda, że tylko jeden bohater może być główny, wszak wiele powieści bazuje na wielu takowych. Szczęściem przyzwyczaiłem się do ZIMa, więc nie muszę rozpoczynać zabawy z bibi.
 
__________________

Ardel jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-01-2017, 11:20   #10
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2417 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Ardel Zobacz post
Bibisciem się nie bawiłem za bardzo, ale dzięki za informacje. Szkoda, że tylko jeden bohater może być główny, wszak wiele powieści bazuje na wielu takowych. Szczęściem przyzwyczaiłem się do ZIMa, więc nie muszę rozpoczynać zabawy z bibi.
Ach, napisałem, że głównym bohaterem nie może być grupowy główny bohater. W sensie na przykład "Drużyna A" albo "mieszkańcy wioski Forh u podnóża Gór Śmierci". W przypadku Drużyny A to będzie czterech protagonistów. Przy pisaniu opowiadania to oczywiście żadna różnica, ale już przy klikaniu w bibisco kto występuje w danej opowieści i brak możliwości lączenia protagonistów w grupy no to robi się trochę klikania. W szczególności jak z premedytacją w tekście jest napisane "było tam kilka osób z wioski Forh" i z jednej strony to może być później istotne, a z drugiej strony niedookreśloność i grupowanie inne niż narzucony schemat nie jest mocną stroną tego programu.

Więc raz jeszcze: może być wielu głównych bohaterów. Brak możliwości grupowania protagonistów innego niż "główny" i "poboczny". Brak możliwości przesuwania protagonistów z grupy "główny" do "poboczny" i vice versa. Wynika to z tego, że uczy się tworzyć wcześniej schemat opowieści - ja natomiast wolę nieustannie improwizować i polegać na fantazji, pisanie opowiadania samo w sobie jest przygodą (tak też została napisana "Lalka" Bolesława Prusa, dzięki czemu fabuła jest żywa).
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:43.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166