Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-09-2009, 13:41   #1
 
Khemi's Avatar
 
Reputacja: 121 Khemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znany
Lightbulb Saga Świata Mroku - nie rekrutacja

Witam wszystkich serdecznie.
.....Szczególnie zapraszam znajomych, którzy dawno temu uczestniczyli w rozpoczętej przeze mnie (niestety nie zakończonej) przygodzie "Horyzont Zdarzeń".
.....
.....Celem tego postu nie jest rekrutacja, lecz poszukiwanie chętnych i dowiedzenie się jak zapatrujecie się na długą sagę Świata Mroku. Od kilku lat niestety mały mam kontakt z moim MG i znajomymi z ekipy, z którymi to grywałem we wszelakie systemy RPG. Na ostatnim urlopie w Polsce doszliśmy do wniosku, że Lastinn to nasze rozwiązanie, by kontynuować wspólne granie.
.....Plan jest prosty - mamy zamiar rozpocząć sesję Świata Mroku, jednakże nie jako pojedynczą przygodę lecz jako sagę, w której będzie brać udział kilka osób. Możliwe będzie dojście osób w trakcie lub odejście po jakimś czasie. Tak chcielibyśmy stworzyć przygodę trwającą bardzo długo. Przygodę, przez którą przewinie się pewnie wielu graczy, wiele wątków i wiele pomniejszych przygód.
.....
.....Całą sagę prowadzić będzie Uzziah. Z pewnością ja wezmę udział w tejże rozgrywce i różni gracze.
.....
.....Skoro już opisałem sytuację chętnie dowiedziałbym się kim chcielibyście grać w Świecie Mroku i czy w ogóle chcielibyście grać i jakie są wasze zapatrywania na taką sagę. Przypominam, że taka saga w głębokiej teorii nie miałaby końca i często opierałaby się na improwizacji. tak ze strony MG jak i graczy. Nie byłoby "scenariusza", który moglibyście rozgryźć. Jedyne co byłoby określone to "tło" rzeczywistości w jakiej byście grali (chociaż i to nie jest pewne z Maruderami na tym świecie - hehe).
.....
.....No a teraz piszcie, piszcie i odzywajcie się też na PW tak do mnie jak i do Uzziaha.
 
__________________
Projektant wie, że osiągnął doskonałość nie wtedy, gdy nie ma już nic więcej do dodania, lecz wówczas, gdy nie ma już nic więcej do odjęcia...

Ostatnio edytowane przez Khemi : 07-09-2009 o 14:28.
Khemi jest offline  
Stary 07-09-2009, 22:51   #2
 
Efcia's Avatar
 
Reputacja: 10127 Efcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputację
To zależy od tego kim będzie można zagrać. Od, że tak się wyrażę, zdolności pisarskich MG. ŚM jestem zainteresowana prawie zawsze*. Więcej szczegółów.

* prawie zawsze = zawsze z wyjątkiem skończonej ilczby przypadków
 
__________________
- I jak tam sprawy w Chaosie? - zapytała.
- W tej chwili dość chaotycznie - odpowiedział Mandor.

"Rycerz cieni" Roger Zelazny
Efcia jest offline  
Stary 07-09-2009, 22:58   #3
 
Qumi's Avatar
 
Reputacja: 282 Qumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skałQumi jest jak klejnot wśród skał
A czy ten temat nie powinien być w dziale Świata Mroku zamiast Ogólnie RPG?
 
Qumi jest offline  
Stary 08-09-2009, 01:54   #4
 
behemot's Avatar
 
Reputacja: 135 behemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znanybehemot wkrótce będzie znany
O ile mam sentyment do Horyzontu zdarzeń, bo choć nie zdążyłem tam za wiele pograć, to sesje wydawała się porządna zaś styl Khemi'ego jest ok. O tyle w przypadku tego pomysłu mam kilka wątpliwości. (pomijając podstawową "czy znajdę czas")

Co do długości sagi... mnie to w ogóle nie rusza. Znaczy długość trwania sesji pbf przestała być dla mnie wartością, a nawet zaczynam doceniać przygody krótsze ale za to treściwe. Niechęć do wieloletnich sesji bierze się z braku wiary w ich szczęśliwy koniec, znaczy jak znam specyfikę pbf to przygody rzadko kończą się fabularnie, częśniej wypaleniem/zniechęceniem graczy i/lub MG. (kolejność dowolna, bo jedno z drugiego wynika) Troszkę lepiej to wygląda gdyby rozważyć serie krótszych sesji trwających powiedzmy 30 kolejek każda, sesji z jednej strony pełnych i będących same w sobie atrakcyjne fabularnie, z drugiej układających się w pewien ciąg zdarzeń. Lepiej przeczytać/napisać opowiadanie niż tylko pierwszy rozdział powieści. Tu się jednak przyznam, że zupełnie nie odczuwam potrzeby grania tą samą postacią przez dłuższy czas, wole je zmieniać jak rękawiczki.

Inna myśl, w ogóle było by pięknie, a wypadku serii wręcz bosko, gdyby stworzyć sesje WoD opartą na postaciach, czyli odejść od schematu MG wymyśla fabułę i kombinuje drużynę która przejdzie przez przygotowany ciąg zdarzeń, tylko najpierw przyjmie postacie, a potem na ich bazie stworzy fabułę dostosowaną do oczekiwań graczy i bohaterów których stworzyli. Czyli jeśli ktoś napisze Wampira poszukującego aktywnie Golcondy, to żeby było to osią przygody.

Było by cudownie gdyby taka sesja nie była crossoverem, każdy podsystem ŚM ma swoją tematykę, która jest wspierana przez otoczkę fabularną i mechanikę, wrzucanie tego do jednego kotła zbyt często prowadzi do spłycenia. (moim zdaniem)

Wszystko jednak sprowadza się do pojedynczej sesji, jak już pisałem, to że jest to wielka saga nie jest dla mnie argumentem, ważne jest to co sesja oferuje. Ciekawa tematyka? Porządnego MG? Nietypowy sposób prowadzenia rozgrywki? Oryginalna sceneria (świat alternatywny itp)? Oddanie części narracji w ręce graczy? Nastawienie przygody na wątki istotne dla postaci? To są rzeczy dla mnie istotne.

Mówiąc krótko chętnie bym poczytał rozwinięcie koncepcji.

Odpowiadając na pytanie "kim był zagrał":
- Sesja łaka z łądnie wyeksponowanym motywem odchodzącej tradycji (i Wilkołaków) oraz konfliktu między różnymi obowiązkami (jako człowiek i łak), i gdyby jeszcze można było zagrać Ceilican Sorcererem... ale to już czysty fetyszyzm. =^_^= Bez xoverstwa, ewentualnie tylko łaki, inne futrzaki, kinfolki.

Choć w gruncie rzeczy wybór nadnaturala jest mi obojętny, bardziej niż scenerii i rekwizytach zależy mi na scenariuszu, narratorze i postaciach.

Miejsce na temat: Praktyką na forum jest składanie propozycji na podforze Sonda. Raczej nie w dziale, bo to by prowadziło do "zapchania" działów przez różnego rodzaju "mam pomysł na sesje".
 
__________________
Efekt masy sam się nie zrobi, per aspera ad astra

Ostatnio edytowane przez behemot : 08-09-2009 o 02:25.
behemot jest offline  
Stary 08-09-2009, 07:53   #5
 
Khemi's Avatar
 
Reputacja: 121 Khemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znany
.....Postaram się nico uściślić koncepcję a zarazem streścić się, by dać jezcze innym graczom możliwość wypowiedzenia się. (Ps. dzięki za pozytywne określenie mojego stylu.

.....
Mimo, że wszystko zależy od MG to zostałem upoważniony do rozmów z potencjalnymi graczami i niejako kształtowania początków tej przygody (ze względu na doświadczenie jak mniemam). Tak więc kilka konkretów.


.....Za radą Behemot'a - nie byłaby to już wielka saga lecz seria przygód raczej. Przeciwnie jednak - sugerowane byłoby odgrywanie tychże przygód tym samym bohaterem. To akurat wzięło się u nas w ekipie z ogromnej niechęci do tworzenia postaci. Ja osobiście, po wielu latach grania w różnorakie systemy zacząłem przechowywać swoje karty w postaci elektronicznej, gdyż po zapełnieniu niemałego foldera kartami papierowymi i zużyciu połowy lasu tropikalnego tak było i szybciej i oszczędniej, nie wspominając o łatwości dostępu do kart. Doszliśmy do takiego momentu, że gdy MG zapowiadał sesję i podawał zarys przygody - mogliśmy dosłownie zajrzeć do naszych skoroszytów i wyjąć gotową postać pasującą do rasy, klasy, mającą odpowiednie cechy itp. Czasami bywało to tak irytujące, że MG (znając nas bardzo dobrze) - zamiast kazać nam robić postacie - mógł przyjść na sesję z gotowymi dla nas postaciami i żaden gracz nie miałby wątpliwości, kóra karta jest jego.

.....
Tak więc postacie ciągle te same dla całej serii przygód. A kim grać? Jak mniemam już wspomniałem - poczekamy z tym na Uzziaha. Nie sądzę, by były jakieś restrykcje co do rasy postaci. Mój MG kładzie zawsze duży nacisk na to, jak bohater gracza żyje, czyli jak opisałby siebie w społeczeństwie, jak mieszka, jak pracuje, jak się ubiera, jak się wysławia itp. Nie koniecznie jak wielkiego ma gnata i czy ma siłę na 1 czy na 5 ale to, czy jego bohater w świecie umie odegrać te cechy. Nie zastanawiajcie się, czy lepiej byłoby grać wielkim mięśniakiem, czy przebiegłym, niewidzialnym postrachem ciemnych zaułków. Zastanówcie się, czy potrafilibyście pokazać się innym graczom tak, żeby zobaczyli innego, żywego człowieka a nie wykropkowaną kartę.
.....Serie przygód, jaką ja preferuję jako gacz i jaką preferuje m MG to seria, która z nowego, nic nie świadomego szczeniaka wykreuje poważanego szamana Garou lub z mola książkowego w akademickiej bibliotece wykształci dostojnego mistrza kabały Zakonu Hermesa. Mam nadzieję, że wystarczająco to namalowałem. Czy nie byłoby lepiej móc spojrzeć po kilku sesjach na kartę postaci, która na początku była kartką z kropkami i zobaczyć ukształtowaną osobowość, która nie została wykreowana na potrzeby sesji lecz, która rzeczywiście wykreowana została samymi przygodami?

.....
Co do umieszczenia tego posta w innym dziale - nie chciałem wstawiać tego do działu Świata Mroku, bo sam nie jestem pewny, czy czasem któreś z was nas nie przekona do zmiany systemu na inny... Mimo, że to mało prawdopodobne, by zmienić tę sage na coś innego niż WoW - wolę nadal mysleć o tym temacie jako absolutnie otwartym. Sonda natomiast? A po co mi kilka kolorowych słupków z odpowiedziami "Tak", "Nie", "Nie wiem"? Ja wolę zadać sobie trochę trudu i poczytać co wy sądzicie, zanim MG zacznie rekrutację.
.....Jeszcze coś - co do uzdolnień psarskich MG - Nie ręczę a kwieciste wypowiedzi, współzawodniczące z Sonetami Mickiewicza ale gwarantuję, że mojemu MG pomysłów nigdy nie zabrakło. Jak to mój MG zwykł mówić - nie ważne ile kropek masz na karcie - zawsze znajdzie się coś co ma o jedną kropkę więcej. Nie znaczy to, że nas wykańczał - to znaczy, że nawet, gdy myślałem, że w WoW'ie nic mnie już nie zaskoczy - myliłem się...

Ps. Jeśi są błędy - wybaczcie. Przeczytam tego swojego pota a kilagodzin, jak się wykąpię (bo po nocce jestem).
 
__________________
Projektant wie, że osiągnął doskonałość nie wtedy, gdy nie ma już nic więcej do dodania, lecz wówczas, gdy nie ma już nic więcej do odjęcia...
Khemi jest offline  
Stary 08-09-2009, 10:29   #6
 
Efcia's Avatar
 
Reputacja: 10127 Efcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputację
Ja preferuję rozgrywkę w Maga. Granie jedna i tą samą postacią również mi odpowiada.
Natomiast granie "oz zera do bohatera" już mniej. Spójrzmy prawdzie w oczy. Potencjalni gracze prawie na pewno znają dobrze ŚM, a przy tempie gry jaką oferuje rozgrywka na forum trudno liczyć na "szybki" rozwój postaci.

Zdolności Khemiego jak MG znam, Horyzont Zdarzeń podobał mi się. Natomiast nadal nie wiem jak prezentują się ww. zdolności Uzziaha.
 
__________________
- I jak tam sprawy w Chaosie? - zapytała.
- W tej chwili dość chaotycznie - odpowiedział Mandor.

"Rycerz cieni" Roger Zelazny
Efcia jest offline  
Stary 08-09-2009, 11:03   #7
 
uzziah's Avatar
 
Reputacja: 13 uzziah nie jest za bardzo znanyuzziah nie jest za bardzo znany
Witam!

Chyba nadszedł właściwy czas by wypowiedzieć się w tym temacie. Jak już napisał Khemi, to o czym teraz dyskutujemy jest pokłosiem naszej rozmowy czy raczej luźnych rozważań jakie poczyniliśmy mając okazję spotkać się parę dni temu.
Pamiętając stare i dobre czasy zamarzyło nam się wrócić do regularnych sesji, choć w nieco innym stylu. Mam na myśli techniczną stronę problemu. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że lastinn.info będzie rozwiązaniem tego dylematu.
Dlaczego ten temat pojawił się akurat w tym dziale? (zapytacie, choć w sumie już sie zapytaliście). Zatem spieszę z odpowiedzią. Nie chcę podejść do tematu w zwyczajowy sposób, czyli dopasowywać graczy do sesji. Moim zamiarem jest raczej zgranie tych dwóch aspektów RPG, czyli:
... wybadanie czy nasz pomysł będzie się cieszył zainteresowaniem
... zapoznanie się z ewentualnymi osobami chętnymi na sesje
... zasięgnięcie opinii innych graczy, które bardzo sobie cenie (raczej nie jestem typem "nieomylnego" MG) bo więcej rozmówców to więcej propozycji i pomysłów
Co do moich "zdolności pisarskich" jak to napisała Efcia Oczywiście nawet nie ośmielę się oceniać je samemu, by nie zostac posądzony o oczywisty brak obiektywizmu i nader widoczny konflikt interesów. Autoreklamy więc nie będzie Mogę tylko zapewnić, że będę sie starał z całych sił by to nasze wspólne przyszłe granie dało nam wszystkim choć część satysfakcji z dobrze spędzoneco czasu jaką chcielibyśmy osiągnąć. Tak by nikt nie powiedział, że to był stracony czas.
Byłoby mi miło gdyby choć cześć graczy ze wspomnianej sesji "Horyzont Zdarzeń", w której również uczestniczyłem zechciało zainteresowac się tą o której teraz rozprawiamy.
Kończąc mój wywód... zachęcam wszystkich do dyskusji, konstruktywnej krytyki i wygłaszania poglądów... jakiekolwiek by były
 
__________________
Bohater jest człowiekiem, który kłóciłby się z Bogami i budził diabły w sporze o swą wizję...
uzziah jest offline  
Stary 08-09-2009, 13:15   #8
 
Efcia's Avatar
 
Reputacja: 10127 Efcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputację
Na Lastinn są osoby chętne do gry w uniwersum ŚM. Jesli zrobisz rekrutację, to ludzie się zgłoszą.
Co do scenariusza ułożonego pod graczy... hmmm... kiepski pomysł. Owszem, miło byłoby gdyby każdy z graczy mógł rozwijać osobiste wątki swojej postaci. Przy dłuższych kampaniach jest to wyjątkowo wskazane.

Wstępnie zainteresowana.
 
__________________
- I jak tam sprawy w Chaosie? - zapytała.
- W tej chwili dość chaotycznie - odpowiedział Mandor.

"Rycerz cieni" Roger Zelazny
Efcia jest offline  
Stary 08-09-2009, 19:26   #9
 
Khemi's Avatar
 
Reputacja: 121 Khemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znanyKhemi wkrótce będzie znany
Nie znam wszystkich zamysłów Uzziaha, lecz (odpowiadając tobie Efcia) sądzę, że przygod nie będzie przygotowana pod postacie tylko będzie na tyle elastyczna, by w trakcie rozgrywki przystosować się do poszczególnych graczy.
My, jako gracze zmienimy przygodę i pokierujemy ją sami a MG będzie raczej "korektorem" świata niż "kreatorem". Postacie rozwijając się budują świat i prowadzą przygody i własne życie a MG "rzuca kłody pod nogi" hehe. no może nie będzie rzucał kłód ale z pewnością ubarwi życie naszych bohaterów.
Sądzę, że czas na rekrutację, skoro dyskusja już trwa. Zanim ją skończymy (dyskusję) - to i rekrutacja powinna być niemalże kompletna. Co do tejże domyślnej rekrutacji - zamierzam być bardzo aktywnym graczem i bardzo bym liczył na osoby, którzy będą mogli zdeklarować się do pisania co najmniej jednego posta w tygodniu. Pamiętam, że to było problemem w Horyzoncie Zdarzeń. Niektórzy gracze mogli nawet odpisywać codziennie ale musieli czekać na innych. Nawet ja nie byłem bez winy, bo sam nieraz "zamulałem" z postami.
Czekam na rekrutację i dalszą dyskusję.
 
__________________
Projektant wie, że osiągnął doskonałość nie wtedy, gdy nie ma już nic więcej do dodania, lecz wówczas, gdy nie ma już nic więcej do odjęcia...
Khemi jest offline  
Stary 08-09-2009, 21:40   #10
 
Efcia's Avatar
 
Reputacja: 10127 Efcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Khemi Zobacz post
Niektórzy gracze mogli nawet odpisywać codziennie...
Tempo sesji też ważne, przynajmniej dla mnie. Jedne post na siedem dni jest dla mnie do przyjęcia. Częściej nie dam rady. Ale z autopsji wiem, iż o ile zrazu wszyscy palą się do pisania i jakoś to leci, o tyle później jest już gorzej.
 
__________________
- I jak tam sprawy w Chaosie? - zapytała.
- W tej chwili dość chaotycznie - odpowiedział Mandor.

"Rycerz cieni" Roger Zelazny
Efcia jest offline  
Zamknięty TematZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:08.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166