Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Pozostałe systemy RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Pozostałe systemy RPG Wszystko o systemach nie wymienionych w pozostałych działach


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18-09-2015, 15:29   #21
Konto usunięte
 
Clutterbane's Avatar
 
Spokojnie, jak przeczytałem notkę, to mi się nieco rozjaśniło. Pewnie się zaopatrzę w podręcznik choćby ze względu na porady dla Mistrzów Gry. Chciałem po prostu więcej różnic "filozoficznych" niż konkretnych rozwiązań jak te playbooki, itd. Ale to już znalazłem na Twoim blogu.

---

PS. Z ciekawości poszukałem tych memów o Last Innie w google i znalazłem tylko to na forum Poltera. Miło jednak, że zmieniłeś zdanie i tu zajrzałeś. O, i jeszcze to. Sami tworzycie te memy we własnym gronie, a później rejestrujecie się na LI i mówicie o zamemionym LI? Geniusz.

Ech, e-fundomowe Internety. Nie mogą znieść, że ktoś się dobrze bawi stronę obok.

PS2. Nazywanie mnie weteranem to przesada. Jestem tu od nieco ponad roku. Nie sądzę, żebym był reprezentatywny w jakikolwiek sposób dla całej społeczności.

---

Cytat:
Nie szanuję wyłącznie podejścia polskich fanów WFRP, którzy zniszczyli jej obraz w Polsce.
Że co?
 
__________________
[B]Prowadzę:[/B]
- [D&D 5E] Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage (kampania przez Roll20)
[B]Gram:[/B]
- [Stars Without Number] WARHAMMER 29K (kampania przez Roll20)

Ostatnio edytowane przez Clutterbane : 18-09-2015 o 15:56.
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 18:51   #22
 
Anonim's Avatar
 
Cytat:
Napisał Mansfeld Zobacz post
Bo Weteran Lastinn
To osoba prawie tak nowa na forum jak ty, więc mylisz się
Cytat:
Napisał Komtur Zobacz post
Może podam to na przykładzie:

Twoja postać przekrada się do zamku wroga. Rzucasz kośćmi + cecha.
Wynik 10+ oznacza że twoja postać przekradła się niezauważona.
Wynik 7-9 oznacza że nie wszystko poszło gładko i np. twoja postać musiała zabić strażnika (co w konsekwencji rankiem może oznaczać śledztwo), albo ktoś zobaczył twoją postać, ale nie wszczął alarmu i zamierza użyć szantażu.
Wynik 6 i poniżej oznacza porażkę, czyli że MG może przywalić twej postaci tak mocno jak zechce, czyli np. twoja postać została złapana przez strażników lub np. spadła podczas wspinaczki na mur i złamała rękę.
No z tego jak zrozumiałem InSpectres to tam by to było tak (plus wątek humorystyczny plus że "1-2" to sam gracz może na swoją postać zrzucić pomyje plus krótsze akcje niż tu opisałeś ale to może zależeć od konwencji narracyjnej... chyba):

Wynik 5-6 oznacza że twoja postać przekradła się niezauważona.
Wynik 3-4 oznacza że nie wszystko poszło gładko i np. twoja postać musiała zabić strażnika (co w konsekwencji rankiem może oznaczać śledztwo), albo ktoś zobaczył twoją postać, ale nie wszczął alarmu i zamierza użyć szantażu.
Wynik 1-2 oznacza porażkę, czyli że MG może przywalić twej postaci tak mocno jak zechce, czyli np. twoja postać została złapana przez strażników lub np. spadła podczas wspinaczki na mur i złamała rękę
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 19:05   #23
 
Mansfeld's Avatar
 
@Anonim

Różnica w podstawie "Powered by the Apocalypse" a InSpectres polega na tym, iż 5-6 służy konkretnie podążeniu do końca śledztwa (1 lub 2 poszlaki), zaś pozostałe opcje to głównie tzw. Kolor mający ubarwić "sesję w szukanie poszlak", potencjalnie (opcje 1-3) pokomplikowac sytuację w fikcji, wygenerować sytuacje dające Kości Stresu (albo sam wynik testu mógł je dać).

Cytat:
6 - Amazing! Describe the result and gain 2 franchise dice.
5 - Good. Describe the result and gain a franchise die.
4 - Fair. Describe the mostly positive result of your action
but you must also include a negative or humorous effect.
3 - Not Great. The GM decides your fate but you may be given
a chance to suggest a single positive (albeit minor) effect.
2 - Bad. The GM decides your fate or you may suggest
something suitably negative.
1 - Terrible! The GM gets to hose you with a truly dire
situation resulting from your incompetence.
Tutaj widzimy ewidentnie "przekazanie praw narracyjnych" dla gracza dla 4-6. Natomiast wg "PbtA" poza specyficznymi rodzajami Ruchów w stylu "wybierz opcję z iluś tam", cały czas konsekwencje i rezultat rzutu/ruchu opisuje MG.

Vincent Baker niechybnie czytał (i zapewne grał w ) InSpectres. Natomiast jeśli zerknąć na odgórne założenia InSpectres (zabawa w to, jakie poszlaki wygenerują się "w locie"), to jednak podobne podstawy mechaniki PbtA a InSpectres służą zgoła różnym sposobom gry. Do innych celów w regułach gry służą rezultaty testów.

Poza tym, InSpectes to nadal "task resolution" gra. AW/DW zawiera już doświadczenia z tzw. "storygames" opierających się w zupelności na "conflict resolution".
 
Mansfeld jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 19:28   #24
 
Anonim's Avatar
 
Proponowałbym jednak po polsku te nazwy. Wytłumacz jeszcze na czym polegają te "rozwiązywanie zadania", "rozwiązywanie konfliktu" i czym to się różni oprócz nazwy i tego, że konflikt zawiera się w zadaniu, ale zadanie to coś więcej niż konflikt.
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 19:40   #25
 
Mansfeld's Avatar
 
Nie ma polskich dobrych określeń (polski poziom teorii erpegowej kwiczy i leży, jest na tym samym poziomie co w 1995 roku).

-> "task resolution" - gra nastawiona na rozstrzyganie poszczególnych działań postaci, np.: czy zamek w drzwiach zostanie otwarty, pułapka otwarta, czy postać trafi przeciwnika oraz ile zada mu obrażeń. To jest konkretny fragment sceny mający glównie rozstrzygać w stylu "tak" lub "nie". Powodzenie albo jego brak.
-> "conflict resolution" - gra nastawiona na rozstrzyganie całej sceny (albo jej ważnych framgnetów), rozstrzyganie całego konfliktu/sporu/konfrontajci jednym rozstrzygnięciem (przysłowiowym "rzutem"). Najcześciej towarzyszy temu uzgodnienie stawki konfliktu, czyli to co będzie działo się jeśli Strona A wygra, a co jeśli dziać się będzie Strona B. Jeden "rzut" rozstrzyga całościowo czyja Strona ma przywilej narracyjny. Na przykład rozstrzyganie całego pojedynku, konsekwencji negocjacji, albo dla przykładu włamywania się do skarbca (stawki "zakradnę się do środka i ukradnę złoto"/"strażnicy cię zauważą i będą ciebie ścigać") jak zakończy się opowieść o włamaniu się do skarbca. (dla porównania, dla Task Resolution po prostu byłyby rzuty na skradanie się, później rozbrajanie pułapek/zamka, spostrzegawczość, a późiej ponownie na ucieczkę).
 
Mansfeld jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 22:13   #26
 
Anonim's Avatar
 
Może to wynikać z tego, że w Polsce rzeczywistość jest ciekawsza niż w krajach anglojęzycznych i z tego powodu mniej osób zajmuje się tego typu, wspólnie tworzoną, fikcją.

Co do natomiast rozwiązywania zadań i rozwiązywania konfliktów, o których wyżej napisałeś to w ogóle nie wydaje się ciekawe to rozwiązywanie konfliktów, bo odseparowuje gracza od swojej postaci, a w zamian w większym stopniu łączy go z fabułą. To taka narracja, w której gracz zamiast sterować swoim pionkiem czasem ma, a czasem nie ma wpływu na planszę. Innymi słowy: gdyby gracz grał krową to zamiast decydować, czy ona idzie w prawo, w przód, czy w lewo to otwiera jej bramę na pastwisko i rzucamy kostka, żeby zadecydować czy krowa dobrze skończy, czy źle.

Brzmi nudno.

Ale załóż rekrutację tu na forum. Dam temu szansę.
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 22:28   #27
 
Mansfeld's Avatar
 
Cytat:
Ale załóż rekrutację tu na forum. Dam temu szansę.
Nie założę na 99% procent z paru powodów:
- Od 2012/2013 roku nie jestem zainteresowany PBFami.
- Konieczność zdefiniowania co kiedy (i kiedy?) następuje ruch End of Session ruch domykający podstawy DW, między innymi pozwalający cyklicznie rozdawać pedeki za skarby, znaczących przeciwników oraz wiedzę o świecie i nadający sens Bond/Więzom oraz Aligment/Charakterowi.
- W sumie to DW miałoby dośc dziwną pbf-ową narrację: teoretycznie gracz mógłby w swoim poście opisać od razu efekty swojej akcji po rozmowie z MG - zwłaszcza w trakcie walki kiedy wykonuje ruch zadający obrażenia (jedna z porad w podręczniku mówi o tym iż MG może graczowi zlecić rzut na obrażenia, ile potwór mu zadaje). Mogłoby to tworzyć dziwną sytuajcę, w której prowadzący sesję niewiele pisałby postów...
 
Mansfeld jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-09-2015, 22:52   #28
 
Mansfeld's Avatar
 
Dobra, kolejny co odmawia łączenia ze sobą informacji (chyba to czyni specjalnie, aby ponaśmiewac się z nowego usera). Jednak Polterowicze z 2010 roku mieli rację...

Szkoda dyskusji z Lastinnowiczami
 

Ostatnio edytowane przez Mansfeld : 18-09-2015 o 22:59.
Mansfeld jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-09-2015, 08:24   #29
 
Komtur's Avatar
 
Mansfeld wybacz, ale nie każdy musi zgadzać się z twym zadaniem i nie każdemu musi podobać się DW.

Ja chętnie bym zagrał w DW na forum, nawet w takiej formie jak przedstawiłeś, ale skoro nie grywasz w pbf-y to pewnie nie prędko przyjdzie mi poznać system (chyba że mieszkasz blisko Olkusza).
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-09-2015, 08:54   #30
 
Mansfeld's Avatar
 
Kolejny, co zachowuje się jak biały rycerzyk w obronie kolegów...

Można nie zgadzać się z moja opinią. Anonim oraz Clutterbane zaprezentowali jednak butę, ignorancję, albo przynajmniej postanowili we dwójkę ponabijać się z nowego użytkownika, kręcić z niego ironię oraz bekę. To poniżej wszelkich standardów rozmowy. Nazwanie DW "fantasy InSpectres" to albo przejaw głębokiej ignorancji, albo niepowaznego traktowania rozmówcy (jedno nie wyklucza drugiego), poniekąd nawet trollingu. A już z pewnością - postawa wspomnianych dwóch użytkowników była daleka od traktowania dyskusji (oraz dyskutantów) poważnie.

Szkoda że nie można dawać negatywnej reputacji
 

Ostatnio edytowane przez Mansfeld : 19-09-2015 o 09:04.
Mansfeld jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:48.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168