lastinn

lastinn (http://lastinn.info/)
-   Rozmowy ogólne na temat RPG (http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-na-temat-rpg/)
-   -   Jak grać w PBF żeby się dobrze bawić (http://lastinn.info/rozmowy-ogolne-na-temat-rpg/11570-jak-grac-w-pbf-zeby-sie-dobrze-bawic.html)

Komtur 15-08-2012 14:18

Jak grać w PBF żeby się dobrze bawić
 
Jak sam tytuł tematu wskazuje, chciałbym przedstawić kilka moich przemyśleń dotyczących bycia graczem na PBF. Chciałbym też poznać inne opinie. Napiszę to w punktach bo tak mi łatwiej.

Chcesz dobrze się bawić w grze na forum, więc:
1. Pisz krótkie, ale treściwe posty.
2. Decyduj o działaniach swej postaci. Zagrania w stylu "zrobię jak reszta" są niewybaczalne.
3. W walce stosuj rozwiązania niestandardowe. Jest to szczególnie ważne dla słabszych bojowo postaci.
4. Nie bój się omawiać planów grupowych drużyny w komentarzach.
5. Kombinuj. Nawet jak gra się umysłowym ułomkiem, to głupi plan jest lepszy od braku planu.
6. Światotwórz. Sporo zależy w tej kwestii o MG, ale drobne elementy takie jak pomniejsi BN-i , standardowe wyposażenie (dostępne w danym środowisku) na pewno przejdzie u większości, a pozwoli to w realizacji własnych zamierzeń.
7. Pisz posty zaczynając akcję od momentu w którym MG zakończył swój post. Cofanie się w akcji jest męczące zarówno dla piszącego, jak i czytających.

Na razie tyle, ale jak coś sobie przypomnę to jeszcze coś wrzucę.

Charm 15-08-2012 15:51

Dla mnie nie ma lepszego sposobu, by się bawić, pisząc, jak silne wczucie się w postać. Kiedy na każdą sytuację patrzymy jej oczami i staramy się, żeby nasze działania były specyficzne, rozpoznawalne. Żeby, gdy ktoś czyta naszego posta, od razu czuł, kim gramy i bez patrzenia na masz nick wiedział, że to nasza postać. To niby wiadome, ale czasami gra się tak, by dobrze wyglądało, zamiast tak, jak postać by zrobiła. Nie bójmy się namieszać, jeśli stoimy przed wyborem w sesji i, jako gracze, wiemy, że postać postąpiłaby źle. Niech postąpi. Będzie przynajmniej nad czym myśleć później.
No i oczywiście nie zapominajmy, że to jest zabawa. Mamy cieszyć się grą. Wymyślać ciekawe sytuacje, zdobywać w grze znajomości, przyjaźnie i przede wszystkim konflikty, bo zawsze jest się później z czego pośmiać. Bawmy się postacią, wykorzystujmy jej wady i zalety.
Tyle ode mnie.

kabasz 15-08-2012 19:37

Komptur fajny temat :) Rzadko wypowiadam się w różnych tematach na LI a teraz zrobię to z nieskrywaną przyjemnością.

Aktywnie w pbf(niekoniecznie na samym LI) grałem 4 lata. Z czego rok w sesje z postami na max 1/2 strony i 3 lata z postami na ponad stronę każdy. Ze swojego doświadczenia wnioskuje, że sesje w których posty były krótsze, ale za to pojawiały się częściej sama gra była ciekawsza. Co istotne jednak zauważyłem tendencję, że gracze lubią się rozpisywać. Nawet w sesji jednolinijokowej na Li porównując posty z 1 a następnych odsłon zauważalny jest wzrost długości tekstu. W mojej opinii ważne jest, żeby nie zapominać o tym, że w postach na sesji pbf zawierać konkrety. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby post był długi, ale treściwy. Inaczej czyta się kilka stron rozmyślań o babce/kochance/dawnej miłości a inaczej taktyczne rozplanowywanie ataku na twierdzę.

Nie ma nic bardziej irytującego jak post gracza na naście stron a4, odnoszącego się do wszystkich poprzednich postów w kolejce gdzie w potoku słów na końcu swojego posta daje zawiązanie akcji, które krótko można określić zdaniem - siedzę w ciemnym kącie, popijam piwo i cicho kontempluje o sytuacji jaką widzę.

Takie posty są bardzo irytujące z perspektywy współgraczy.

Pinhead 15-08-2012 20:03

kabasz takie posty nie tylko są irytujące z perspektywy współgraczy, ale przede wszystkim MG. A jeżeli takich postów pojawi się więcej niż jeden w kolejce, to okazuje się, że to na MG spada obowiązek popchnięcia akcji do przodu (co wiązałoby się z decydowaniem za graczy). Przez to sesja może stanąć w miejscu, a MG musi poganiać graczy do podejmowania decyzji.

Z mojej perspektywy (częściej MG niż gracz) do dobrej zabawy w pbf-ie ważne są następujące czynniki:
- punktualność graczy i MG. Regularne ukazywanie się postów sprawia, że gra idzie płynie i szybko (nawet jeżeli to jest jeden post na tydzień);
- posty z jasnymi deklaracjami, co BG będą robić w najbliższym czasie;
- aktywność graczy w komentarzach lub doc (jeżeli jest obecny w sesji). To buduje więzi pomiędzy graczami, jak i ich postaciami, a przez to gra bardziej przypomina tą na żywo. Przecież RPG, to w końcu nie tylko przeżywanie przygód, parateatralne zajęcie, tworzenie fabuł, ale przede wszystkim rozrywka towarzyska.
- światotworzenie przez graczy. W pbf-ie jest to o wiele ważniejsze niż w grze na żywo. Na żywo zasadniczo cała odpowiedzialność za świat spada na MG. W pbf-ie gracze mogą, a często nawet muszą pewne rzeczy sami tworzyć, opisywać, by gra szła sprawnie i dynamicznie. Przecież nie można za każdym razem pytać, jak ma na imię i jak wygląda właściciel karczmy, gdzie właśnie zawitali gracze.

kymil 15-08-2012 21:45

Generalnie zgodzę się z przedmówcami z małym "ale".

Retrospekcje przez BG jeśli są umiejętnie zrobione są świetne. Jesli jednak gracz, tylko "przetrawia" tekst MG po swojemu i nic więcej to niech sobie lepiej odpuści.

Decyzyjność graczy.
Bardzo często gracze przerzucają wykonanie jakiejś akcji na innych graczy np. "niech ktoś ten miecz podniesie", "dobrze by było ten artefakt zniszczyć", "fajnie, gdyby ktoś podsłuchał rozmowę strażników".


Mnie osobiście jako Mg utrudnia to rzetelne prowadzenie, zazwyczaj olewam takie deklaracje.

Reinhard 16-08-2012 11:09

Mam bardzo małe doświadczenie w PBF, ale jest jedna rzecz, która mi się bardzo spodobała i pozwoliła lepiej "wejść" w świat i swoją postać. W "Wyspie Zapomnianych Demonów" tworzyliśmy postacie, będące zgraną drużyną. Wywiązała się dyskusja między graczami, jakie i dlaczego nasze postaci noszą nicki. Fajne było to, że sporą część nie wymyślała osoba prowadząca postać, lecz współgracze, i podawali je z uzasadnieniem. Bardziej skoncentrowaliśmy się na tym, niż na kwestiach mechanicznych.

Komtur 17-08-2012 13:40

Jeszcze trochę sobie przypomniałem, a więc:

8. Unikaj google-doca. Poza nielicznymi przypadkami potwierdzającymi regułę (np. sesja Uruk-hai Campo Viejo), to narzędzie tekstowe stawało się często przyczyną upadku sesji.
9. Jak Charm zauważył wyżej, graj swoją postacią. Częstym błędem jest to, że tworzymy jakąś postać o określonych cechach charakteru i motywacjach, a w sesji nie wykorzystujemy tego nawet w ułamku procenta. Jeżeli gramy podrywaczem to wyrywajmy lachony na lewo i prawo (np. światotworząc, jeżeli nie potrafimy poderwać sesyjnych koleżanek :) ), a jak robimy odważnego i honorowego rycerza to niech nie unika wyzwań, nawet jeżeli te wyzwania wyglądają na samobójcze.

Nemo 22-08-2012 01:45

Cytat:

Decyzyjność graczy.
Bardzo często gracze przerzucają wykonanie jakiejś akcji na innych graczy np. "niech ktoś ten miecz podniesie", "dobrze by było ten artefakt zniszczyć", "fajnie, gdyby ktoś podsłuchał rozmowę strażników".
Właśnie. Graczu, po to masz swojego pionka na szachownicy gry, by wykonywać ruchy. Nic nie utrzymuje sesji żywą bardziej niż ciągłe dzianie się rzeczy, najlepiej z inicjatywy Twojej i współgraczy!

Za to zaintrygowało mnie, czemu google doc jest przyczyną upadku sesji?

Komtur 22-08-2012 20:26

Cytat:

Za to zaintrygowało mnie, czemu google doc jest przyczyną upadku sesji?
Ano już wyjaśniam. Powiedzmy że gramy na forum w kilka osób, jest jakaś przygoda, jest jakiś dialog i MG zakłada doca. Fajnie jest do momentu, aż człowiek wieczorem siada do kompa, otwiera doca, a tam kurczę już dialog gotowy i akcja posunięta do przodu. Z powiedzmy pięciu graczy w dialogu brało udział trzech, dwóch zostało pominiętych jakby ich postacie byli tępakami, albo mrukami. Niby niektórzy MG pozwalają na edycję i wtrącenia w środku takiej rozmowy, ale powiedzmy sobie szczerze pasuje to jak pięść do nosa. Sytuacja powtarza się, może z innymi graczami, a entuzjazm leci na łeb na szyję w dół, po kilku postach ktoś odpada i gra się kończy. Nie mówię że to główna przyczyna rozpadu sesji, ale doc znacznie ten rozpad przyspiesza.
W sesji gdzie nie ma doca pytania zadajemy w postach i każdy ma możliwość wykazania się. To co mówi postać trzeba lepiej przemyśleć (bo post jest zazwyczaj jeden), więc mało jest chaosu i gadania o dupie Marynie.

Pinhead 22-08-2012 20:57

Moim zdaniem problem z dociem polega na czymś zupełnie innym.
Problem z tym, że ktoś nie zdąży się wypowiedzieć nie zależy od doca, a od czasu jaki możemy poświęcić na granie. W sesji bez doca gracze też mogą wrzucać post i gdy ja będę ostatni, to nie będę miał nic do dodania i moja postać wyjdzie na mruka.

Z dociem problem jest taki, że ludzie często zaczynają się rozgadywać i bardzo długo krążą wokół właściwego tematu (dyskusje o czterech literach pewnej Maryny) i akcja grzęźnie w miejscu.
Na sesjach na żywo też często dysputy graczy o problemie i dialogi trwają długo i szczerze mówiąc są tak naprawdę w dużej mierze esencją sesji. Tylko w sesjach na żywo wystarczy, że MG pogoni graczy, albo wprowadzi jakieś zdarzenie, które przerwie radosną naradę graczy i po kłopocie.
W pbfie, a tym samym w docu, taka sytuacja jest o wiele trudniejsza. MG może oczywiście pogonić graczy, ale dokończenie dialogu może trwać kilka kolejnych dni. A wprowadzenie jakiegoś nowego wydarzenia musiałoby się wiązać z umieszczeniem kolejnego postu przez MG i zabranie graczom możliwości napisania swojego postu.

Podsumowując myślę, że doc może ożywić sesje, bo wprowadza interakcję pomiędzy graczami i ich postaciami, ale czasami może bardzo spowolnić sesję.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:15.

Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172