Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > O forum > Pomoc
Zarejestruj się Użytkownicy

Pomoc Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty z poruszaniem się po LastInn, nie wiesz jak założyć sesję lub dołączyć do istniejącej - zadaj pytanie na tym subforum. Upewnij się jednak najpierw, czy odpowiedź nie znajduje się w "Forumowym FAQ".


Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-01-2005, 07:25   #1
czocza
 


Poziom Ostrzeżenia: (0%)
Arrow Słów kilka o graniu na forum [kompilacja tematów]


Temat składa się z wielu różnych pytań i odpowiedzi. Proszę o przeszukanie przed zadaniem kolejnego.

Sayane
Obsługa Forum

==================================================

Nie znam sie bardzo na rpg ale bardzo sie tym zainteresowałem może ktoś dałby linki które by mnie wprowadziły bardziej w ten temat??
z góry dziękuje.


Co to jest RPG?
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 17-03-2011 o 16:30.
 
Stary 10-01-2005, 13:56   #2
Administrator
 
Solinarius's Avatar
 
Reputacja: 411 Solinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetny


edit:
to dobre pytanie dla początkujących,więc przenoszę i przyklejam.

Cytat:
Napisał wyreth
Na początku należałoby wyjaśnić termin RPG (ang. Role Playing Games - dosłownie "gry w odgrywanie ról"). Najczęściej używanym polskim zwrotem są "gry fabularne". Już sam ten zwrot daje dużo do myślenia. Pierwszy człon - "gry" oznacza iż będzie to forma rozrywki, natomiast drugi człon - "fabularne" jest nieco mniej jasny, może oznaczać iż istotą gry jest nie jakiś cel, ale fabuła, a więc przebieg rozgrywki. Angielski zwrot Role Playing to odgrywanie ról, a bardziej precyzyjnie - stworzonych przez siebie postaci. Tak więc RPG to gra posiadająca fabułę (częściowo zaplanowaną przez Mistrza Gry) w której głównym celem jest odgrywanie stworzonej przez siebie postaci (odgrywane przez graczy postaci nazywa się Bohaterami Gry - w skrócie BG). Pojawiła się tutaj nowa osoba- Mistrz Gry (zwany w skrócie MG). Otóż MG jest centralną, w pewnym sensie najważniejszą osobą. To on przekazuje przebieg gry, opowiada historię toczącą się w świecie gry, jest także sędzią interpretującym odpowiednio przepisy, nakazującym wykonanie testów (przez rzuty kośćmi). W pewnym sensie jest więc bogiem świata w którym toczy się gra. MG odpowiada również za przygotowanie scenariusza.

Tak więc aby zacząć grać, potrzebny jest tylko ołówek, gumka, karty postaci, (karta postaci to gotowa, dostarczana najczęściej z podręcznikiem, karta zawierająca różne tabele i rubryki, będące przydatne w trakcie gry. Karta postaci jest miejscem, gdzie każdy gracz nanosi notatki, współczynniki swojej postaci, ekwipunek który posiada i wiele innych, użytecznych informacji.), podręcznik (potocznie nazywany podstawką) i oczywiście MG i gracze. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia właściwej gry, powinno być stworzenie postaci. Tworzenie postaci przebiega różnie, w zależności od systemu. Część systemów przewiduje tworzenie BG poprzez szereg rzutów koścmi (oczywiście tworzenie postaci nie obejmują tylko rzuty koścmi, ale także wymyślenie jej imienia, charakterystycznych cech, wyglądu, charakteru, historii) i wylosowanie odpowiednich cech, umiejętności, nadnaturalnych zdolności. W części systemów przewidziane jest punktowe tworzenie postaci (cechy i umiejętności wybiera się będąc ograniczonym pewną pulą punktów, którą można ewentualnie zwiększyć, wybierając dodatkowe wady.), niekiedy obie metody są łączone.

I to właściwie wszystko. Wreszcie można zacząć grać. Najczęsciej gra rozpoczynana jest wprowadzeniem postaci do gry przez MG, opisanie graczom dlaczego znależli się w tym miejscu, opisanie ewentualnie tła przygody, i.t.d. Sama rozgrywka przebiega następująco: MG przedstawia sytuację, gracze stosownie do niej reagują, następnie MG przedstawia swoją odpowiedź, bądż nakazuje wykonanie testu (czyli rzutu kością i porównaniana wyniku ze swoją cechą bądź umiejętnością , z uwzględnieniem dodatnich lub ujemnych modyfikatorów nadanych przez MG.). Aby wykazać jak wygląda przebieg sesji, postaram się przedstawić przykładowy fragment sesji w jednym z moich ulubionych systemów, jakim jest Dragonlance:

Postacie występujące w tym przykładzie sesji:

Flashblow- barbarzyńca ze stepów, spokojny, małomówny, wyglądający nieco dziwnie w przepasce biodrowej i piórach wpiętych we włosy, jednak jego dwuręczny miecz budzi respekt u przeciwników.

Maltas- minotaur o gwałtownym usposobieniu, budzący strach u nielicznych przeciwników, którzy będą na tyle nieostrożni by z nim zadzierać, noszący ze sobą arsenał dziwnych broni pochodzących z ojczyzny Maltasa- Taladasu

Michael Kaleton- młody rycerz solamnnijski, honorowy wojownik, gotów umrzeć za Paladine'a, nie lubiący minotaura (z wzajemnością)

Tandarus - młody mag, nie poddany jeszcze Próbie, na razie niezbyt potężny, jednak nadrabia dobrymi chęciami, nieoficjalnie kieruje swoją sympatię w stronę Zakonu Czerwonych Szat

Gardan- (swoje prawdziwe imię umie wymówić chyba tylko on sam) gnom - majsterkowicz, który zapomniał jakie jest jego Życiowe Zadanie, podróżuje po świecie, mając nadzieję że je sobie w końcu przypomni.

MG: A więc, po długim marszu szlakiem przebiegającym przez las, postanowiliście odpocząć. Nastała noc, w oddali słyszycie pohukiwania sowy i gniewne pomruki jakiegoś nocnego drapieżnika, nadchodzące ze wschodu. Biały księżyc Solinari wydaje się górować nad Lunitari i synem nocy - Nuitari. Chłód, jaki niesie ze sobą północny wiatr, wydaje się was przenikać od szpiku kości. Co robicie?

Flashblow: Oddalam się trochę od drużyny i zbieram gałezie na ognisko.

Maltas: Pomagam mu, ścinam mieczem mniejsze krzaki i zanoszę na polanę.

MG: OK

Michael: Robię krótki obchód wokól polany, szukam śladów dzikich zwierząt.

MG: (wykonuje test, dolicza ujemny modyfikator) Po 15 minutach szukania nie znalazłeś żadnych śladów. Widocznie jest zbyt ciemno, poza tym jesteś zbyt zmęczony żeby efektywnie szukać zwierzyny.

Gardan (bardzo szybko):Wyjmujęhubkęikrzesiwoistaramsięrozpali ognisko. Potemszukamgiętkichgałęzidomojegonowegowynalzku-wędkisamobieżnej.

MG: Bez problemu krzesasz ogień i po krótkiej chwili czujecie jak otacza was przyjemne uczucie ciepła, wydające się poknywać wszechobecne zimno.

Drużyna( zgodnie): Wyciągamy resztki suchego prowiantu i zaczynamy jeść.

MG: Jecie niezbyt smaczne, ale pożywne krasnoludzkie suchary, popijacie wodą z bukłaków. Po skończonym posiłku ogaenia was uczucie senności i zmęczenia.

Michael: Musimy wyznaczyć warty. Nie wiadomo co żyje w tym lesie. Stanę pierwszy...

Tandarus (przerywając Michaelowi): Pozwolisz że będę czuwał z tobą?

Michael: W porządku. Następni na warcie staną Flash i Gardan.

Flash: (nic nie mówiąc ponuro skinął głową)

Gardan: (do MG, szybko) Znalazałemjużtegałązki?

MG: Nie, ale wydaje ci się że widziałeś na obrzeżu lasu leszczynę i ona nadawała by się na wędkę (?)

Gardan (szybko): Idętamszybkimtempem

Flashblow: Uważaj na siebie!

Gardan (szybko): Jasnebędęzachwlię.

Michael: Ostatni stanie minotaur...

Maltas: Żaden człowiek nie będzie mi rozkazywał! Stanę na warcie jak będę chciał!

Tandarus: To dla naszego dobra Maltasie. Twoje wyczulone zmysły nie raz pomogły nam przetrwać. Proszę cię!

Maltas (zastanawiając się chwilę): Niech ta puszka (wskazując na rycerza) mnie przeprosi!

Michael: Obraziłeś mnie i mojego ojca, który walczył w tej zbroi z hordami takich zwierząt jak wy, broniąc naszych ziem! (Do MG): Wyciągam miecz i obchodzę minotaura.

Maltas: (wściekle) W takim razie zginiesz jak marny pies. Niech otchłań pochłonie ciebie i twój naród (Do MG): Wyjmuję dwa szerokie miecze i rzucam się na niego na niego.

MG: OK. Co robią pozostali?

Tandarus: Krzyczę żeby się uspokoili, ale skupiam się, by w razie potrzeby szybko rzucić magiczny pocisk.

Flashblow: Wyjmuję miecz i spokojnie czekam na rozwój sytuacji.

MG: OK- rzuty na inicjatywę (MG nakazuje wykonać rzuty na inicjatywę, określające kolejność akcji, gracze wykonują rzuty kością dziesięciościenną - k10 i dodają swoje opóźnienie, zależne od broni lub szybkości reakcji - po wykonaniu rzutów, kolejność jest następująca:

Tandarus- najmniejsze opóźnienie: 4

Maltas- opóźnienie 9

Michael- minimalnie wolniejszy, opóźnienie 10

Flashblow: nie wykonywał na razie rzutu na inicjatywę, gdyż biernie się przypatrywał

Gardan: w tym momencie był nieobecny na tej polanie, również nie wykonywał rzutu

Tandarus: Uspokójcie się! Walka w tym przeklętym lesie może na nas sprowadzić coś złego!

Maltas: (Do MG): Tnę rycerza dwoma szerokimi mieczami! (wykonuje 2 rzuty na trafienie- porównuje swoją szansę trafienia z klasą pancerza przeciwnika. Trafia 2 razy! Wykonuje rzuty na obrażenia - obrażenia są potężne i niemalże zabijają rycerza)

MG: Twoje dwa szybkie cięcia trafiają przeciwnika, najpierw w osłonięty pancerzem korpus, niemalże pozbawiając przeciwnika tchu i robiąc poteżne wgniecenie w solamnijskiej zbroi płytowej, następny cios trafia nieco niżej, przebijając blachę i trafiając w żebra. (Do Michaela): Czujesz jak potężny cios minotaura łamie ci dwa żebra. Czujesz spazm bólu i zdajesz sobie sprawę że zaraz możesz umrzeć.

Maltas: (tryumfalnie):Ha! Walczysz jeszcze, jak prawdziwy wojownik, czy wycofasz się jak tchórzliwy goblin?

Michael: Nigdy! Mój honor to moje życie! Giń krowi pomiocie! (wykonuje rzut na trafienie- nie trafia)

MG: Twój cios mija głowę minotaura o włos. (Do wszystkich: Następna runda- Co robicie?)

Tandarus: Magiczny Pocisk w minotaura.

Maltas: Tnę rycerza.

Michael: Staram się zasłaniać tarczą i unikać ciosów.

Flashblow: To nie moja sprawa. Jak chcą walczyć, to niech się pozabijają.

MG: Wykonujcie rzuty na inicjatywę

Tandarus: Inicjatywa 3

Maltas: Inicjatywa 9

Michael: Inicjatywa 12

Tandarus: (wykonuje rzut na obrażenia magicznego pocisku)

MG: Wykonujesz kilka gestów, wymawiasz słowa niezrozumiałe dla twoich kompanów. Czujesz potęgę, gdy przepływa przez twoje ciało moc w czystej postaci. Wystawiasz rękę w kierunku minotaura. Z twojej otwartej dłoni szybuje niewielka, błękitna kula wielkości jabłka. Trafia minotaura w bark, nie robiąc większych szkód.

Maltas: Giń solamnijczyku! (wykonuje rzut na trafienie- trafia, zadaje obrażenia wystarczające, by uśmiercić Michaela)

MG: Pchnięcie mieczem Maltasa dosięga rycerza, przebijając jego zbroję, trafiając w jeden z ważnych organów wewnętrznych. Michael niemal natychmiast traci przytomność, po czym umiera. Czerwień jego krwi barwi zimny metal jego zbroi, mieszając się z ciemnozielonym kolorem leśnej darni.

Gardan: (wbiegając na polanę z pękiem leszczynowych gałęzi, szybko) Czycośprzeoczyłem?


--------------------------------------------------------------------------------

Tak właśnie wygląda przykładowy przebieg fragmentu sesji RPG. Oczywiście, drużyna powinna być zgrana, wspólnie pokonywać przeciwności losu, a nie mordować siebie nawzajem. Niestety, takie sytuacje zachodzą, gdy w drużynie pojawią się sprzeczne dążenia, charaktery. Takie zachowanie nie powinno być ograniczone przez MG, gdyż nadaje ono kolorytu grze.
 
Solinarius jest offline  
Stary 10-01-2005, 22:51   #3
 
Fistus's Avatar
 
Reputacja: 815 Fistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwuFistus jest godny podziwu


Cytat:
Napisał Marcin 'Seji' Segit
CZYM JEST RPG?
Czyli wprowadzenie dla początkujących

Wstęp

Na początek trzy sprawy.

Pierwsza: nie ma czegoś takiego, jak jednolita definicja RPG, każdy miłośnik tej formy rozrywki ma swoją własną, która zawsze będzie się różnić od cudzej próby opisania gier fabularnych.

Druga: jasno i precyzyjnie RPG zdefiniować się nie da. Jednak można przedstawić pewien ogólny obraz zjawiska, co niniejszy dokument stara się czynić. Żeby obraz był w miarę pełny, na początku trzeba na chwilę odwołać się do historii gier fabularnych.

Trzecia: należy powiedzieć na samym początku, że czytanie o definicji RPG w zasadzie nic nie daje - dlatego też zachęcam, by po zapoznaniu się z niniejszym tekstem jak najszybciej znaleźć się na sesji. Polecam od razu włączyć się do rozgrywki, choć z doświadczenia wiem, że wiele osób woli najpierw zobaczyć, jak wyglądają gry fabularne w praktyce, zanim same wcielą się w jakąś postać.

Odrobina historii

RPG, czyli Role Playing Games, powstały na początku lat 70-tych w USA. Nazwę dosłownie tłumaczy się na "gry z odgrywaniem ról", jednak w polskiej terminologii przyjęło się używać nazwy ""gry fabularne".
Samo RPG powstało niejako przez przypadek. Gary Gygax wraz z Davidem Arnesonem na podstawie osadzonej w realiach średniowiecznych gry bitewnej Chainmail (a dokładnie jej wariacji polegającej na toczeniu pojedynków jeden na jeden autorstwa D. Arnesona) opracowali grę Dungeons and Dragons. Firma Gygaxa, Tactical Study Research (TSR, wykupione kilka lat temu przez Wizards of the Coast; WotC ostatecznie kupiła firma Hasbro) wydała D&D - nota bene metodą garażową - w 1974 roku. Potem ukazała się gra Advanced Dungeons and Dragons będąca rozwinięciem pierwotnego pomysłu, a po niej przyszły inne systemy RPG zdobyło popularność.

O założeniach RPG słów kilka

Czym są gry fabularne? Najbliższe skojarzenie to teatr. Gracze są aktorami, A Mistrz Gry (MG) jest reżyserem i scenarzystą. Sama rozgrywka zaś opiera się na dialogu gracze - MG.
Tyle podobieństw, zaś sama istota RPG tkwi we wszystkich szczegółach, które odróżniają grę fabularną od zwykłego przedstawienia (choć czasem różnica się zaciera niemal do końca - ale o tym później). Przede wszystkim scenariusz rozgrywki ma otwartą formę, w przeciwieństwie do scenariusza sztuki teatralnej czy filmu. Jest to ramowy plan obejmujący główne wydarzenia, wątki i postacie danej rozgrywki. Jednak gracze - a dokładnie rzecz biorąc ich postacie - nie są zobowiązane do trzymania się tego planu. Swoboda wyboru jest właśnie podstawową różnica między przedstawieniem a sesją gry fabularnej. Postacie graczy mogą zrobić co tylko chcą ogranicza je jedynie konwencja świata oraz zazwyczaj prawa fizyki.

MG, BG i reszta

Jako, że gra polega w głównej mierze na rozmowie, rola Mistrza Gry także wykracza poza zwykłe zajęcia reżysera i scenarzysty. MG jest kimś więcej - poza tym, że przygotowuje scenariusz, musi nadzorować przebieg całej rozgrywki, a także odgrywać wszystkie postacie ze świata gry, których nie kreują gracze. Są to tak zwani Bohaterowie Niezależni (BN), w odróżnieniu od Bohaterów Graczy (BG). BN to wszelkiego rodzaju istoty zamieszkujące świat gry: różnorodne potwory, nieziemskie stworzenia, ale i byty rozumne, obdarzone inteligencją i wchodzące w zaawansowaną interakcję z BG.
Jednakże nadrzędną funkcją MG jest nadzorowanie rozgrywki. Pilnowanie, by wszystko odbywało się w zgodzie z realiami świata gry, a także dbanie o bezstronność prowadzenia. W RPG bowiem, w odróżnieniu od tradycyjnych gier, nie ma strony wygrywającej ani przegranej. Rozgrywka nie polega na rywalizacji między graczami (w ogólnych założeniach oczywiście) ani też na opozycji gracze - MG. Wynika to z charakteru samej gry. Mistrz Gry pełni bowiem wobec graczy rolę narratora. Opisuje, co ich postacie widzą, słyszą, czują. Wypełnia lukę wynikającą z braku teatralnej scenografii na sesji oraz możliwości wizyjnych kina. Ponadto MG spełnia inną ważna funkcję: zastępuje na sesjach Los i Przypadek, a także pozostaje bezstronnym sędzią, nadzorującym realia gry. Jego decyzje są nieodwołalne - w związku z tym na MG spoczywa olbrzymia odpowiedzialność, gdyż poza dbaniem o prowadzenie rozgrywki i zapewnienie atrakcyjnej zabawy, musi on jeszcze od początku do końca zachować bezstronność oraz zajmować się całym tłem gry, by zachować realizm.

O realizmie celowo wspomniałem kilka razy, gdyż gry fabularne można przyrównać do symulacji życia w pewnych określonych realiach. A dbałość o logiczność tychże realiów i rządzących danym światem praw (obojętne, jak fantastyczne by nie były) to zaraz po bezstronności najważniejsze zadanie MG.

Gracze natomiast mają nieco łatwiejsze zadanie - wcielają się w postacie biorące udział w grze. Z tego powodu zaleca się osobom wkraczającym w świat RPG zajęcie właśnie miejsca gracza, a nie MG. Nie znaczy to jednak, że odgrywanie postaci jest mniej wymagające niż prowadzenie. Od tego, jak kreowani są BG zależy poziom sesji - powiedziałbym, że na równi z przygotowaniem MG do gry (choć źli gracze zazwyczaj popsują nawet najlepszy scenariusz, zaś dobra drużyn nawet największy kicz może zmienić w najwyższej jakości zabawę).

Gracze, postacie i mechanika

Postacie opisane są zwykle poprzez zbiór cech (różniących się liczbą i rodzajem w zależności od systemu) oraz elementów dodatkowych (np. umiejętności czy atrybutów specjalnych). Wszelkie dane podczas tworzenia bohatera (jak i późniejsze zmiany wynikłe z gry) nanosi się na kartę postaci, różną w zasadzie dla każdego systemu. Główne cechy zwykle opisują postać od strony fizycznej (siła, kondycja, itp.) jak i psychicznej (inteligencja, widza, itp.). Są one podstawowym wyznacznikiem odgrywania postaci. Oczywiście nie jedynym, gdyż poza suchymi liczbami, które gracz powinien przekształcić w zachowanie swej postaci (siłacz, osoba bardzo zwinna itp.), istnieją takie rzeczy, jak osobowość, sposób mówienia, pewne utarte zwyczaje i zachowania BG oraz dziesiątki innych detali, które czynią postać barwna i różniącą się od innych. Chodzi o to, by stworzyć pozory życia kreowanego bohatera, by odegrać go tak, jakby postać rzeczywiście żyła i działała. Dobre odegranie postaci jest zawsze sporym wyzwaniem - nie tylko dla początkujących graczy. Zaś mistrzostwem jest wykreowanie bohatera, który z jakiś powodów zapadnie wszystkim w pamięć, będzie na tyle charakterystyczny, że gracze długo jeszcze będą go wspominać.
Przez "dobrą grę" rozumie się dobre wcielenie się w postać. Nadanie jej konkretnych rysów. Zwykle gracz stara się odpowiednio modulować głos, wymyślić pewne cechy charakterystyczne i trzymać się tych ustaleń. Ogólnie, trzymać się całego rysu psychologicznego postaci opracowanego przed grą.

Zaznaczyć tutaj należy, że barwna postać nie oznacza osoby, którą da się wyłowić z tłumu na pierwszy rzut oka. Nie ma to być ktoś, kto ekstrawagancją przyciąga uwagę wszystkich (oczywiście w ogólnych założeniach naszej definicji, gdyż szczegóły rozgrywki mogą wymagać i takich postaci), lecz powinna to być postać w pewien sposób odróżniająca się od setek kalkowanych rycerzy, złodziei i czarodziejów czy też gwiezdnych piratów. Postać posiadająca to "coś", co ma każdy w rzeczywistym świecie i co każdego z nas odróżnia od innych osób.

Mistrz Gry ma za zadanie nadzór nad realizmem rozgrywki. Do tego celu służy tak zwana mechanika. Stara się ona opisać wszelkiego rodzaju możliwe sytuacje, które mogą zajść w trakcie sesji (np. walkę, upadki, konieczność sprawdzenia czy np. postaci udało się otworzyć drzwi wytrychem - oczywiście z powodu ograniczonego miejsca przedstawiane są zazwyczaj najbardziej typowe zdarzenia jako wzór i najbardziej nietypowe jako wyjątki) i przełożyć na konkretne liczby. Mechanika obejmuje także cały szkielet liczbowo - matematyczny rządzący danym systemem, od tworzenia postaci po rozliczanie starć toczonych w przestrzeni astralnej.

Zwykle mechanika w celu określenia stopnia pomyślności danej akcji lub też zajścia określonych okoliczności, zaleca rzut kośćmi. W RPG używane są kostki o różnej liczbie ścianek: tradycyjne 6-ścienne, ale także 4-ścienne, 8-ścienne, 10-ścienne, 12-ścienne, 20-ścienne oraz 100-ścienne tworzone poprzez rzut dwiema dziesięciościennymi (jedna wtedy oznacza dziesiątki, a druga jedności). MG, rozpatrując w ramach mechaniki konkretne zdarzenie (np. wspomniane już otwieranie drzwi) zwykle określa stopień trudności akcji, dodaje lub odejmuje od tej liczby modyfikatory uwzględniające okoliczności specjalne (np. włamywanie się po ciemku) po czym rzuca kostkami. Wynik określa czy i jak dobrze postaci powiodło się zadanie. Oczywiście, sama procedura w szczegółach jest różna dla każdego systemu, a powyższy opis pokazuje jedynie ogólny rys zagadnienia.

Kilka przydatnych informacji

Gra, jak już wspomniałem, w ogólnych założeniach polega na schemacie akcja graczy - reakcja MG. Sama sesja trwa przeciętnie 4 do 6 godzin. Aby grac, potrzeba co najmniej jednego MG i jednego gracza, jednak przeważającym modelem jest jeden MG i 3 - 4 graczy. Przy większej liczbie osób robi się zamieszanie, z którym nie każdy prowadzący jest w stanie sobie poradzić.
Od każdej zasady, każdego schematu, są wyjątki i tak też jest w przypadku RPG. Wspomnę tu tylko, iż istnieje coś takiego jak Live Action Role Playing, czyli potocznie mówiąc, LARPy. Są to gry "na żywo", podczas których gracze odgrywają postacie cała swoją osobą. Przebierają się w stroje, nie siedzą przy stole, ale najczęściej akcja rozgrywa się w jednym bądź kilku większych pomieszczeniach, brak jest zwykle tradycyjnych kart postaci i kostek. Patrząc z boku widzimy przedstawienie teatralne, ale żaden z aktorów nie ma ustalonej do końca ani roli, ani rozpisanych dialogów. Są także gry terenowe, różniące się od LARPów skalą (LARPy to zwykle kilkanaście - kilkadziesiąt osób, terenówki nawet kilkaset), rozgrywane zwykle na sporym obszarze na powietrzu i trwające kilka lub kilkanaście dni.

Jeśli chodzi o systemy RPG (jako system rozumiemy świat plus mechanikę; sam świat zwykło nazywać się settingiem), to istnieje ich olbrzymia ilość w najróżniejszych konwencjach. Mamy więc fantasy, science fiction, horror oraz niezliczone wariacje tej podstawowej trójki, systemy osadzone w rzeczywistym świecie oraz takie, które trudno sklasyfikować (obejmujące światy znane z komiksów czy też wymykające się jakiejkolwiek próbie usystematyzowania). Każdy więc jest w stanie w RPG znaleźć coś dla siebie.

Na zakończenie

Gry fabularne to wspaniała rozrywka, idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Ale nie tylko. Dzięki RPG można poznać wiele nowych osób, zdobyć wiedzę, po którą w normalnej sytuacji pewnie nigdy by się nie sięgnęło (ale o tym kiedy indziej). Gry fabularne to szansa przeżycia niesamowitej przygody. Gorąco polecam. Nawet, jeśli miałoby się nie spodobać przecież najpierw należy sprawdzić, a może jednak to będzie to?
Ciężko jest podać jakieś konkretne linki. Najlepiej jest zorientować się czy nie gra ktoś z znajomych i samemu spróbować. Jak nikt ze znajomych nie ma takich zainsteresowań zawsze zostają kluby w MDKach / MOKach (a najlepiej tylko działające przy takich ośrodkach), tam wcale nie jest tak źle jak sie wydaje.
 
__________________
"A flame which never dies, but brightens with the passing of time."
Fistus jest offline  
Stary 12-01-2005, 11:36   #4
Administrator
 
Solinarius's Avatar
 
Reputacja: 411 Solinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetnySolinarius jest po prostu świetny


Cytat:
Napisał eXploited
Skrót RPG pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięcie brzmi "role playing game". Tłumaczenie dosłowne tego zwrotu na polski jest bezcelowe, więc gry RPG w języku polskim nazywa się grami fabularnymi.

Gra fabularna zazwyczaj składa się z jednej lub kilku książek. Przy czym najpierw kupuje się książkę, która jest "podstawką", w której zawarte są wszystkie najważniejsze zasady i zagadnienia. A te pozostałe to dodatki, rozszerzenia traktujące w rozszerzony sposób o tym, co znaleźć można w podręczniku podstawowym, lub też traktujące o czymś zupełnie nowym.

Żeby zacząć grać w jakąkolwiek grę fabularną potrzebnych jest kilka rzeczy. Po pierwsze: podręcznik główny; Po drugie: MISTRZ GRY (GM-game master); Po trzecie: gracze w sile 3 (chociaż można grać już we dwie osoby -GM i gracz- to większa liczba graczy wpływa na barwność gry -w mojej subiektywnej ocenie); Po czwarte: akcesoria typu karty postaci czy kości do gry (wszystkie kwestie sporne są rozwiązywane są za pomocą właśnie kości, standardowe kości to k4, k6, k8, k10, k12 i k20 -ta cyferka przy "k" oznacz liczbę ścian, jakie posiada kość do gry)

Gra wygląda następująco. GM przedstawia i wprowadza gracza w świat gry, opisuje sytuację, zachowanie się przechodniów i całą masę innych spraw. Instytucja Mistrza Gry jest jak widać bardzo ważna. Gracze uważnie wsłuchują się w to, co mówi im GM, używając wyobraźni widzą całą sytuację, wczuwają się w położenie swojej postaci, a następnie podejmują decyzję, co chcąc robić dalej. Z tym, że nie przebiega to w ten sposób, że gracz mówi (np.): "Dobra to ja wychodzę z tego głupiego samochodu i idę zajebać tamtego kolesia używając mojej dwu-rurki". Nie, nie, nie. Gracz mówi Mistrzowi Gry, że on by chciał wysiąść z samochodu, jak GM mu powie, że już wyszedł i że nic mu się nie stało (a mogło), to wtedy gracz deklaruje chęć przeprowadzenia ataku na delikwencie... Itd.Apropos instytucji Mistrza Gry to są jeszcze 3 zasady. Znaczy się ja wyznaje trzy...


1) Mistrz Gry ma zawsze rację!
2) Jeśli uważasz, że Mistrz Gry nie ma racji patrz punkt "1)"
3) Jeśli uważasz, że Mistrz Gry jest Bogiem to jesteś w błędzie! GM ma "Boga" na posyłki!
 
Solinarius jest offline  
Stary 10-03-2005, 23:56   #5
 
Hood's Avatar
 
Reputacja: 617 Hood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemu


Rety...!! Ale długaśne i wyczerpujące wyjaśnienia... Cierpliwi z Was ludzie...

Ja najprościej wyjaśniam to tak (oczywiście ludziom, którzy nie mają pojęcia o RPG, a którym nie bardzo mam czas wszystko tłumaczyć). RPG jest jak czytanie książki, tyle, że masz możliwość kierowania losami głównego bohatera... To tak jakbyś z rozkoszą czytał książkę, którą właśnie piszesz...
 
__________________
My blade's made of hate
My armor's from pride
The storm fires of anger
Rage within my heart
Hood jest offline  
Stary 27-06-2005, 10:16   #6
 
Pseudo's Avatar
 
Reputacja: 998 Pseudo ma wyłączoną reputację


co do konkretnych systemów rpg to tu jest małe wyjaśnienie czym jest D&D:
http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/whatisdnd
 
Pseudo jest offline  
Stary 31-07-2005, 13:32   #7
 
Hood's Avatar
 
Reputacja: 617 Hood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemuHood to imię znane każdemu


No jest oczyuwiście coś takiego jak cRPG czyli komputerowa odmiana RPG, jednak z grami fabularnymi ma to niewiele wspólnego. Zasadniczo tylko mechanikę... Gra w cRPG zazwyczaj opiera się na wykonywaniu monotonnych Questów (wynieś przynieś pozamiataj, zabij, znajdź, odzyskaj) których wypełnienie w lwiej części to sieczka. Nie mówię, że to nie fajne, ale RPG z tego takie jak z koziego rogu pędzel

Najmilszą chyba częścią każdej cRPGowej rozgrywki jest awans postaci na poziom, kiedy to zyskujemy nowe zdolności, moce, czary, umiejętności itp...
Jest fajnie, minus tego jest tylko taki, że każdy problem jest problemem zamkniętym, mającym 1-2 góra 4 ściśle określone rozwiązania, podczas gdy w RPG każdy problem ma naturę otwartą, a fabuła nigdy nie biegnie liniowo...
 
__________________
My blade's made of hate
My armor's from pride
The storm fires of anger
Rage within my heart
Hood jest offline  
Stary 01-12-2005, 19:38   #8
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1901 Milly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłośćMilly ma wspaniałą przyszłość


Zanim zadasz pytanie, czyli słów kilka o graniu na forum

Do napisania tego tematu zmusiła mnie nagminna liczba pytań nowych użytkowników, którzy nigdy nie mieli doczynienia z graniem przez forum i nie wiedzą jak poruszać się po Last Inn.

Przede wszystkim bardzo przydatny link, dla tych, którym temat grania przez net jest w ogóle nie znany. Krótki aczkolwiek treściwy artykuł (mojego autorstwa :P ) PlayByForum, w którym w miarę dokładnie zostało opisane o co w tym wszystkim właściwie chodzi. Oraz drugi artykuł dotyczący bardzo pokrewnego tematu Play By E-Mail (Play By E-Mail - jak to ugryźć).

Kolejny ważny link - Regulamin grania na forum. To tutaj znajdziecie najistotniejsze zasady, którymi rządzą się forumowe sesje.

FAQ zwane POMOCĄ - również ogromna ilość wiedzy w przypadku problemów. Podstawowe pytania i odpowiedzi dotyczące sesji i nie tylko.

Ponieważ na forum rozwinęło się sporo sesji otwartych, a nie każdy wie i rozumie o co chodzi, nasz kochany Webmaster napisał co nieco o tym w temacie Sesje otwarte? A cóż to Panie?.

REKRUTACJE - tutaj możecie sprawdzić jakie sesje czekają na swoich graczy, a także ogłosić nabór do swoich sesji.

Generator kości - tutorial dotyczący rzucania kośćmi na forum.

I wreszcie coś, co w zasadzie powinno być na samej górze - Regulamin Last Inn. Z tym powinien zapoznać się każdy nowy użytkownik, a z tego co wiem, to niewielu tam zagląda, a potem się dziwią, że dostali warna

A teraz linki do sesji, które pomogą Wam zapoznać się z grą forumową od tej bardziej praktycznej strony:
Sesja Niemy Krzyk - jedna z najlepiej prowadzonych sesji na forum. Naprawdę wysoki poziom

Pierwsza sesja otwarta - czyli zapis tego, co dokonaliśmy grając po raz pierwszy "otwarcie"

Wydaje mi się, że tyle powinno wystarczyć. W razie jakichkolwiek pytań najlepiej zgłosić się na PW do któregoś z moderatorów. Zawarłam tutaj najważniejsze linki, reszty powinniście poszukać sami. Tutaj wszystko jest, wystarczy dobrze się rozejrzeć.
Więc zanim zadasz pytanie - poszukaj, poczytaj, sprawdź, może już gdzieś kiedyś ktoś miał podobny problem, który został już rozwiązany.
Powodzenia
 

Ostatnio edytowane przez Kerm : 07-11-2011 o 00:31.
Milly jest offline  
Stary 15-12-2006, 22:32   #9
 
imported_Xandr's Avatar
 
Reputacja: 0 imported_Xandr ma wyłączoną reputację


Jak zaczac

witam
mam taki problem że nigdy nie grałem w rpg (o netowych nie mówie,) i chcialbym zacząc w fallouta. prosze o odp moje gg9026188 meil kolumb1493@o2.pl
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 17-03-2011 o 15:25.
imported_Xandr jest offline  
Stary 16-12-2006, 15:20   #10
Banned
 
Reputacja: 0 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze


Zaglądnij do rekrutacji. tam masz wszystko czarno na białym, ewentualnie zwróc sie do Mistrza Gry o dodatkowe informacje.
 
Arango jest offline  
Zamknięty TematZasady Pisania Postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:22.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169