Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-02-2014, 15:32   #31
Banned
 
Reputacja: 0 Bakcyl nie jest zbyt sławny w tych okolicachBakcyl nie jest zbyt sławny w tych okolicach
1
Cytat:
Jednak co robić, (nie chcę by zabrzmiało to próżniacko - ale niestety - to problem z życia wzięty) gdy gracz dysponuje małą wiedzą na temat taktyki, czy tego jak walczyć? Gdy jego walka jest tendencyjna, mało pomysłowa, a nawet zawiera szereg błędów [Podczas gdy BN dysponują tą wiedzą i nawet przy niewielkich parametrach - stanowią zagrożenie]. Idąc na rękę takiemu graczowi [przecież jest super zabójcą], tworzy się pewien niebezpieczny zwyczaj i przykład dla innych graczy, a sama przygoda staje się groteskowa.
2
Cytat:
- Jak radzicie sobie z graczem, którego postać ma walczyć, ale nie ma o tym bladego pojęcia. Sadzi błędy godne samobójcy lub działa pasywnie bo się w walce nie znajduje. [Nie chodzi o to że gracz robi tak tylko gdy Wy mistrzujecie - robi tak też u innych MG].
2.
Nie angażuje go w walkę. Zawsze szukam jakiejś alternatywy i używam wszelkich dostępnych środków, dostosowując rodzaj wyzwania do prowadzonej przez gracza postaci.
Jeżeli jednak jest to zabieg fabularny, mający na celu dać się wykazać reszcie drużyny, albo zmusić tego gracza do odrobiny refleksji, to traktuję taką sytuację przymrużeniem oka.
Możliwości MG w rozwiązywaniu sytuacji są nieograniczone. W razie czego można po prostu użyć DME (Deus Ex Machina).

Jeżeli jednak gracz notorycznie ignoruje realizm sytuacji i celowo zachowuje się nieprofesjonalnie, to jego postać poniesie tego konsekwencje. Do trzech razy sztuka, powiedzmy. Za pierwszym razem te konsekwencje są niewielkie. Delikatne zwrócenie uwagi graczowi (sugestia) na jego sposób postępowania. Za drugim razem jest już bardziej poważnie. Można z graczem pogadać poza grą. Za trzecim razem postać gracza ponosi pełną odpowiedzialność za jego wybryki.

W grze komputerowej gracz zacznie od checkpointu, jeżeli polegnie. I będzie zaczynał tak długo, dopóki nie dostosuje się do sytuacji, co umożliwi mu poradzenie sobie z nią. W RPG zazwyczaj nie mamy tylu szans, by rozwiązywać to metodą prób i błędów.

1 i 2
Jeżeli gracz gra superzabójcą, to jego postać nie może nie mieć pojęcia o walce. Umiejętności postaci gracza wynikają w tym momencie z wybranej profesji. Gracz może nie mieć pojęcia, lecz nie jego postać. Chyba, że celowo jest to postać karykaturalna, i tylko imituje wybraną profesję. Jednak w takim wypadku jest to strzałem w stopę, o ile nie jest zabieg celowy, na potrzeby fabuły. Poniżej przykłady postaci kalekich.
  • Snajper ze znikomą percepcją, a wielką krzepą i innymi współczynnikami
  • Duchowny z niskim charakterem (charyzmą)
  • Mafioso, który ma niski charakter, nie posiada umiejętności zastraszania czy perswazji, nie potrafi posługiwać się bronią
  • Specjalista z główną cechą poniżej przeciętnej, na której oparte są jego umiejętności
  • Mag z niskim intelektem i roztropnością, co w praktyce uniemożliwi mu, lub mocno ograniczy dostęp do czarów i drastycznie zaniży szansę ich rzucenia

Jednak wtedy postać gracza nie jest już zgodna ze swoim archetypem i nie można nazwać jej superzabójcą. Taka postać staje się niegrywalna, bowiem z racji błędów w jej konstrukcji będzie oblewać wszystkie testy w czynnościach, których podejmowała by się jako specjalista w tej dziedzinie. Niekiedy sam wybór profesji wspiera odpowiednie umiejętności i ich wybór jest automatyczny - dana profesja dostaje odpowiednie umiejętności. Lecz jeśli w późniejszej fazie gry gracz będzie inwestował w umiejętności niezwiązane z profesją, to uczyni swoją postać kaleką, ponieważ atrybuty postaci nie będą wspierane przez umiejętności, lub odwrotnie.

Postać powinna być skonstruowana w taki sposób, by zastosowane do niej elementy mechaniki wspierały wykonywane przez nią czynności, ułatwiając pokonywanie wyzwań i umożliwiając osiągnięcie celu.

W praktyce oznacza to, że wszystkie atrybuty i umiejętności powinny się zazębiać i wzajemnie wspierać, ułatwiając zdawanie testów mechanicznych. Jeżeli ich nie wspierają, w wręcz utrudniają, oznacza to, że postać jest źle skonstruowana, lub niedostosowana do stylu rozgrywki.

Cytat:
Mój sposób prowadzenia został wybrany po najróżniejszych doświadczeniach z prowadzeniem. Obecnie to bardzo przyjemny i dopełniający narrację przez graczy - styl. Jest wymagający, ale daje satysfakcje i graczom i MG.
I naprawdę trudno go nazwać "błędem podstawowym".
Mowa była o mieszaniu wiedzy gracza z wiedzą postaci i uzależnianiu szansy powodzenia akcji od tego. Rzecz nie dotyczyła twojego stylu prowadzenia ogólnie.
Notabene, popełnianie błędów zdarza się każdemu - o czym też wspominałem. Jednak robienie tego nie znaczy, że jest się złym prowadzącym.

Cytat:
Scena z pif -paf:
W walce brali udział inni gracze. Ich rozeznanie w sytuacji było lepsze. Mieli inwencję, działali. Opis dla wszystkich był ten sam. Gdyby podczas tej sesji zdarzyło się to raz - ok. Gracz widocznie tak postanowił walczyć. Dalsze działania tego gracza, niestety potwierdziły, że jego postać, choć związana z walką - ma tę samą taktykę na wszystko.
W dalszym ciągu mieszasz wiedzę i postępowanie gracza, z wiedzą i postępowaniem postaci. Receptę na to przedstawiłem we wcześniejszych postach i zrobiła to także Autumn.
Wystarczy rzucić na umiejętności walki dla gracza i narracyjnie poprowadzić mu postać, skoro jako gracz sobie nie radzi, lub zasugerować mu w ten sposób możliwe działania, jak radziła Autumn.
Jeżeli jednak to zdarza się notorycznie, to trzeba wyjaśnić to graczowi poza grą i polecić mu zmianę postaci na taką, która bardziej będzie pasowała do jego sposobu gry.
Ewentualnie podziękować mu za grę, jeżeli nie spełnia on wymagań MG lub reszty grupy.


W twoim przykładzie gracz zachowuje się pasywnie. Może nie ma wiedzy, nie jest tak bystry jak reszta graczy, lecz odgrywa postać, która powinna sobie poradzić z takimi sytuacjami. Może własnie na to liczy, dlatego nie angażuje się w przygodę w inny sposób.

W grze komputerowej gracz ma możliwość samodzielnego manipulowania poziomem trudności, dostosowując go do swoich możliwości. W RPG odpowiada za to MG.

Jeden gracz będzie aktywnie szukał osłon, zmieniał pozycje, używał granatów. Inny każde starcie będzie rozgrywał pasywnie, lub defensywnie, ostrzeliwując wroga z jednej pozycji.
W takim wypadku należy zmusić go do zmiany postępowania (celnie rzucony granat), tak, jak napisała Autumn. Jeżeli gracz nie dostosuje się do sytuacji, jego postać za to oberwie.
 
Bakcyl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-02-2014, 09:43   #32
 
Reinhard's Avatar
 
Reputacja: 1 Reinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputacjęReinhard ma wspaniałą reputację
Podpinam się pod stwierdzenie Autumn o rozmowie i mam drobną propozycję rozszerzającą. Krótka symulacja - bo nie da się tego nazwać sesją solową.
Może być tak, że gracz z problemami w opisie spina się, jak wypadnie wobec innych. Warto wtedy przećwiczyć z nim element, w którym czuje się słabszy, w przyjaznych warunkach. Po stworzeniu postaci, na godzinę przed sesją, czy nawet umówić się specjalnie. To może być tylko jedna czy dwie scenki, nie musi to trwać długo. I najlepiej nie nazywać tego "teraz podciągniemy Twoje umiejętności odgrywania walki", bo nikt nie lubi, jak mu się wytyka słabe strony, choćby nie wiem, jak delikatnie, tylko np. "teraz zobaczysz, w czym jest mocna Twoja postać".
Po takim wstępie można rozegrać walkę z przykładowym "sparring - partnerem" odgrywanym przez MG ze szczególnym uwzględnieniem kruczków systemu. Na czym polega to szczególne uwzględnienie? Na tym, że mówię graczowi: "teraz przez trzy rundy wykorzystuj fintę", albo "teraz przez trzy rundy walcz defensywnie".
Drugi sposób na poradzenie sobie z graczem nieogarniętym w walce pochodzi od Trzewiczka - a konkretnie od jego propozycji w Neuroshimie co do podchodzenia do segmentów i ich rozgrywania. W świecie gry jest szybko i stresująco. W świecie realnym możemy poświęcić sporo czasu na omówienie taktyki na kilka rund naprzód i rozważania typu "co by było, gdyby". Wówczas gracz stawiający pierwsze kroki w walce postacią dostanie sporo informacji i rad, poczuje się też częścią drużyny, bo jego postać będzie coś współtworzyć. Fabularnie wymaga to jednak od MG stworzenia sytuacji, w której: a/BG mają dobre rozpoznanie terenu i możliwości wroga; b/do graczy należy inicjatywa w rozpoczęciu walki.
 

Ostatnio edytowane przez Reinhard : 05-02-2014 o 11:33.
Reinhard jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:25.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172