Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > O forum > Pomoc
Zarejestruj się Użytkownicy Oznacz fora jako przeczytane

Pomoc Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty z poruszaniem się po LastInn, nie wiesz jak założyć sesję lub dołączyć do istniejącej - zadaj pytanie na tym subforum. Upewnij się jednak najpierw, czy odpowiedź nie znajduje się w "Forumowym FAQ".


Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-11-2011, 18:24   #1
 
Sayane's Avatar
 
Question Forumowe FAQ

FAQ LI

Mały FAQ złożony z najczęściej zadawanych pytań nt. gry na LI i różnych funkcji forum, artykułów oraz poradników.
Wszelkie sugestie dodatkowych punktów pomocniczka proszę wysyłać mi na PW.

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę na forum pamiętaj o dobrych manierach i
przywitaj się

Jeśli potrzebujesz pomocy z grą na forum pisz w tym dziale, jeśli jednak masz problemy techniczne, poszukaj odpowiedzi w dziale O forum.

Tutaj możesz założyć dowolną ankietę, lub wrzucić jakiś test: Sondy.

Tutaj natomiast możesz zamieścić swój artykuł lub opowiadanie, by inni mogli je ocenić: Artykuły.

Wszelkie rozmowy prowadzone na tematy inne niż RPG prowadzone są tutaj: Rozmowy przy kawce.

Na początek zbiór artykułów i poradników napisanych przez użytkowników na temat RPG i grania na forum.


Jeśli nie masz ochoty czytać długich artykułów,
przejdź kilka postów niżej do sekcji

Jak tu się gra?
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 10-07-2013 o 15:01.
Sayane jest offline  
Stary 07-11-2011, 18:25   #2
 
Sayane's Avatar
 
Panel sesji i różne w nim kruczki:
 • Jeśli masz problem z wrzuceniem awatara, dodaniem graczy itp., możliwe że Ty lub któryś z graczy macie w nicku polską literę, lub jakiś znak specjalny (~ ' , ? Itp.). Należy zgłosić się do administratora z prośbą o zmianę nicku.
 • Nie da się dodać kostek w komentarzach; należy skorzystać z zewnętrznych generatorów kości.
 • Wstawianie obrazka do posta: użyj tego znaczka lub kodu [img] [/ img] (bez spacji). Uwaga: wrzucając link z imageshack musisz podać pełną ścieżkę (direct link), nie skróconą.
 • Nie ma możliwości zrobienia z sesji pliku pdf lub wersji "do druku", która pokazuje całą sesję na jednej stronie.
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 12-08-2013 o 14:59.
Sayane jest offline  
Stary 07-11-2011, 18:25   #3
 
Sayane's Avatar
 

Inne funkcje forum i pojęcia, na które możesz trafić:
 • Wygląd, czyli o układzie forum słów kilka
 • Co oznaczało $ pod nickiem - - to stara, nieaktualna już funkcja forum (wirtualna gotówka (Wirtualna gotówka)).
 • Co oznaczają zielone/niebieskie/czarne kwadraciki i waga pod nickiem => Reputacja - o co kaman? (Reputacja - o co kaman?)oraz tu
  http://lastinn.info/135342-post2.html
 • Co oznaczają miecze i kostki nad nickiem - symbolizują staż użytkownika i zależą od liczby postów (więcej tutaj)
 • Dodatkowy napis pod nickiem (np. The Sentinel) - możliwość dopisania sobie "pod-nicka" mają tylko byli oraz aktualni członkowie obsługi.
 • ID użytkownika - jest to stara, nieaktualna już funkcja forum.
 • Nie ma możliwości dołączenia załącznika do PW
 • Limit znaków w postach wynosi 20 000. W wypadku większych tekstów można wrzucać post pod postem. Większe posty znikają i nie ma możliwości ich odzyskania.
 • Aby założyć ankietę w dziale Sondy lub Sondy rekrutacyjne, należy najpierw założyć odpowiedni wątek, a potem w "Narzędziach wątku" kliknąć "Dodaj ankietę".

Jak można zostać członkiem obsługi forum:
 • Należy zgłosić swoją kandydaturę do jednego z moderatorów (obsługa forum) lub administratora, napisać swoisty "list motywacyjny": dlaczego chcesz być członkiem obsługi i co dobrego możesz zrobić dla forum. Wcześniejsze osiągnięcia (np. wkład w rozwój działu, pisanie artykułów lub umieszczanie newsów) oraz brak historii warnów są dodatkowym atutem. Po pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury na forum obsługi rozpoczyna się trzymiesięczny okres próbny. Po jego pozytywnym przejściu zostaje się członkiem obsługi LI. Nabór na członków obsługi odbywa się cały czas. Można również konkurować z obecnymi w obsłudze osobami i zająć ich miejsce.
 • I ty możesz zostać opiekunem!
 • Co zrobić by zostać Newsmanem
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 04-02-2013 o 12:40.
Sayane jest offline  
Stary 08-11-2011, 21:47   #4
 
Sayane's Avatar
 
Jak tu się gra?
cz. 1


Jak mam zacząć grę na forum?
Po zapoznaniu się z regulaminem forum oraz regulaminem grania na forum zgłoś się do jednej z rekrutacji prowadzonych w dziale "Rekrutacje do sesji RPG". W każdym z tematów MG napisze czego dokładnie wymaga od gracza i jego postaci (co ma zawierać karta postaci, czy znajomość systemu jest wymagana itp.), oraz jakie są założenia jego sesji. W niektórych działach są czasami prowadzone warsztaty gry na forum, lub wprowadzające w system - możesz się do nich dołączyć po wcześniejszym kontakcie z prowadzącym.

Co to w ogóle są "systemy" - D&D, Warhammer, Świat Mroku... i co znaczą te dziwne skróty i pojęcia?
"System" to - ogólnie mówiąc - opis wymyślonego świata, w którym dzieje się sesja, jego religii, polityki, geografii, oraz dostępnych dla gracza ras, zawodów i przedmiotów.
Tu natomiast jest ramowy Słownik pojęć .

Czemu przy niektórych sesjach pisze "storytelling"?
Są to sesje, gdzie mechanika odgrywa marginalną lub zerową rolę, a wyniki działań bohaterów określane są na podstawie jakości i szczegółowości opisów.

Nigdy nie grałem w RPG, czy ktoś mnie przyjmie?
Jeśli w rekrutacji nie jest zaznaczone, że MG wymaga doświadczonych graczy lub takich z określonym stażem na forum, masz takie same szanse jak inni chętni. Do dzieła!
Możesz porozmawiać z wybranym przez siebie MG i przedstawić mu sytuację; możliwe że pomoże Ci nauczyć się niezbędnych podstaw.
Od czasu do czasu zakładane są też sesje dla poczatkujących, lub warsztaty (w dziale danego systemu).

Jaki system jest najlepszy dla początkującego gracza?
Nie ma reguły. Najlepiej wybierz rekrutację gdzie MG nie wymaga dużej znajomości realiów świata i mechaniki. Szukaj klimatu, który ci odpowiada - łatwiej wczujesz się w bohatera i świat fantasy (takich jak D&D, czy Warhammer) jeśli lubisz Tolkiena lub Sapkowskiego, niż gdy preferujesz Lema - wtedy lepsze będą systemy "przyszłości".

Nie wiem jak zrobić kartę postaci/napisać historię postaci/znaleźć materiały do sesji…
Poproś o pomoc swojego przyszłego MG lub opiekuna działu danego systemu. Pamiętaj jednak - nikt nie napisze karty za Ciebie, może najwyżej podpowiedzieć kilka rozwiązań lub wypunktować błędy.
Jeśli masz czas, przestudiuj choć pierwsze rozdziały podręcznika do wybranego systemu RPG. Przejrzyj też forum pod kątem poradników - są zwykle w odpowiednim dziale.
Szablon karty postaci łatwo znajdziesz w internecie.
Pomocne mogą być te tematy (napisane są pod system D&D, ale mają dość uniwersalny wydźwięk):Czy rozbudowana historia jest zawsze wymagana? Nie wystarczy zarys?
Zależy to od wymagań MG - zapytaj.

Chciałbym zagrać postacią nietypową - pół smokiem-pół kotem, albo wiewiórką z cyberwszczepem. Czy to możliwe?
Postać musi pasować do założeń świata i scenariusza sesji, oraz być w stanie wchodzić w interakcje z innymi bohaterami. Jeśli MG zezwoli… to czemu nie?

Mam wypełnić kartę w wordzie, w PCP, przepisać ją, wysłać pdf…?
Jak w większości przypadków odpowiedź znowu brzmi: zapytaj MG. Powinno być to określone w zasadach danej rekrutacji.

Co zrobić gdy nie odpowiada mi żadna z rekrutacji / chciałbym zagrać w coś nietypowego?
Zgłoś się w tym temacie: "Najchętniej zagrałbym w..." - może znajdzie się więcej osób zainteresowanych Twoją propozycją.

Chciałbym dołączyć do istniejącej już sesji, mogę?
Napisz do MG, możliwe, że poszukuje dodatkowych graczy i zezwoli na wejście nowej postaci w trakcie trwania sesji. Przeglądaj też systematycznie dział rekrutacji; do wielu sesji tworzone są rekrutacje uzupełniające, by wprowadzić nowych bohaterów, lub znaleźć graczy dla już istniejących postaci, które zostały porzucone. W żadnym przypadku nie dołączaj się do gry bez zgody MG.
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 09-11-2011 o 12:32.
Sayane jest offline  
Stary 08-11-2011, 21:50   #5
 
Sayane's Avatar
 
Jak tu się gra?

cz. 2


Co oznacza znaczek 18+ przy sesjach i rekrutacjach?

Oznacza to, że sesja zawiera treści mogące być nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub kontrowersyjne (wchodzisz na własną odpowiedzialność i [z wyjątkiem sytuacji skrajnych] treści te nie podlegają regulaminowi forum). W przypadku rekrutacji MG życzy sobie w sesji jedynie pełnoletnich (lub przynajmniej "dojrzałych") graczy - jest to zaznaczone w opisie.

W jakie kości mam się zaopatrzyć by zagrać?
To zależy od systemu, w którym będziesz grał. Zamiast realnych kości możesz skorzystać z wirtualnych, np. Generator rzutu kośćmi. Panel sesji na LI również posiada generator rzutu kośćmi.

Czy MG rzuca kośćmi przed ekranem, czy wkleja wyniki w komentarzach z generatora, a może nie rzuca wcale? Czy gracze rzucają za siebie?
Zależy to od ustaleń na linii gracze-MG i jest określane na początku sesji.

Czy można grać w RPG w dwie osoby?
Można. Może być to tzw. Solówka, gdy MG prowadzi historię dla jednego gracza, lub sesja-opowieść, gdzie dwie osoby na zmianę tworza fabułę i prowadzą różne postacie, lub zamieniają się rolami.

Jak mogę zostać Mistrzem Gry?
Musisz w tym celu założyć rekrutację w przeznaczonym do tego dziale. Przeczytaj pomocnik i przejrzyj kilka rekrutacji by zorientować się jakie informacje musisz w niej zawrzeć oraz jak wygląda proces zbierania graczy. Podstawowym wymogiem jednak jest przynajmniej ramowy scenariusz sesji, którą chcesz prowadzić oraz wiedza o świecie lub systemie, w którym ma być osadzona sesja. Post: "Hej, poprowadzę Wam h&s w D&D, ktoś chętny?" to nie jest rekrutacja, tylko spam.

Jak często muszę odpisywać do sesji?
Zależy to od ustaleń na linii gracz-MG i jest określane na etapie rekrutacji.

Jak długie muszą być posty do sesji?
Zależy to od ustaleń na linii gracz-MG i jest określane na etapie rekrutacji. Rozbudowane posty są zazwyczaj mile widziane, generalnie jednak lepszy jest post konkretny a krótki, niż elaborat, którego nikt prócz Ciebie nie przeczyta.

W ilu sesjach mogę grać jednocześnie?
Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twój czas i chęci. Wybierz tyle sesji byś miał realną możliwość odpisać do każdej z nich w terminie wyznaczonym przez MG.

Czy muszę do każdego posta wyszukiwać obrazki i muzykę? Nie chcę mieć "postu obrazkowego", a duże ilustracje brzydko rozbijają tekst.
Nie, to indywidualna kwestia każdego gracza. Najważniejsze jest to, by - jeśli już zamieszczasz ilustrację - oddawała ona klimat posta. Jeśli nie chcesz by kolejne zdjęcie rozbijało tekst, a zależy Ci na zamieszczeniu ilustracji, możesz to zrobić podlinkowując tekst ilustracją w ten sposób: "Drużyna Rogera zebrała się wokół stołu, by zaplanować wyprawę".
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 09-11-2011 o 12:31.
Sayane jest offline  
Stary 08-11-2011, 22:00   #6
 
Sayane's Avatar
 
Jak tu się gra?
cz. 3Często widzę, że w postach gracz opisuje nie tylko zachowanie swojej postaci ale też innych graczy, NPCów, a wręcz wstawia opisy świata. Tak wolno?

Nie, nie wolno, chyba że MG wyraźnie zezwoli na ograniczone światotworzenie - wtedy tak. Posty powyższego typu są tworzone wspólnie, zwykle za pomocą komunikatorów lub narzędzia Google Docs, które umożliwia wielu osobą pisanie wspólnego posta (w przeciwieństwie do komunikatorów nie wszyscy muszą być obecni w tym samym czasie), tworzenie dialogów i synchronizowanie różnych akcji. Potem całośc redaguje się i wkleja na forum.

Wszyscy mówią o tym Google Docs - jak to działa?
Jest to - mówiąc w skrócie - internetowy word. Ktoś - niekoniecznie Ty - musi założyć w sieci dokument, po czym dać Ci do niego linka. Jeśli doc nie ma ograniczonego dostępu nie musisz się tam nawet logować. Jeśli ma - właściciel musi dodać Twojego maila do listy osób mających wstęp do dokumentu; logujesz się i możesz pisać. Zazwyczaj każdy gracz wybiera sobie określony kolor czcionki, by było widać kto napisał daną kwestię. Gracze nie muszą być obecni w tym samym czasie, toteż zwyczajowo boldem wyróżnia się kwestie nowe, by nie umknęły. Każda osoba widzi wypowiedzi swoje i poprzednika; można tam też odzyskać skasowany przypadkiem tekst. Obecnie doc ma również swój chat (jak na fb), można dodawać do tekstu komentarze boczne (jak w wordzie) i w nich również dyskutować. Używa się go głównie do dialogów i rozgrywania walk.

Jak wygląda walka w forumowych sesjach?
Jak w większości przypadków wszystko zależy od ustaleń pomiędzy MG i graczami. Zwykle prowadzone są w systemie storytellingowym (Mg nakreśla tylko ramę walki i wyniki ciosów, a gracz tworzy opis), mechanicznym-turowym lub mieszanym. Może ona być rozgrywana w postach (niska dynamika walki), na GG (czy innym komunikatorze), w google doc (zwłaszcza gdy w walce bierze udział wielu graczy na raz), na podstawie ustaleń w komentarzach itp.

Chciałbym, żeby moja postać się rozwijała, podnosiła poziom, czy to możliwe?
Jak zawsze - zależy od MG. Część sesji zakłada rozwój postaci, część nie. Niektóre sesje są przewidziane jako kampanie, gdzie w różnych przygodach postać nabywa doświadczenie, powiększa stan posiadania i starzeje się.

Czy mogę grać tą samą postacią w różnych sesjach na raz?
Owszem, choć to ryzykowny zabieg. Postać zwykle rozwija się i zmienia w trakcie sesji, może więc okazać się w pewnym momencie, że "ta sama postać", to nagle dwie różne postacie. Problem tworzy się również, gdy "młodsza wersja" zginie w jednej sesji podczas gdy "starsza" nadal gra w innej; podnoszenie poziomu postaci oraz kompilowanie ekwipunku.

Co dzieje się z postacią po zakończeniu sesji (jeśli przeżyje)?
Co chcesz. Możesz użyć jej w kolejnej sesji tego samego MG, jeśli jest to kampania, lub w innej sesji jeśli kolejny MG na to zezwoli. Albo odesłać ją w mrok niepamięci
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 06-08-2013 o 14:22.
Sayane jest offline  
Stary 31-01-2014, 12:32   #7
 
Sayane's Avatar
 
Kody HTML na forum


(wszystko bez kropek oczywiście i z drugiej strony zamknięte slashem, np. [b.].... [/b.])
 • [b.] Pogrubienie
 • [i.] Pochylenie
 • [u.] podkreślenie
 • [color.] Kolor
 • [size.] Wielkość
 • [font.] Czcionka
 • [left.], [right.], [center.] Lewo / Prawo / Środek
 • [indent.] Akapit
 • [email.] Link Email
 • [url.] Link URL
 • [thread.] Link do Wątku
 • [post.] Link do Postu
 • [list.] Lista Wypunktowana / Zaawansowana Lista
 • [img] Obrazki
 • [code] Kod
 • [php] Kod PHP
 • [html] Kod HTML
 • [quote] - Cytat
 • [noparse] - Stop vB Code Parsing
 • [s] - przekreślenie
 • [spoiler] - spojler
 • [title.] [/title.]- dodaje coś w rodzaju tytułu (czy jak nazwać ten ozdobnik)
 • [tmb.] [/tmb.]- miniaturka
 • [justuj.] Tekst wyjustowany
 • [spojler2=tekst] Ukryty tekst [/spoiler2.]
 • [hr=rozmiar (cyfra).]kolor[/hr.]- linia na 95% posta
 • [tab]liczba[/tab.] - wcięcie akapitu (w pixelach)
 

Ostatnio edytowane przez Kerm : 15-08-2014 o 14:12.
Sayane jest offline  
Zamknięty Temat


Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Pisania Postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:10.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168