Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Rozmowy przy kawce > Lastinn'owy hydepark
Zarejestruj się Użytkownicy

Lastinn'owy hydepark Wejdź i rozluźnij się... Rozmowy o wszystkim. To tutaj mogą mieć miejsce wszelkie dyskusje „off-topic”.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-10-2007, 12:59   #1
 
Ninetongues's Avatar
 
Reputacja: 171 Ninetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie coś
Jak wyglądają Wasze sesje?

Hej

Pytam oczywiście o prawdziwe sesje RPG live, nie Forumowe, czy przez net, czy inne korespondencyjne. Mam na myśli tradycyjne sesje "przy stole".

Jak wyglądają? Gracie byle gdzie, czy GM ma "wymagania"? Wszędzie walają się czipsy, czy w ogóle nic nie jecie? Piwo? Jak siedzicie przy stole i jak wygląda pokój? Co według Was pomaga w graniu a co przeszkadza?

Pogadajmy tu o sesjach od tej fizycznej strony. Świece czy lampa? Jak wygląda stół, jaki ma kształt? Muzyka? Godziny grania..?

Podzielmy się technikami i opisami przygotowania sesji i panowania nad chaosem.
 
Ninetongues jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2007, 13:14   #2
 
Szarik's Avatar
 
Reputacja: 20 Szarik nie jest za bardzo znanySzarik nie jest za bardzo znanySzarik nie jest za bardzo znanySzarik nie jest za bardzo znanySzarik nie jest za bardzo znanySzarik nie jest za bardzo znanySzarik nie jest za bardzo znany
Tak mi się nasunęło, że taki temat musiał być na tak długo funkcjonującym forum
Efekt dwuminutowych poszukiwań:

http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-n...mat-sesji.html (Jakie miejsca według was budują klimat sesji?)

http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-n...71-klimat.html (Klimat)

http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-n...-do-sesji.html (Przygotowania do sesji)

http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-n...-do-sesji.html (Przygotowania do sesji)

http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-n...bra-sesje.html (Jak tworzyć dobrą sesję?)A tak poza tym to mój przykład (ostatnia sesja wczoraj, warhammer):
normalnie oświetlony pokój, dwie miski popcornu, jedna miska ciastek, duużo piwa W mniej więcej ten sposób gram zawsze, co nie przeszkadza wczuć się w sesję - otoczenie dla mnie zawsze było sprawą najmniej istotną - byleby móc oddać się sesji w spokoju.
 
Szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2007, 14:16   #3
 
Ninetongues's Avatar
 
Reputacja: 171 Ninetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie cośNinetongues ma w sobie coś
Raczej żaden z przedstawionych tematów (oprócz po części tematu Diabolique'a) nie mówi o tym, o czym chciałbym tu poczytać.

Moim nieskromnym zdaniem otoczenie pełni bardzo ważną rolę na sesji. Trudniej się skupić w jazgotliwie urządzonym, małym pokoju typowego nastolatka, niż na przykład w salonie. Tak samo z oświetleniem - skupienie wzroku graczy równa się skupieniu ich umysłów. Ciemność wpływa na wyobraźnię. I tak dalej i tak dalej.

Jako GM mam wymagania.
Pokój do grania musi być spory. Najlepiej jakiś salon. Im mniej obrazów, dywanów i mebli - tym lepiej. Wymarzone miejsce to przestronny salon, skromnie udekorowany, bez telewizora czy innego kompa w zasięgu wzroku. Ważna jest też akustyka - jeśli głosy brzmią "głucho" to znaczy że jest zbyt surowo, żeby grać. Takie głuche głosy są na dłuższą metę męczące.

Dobry stół to rzadkość. Zazwyczaj albo mają zły kształt, albo są za niskie, albo za małe, albo są przykryte paskudnym, śliskim obrusem. Dobry stół dla mnie musi być: odporny, drewniany, prostokątny, wystarczająco duży żeby drużyna zmieściła się po przeciwnej stronie niż GM.

Dalej. Jeśli gramy ponad cztery godziny, powiedzmy tradycyjne, RPGowe 6 godzin sesji (ach, piękne czasy) trzeba mieć właściwe siedzenia. GM jest aktywny cały czas - warto więc dać mu najwygodniejszy fotel, najlepiej na kółkach. Szybkie wstawanie/siadanie czasem jest konieczne, a w krótkich chwilach odpoczynku taki fotel pomoże się zrelaksować.

Gracze z kolei nie mogą mieć za wygodnie. Zbyt wygodne siedzenia rozleniwiają graczy. Najgorsze są kanapy... Komu gracze pokładali się na sesji na kanapach ten wie, że nie ma nic bardziej wkurzającego niż leżący gracz. Dajemy im więc krzesła. Wygodne, ale zmuszające do siedzenia, a nie leżenia.

Światło. Moim zdaniem jedna z najważniejszych rzeczy na sesji. Świece odpadają ze względu na nieprzewidywalność, brudzenie i złe dla oczu światło, choć owszem, dają sporo klimatu. Ale nawet jeśli świeca, to tylko combo lampa/świeca.
Więc skoro nie świeca, to sztuczne światło. A tu trzeba fantazji. Rozwiązanie najprostsze - mała, biurkowa lampka z osłoną (tak, aby świeciła na stół a nie oślepiała graczy, czy rozjaśniała pomieszczenie. Najlepiej dwie lampki, po dwóch stronach stołu (wszystko jest lepiej widoczne i likwidujemy cienie, np. kostek).
Ideałem byłoby posiadanie ciekawych, innych źródeł światła. Jak naprzykład lampy plazmowe, może lampki choinkowe (taki poplątany łańcuszek pod stołem), lampy zmieniające kolor, i w ogóle kolorowe... Wyobraźcie sobie graczy wchodzących na sesji do lasu, a tu... Włączamy zieleń. Miałem przyjemność parę razy tak grać, i zapewniam, wrażenia niesamowite.

Żarcie. Przy długich sesjach musi być.
Ale trzeba wziąć pod uwagę różne opcje. Nic tłustego (chipsy - precz) - bo brudzą się ręce, nie można rzucać kostką, dotykać kart... Robi się bałagan. Najlepiej jakieś ciastka "na raz". Warto przekąski stawiać na innym stole [stoliczku] niż ten do grania! Na stole do grania powinny być tylko karty, rysunki, notatki i kości, ewentualnie figurki czy co tam. Żadnego śmiecia na stole do sesji.

Przy 8 godzinach sesji trzeba koniecznie zrobić półgodzinną przerwę na porządne, prawdziwe jedzenie. Prawdziwy, ciepły obiad.

W trakcie grania unikałbym picia dużych ilości napojów gazowanych. Po prostu masakruje to siły, niszczy skupienie, i męczy żołądki, nawet, jeśli tego nie czujecie.

Mistrz gry, który na sesji mówi dużo, a jeśli mówi dużo i dobrze, to nadużywa przepony, powinien od czasu do czasu zwolnić i pooddychać spokojnie. Rozluźnia to przeponę i pozwala ciągnąć dalej. Mistrz powinien pić tylko wodę. Szybko przyswajalna, nie powoduje problemów.

Ważny jest moment rozpoczęcia sesji, oraz chwile kiedy od naturalnego rozluźnienia powracamy do grania. Mistrz gry musi wiedzieć, że skupienie na sesji wygląda jak taka falka: Wszyscy się wczuwają (powiedzmy początek) powoli się rozluźniają, znowu coś ich łapie (kolejne ciekawe/fajne/ważne wydarzenie) i znowu rozluźnienie... Trzeba tym kierować.

Tak to wygląda u mnie w skrócie. Mógłbym jeszcze porozwodzić się nad muzyką, ale to innym razem.

Podsumowując - sesja to wiele godzin rozmawiania, śmiechu i pokazywania. Trzeba traktować to poważnie i przez odpowiednie przygotowanie/dobranie otoczenia wspomóc się, aby gracze się nie pospali, Mistrz nie czuł się źle, a historia ciągnęła się bez względu na to czy tłuszcz z czipsów zamazał Amulet Większej Rozjebki na karcie Alfreda.
 
Ninetongues jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2007, 16:11   #4
 
John5's Avatar
 
Reputacja: 685 John5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwu
Zgodze się, że otoczenie jest ważne ale i tak wszystko zależy od graczy. Ja osobiście do tej pory zawsze grałem w pokojach niezbyt wielkich, w których zawsze był komputer (koniecznie wyłączony, dźwięk wiatraczka strasznie rozprasza). Jakoś nie zauważyłem, żeby specjalnie psuło to klimat. Gram zazwyczaj między 12 a 22 (sesje 3-5 godzin) więc albo przy świetle dziennym albo przy zwykłej żarówce.Nie kombinuję za bardzo z oświetleniem bo wg. mnie nie jest to konieczne do dobrej zabawy. Ciemność może i wpływa na wyobraźnię, ale nie wtedy kiedy przez 15 minut szuka się kostek, które zleciały ze stołu no i samo przeglądanie kart postaci może sprawiać problemy.

Co do jedzenia to pozwalam na jakieś przekąski, które mozna szybko zjeść. Wtedy zawsze robimy przerwę 15-20 minutową. Raz spróbowałem z chipsami i cała sesja była... nieciekawa, zdecydowanie odradzam. Jeśli chodzi o picie to zawsze są to jakieś soki, woda ew. kawa lub herbata zależnie od gustu. NIGDY piwo, siedzenie w pokoju wśród oparów alkoholu niezbyt mnie zadowala.

Muzyka rzeczywiście jest bardzo ciekawym elementem ale tylko wtedy kiedy jest odpowiednio dobrana do sesji. Niestety ja tak dobrze dobierać jak mój znajomy nie potrafię więc zazwyczaj rezygnuję z muzyki na sesjach.
 
__________________
Jeśli masz zamiar wznieść miecz, upewnij się, że czynisz to w słusznej sprawie.
Armia Republiki Rzymskiej
John5 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-10-2007, 10:07   #5
 
Odyseja's Avatar
 
Reputacja: 183 Odyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie cośOdyseja ma w sobie coś
Ostatnio jak jechałam nad morze z klasą (wyjazd integracyjny: 1 gimnazjum), zorientowałam się że parę moich koleżanek z przedziału gra w RPG. Pomyślałyśmy że fajnie byłoby zagrać. Przygotowałam podstawowe statystyki i poprowadziłam sesję. Dziewczyny mówiły, że zabawa była świetna. Ja też się extra bawiłam. Parę dni później siedziałyśmy u chłopaków. Jeden napomknął coś o RPG, ale po chwili stwierdził że taka gra nie miałaby sensu. Bez kostek, bez podręczników i bez świeczek.

Powiedzcie mi, czy to ma jakiś sens? Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia do gry. W końcu to ma być zabawa, a nie spotkanie przed którym cztery godziny trzeba przygotowywać pokój, świeczki, muzykę itp. Nie wiem. Może tylko ja tak sądzę?

Sesji z koleżankami ze starej szkoły jak na razie wiele nie miałam, ale niespecjalnie przygotowywałam do nich klimat. Poukładałam kartki, włączyłam muzykę (którą po chwili wyłączyłam bo przeszkadzała) no i grałyśmy Siedziałyśmy na podłodze. Strasznie mi się wtedy podobało Uważam że jak na sesji jest klimat to jest fajnie, ale nie jest to kompletnie potrzebne do dobrej zabawy.
 
__________________
A ja niestety nie mam nic na swoje usprawiedliwienie. Co spróbuję coś napisać, nic mi nie wychodzi. Nie mogę się za nic zabrać, chociaż bardzo bym chciała. Nie wiem, co się ze mną dzieje. W najbliższym czasie raczej nic nie napiszę. Przepraszam.
Odyseja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-10-2007, 11:16   #6
 
Xawante's Avatar
 
Reputacja: 41 Xawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodzeXawante jest na bardzo dobrej drodze
Jak by nie było...

Powiem tak: wszystko zależy od graczy i Mg. Ja gram w ekipie która zwyczajnie niepotrzebuje tworzyć klimatu bo ma go w sobie. Przykłady proszę bardzo:
Krasnolud jadł całym sobą( nie pytajcie jak wyglądał pochłaniając pizzę z sosem czosnkowym ).
Elfka siadała w kącie, zawijała nogi w kocyk, skubała chlebek ryżowy i popijała mineralną, czasami spokojnym, cichym głosem rzuciła; "podrzynam mu gardło' i ciarki łaziły po plecach.
No dobra a tak serio to klimat jest w nas, nic nie pomoże jeżeli szlachcic w rozmowie z Panią swego serca rzuci "e tam mała, ty nic nie kumasz, ja muszę tam jechać bo mi na pedekach zależy". To gracze i Mg swoimi wypowiedziami, i odgrywaniem postaci kreują świat.Przecież to gracze tworzą pewne standardy zachowania, pewną specyfikę miejsca i czasu. Mg choćby i najlepszy nic nie wskóra z drużyną która nie potrafi poczuć kim jest. Takie jest moje skromne zdanie i zdecydowanie można się z nim nie zgadzać
 
Xawante jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:42.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166