Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > Zakątek LI-teracki > Artykuły, opowiadania, felietony > Opowiadania
Zarejestruj się Użytkownicy


komentarz
 
Narzędzia artykułu Wygląd
<!-- google_ad_section_start -->Makowski idzie do nieba. Część pierwsza.<!-- google_ad_section_end -->
Makowski idzie do nieba. Część pierwsza.
Autor artykułu: homeosapiens
26-01-2008
Makowski idzie do nieba. Część pierwsza.

Na początek drogi czytelniku pamiętaj, że to MAKOWSKI. Tego nie da się wytłumaczyć - to trzeba przeżyć. Prawdopodobnie ten tekst nie powie Ci wiele. Czytasz na własną odpowiedzialność - autor nie przewiduje dodatkowych terapii psychiatrycznych. Co tydzień o ósmej rano w poniedziałek musiałbyś się stawić w stanie wskazującym na zmęczenie poprzednią nocą na zajęciach(na TYCH zajęciach), by w pełni zrozumieć. Najlepiej jest to czytać na głos jednocześnie siląc się na intonację, która wskazuje na podekscytowanie w wypadku monologów Makowskiego.

*****

Makowski trafia do nieba. Otwiera oczy, a wszędzie jasność. Na wprost niego św. Piotr i bramy niebios. Święty uśmiecha się łagodnie i mówi:

-Witam synu. Tak - umarłeś, ale nie lękaj się. Bóg przygotował dla Ciebie miejsce w niebie.


Makowski milczy chwilę. Ma strapioną minę. W końcu zwraca się do Piotra:

-Cóż za igraszka losu! Wszystko to jawi mi się jako jakaś permanentna imaginacja. Jak gdyby rzeczywistość, pospołu z moim umysłem okrutnie bawiła się mną. Jak gdyby wspólnie wygrywały jakiś mroczny utwór na moich napiętych do bólu nerwach...
- znów popada w zadumę.

-Moje drogie dziecko... Wszystko to prawda, lecz nie trap się. Tu będziesz wolny i szczęśliwy.

-Ach wolność! Ach szczęście! A cóż znaczą te słowa! To jedynie wydrylowane lingwistyczne muszle, w których po znaczeniu został jedynie szum, lecz to nie ważne! Nie to pobudza moje myśli do szalonej gonitwy w mojej głowie. ACH! Cóż za werbalna niezgrabność! W jakiej znów głowie. Moja głowa została gdzieś tam, na dole tej metafizycznej przepaści. Leży zanurzona w fizyczności. A tutaj została tylko transcendencja. Która ma w sobie zawierać każdy członek mojego ciała, a zarazem wychodzić poza nią, być lepsza, większa, idealna. Co za okrutny, bolesny paradoks!

-Ależ Drogi Panie...

-Skąd mam wiedzieć iż moje nędzne jestestwo zasługuje na niebo. Jak mogę dostąpić tego ekstraordynaryjnego zaszczytu, skoro nawet nie jestem w stanie wyeksplikować samego siebie. Narasta we mnie monstrualna obawa, iż zanim przyjmę to zaszczytne zaproszenie, muszę przenicować moje życie.


*****

Proszę traktować to z lekkim przymrużeniem oka. Tekst był pisany przez autora w "sytuacji poniedziałku". Poza tym prozą bym tego nie nazwał.
Autor artykułu
Posty: n/a

Komentarz Autora
Język
100%100%100%
5
Spójność
100%100%100%
5
Kreatywność
100%100%100%
5
PrzekazBrak Informacji
Wrażenie OgólneBrak Informacji
Średnia:100%

Oceny użytkowników
Język
85.8%85.8%85.8%
4.29
Spójność
80%80%80%
4
Kreatywność
62.8%62.8%62.8%
3.14
Głosów: 7, średnia: 76%

Narzędzia artykułu

  #1  
Bielon on 26-01-2008, 00:20
Ocena użytkownika
Język
80%80%80%
4
Spójność
100%100%100%
5
Kreatywność
100%100%100%
5
Średnia:93%
Ciekawy zaczątek opowiadania. Nie znam budowy tego Forum, więc nie wiem czy właściwie ulokowane. Technicznie napisane dobrze, pomysł przedni, warte rozwinięcia.

Gdybym jeszcze znał połowę słów autora, których raczył użyć, byłbym kontent.

Pozdrawiam
B
.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Velglarn Baenre on 26-01-2008, 00:30
Ja przede wszystkim miałem przed podczas czytania tego tekstu wizję mego nauczyciela matematyki w takiej sytuacji Mogłeś go inaczej nazwać :P

A opowiadanie mi się podoba.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Revan on 26-01-2008, 14:06
Ocena użytkownika
Język
100%100%100%
5
Spójność
100%100%100%
5
Kreatywność
80%80%80%
4
Średnia:93%
No, no. Całkiem fajne, biorąc pod uwagę fakt, że wyjdzie mały boom, gdy postawimy siebie w roli Makowskiego, jednak wiem, że nie o to chodziło Homeo. Szkoda, ale efekt właśnie taki wyszedł :P

Gratki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
homeosapiens on 26-01-2008, 16:32
No to teraz ja powiem co o tym myślę.

Nie wiem jak dla was, ale mnie to zabija za każdym razem. Jeszcze jedno - odkryłem, że jeszcze lepszy efekt jest kiedy się deklamuje przed lustrem. Polecam. Śmiech to zdrowie .

@Revan

Nie do końca rozumiem. Jaki efekt? Śmierć? Co jest złego w postawieniu się w jego roli?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
WitchDoctor on 26-01-2008, 23:47
Ocena użytkownika
Język
80%80%80%
4
Spójność
80%80%80%
4
Kreatywność
20%20%20%
1
Średnia:60%
Styl - Dobry. Z małym minusem
Pomysł - Dobry pomysł, ale... To jest raczej short, a nie opowiadanie. I to taki krótki short.
Przydatność - Zerowa Niby poczytać można, ale nic z tego nie wynika
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Lukadepailuka on 26-01-2008, 23:54
No dobrze. Pierwsza opinia na tym forum. W pełni subiektywna, jednak nie wrażeniami innych osób, ale odczuciami własnymi. I bynajmniej nie do autora.

Co ja mogę tutaj powiedzieć? Mało, bo i tekst jest w samej swej istocie krótki. Wypaczony prawie przez monolog Makowskiego. Teksty typowo jak u Sapkowskiego, pokazujące bohatera w świetle intelektualisty. I oczywiście, jak sam autor zauważył nie jest to w pełni proza, a raczej refleksje.

I według Ciebie jak to osoby inne mają oceniać? Czym się sugerować? Podważając Twoje opinie, próbując dyskutować na temat poglądów zawartych w tekście? Wszak to nie byłby komentarz do opowiadania. Tak, więc nie wstawiam ocen, nie komentuje tutaj czegoś zbytnio.

Cytat:
Prawdopodobnie ten tekst nie powie Ci wiele.
Po co więc wstawiasz to na forum publiczne, skoro z góry zakładasz, że i tak nikt nic z tego nie zrozumie? To wygląda jakbyś się chciał dowartościować.

Fakt, ładnie napisane. Dobry styl, ale jednak nie to jest myślą przewodnią takich konstrukcji. Najważniejszy jest przekazany sens.

Może coś z tego opowiadania rozumiem, może nie. Może nie tak jak widzi to autor, a może poprostu nie ma tutaj nic sensu. Nie wiem, nie wiem, nie rozumiem nic.

Pozdro.
W dziwnym nastroju Luka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
homeosapiens on 27-01-2008, 00:10
Cytat:
Napisał lukadepailuka Zobacz post
Teksty typowo jak u Sapkowskiego, pokazujące bohatera w świetle intelektualisty. I oczywiście, jak sam autor zauważył nie jest to w pełni proza, a raczej refleksje.

I według Ciebie jak to osoby inne mają oceniać? Czym się sugerować? Podważając Twoje opinie, próbując dyskutować na temat poglądów zawartych w tekście?

Po co więc wstawiasz to na forum publiczne, skoro z góry zakładasz, że i tak nikt nic z tego nie zrozumie? To wygląda jakbyś się chciał dowartościować.

Fakt, ładnie napisane. Dobry styl, ale jednak nie to jest myślą przewodnią takich konstrukcji. Najważniejszy jest przekazany sens.

Może coś z tego opowiadania rozumiem, może nie. Może nie tak jak widzi to autor, a może poprostu nie ma tutaj nic sensu. Nie wiem, nie wiem, nie rozumiem nic.
U Sapkowskiego raczej nie ma monologów, czy też nibydialogów(jak ja bym to nazwał). Właściwie tutaj chodzi tylko o ten właśnie monolog. To nie jest typowe opowiadanie. Nie zamierzam go publikować, chociaż bardzo możliwe, że będą dalsze części. Dlaczego to tutaj zamieściłem? Mnie to naprawdę śmieszy. Skoro mnie, to może i kogoś jeszcze. Sensu tutaj nigdy nie miało być i pewnie nie będzie. Następnym razem może uda mi się napisać rzecz trochę dłuższą.

Z rozumieniem nie chodziło mi o słownictwo - chodziło mi o moje własne życiowe doświadczenia. Dlatego dla kogoś innego to prawdopodobnie nie będzie takie jak dla mnie.

A dlaczego nie pokusisz się o ocenę? To, że ja mam ugruntowane zdanie na temat tego krótkiego tekstu nie znaczy, że nie chcę poznać Twojego.

Edit: Nie oznacza to też, że uważam tekst za jakiś wybitny lub siebie za nie wiadomo kogo. Po prostu strasznie go lubię . To na takim samym gruncie powstała ocena jak wtedy, gdy oceniałem "Tak po prostu się dzieje" Greya. Konwencja mówiąca, że autor nie może sam powiedzieć co o tym wszystkim sądzi jest dla mnie zbędnym ograniczaniem. Jak za dwa lata mi się podobało nie będzie, to po prostu zmienię ocenę. Ech, pewnie jestem popaprany.
Ostatnio edytowane przez homeosapiens : 27-01-2008 o 01:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Lukadepailuka on 27-01-2008, 00:13
Nie używałem wyrazu "monolog" w dosłownym sensie. Chodziło mi raczej o długie wypowiedzi bohaterów.

Co do typowego opowiadania... wiem.

Nie wiem co tutaj jest śmiesznego. Moim zdaniem nic.

Wiem, że nie chodziło Ci o słownictwo.

Pozdro.

EDIT: Samoocena, oczywiście. Ale z tego wynikało, jakbyś to sam uważał siebie za najlepszego i nie dopuszczał cudzych komentarzy poza pochwałami. To są tylko moje odczucia.

A poza tym to co piszesz brzmi jakbyś oceniał cudzą pracę, a nie własną. Trochę mi się to dziwne wydaje, ale... Nic nie mówię.

Pozdro.
Ostatnio edytowane przez Lukadepailuka : 27-01-2008 o 10:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
kitsune on 28-01-2008, 02:27
GHmmm, homeo, na GyGy prosiłeś o opinię. Trudno coś rzec. Jestem zdecydowanie bardziej przywiązany do klasycznej prozy z trójdzielną budową. nawet jak są w niej stosowane pewne chwyty literackie, to mają one konkretny cel. A tutaj? Odbieram Twoje opowiadanie, a raczej epizod niż opowiadanie (nawet nie short, bo ten ma zamkniętą kompozycję) jako wprawkę literacką. Ot, bawisz się słowami i tu szacunek, bo umiesz składnie stylizować, bawić się językiem (tylko bez skojarzeń ), ale czy czemuś to służy? Trochę to jest jak rokoko - przerost formy nad treścią. Niczemu w zasadzie nie służy, dlatego przydatność zerowa, ale z innej strony, czy zakładałeś, że to się ma komuś do czegoś przydać? Wątpię, nie taki raczej był cel publikacji.

Powiem szczerze, wolę poczekać na ciąg dalszy, może zrobisz z tego pełnoprawną historię, dodasz konkretną fabułę albo przynajmniej dokończysz ten dialog, bo póki co nic z niego nie wynika.

Styl masz dość wyrobiony, pewny, bez rozchwiań i zawahań. Równy i staranny, może nieco zmanierowany (choć stawiałbym, że w tym przypadku to zabieg celowy).
Odpowiedź z Cytowaniem
komentarzZasady Pisania Postów
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:01.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site
artykuły rpg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166