Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Zobacz wyniki ankiety: Ile czasu poświęcasz przed sesją na przygotowanie się do niej?
Gracz: 0 - idę na żywioł 2 6.25%
Gracz: do 1 godziny 5 15.63%
Gracz: od 1 do 2 godzin 2 6.25%
Gracz: powyżej 2 godzin 0 0%
Mistrz Gry: 0 - improwizacja 1 3.13%
Mistrz Gry: do 1 godziny 2 6.25%
Mistrz Gry: od 1 do 2 godzin 5 15.63%
Mistrz Gry: od 2 do 4 godzin 7 21.88%
Mistrz Gry: od 4 do 6 godzin 2 6.25%
Mistrz Gry: powyżej 6 godzin 6 18.75%
Głosujących: 32. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20-02-2012, 15:17   #1
 
Pafnucy's Avatar
 
Reputacja: 12 Pafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znany
W dzień sesji

est dzień sesji! Czy czynicie jakieś przygotowania przed sesją jako Gracze lub/i Mistrzowie Gry? Ile czasu średnio Wam to zajmuje? Co wtedy robicie?

Ja jako Mistrz Gry przed sesją poświęcam deczko powyżej 6 godzin na przygotowania. Po pierwsze tworzę ścieżkę dźwiękową na sesję. To zajmuje mi lekko ponad połowę tego czasu, a czasem nawet i więcej. Następnie pokrótce przypominam sobie założenia fabularne i robię podręczne notatki. Chwilę poświęcam również na przypomnienie sobie i powtórzenie ważniejszych nazw geograficznych i osobowych. Następnie rzut okiem na mapę okolicy, w której będzie się działa akcja.

Staram się również w głowie przypomnieć rzeczy, które będę opisywał, tj. budynki, lasy, widoki, zamki. Podobnie czynię z BNnami, gdzie powtarzam sobie ich role, wymowę, etc. Na koniec biorę się za ułożenie w głowie wprowadzenia. O czym wspomnieć, co przypomnieć, na co zwrócić uwagę.

Myślę, że i Gracze mogę się przygotowywać. Tym bardziej, że mają o wiele łatwiej od Mistrza Gry. Wydaję mi się, że samo zajrzenie w kartę to już coś. Raz na jakiś czas warto również przypomnieć sobie życiorys.
 
__________________
Podpis usunięty z uwagi na regulamin forum
Pafnucy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20-02-2012, 17:49   #2
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Nie zaznaczyłem żadnej opcji bo tak naprawdę - nie ma co zaznaczyć. "To zależy" - to jedyna słuszna odpowiedź.

Zarówno jako MG, jak i jako gracz mam sesje do których nie muszę się przygotowywać (co nie znaczy, że improwizuję) i sesje do których przygotowuję się kilka godzin (co również nie znaczy, że nie improwizuję).

Improwizacja pojawia się na każdej sesji, bo nie sposób rozpisać i przewidzieć wszystkich zachowań graczy i tego do czego będą dążyć, jakie działania będą podejmować.

A przygotowania - czasami trzeba coś dopisać, zmienić, uzupełnić. Czasami nie. Światy, które znam lepiej, lokalizacje, które sam stworzyłem wymagają mniej przygotowań przed sesją - jeżeli wymagają jakichkolwiek. Pozostałe - czasami wymagają jakichś przygotowań czy doczytania czegoś w podręczniku czy jakiejś fachowej książce.
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21-02-2012, 22:40   #3
 
kymil's Avatar
 
Reputacja: 7028 kymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputację
Zaznaczyłem - do jednej godziny. Chodź bywało i dłużej. Wolę jednak improwizować.

I tutaj jest mała przewaga PBFu na sesją w realu: można przygotować małą część scenariusza, ledwie zarys, na resztę przyjdzie czas jak gracze odpiszą
 
kymil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2012, 18:04   #4
 
Heos's Avatar
 
Reputacja: 124 Heos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znanyHeos wkrótce będzie znany
Zaznaczyłem 1 - 2 godziny (jako MG) jednak nigdy nie przygotowuję się tuż przed sesją, zawsze jest to co najmniej kilka dni przed. Nie jest to stały czas.
 
__________________
"Śmiejecie się ze mnie, ponieważ jestem inny, a ja śmieję się z was, ponieważ wszyscy jesteście tacy sami."
Jonathan Davis
Heos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2012, 19:45   #5
 
Eyriashka's Avatar
 
Reputacja: 261 Eyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skałEyriashka jest jak klejnot wśród skał
Ja jako MG przygotowuję się dzień przed sesją, a potem sprzątam pół dnia, bo naturalnie jak ekipa się na chatę zwali to trzeba ich jakoś ugościć

A jako gracz - totalna improwizorka, chyba, że muszę zrobić postać. A wtedy z reguły już po rzuceniu tematu "Gramy w to i to. Rób kartę!" zaczynam myśleć o postaci, więc też wyjdzie kilka godzin.
 
__________________
Life is a bitch. Sometimes I think it even might be a redhead with a bad case of short temper.
Eyriashka jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2012, 20:02   #6
 
Pinhead's Avatar
 
Reputacja: 199 Pinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie cośPinhead ma w sobie coś
Przy sesjach rozgrywanych w tradycyjny sposób (tzw. na żywo) bywało bardzo różnie. Improwizowałem sesje, a nawet całe kampanie od A do Z, jak i pisałem sobie scenariusze, co trwało czasami kilkanaście godzin (opis miejsc, NPC, ważnych wydarzeń).
Przy pbf-ie staram się opracować ramowy scenariusz, co zajmuje od kilku minut do kilku godzin (rozłożonych na kilka dni). Czas między postami pozwala na dopracowanie szczegółów i rozłożenie pracy na wiele dni.
Dlatego też nie mogę odpowiedzieć na powyższe pytanie w jeden kategoryczny sposób. Wszystko zależy od systemu, zawiłości scenariusza, jak i sposobu rozgrywki.
 
__________________
Wakacje - poza siecią prawdopodobnie do 14.09
"Zastanawiałeś się, czemu piekło ma bram siedem i dni w tygodniu jest siedem..." Martwy Snajper
"We have such sights to show you" - Hellraiser
Pinhead jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2012, 20:39   #7
 
JohnyTRS's Avatar
 
Reputacja: 6630 JohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputację
W realu jako gracz: Tyle co do zrobienia postaci, zero specjalnych wytycznych od MG, nad którymi trzeba się zastanowić.

W PBF-ie jako gracz: X czasu liczonego w minutach wokół postu (czas pisanie postu nie liczony), czyli myślenie co odpisać a także o tym, jak może rozwinąć się fabuła.

W PBF-ie jako MG: X czasu do pół godziny wokół postu (nie wliczam czasu na jego napisanie) plus łącznie wyjdzie kilka godzin dodatkowych na całą sesję (Czyli ten czas rozłożony na Y miesięcy).
 
__________________
Istnieje teoria, że jeśli ktoś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.
Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
JohnyTRS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2012, 21:47   #8
 
Pafnucy's Avatar
 
Reputacja: 12 Pafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znanyPafnucy nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał Heos Zobacz post
Zaznaczyłem 1 - 2 godziny (jako MG) jednak nigdy nie przygotowuję się tuż przed sesją, zawsze jest to co najmniej kilka dni przed. Nie jest to stały czas.
W temacie chodziło mi akurat o kwestie ewentualnych przygotować tuż przed sesją
 
__________________
Podpis usunięty z uwagi na regulamin forum
Pafnucy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25-02-2012, 15:26   #9
 
Guciek's Avatar
 
Reputacja: 0 Guciek nie jest za bardzo znany
Jeśli gracz to nic, bo i skąd mam wiedzieć na co się przygotować? Rozwinę co mogę i huzia. Za to jaki mistrz gry staram się schłodzic browce i może przeczytać jeszcze raz zapiski. Na parę dni przed zawsze wymyślę ogólnie co ma się dziać. Bardziej skupiam się na postaciach niezależnych.
 
Guciek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25-02-2012, 15:33   #10
 
Kelly's Avatar
 
Reputacja: 6994 Kelly ma wyłączoną reputację
Jako gracz wcale, jako GM zależy, ale raczej do 1 godziny. Na pewno nie lubię najpierw wyprawiać jakichś cudów.
 
Kelly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:33.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166