Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Ogólne RPG
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->Miecz niegorszy od katany. Jak przekonać o tym niektórych graczy.<!-- google_ad_section_end -->
Miecz niegorszy od katany. Jak przekonać o tym niektórych graczy.
Autor artykułu: Malkav3
25-05-2007
Miecz niegorszy od katany. Jak przekonać o tym niektórych graczy.

Rzecz o mieczu europejskim, który w prawdzie nie był gorszy od japońskiej katany. Celem artykułu nie jest ujmowanie niczego mieczowi japońskiemu, lecz udowodnienie iż naprawdę nie jest od niego gorszy i sprosta mu pod każdą postacią.

Jak wiadomo argumentem nie jest czas rozwoju ów mieczy. Przyczyną tego jest to, iż katana jest jedną z gałęzi rozwojowych miecza. Choć miecz średniowieczny jest w pewnym stopniu doskonalszy. Przyczyną tego stały się dużo liczniejsze wojny nie toczone wyłącznie na kontynencie europejskim ale i waśni toczone z azjatami. Tatarzy, saraceni ludy wschodnio europejskie. Wszystko to miało wpływ na kształtowanie się ów broni. W przeciwieństwie do ostrza japońskiego które ewoluowało jedynie w drobnym stopniu. Jedyny kontakt jaki mieli oni z zachodem to próby chińskie i mongolskie, lecz walki toczone były na morzu. Stąd różnorodność broni przeciwników była mocno ograniczona.

Sposób wykłuwania mieczy również nie różnił się tak znacznie. Kowale wszędzie eksperymentowali nad metalami oraz metodami wytwórczymi. Jedyną znaczną różnicą jest to iż miecze japońskie były dłużej kłute, a ich kowalom nadawano nadludzkie znaczenie. Chociaż to że niektórzy średniowieczni kowale pozwalali sobie na dodawanie własnych inskrypcji, jednak coś znaczyło. Tu jednak wyraźnie miecze bliższe nam bledną w porównaniu do katany. Jednak żadnego z mieczy po złamaniu nie przekuwano ponownie lecz co najwyżej przetapiano, a w przeciwieństwie do „żelaza” japońskiego którego po ze szczerbieniu nie przekuwano ponownie. Nam bliższe miecze co widać nawet na przykładzie naszego narodowego Szczerbca miecze europejskie przekuwane były nieraz wielorazowo. Przekazywane były czasem jako symbol rodowy potomnym lub składano wraz z wojownikiem/rycerzem i jego włócznią do grobu.

Mniej więcej w tym samym okresie czyli XIVw. Obie bronie stały się symbolem stany rycerskiego w Europie, samurajskiego (?) w Japonii . Wcześniej typowym rycerzem był KONNY KOPIJNIK z TARCZĄ. Dopiero w 14 stuleciu po Chrystusie w Europie na znaczeniu na powrót zaczął zyskiwać piechur. Oddziały plebejskie lub najemne zaczęły stanowić większość armii a rycerstwo jej najsilniejszy trzon. W tym to też wieku Rycerz na powrót zsiadł z konia zaczynając walczyć już symbolicznym dlań długim mieczem. Właśnie od tego okresu miecz „półtora-ręczny” stał się symbolem rycerskim. Szlachcic-rycerz (jako ta sama osoba od końca XIVw.) nosił ów miecz przy pasie i jako jedyny mógł nosić broń otwarcie w mieście. Tak jak i w Japonii nikt nie ważył się ukraść rycerzowi jego miecza. Po bitwach kradziono inną broń, miecze krótkie, hełmy, lecz nie zbroje i miecze długie. W Europie jak i w Japonii „produkowano” miecze również masowo, na potrzeby bitew. Tedy to kowale nadawali im usadzone nad jelcem insygnia swych zakładów. Jednak żaden kowal nie ważył się wybić swego symbolu na mieczu zamówionym specjalnie dla jakiegoś rycerza - na prezent.

Kult miecza spotykany w Japonii miał swój odpowiednik w Euroazji. Samuraj nigdy nie oddawał swego miecza, co najwyżej zostawiał przed wejściem do np. herbaciarni, domostwa, cesarza, etc. Europejczycy oddawali je jedynie giermkom. Jednak w przeciwieństwie do japończyków euroazjaci grawerowali religijne symbole, hasła, wersy biblijne, a i opisywali miecze ofiarowywane w prezencie. Ponadto co poniektóre miecze nosiły imiona. Ekskalibur nie był wyjątkiem.

Artegal - złoty miecz, Chrysaor
Król Artur - Ekskalibur (Caledwlch)
Beowulf - Hrunting
Bolesław Krzywousty - Żuraw
El Cid - Colada albo Tizona
Cuchulainn - Cruadin
Doon z Moguncji - Merveilleuse (Cudowny)
Dytryk z Bern - Nagelring
Edward Wyznawca - miecz łaski, symbol miłosierdzia, Curtana
Karol Wielki - Joyeuse (wg innych źrudeł: Flamberge)
Lancelot z Jeziora - Aroundight
Manannan mac Lir (a później Naoisi) - Mściciel
Diarmuid O'Duibhne - dwa, Wielka Furia i Mała Furia
Ogier Duńczyk - Cortana
Olivier - Hauteclaire (Świetlisty, wg innych źródeł: Glorieuse, Pełny Chwały)
Renaud de Montauban (Rinaldo) - Fusberta (wg innych źródeł: Flamberge)
Robin Hood - Albion
Rogero - Balisarda
Roland - Durendal (albo Durindana)
Sygurd, nordycki odpowiednik Zygfryda - Gram
Wittig, syn kowala Wielanda - Mimung
Zygfryd - Balmung

I w świecie fantasy znajdujemy odpowiedniki:

Gandalf - Glamdring
Thorin Dębowa Tarcza - Orcrist
Aragorn - Anduril (przekuty Narsil Isildura)
Eomer z Marchii - Guthwina
Rudy Dżil - Caudimordax (Gryziogon)
Turin Turambar - Gurthang
Corwin (Roger Zelazny, Kroniki Amberu) - Grayswandir
Brand (tamże) - Werewindle
Fafhrd (Fritz Leiber) - Graywand
Szary Kocur (tamże) - Skalpel
Bastian Baltazar Bux (Michael Ende, Nie kończąca się historia) - Sikanda
Dhrun (Jack Vance, trylogia Lyonesse) - Dassenach
Morgaine (C. J. Cherryh) - upiorny i morderczy Changeling (Odmieniec)
Elryk (Michael Moorcock) - demoniczny, pożerający dusze Stormbringer
Skaflok (Poul Anderson, Zaklęty miecz) - Tyrfing
Kethry (Mercedes Lackey, Valdemar: Przysięgi i honor) - Need (Potrzeba, bo ciągnie bohaterkę w tę stronę, gdzie jakaś kobieta jest w potrzebie, przy czym chodzi o potrzebę rozumianą jako tarapaty, nie zaś taką, która wynika np. z niedopieszczenia)
Valder (Lawrence Watt-Evans, The Misenchanted Sword) - Wirikidor, miecz paskudnie zaczarowany
Rapsodia (Elizabeth Haydon, Rapsodia) - Daystar Clarion

Ponadto w obu kulturach miecz był symbolem męskości. Kobietom nie pozwalano sięgać po ostrze przeznaczone dla mężczyzn. Wyjątkiem była Joanna d’Arc. Stracona na stosie w roku 1431, mówiła, że św. Katarzyna wskazała jej miecz zakopany pod wiejskim kościołem: "Miecz był pod ziemią, zupełnie zardzewiały, a na nim pięć krzyży. Głosy powiedziały mi, że tam jest (...) Poleciłam, by napisano do miejscowego duchowieństwa i poprosiłam, aby mi go dano. I oni mi przysłali ten miecz" (cytat wg A. Holla z akt sądowych sprawy). Wyjątkiem symbolu męskości w Japonii są miecze, o którym legenda mówiła jako "męskim" i "żeńskim" ostrzu, które odlano w górach Kuenlun z wątroby i nerek mitycznego zająca, żywiącego się metalem.

Sposób walki jak pisał jeden z mistrzów kendo (niestety czytałem to dawno temu i nie mam tego zachowanego, a nazwiska też nie pamiętam.): (kontekst) Walka nie różni się znacznie, sam mistrz stwierdził, że z miłą chęcią zapozna się z naukami mistrzów miecza długiego. Ikonografia, wiedza przekazana potomnych również popiera jego słowa. Pozycje są bardzo podobne, różni się jedynie sposób walki gdyż katana jest bronią przeznaczona do cięć, a miecz pchnięć i „uderzeń”(od niemieckiego hau – jak zwykli zapisywać ciosy mistrzowie) – o czym sugeruje budowa broni.

Do dyskusji należy również artyzm katany i stwierdzenia iż jest ona dziełem sztuki natomiast miecz tylko narzędziem. Jest w tym ziarno prawdy, jednak miecz nie jest tylko narzędziem jest przede wszystkim symbolem i posiada własną duszę, oraz imię. Miecze europejskie zdobione były na równi jak katana. Różnica polegała na sposobie. My zdobiliśmy głownie, gdyż były duże dla przeciwwagi, a na ostrzach pojawiały się symbole kowali lub inskrypcje wszelkiego typu. Niektóre bardzo wdzięczne miecze zdobione były tylko imieniem. Wzorek powstały na ostrzu katany przy hartowaniu był wyraźniejszy, lecz na dobrze wykonanych mieczach europejskich zapewne też się pojawiał. Jak wielu mówi krzywizna ostrza katany świadczyła o jego pięknie, przecież to ukryte piękno i delikatność. Różnica w zdobieniu polegała na tym iż katana nie była zdobiona tak przesadnie jak najszersza część zdobionych mieczy euroazjatyckich. Przypomina raczej miecze jak Ekskalibur czy inne których ozdobą było własne imię.

Dodam jeszcze, że wielu rycerzy wolało walczyć teroetycznie gorszymi mieczami, których dostali w spadku od ojca, czy jako prezent. Powodem tego było przywiązanie. Kiedy ktoś ofairowywuje ci miecz w podarku ma on znaczenie symboliczne i własną siłę. Ponadto wierzono, że mecz który już zabijał łatwiej zrobi to ponownie. Mieczy nie zmieniało się tak po prostu. Jeżeli ktoś nadał imię mieczu, wraz z nim go pochowają i nie odda go w zamian za "nowszy model". Rycerz stawał się jednością z takim mieczem.

Jak widzicie miecze nie będące kataną również potrafią być piękne i posiadać własną duszę. Katana zyskała na swej wartości dzięki filmom Kurosawy, oraz dla niektórych filmy takie jak Matrikx, DOA, Kill Bill (nie rozumiem czemu to dzieło sztuki, jak twierdzą krytycy) i wielu innym. Nie ma wiele filmów o pięknych mieczach europejskiego średniowiecza, można wymienić filmy o Ekskaliburze i? Może jeszcze jeden czy dwa mniej znane. Pamiętać jednak należy, że podejście oparte na wiedzy jest inne niż bez niej. Mnie osobiście denerwuje jak gracz mówi że chce katane bo jest lepsza niż miecz. Uhh... taki już jestem.

Pozdrawiam Malkav3


Bibliografia:
Atrykuł prof. Dr. Hans’a Biedermann’a
„Broń i struj rycerstwa polskiego w średniowieczu“ Andrzej Nadolski
Autor artykułu
Malkav3's Avatar
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Z nieba
Posty: 195

Oceny użytkowników
Język
58.4%58.4%58.4%
2.92
Spójność
58.4%58.4%58.4%
2.92
Kreatywność
45%45%45%
2.25
Przekaz
31.6%31.6%31.6%
1.58
Wrażenie Ogólne
28.4%28.4%28.4%
1.42
Głosów: 12, średnia: 44%

Narzędzia artykułu

  #1  
Malkav3 on 25-05-2007, 14:01
Ciekaw jestem jak się wam to spodoba
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
denis on 25-05-2007, 14:44
W pełni popieram poglad ze katana jest w jakikolwiek sposob lepsza od miecza .
Ciekawy jestem jak azjaci (np w RPGach ) patrza na miecze europejskie ..

A co do samego kultu miecza ... to wydaje mi sie ze biorac pod uwage liczebnosc populacji samurajów w Japonii a populacje eupropejskich rycerzy to ilosc mieczy samurejskich była nieprowónywalnie mniejsza . Byc moze równiez stad bierze sie apoteoza katany .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Malkav3 on 25-05-2007, 15:03
Cytat:
Napisał denis Zobacz post
W pełni popieram poglad ze katana jest w jakikolwiek sposob lepsza od miecza .
Ciekawy jestem jak azjaci (np w RPGach ) patrza na miecze europejskie ..
(...)
Skoro wysuwasz taki wniose napisz czemu!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Angrod on 25-05-2007, 15:08
Ocena użytkownika
Język
40%40%40%
2
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
60%60%60%
3
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:53%
Nie chciałbym wyjść na czepliwego. Podarował bym ci zwrot "ów miecze" podarowałbym ci "Kurokawe" i szereg innych błędów ortograficznych, ale Szczerpca nie daruję. Sprawdzaj pisownie w Wordzie albo w Firefoxie.

Sam artykuł, według mnie jako taki, nie udowadnia tezy zawartej w temacie że miecz europejski nie jest gorszy od katany. Piszesz o grawerowaniu, ozdobach, kulcie miecza, symbolice, pochodzeniu i innych mało istotnych szczegółach, a o najważniejszym, czyli o zastosowaniu i technice walki traktujesz bardzo skąpo twierdząc, że jest podobna ale trochę inna. Ktoś niezaznajomiony mógłby też wywnioskować z artykułu że wygięta głownia katany była jedynie formą artystyczną. Chyba nie muszę udowadniać, że tak nie jest? Mógłbym się jeszcze spierać o to, że miecze postaci na wpół baśniowych jak Króla Artura czy Robina Hooda powinny być wymieniane obok postaci historycznych, raczej przy fantasy, ale jest to mało istotne bo tego typu klasyfikacja jest dopuszczalna.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Malkav3 on 25-05-2007, 15:22
To postacie legendarne, a nie fantastyczne. Król Artur istniał (Xw. bodajże) tak swoją drogą, co do miecza zwanego Ekskaliburem... nie wiem.
Wybacz akapit o krzywiźnie miecza jest ideą dotyczącą realnego stwierdzenia. Wcześniej pisałem o tym iż katana jest przeznaczona do cieć - patrz budowa. Nie jesteś w stanie w żaden sposób udowodnić, które techniki są gorsze, które porównywalne. Jedyne co mogę stwierdzić to że są podobne. Moja wiedza o kendo nie jest tak wielka jak o mieczu długim. Co do samej techniki walki zapraszam do mojego wcześniejszego artykułu.

Proszę bardzo artykuł o podobieństwie stylów: look

Co do błędów to nic mnie nie usprawiedliwia. Choć to są tylko literówki. Dodam że Word ich nie wykryje bo to nazwy własne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Darken on 25-05-2007, 21:33
Ocena użytkownika
Język
80%80%80%
4
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
20%20%20%
1
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:53%
Nie znam się na mieczach. Artykuł to raczej ciekawostka niż praktyczna rzecz. + za nazwy mieczy, inspirujące.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Bortasz on 26-05-2007, 08:36
Ocena użytkownika
Język
40%40%40%
2
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
40%40%40%
2
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:47%
Popre Angroda mówisz o Ozdobach a nie o właściwościach. Zdaje sie że linka już podawałem ale zrobie to jeszcze raz...

http://arma.lh.pl/artykuly/bajer.htm
Artykuł o Micie jaki jest zwiazany z Katanami. Porusza dokładnie to samo zagadnienie co twój a jest moim zdaniem bardziej na temat...

Dla tych co chcą poczytać o walce w pożądnym Europejskim wydaniu

http://arma.lh.pl/artykuly/ojciec.html Artykuł o Johannes Liechtenauer Mistrzu Europejskiej szermierki.

http://arma.lh.pl/artykuly/rozdzial1.html Wszyscy Europejscy MIstrzowie sztuk walk z szczególnym uwzględnieniem Rzeszy

http://arma.lh.pl/artykuly/szermierkagalas.htm Szermierka w Europie...
Ostatnio edytowane przez Bortasz : 26-05-2007 o 08:38.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Malkav3 on 26-05-2007, 11:34
Zawsze uważałem że jedyną przewagą katany jest tzw, "kult miecza", "duch miecza" czy jak to tam można nazwać inaczej. Z racji tego że się sam w to bawię dobrze wiem że miecz europejski, a dokładniej sztuka walki nim jest bardzo porównywalna. Jednak nie jestem na tyle biegły w kendo. By móc o tym napisać. Zrestą ciężko opisać sposób walki jakąkolwiek bronią.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Darken on 26-05-2007, 12:10
Ocena użytkownika
Język
80%80%80%
4
Spójność
60%60%60%
3
Kreatywność
20%20%20%
1
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:53%
To po co napisałeś porównanie tych dwóch rzeczy, skoro znasz się tylko na jednej? Bezsensu.
Odpowiedź z Cytowaniem
komentarzZasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:35.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168