Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Rozmowy przy kawce > Lastinn'owy hydepark
Zarejestruj się Użytkownicy

Lastinn'owy hydepark Wejdź i rozluźnij się... Rozmowy o wszystkim. To tutaj mogą mieć miejsce wszelkie dyskusje „off-topic”.


Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16-06-2009, 21:55   #1
 
Qumi's Avatar
 
Reputacja: 283 Qumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skał
Co to jest spam?

Pomijając już lingwistyczne różnice jak offtopic - nie na temat posty, spam - reklamy niechciane, flame - agresywne, niechciane posty, chciałbym się dowiedzieć czym jest owy spam na forum, o którym wszyscy, szczególnie moderatorzy, trąbią ?

Np. W rekrutacjach co jest dozwolone? Zawsze mi się wydawało, że wszystkie rozmowy, pytania i propozycje dotyczące postaci graczy, drużyny czy sesji, która ma powstać. Ale czy na pewno? Czy dyskusja nad postacią czyjegoś gracza jest "spamem"? Czy próba ustanowienia połączeń w drużynie jest "spamem"? Prawdę mówiąc - nie wiem. Wydaje mi się, że rekrutacja jest właśnie od omawiania tych tematów na ogólnym forum. Można przez pw, ale wtedy dochodzi do tego konspiracja jakaś między graczami, która niekoniecznie jest zamierzona, a inni przecież też mogą podłapać pomysły czy chcieć się dołączyć. Rekrutacja nie jest chyba przecież tylko od pisania: "Ja, woj, krasnolud się zgłaszam" ?

Ogólnie rzecz biorąc co jest spamem w komentarzach, rekrutacji, itp.?

Cytat:
Napisał Kerm
Propozycje tworzenia duetów (i inne tego typu sprawy) proszę załatwiać na PW.
Rozważania na temat tego, co się będzie dziać w sesji proszę sobie darować - rekrutacja nie służy do tego.
Posty tego typu zostaną potraktowane jak zwykły spam i usunięte.
Informacje, kto kim zagra (chciałby zagrać, a może po raz trzeci zmieni zamiar) będą traktowane podobnie.
Właśnie te słowa dały mi do myślenia... nie wiem po prostu do czego teraz jest rekrutacja? Nie zgłaszania kim się gra, nie do tworzenia drużyny i ewentualnej dyskusji nad jej koncepcją (czyli nad samymi postaciami również)? Czuję mały zamęt w głowie i chciałbym spytać co to takiego ten "spam" i gdzie są granice, może jakaś dyskusja nad samym "spamem"? Przecież ludzie mogą zmienić z czasem zdanie? Mają wtedy zedytować swojego posta?

Edit: Żeby nie było niejasności - nie jest to temat do narzekania na moderację forum czy ich metody, ani na użalanie się nad uwagami, które się dostało, proszę o merytoryczne odpowiedzi, gdyż naprawdę nie jestem już pewien co można a czego nie można pisać gdzie.
 

Ostatnio edytowane przez Qumi : 16-06-2009 o 22:56.
Qumi jest offline  
Stary 16-06-2009, 23:08   #2
 
mataichi's Avatar
 
Reputacja: 111 mataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znany
Qumi chyba nie odkryje ameryki jak powiem wprost.

Obsługa już od dłuższego czasu chyba sama się napędzała i zaszła w swoich restrykcjach co do spamu za daleko. O ile rekrutację były często zaśmiecane rzeczywiście nic nie wnoszącymi do tematu wypowiedziami to interwencję w komentarzach do sesji są po prostu śmieszne. Przykro mi, że to ja muszę pisać o tym obsłudze, ale naprawdę widzę, że ma to negatywny wpływ na całość forum.

To jest z definicji forum DYSKUSYJNE. W komentarzach żarty na temat sesji i posty choćby jednozdaniowe powinny być nietykalne. Taka była wcześniej zasada i uważam, że była świetna. Już nie mówiąc o dziwnej manierze ucinania dyskusji, gdzie dwie strony mogłyby mieć różne zdania O_o

Obrońców proszę o jedno, nie używajcie tylko argumentu, że taka polityka podnosi standard forum, bo co najwyżej podniesie liczbę osób, które z niego uciekną.

pozdrawiam
 
mataichi jest offline  
Stary 16-06-2009, 23:22   #3
 
John5's Avatar
 
Reputacja: 685 John5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwuJohn5 jest godny podziwu
O ile takie ustalanie drużyn w rekrutacji rzeczywiście mija się z celem (w końcu nie wiadomo kto się dostanie) o tyle w sprawie komentarzy podzielam zdanie mata.

Wypowiedź w komentarzach o ile nie łamie zasad odnośnie nietolerancji, rasizmu etc. (mówiąc o świecie rzeczywistym nie rasizmie w danym systemie) nie powinna być szczególnie ograniczana. Nie zapominajmy, że komentarze podlegają przede wszystkim danemu MG i jeśli pasuje mu sytuacja w nich panująca, to nie widzę problemu. Takie drobne niby mało znaczące rozmowy też są sposobem na utrwalenie, związanie grupy.
 
__________________
Jeśli masz zamiar wznieść miecz, upewnij się, że czynisz to w słusznej sprawie.
Armia Republiki Rzymskiej
John5 jest offline  
Stary 17-06-2009, 00:17   #4
 
Yarot's Avatar
 
Reputacja: 499 Yarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnie
Wydaje się, że definicja spamu jest prosta. Jej stosowanie też, ale nie zawsze. Generalnie podejście jest takie, że w rekrutacjach i komentarzach nie stosujemy wpisów chatowych. Jak to wygląda? Oto kolejne posty:
"Posłałem kartę na PW"
"OK"
"Dostałeś?"
"Dostałem"
"I jak"
"Dobra. Czekamy dalej."
Minęło 6 postów z których wynika tylko to, że postać trafiła do MG i jest przyjęta. I jeśli tak zrobi 8 postaci zgłaszających się, to mamy temat na 40 postów nie mówiąc już o dyskusjach w trakcie.

Sama rekrutacja to też nie jest miejsce na spam, który pozornie nie wydaje się być spamem, a o którym mówisz Qumi. Kiedy gracz umieszcza postać. Potem umieszcza kolejną bo się rozmyślił, a potem jeszcze jedną. I na koniec jeszcze wymyśla, że będzie bratem kogoś innego, kto się zgłosił. Takie coś można wprowadzić edycją postu albo zgłoszeniem do MG, który ostateczną wersję umieści już w rekrutacji. Inaczej robi się bajzel i potencjalny zgłaszający się nie wie, kto jest kim i kto jest wybrany. To oczywiście jest spamogenne, bo pojawiają się posty w stylu: "to kto został do wyboru?" albo "To w końcu ten wojownik jest zajęty czy nie". Dlatego takich rzeczy też należy unikać. I opcja "edycja" jest tu bardzo pomocna.
Tak samo informowanie kogoś, że poszło PW jest zbędne - i tak ten ktoś przy kolejnym logowaniu zobaczy, że ma PW. Pisanie o tym jest podbijaniem tematu czyli zwykłym spamem.
I tak sporo tego jest przepuszczana, bo też jesteśmy ludźmi i nie zawsze każdy z nas zinterpretuje wszystko tak samo. Ale ogólna zasada jest taka sama.

Odnośnie komentarzy - tu już zostało to kiedyś pisane. Nie zapominajcie, że komentarze to integralna część forum i podlega regulaminowi tak samo jak wszystko inne. Mogą to czytać wszyscy, może to być przeglądane i może to być zgłaszane jako przegięcie. Mat - żarty o sesji tak, żarty o postaciach tak, materiały do sesji, mapki, uszczegółowienie reguł tak. Od biedy nawet jednolinijkowce, gdy kogoś ma nie być. Ale opowiadanie o tym, co się jadło na obiad, przeżywaniu, że właśnie podbiło się 2 poziomy w WOWa albo obrażanie kogoś to już zdecydowanie nie. To jest właśnie spam czyli posty nie na temat. Jeśli chcecie by to MG miał tam większą władzę, to niech tak będzie. W razie jakiegoś przewinienia to MG będzie "karany" i w jego interesie będzie leżało by zachować porządek. Drobne rozmowy o tym, że daną sytuację można było rozegrać inaczej albo gdybanie, co by było, gdyby udało się przejść za te drzwi są OK. Dotyczą sesji, dotyczą postaci i dotyczą sposobu grania i prowadzenia. Czy wiedza o tym, że oglądam akurat teraz "Dr. House" jest w tym momencie istotna? W zasadzie spam...
I jeszcze kłótnia. Nie mówię tu o wymianie zdań i przeciwnych poglądach - na forum rzadko zdarza się by zakończyło się to kulturalnie. Naprawdę. Po eskalacji kilkopostowej następuje pierwsze "puszczenie" lodów i zaczyna się jazda. Dlatego dyskusje są obserwowane i wygaszane, gdy temperatura się podnosi. Lepiej przerwać w takim momencie niż mieć poobrażanych 10 userów, którzy opuszczą forum tylko dlatego, że się tu ich obraża.
 
__________________
...and the Dead shall walk the Earth once more
_. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : ._
Yarot jest offline  
Stary 17-06-2009, 09:00   #5
Zu
 
Zu's Avatar
 
Reputacja: 45 Zu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodzeZu jest na bardzo dobrej drodze
Nie wiem czy to do końca na temat, ale... pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę na prawdopodobną genezę słowa spam: YouTube - Monty Python - Spam :P
 
Zu jest offline  
Stary 17-06-2009, 10:41   #6
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Też nie będę specjalnie odkrywczy jeżeli powiem, że nawet mając na talerzu podaną definicję spamu - każdy będzie inaczej klasyfikował to zjawisko.

Są IMHO dwie ważne sprawy, które należy rozważyć przy mówieniu o spamie - poza jego definicją.

Pierwszą jest "składność komunikatu". Jak zauważył Mat - jest to forum dyskusyjne (idziemy czytać definicję dyskusji!). Dyskusyjne - nie dialogowe. jeżeli więc coś ustalamy to niech to ma ramy dyskusji - projektu z zaproponowanym gotowym rozwiązaniem (ex. "Chcę grać postacią teluańskiego łowcy, chętnie stworzyłbym duet z innym łowcą lub magiem lub mnichem - najlepiej pochodzącym z moich okolic; lub z Gatti, gdzie spędziłem kilka lat swojego życia i tam mogło dojśc do poznania. Raczej nie chciałbym koligacji rodzinnych.") nie dialogi w stylu: "chcę stworzyć duet" / "a kim grasz?" / "łowcą" / "może być barbarzyńca?" / "nie, bo...." / etc, etc.

Drugą sprawą jest "zasadność dyskusji". Nawet jeżeli dyskusja jest na temat mieszczący się w ramach wątku (niezależnie co to za wątek) - to jeżeli dyskusja jest "niezasadna" - jest już spamem. Przykład - gdybym teraz, w tym wątku, zaczął roztrząsać definicję spamu, flame'u, off-topu i wpływu tego wszystkiego na ilość znaków napisanych na klawiaturze (albo jeszcze lepiej ilość prądu zużywanego przez serwery do przekazywania tych danych) - to pomimo tego, że _nie jest_ (to rozstrząsanie oczywiście) ani spamem, ani flamem, ani off-topem senso stricte - podpadałoby już pod tzw. data flow. Zasypywanie kanału (wątku, etc) danymi (pomysłami, zdaniami, opiniami), które pomimo tego, że są prawdziwe, sprawdzalne i prezentują w sposób regulaminowy zdanie dyskutanta - niczego nie wnosza do dyskusji (poza nabiciem punktów za posta czy jego długość). Takimi dyskusjami są spory po fakcie z GMem typu "napisałeś, że mnie się źle idzie, a ja uważam, ze idzie mi się świetnie"; "jak to nie mogę używać 2 broni jednocześnie"; "w sklepie musi być lina i ja chcę ją kupić", "jako wojskowy mam sztylet i garottę w bucie", etcReasumując - zdarza się (bo wszyscy są ludźmi i mogą się "pomylić"), że ktoś dostanie uwagą za spam, który może spamem nie być, ale - jak każde prawo - i to jest interpretowane przez ludzi. I ta interpretacja może być różna. Nie da się zbudowac prawa, które zastąpi "common sense". Ja, persolanie zawsze przed wyslaniem posta odpowiadam sobie na kilka pytań: Czy musze umieszczać nowego posta? Czy mój post jest na temat? Czy wnosi coś ważnego do tematu? Czy zawiera tylko informacje niezbędne i obiektywne (bez data flod'u, zbytnich wycieczek personalnych, etc)?
Jeżeli na wszystkie pytania odpowiem tak to wysyłam posta...
 
Aschaar jest offline  
Stary 17-06-2009, 10:57   #7
 
mataichi's Avatar
 
Reputacja: 111 mataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znanymataichi wkrótce będzie znany
Zacznę od tego co mnie przede wszystkim interesuje, czyli od komentarzy.

Yarocie wygląda to pięknie w założeniach, ale nawet ostatnio słyszałem jakoby właśnie obsługa zaczęła się czepiać nawet żartów dotyczących sesji. Nie są to moje wymysły i jeśli dana osoba się zgodzi to będę mógł przesłać dokładniejszy opis na PW jak sobie będziesz życzył.

Poza tym chyba zapominacie o jednej drobnej rzeczy. Tutaj mam na myśli również wypowiedź Aschaara. To często komentarze napędzają sesję, ponieważ gdzie jak gdzie, ale w nich userzy mogą sobie swobodnie popaplać, dzięki czemu łapią ze sobą lepszy kontakt. Nie da się chyba zaprzeczyć, że to tylko wychodzi sesją na zdrowie. Proszę Cię Aschaar jakby wszyscy sobie zadawali takie pytanie przed wrzuceniem komentarza to forum byłoby cholernie sztywne.

Mam pytanie do obsługi czy spam w komentarzach jest tak groźny?


Wybacz Yarocie, ale argument, że osoby spoza sesji czy forum mogą czytać komentarze wydaje mi się bardzo chybiony. W takim razie co, mamy być grzeczni i mega poprawni na pokaz? Tylko po co? Chyba całe forum w tym komentarze mają służyć przede wszystkim userom do dobrej zabawy? Nie mówię tu oczywiście o przerzucaniu się mięsem, które powinno być karane.

Co do swobodnych rozmów…

Nie mam takiego stażu jak Ty na LI, ale te parę latek pozwalają mi do sformułowania jednego wniosku. Ubijając rozmowy nawet te zapalne zabijacie sens całego forum. Przyznam się, że posłużę się tutaj argumentacją innego usera, która trafnie opisuje obecną sytuację. Kłótnie pozwalały rozładować stres, a blokowanie ich, czy jakichkolwiek sporów prowadzi do jego kumulacji.

Forum sprzed jakiś dwóch lat było dużo bardziej swobodne i…ciekawsze. Na koniec znów sparafrazuje wcześniej wspomnianego usera, który ma muszę powiedzieć bardzo trzeźwy pogląd na tą sprawę:

„ Obecnie trąci trupem na LI”
 
mataichi jest offline  
Stary 17-06-2009, 12:12   #8
 
Qumi's Avatar
 
Reputacja: 283 Qumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skał
No właśnie rekrutacje wydają mi się tematem do prowadzenia dyskusji na temat przyszłego składu drużyny. To RPG i nie jako trzeba się uzupełniać, w 4 ed DnD szczególnie ważne, dlatego rozmowy na ten temat nie nazwałbym spamem... a człowiek może chyba zmieniać zdanie na jakiś temat, jaką klasą zagra. Fakt jeśli robi to po raz piąty to trochę wkurza, ale 3 razy to jeszcze nie tragedia. Jeśli pominąć te informacje i mieć je tylko na gg czy pw, poza wiedzą innych graczy to nowi ochotnicy mogą nie wpasować się w drużynę, nie każdy może zostać przyjęty, ale jeśli nie ma łotrzyka w drużynie to jest większa szansa, że ktoś kto zapragnie go zrobić się dostanie.
 

Ostatnio edytowane przez Qumi : 17-06-2009 o 12:54.
Qumi jest offline  
Stary 17-06-2009, 12:42   #9
 
K.D.'s Avatar
 
Reputacja: 371 K.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetnyK.D. jest po prostu świetny

Cytat:
SPAM to nazwa bardzo popularnej konserwowej mielonki wieprzowej produkowanej nieprzerwanie od lat 30. XX wieku przez amerykańską firmę Hormel. Wcześniej mielonka tej firmy nazywała się po prostu Hormel Spiced Ham, jednak ta nazwa została zmieniona, by zwiększyć atrakcyjność produktu (nowa nazwa być może wywodzi się od skrócenia Spiced Ham lub w innej wersji słów Shoulder Pork and Ham, które opisują zawartość konserwy). Zgodnie z oczekiwaniami, powołana do życia marka odniosła znaczący sukces, a produkt stał się między innymi kluczowym elementem racji żywieniowych wojsk USA w czasie II wojny światowej, co zapewne przyczyniło się do dalszego wzrostu jego znaczenia kulturowego.
Pyszny z musztardą. Mam nadzieję że to odpowiada na pytanie zadane w temacie?
 
__________________
"Uproczywe[sic] niestosowanie się do zaleceń Obsługi"
K.D. jest offline  
Stary 17-06-2009, 13:41   #10
 
Fabiano's Avatar
 
Reputacja: 364 Fabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetnyFabiano jest po prostu świetny
To i ja dorzucę swoje 3 grosze.
Yarocie, jako, że reprezentujesz obsługę, mam pytanie. Tę forum jest dla obsługi czy dla uzerów? Nie mówię tu o skrajnym traktowaniu wszystkiego. Czyli, że raptem można pisać co się chcę gdzie się chce. Ale sam byłem świadkiem interwencji Obsługi w sposób raczej nieodpowiedni. Dajecie do dyspozycji bardzo dobrze zorganizowane forum. Gdzie można rzucać kośćmi, wypowiedzieć się na jakiś temat, skomentować jakąś sesję. Lecz problem w tym, że nikt tu nie komentuję sesji, tylko służy to do komunikowania się graczy między sobą na łamach forum.
Komunikowania się i rozważania różnych wariantów sesji. Dyskusji na temat tego co się właśnie wydarzyło, co może nastąpić albo czemu coś, co planowaliśmy, nie wyszło.Itd.

Pamiętajcie, że RPG w realu dajego plusa, że uczestnicy się znają. Tutaj jest całkowicie odwrotnie (Tutaj, są wyjątki). I teraz, zabronione jest swobodne rozmawianie w komentarzach, gdzie gracze poznają się i być może konszachtują na temat nowej sesji. Nowej sesji, do której dołączą już znajomi a nie obcy gracze.

Czy to nie rozwija takiego forum? Nie powoduje lepszej atmosfery?

Co do Twojej wypowiedz, Aschaar. To wybacz, ale chyba trochę przesadziłeś w stwierdzeniu, że zadajesz sobie takie pytania przed wysłaniem posta. Jak nie to zgadzam się całkowicie z mataichim.

Na koniec powiem tak: Może i denerwujące jest, że tak na to naskakujemy, ale uwierzcie znam sporą grupę aktywnych uzerów, którym się to nie podoba. To czyli nadwrażliwość na spam. Jak to określacie. I, że psuje to stosunki na forum.
 
__________________
gg: 3947533

Fabiano jest offline  
Zamknięty TematZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:28.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166