Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-01-2010, 22:41   #1
 
Khaki's Avatar
 
Reputacja: 0 Khaki nie jest za bardzo znany
Księża też grają w RPG

Na blogu Khaki Play Game: Ksiądz, Podziemia i Potwory jest pełen wywiad.

Tutaj wklejam fragment:

Cytat:
Zazwyczaj środowisko klerykalne nie jest kojarzone z grami RPG. Właściwie to jest wręcz przeciwne. Jest kilka artykułów w internecie pisanych przez osoby z kleru które bardzo negatywnie wyrażają się o rpg.

Sam czytałem pracę mgr napisaną przez duchownego o negatywnej wypowiedzi dotyczącej gier rpg. Ja nie widzę w tym nic złego jeżeli ktoś ma do tego zdrowe podejście, a przede wszystkim nie myli D&D z rzeczywistością, która nas otacza. Jak prowadzimy "sesję klerycką" to świat D&D nie wychodzi poza nią. Jest to temat delikatny na który mógłbym wiele napisać, oczywiście w obronie D&D. Ja uważam, że wielu się wypowiada na ten temat, a nawet nie daje cienia szansy zrozumienia tej kwestii. Więc jak widać jest to temat bardzo indywidualnego podejścia. Np. znam kleryka, który pasjonuje się asg (air soft gun) i strzelectwem sportowym. Czy jest w tym coś złego? Propaguje kulturę zbrodni? Nie. Więc dlaczego tak nie może być z D&D.

Czy spotkałeś się jakimiś nieprzyjemnościami ze strony kolegów / środowiska?

Jest nas spora grupa i teraz się powiększa. Jak narazie nie spotkaliśmy się z jakąś negatywna opinią jak i atakiem, jakkolwiek niewiele osób jest wtajemniczonych.W seminarium jest nas niecałe 90 osób z czego 7 tak jak ja gra w RPG.

Czyli w takim razie nie ma jednoznacznego, oficjalnego stanowiska Kościoła w sprawie gier rpg? A jeśli czytamy takie teksty to są to indywidualne rozważania duchownego. Dobrze to rozumie?

Nie mogę jasno wypowiedzieć się na ten temat gdyż nie jestem pewien, a sprawa jest bardzo delikatna. Jakkolwiek wiele rzeczy ma swoje plusy i minusy. Dlaczego niektórzy w RPG widzą tylko minusy to nie wiem, ja staram się postępować tak, żeby odnaleźć też i pozytywne strony tematu. Kiedyś byłem na sympozjum naukowym podczas którego jedna pani profesor atakowała świat anime. Kiedy skonfrontowałem jej „negatywne” argumenty z moimi wyjaśnieniami na forum (np. duże oczy mają pomóc w nauczaniu wyrażania ludzkich emocji, zaś podkreślenie kształtów płciowych ma uzmysłowić wychowanie sexualne już w młodym wieku dorastania i burzy hormonów, a przed wszystkim, że świat anime t nie tylko pokemony naruto) to dostałem odpowiedź uzmysławiającą mnie, że jestem małym kleryczkiem nie znającym się na temacie. Zapachniało mi to lekkim fanatyzmem i spasowałem. czy rzeczywiście nie maiłem racji? Tak samo jest z RPG. Trzeba dać szansę i postarać się zrozumieć. Kiedyś młody chłopak jak usłyszał, że gram w D&D to zaproponował mi żebym, jak już będę kapłanem, założył duszpasterstwo graczy. Nawet super pomysł. Wracając do pytania to kwestia ta jest niezwykle delikatna.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Jestem bardzo ciekaw co wy o tym myślicie?
Czy patrzyliście na kler pod kątem tego że oni też grają w rpg?
Jak wy sobie to wyobrażacie?
Chcielibyście być na sesji u księdza?

Jeśli macie jakieś pytania do księdza skorzystajcie z formularza na blogu. Przekaże mu je a on na nie odpowie.

Tylko proszę o dojrzałe posty i odpowiedzi.
 

Ostatnio edytowane przez Khaki : 10-01-2010 o 23:21.
Khaki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2010, 23:04   #2
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
A ja po przeczytaniu powyższego tematu poczułem się jak pasażer samolotu, który właśnie wylądował w USA. Pasażer słuchający krzyczącego współpasażera: "Ameryka!!! Odkryłem Amerykę!"Czy ksiądz jest jakimś innym typem człowieka? Czy znów powielamy stereotyp RPG jako "dzieła szatana" i "zła wcielonego"?

Ja nie widzę niczego dziwnego czy nawet niespotykanego w tym, że księża grają, prowadzą, zajmują się RPGami. RPG to hobby, a każdy człowiek ma prawo do takiego spędzania wolnego czasu, który nie koliduje z jego zasadami moralnymi, światopoglądem i zajęciami...
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2010, 23:06   #3
 
deMaus's Avatar
 
Reputacja: 375 deMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetnydeMaus jest po prostu świetny
No cóż, sam jestem można powiedzieć wychowany na Oazie, i dalej mając 25lat, pracę, żonę, działam w Diakoni Ewangelizacji. Znam kapłana który, z którym regularnie grywam, mam znajomych z Oazy, którzy także grywają.
Na Grojkon (konwent fantastyki w Bielsku Białej) zorganizowaliśmy prelekcję na temat "Chrześcijaństwo a gry RPG" gdzie właśnie ten kapłan przygotował informacje o stronie kościoła katolickiego na temat gier rpg, a potem była dyskusja. Wyślę mu linka do tego tematu, to pewnie z chęcią odpowie na wszystkie pytania.

Od siebie dodam, że w grach RPG jest niebezpieczeństwo zwłaszcza psychiczne i duchowe, sam znam ludzi, którzy się w tym zatracali, wszystko zależy od tego, czy potrafimy zakończyć sesję i grę. No i czy potrafimy nie przesadzać z odgrywaniem. Miałem okazję grać z graczami, którzy w trakcie rzucania zaklęć, zaczynali faktycznie recytować dziwne teksty, które znaleźli gdzieś w internecie.
 
deMaus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2010, 23:17   #4
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał deMaus Zobacz post
Od siebie dodam, że w grach RPG jest niebezpieczeństwo zwłaszcza psychiczne i duchowe, sam znam ludzi, którzy się w tym zatracali, (...) Miałem okazję grać z graczami, którzy w trakcie rzucania zaklęć, zaczynali faktycznie recytować dziwne teksty, które znaleźli gdzieś w internecie.
Zgadzam się, ale to problem niedojrzałości psychicznej danego gracza czy też jego podatności na manipulację; a nie RPG jako takiego.
Każda gra - zwłaszcza gra fabularna - takie niedojrzałe zachowania bardzo mocno uwidacznia i tutaj już rolą dojrzałego, dobrego GMa jest odpowiednie zachowanie na sesji i odpowiedni dobór graczy...

W żadnym wypadku nie można uogólniać... co niestety bardzo często się dzieje; gdy wypowiadają się o RPG ludzie, którzy nigdy nie widzieli na oczy podręcznika nie mówiąc o tym, aby zagrać sesję.
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13-01-2010, 19:46   #5
 
Shadow man's Avatar
 
Reputacja: 111 Shadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znanyShadow man wkrótce będzie znany
Ja tam sądze tylko jedno:
Ksiądz to też człowiek...
 
__________________
-Take this to defend yourself. Its a powerful weapon
-This is a PEN!
-Only use it in times of severe distress...
-THIS IS A PEN!!!
Shadow man jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13-01-2010, 20:13   #6
Banned
 
Reputacja: 0 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Jestem bardzo ciekaw co wy o tym myślicie?
Czy patrzyliście na kler pod kątem tego że oni też grają w rpg?
Jak wy sobie to wyobrażacie?
Chcielibyście być na sesji u księdza?
Dokładnie to jak o tym, czy ktoś po pięćdziesiątce może zagrać w RPGie, czy to nie dziwne? I odpowiedz będzie taka sama jak w pytaniu o księży.
Nic dziwnego bo sami mamy taką kobietkę w ekipie.

Na 90 seminarzystów 7 grywa w RPGi to na moje większy procent niż w "normalnym społeczeństwie", w tej grupie wiekowej, bo nie liczy się tych co zajmują się tylko rozrabianiem i chlaniem.
Widać lubią to grają sobie.

Wyobrażam sobie absolutnie zwyczajnie. Miałby przynieść paluszki czy chipsy, colę, albo jak sesja DP miodki czy jakieś imieniny były i tyle. Posmialibysmy się pożartowali, myślisz że sobie księża pikantnych czy politycznych kawałów nie opowiadają.
Jakby poprosił że mu to przeszkadza, czy że pić nie może też normalne. Kto wraca samochodem tez nie pije przecież.

Pod warunkiem ze jest dobrym MG lub graczem bardzo chętnie.

To samo tyczy i zakonnic oczywiście, ktoś w habicie nie zmienia natury przecież (no zazwyczaj powiedzmy)
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 13-01-2010 o 21:39.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13-01-2010, 23:15   #7
 
Rhaina's Avatar
 
Reputacja: 43 Rhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodzeRhaina jest na bardzo dobrej drodze
Podpisuję się pod zdaniem przedmówców.
Znam kilku księży, mają różne hobby. Jeden przykładowo interesuje się bronią białą, ma nawet w kolekcji szablę będącą na wyposażeniu wojska polskiego w 1939. Do tego oficer rezerwy, ogólnie człowiek pozytywnie zakręcony.
Czy myślałam o klerze pod tym kątem? No cóż, kiedy mu wspomniałam, że gram, byłam przygotowana, że będzie trzeba krótko wytłumaczyć ideę - jak większości dorosłych. Miło się zdziwiłam - na hasło "RPG" najpierw rzucił żartem o ręcznym miotaczu granatów, potem przyznał, że zna i kojarzy.
Zagrać z nim? Jasne, gdyby tylko chciał, byłoby miło i pewnie bardzo ciekawie.
Księża też ludzie. Więc czemu nie?
 
__________________
jestem tym, czym jestem: tylko i aż człowiekiem.
nikt nie wybrał za mnie niczego i nawet klątwy rzuciłam na siebie sama.
Rhaina jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2010, 12:31   #8
Banned
 
Reputacja: 0 darlar nie jest za bardzo znany
Moim zdaniem ksiądz w drużynie fantasy byłby idealny do odgrywania postaci kapłana/druida/paladyna/łowcy czarownicy czy wampirów :P

Cytat:
Miałem okazję grać z graczami, którzy w trakcie rzucania zaklęć, zaczynali faktycznie recytować dziwne teksty, które znaleźli gdzieś w internecie.
Może to wpływ Harryego Portiera?

Cytat:
Na 90 seminarzystów 7 grywa w RPGi to na moje większy procent niż w "normalnym społeczeństwie", w tej grupie wiekowej, bo nie liczy się tych co zajmują się tylko rozrabianiem i chlaniem.
Widać lubią to grają sobie.
Coś w tym jest, więcej siedzą na stancji, więcej czytają, nie mają siły chodzić na dysko i podrywać panienek więc grają sobie w domku.

Cytat:
Wyobrażam sobie absolutnie zwyczajnie. Miałby przynieść paluszki czy chipsy, colę, albo jak sesja DP miodki czy jakieś imieniny były i tyle. Posmialibysmy się pożartowali, myślisz że sobie księża pikantnych czy politycznych kawałów nie opowiadają.
Jakby poprosił że mu to przeszkadza, czy że pić nie może też normalne. Kto wraca samochodem tez nie pije przecież.
Ksiądz nie jest muzułmaninem :P Wiara nie zabrania mu pić wódy, zabrania jedynie pić ją w nadmiarze. Czyli 5 razy w tygodniu po 3/4 na łeb.


Fajnie, że są na świecie normalni ludzie. Gdybyś napisał taki artykuł np na forum onetu, zaraz opłacani przez portal krzykacze zaczeliby prowokować ludzi i 80% odpisów wyglądałaby na zasadzie "No tak, udają świętych a grają w gry satanistyczne, molestują dzieci i jeżdżą porshe, a do tego nie pomagają biednym tak jak owsiak". Poziom zubożenia myślowego i duchowego naszego społeczeństwa jest bolesny, a najgorsze jest to, że niektóre, podające się za liberalne media wykorzystują to do prześladowania chrześcijan w 21 wieky x_X To największa porażka. I te same środowiska nieustannie podsycają nieuzasadniony strach przed Islamem. Jednym słowem, celem politycznym nr jeden naszej propagandy jest zniszczyć wszelkie religie, poza jedną która jest tabu, ale też sądze,że do czasu, aż WŁADZA wymyśli nową. Nie wierzycie? Popatrzcie sobie co ciemnota na tych portalach wypisuje. Pranie mózgów, 50% ludzkości to zombie powtarzające hasła za kimś kogo uznają za mądrzejszego bo ma krawat. Nie jestem praktykującym chrześcijaninem, ale jak to widze to nachodzi mnie ochota wyleczenia głupoty x_X Ostatnio atakowali chrześcijan po trzęsieniu ziemi na Haiti, oskarżając ich o debilizm i wiare w Boga, który zabija ludzi i napewno nie istnieje. Nie wiem jaką logiką posługuje się ateista, ale jak można mieć do kogoś pretensje o to, że wierzy w coś czego nie ma i wypominać mu za to coś co się stało?
To tak jakby powiedzieć komuś, że jego kolega przyszedł do nas pijany i zwymiotował nam na pralkę, ale jednocześnie zaznaczyć, że nie wierzymy w istnienie takiego kolegi, a skoro on uważa, że ten kolega istnieje to jest głupcem bo z pewnością zabrudzona pralka jest zjawiskiem naturalnym.
Jeśli mamy na forum psychologa to prosiłbym o opinię na ten temat
 

Ostatnio edytowane przez darlar : 14-01-2010 o 12:44.
darlar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-01-2010, 14:22   #9
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał darlar
Moim zdaniem ksiądz w drużynie fantasy byłby idealny do odgrywania postaci kapłana/druida/paladyna/łowcy czarownicy czy wampirów :P
Tak samo jak policjant w drużynie nadaje się tylko do odgrywania strażnika miejskiego czy rycerza...
RPG polega na odgrywaniu roli i, jeżeli ktoś rozumie tę ideę, to widzi i jest to dla niego całkowicie naturalne - że Gracz a Postać to dwie zupełnie odrębne istoty. Jedna z nich (Gracz) funkcjonuje w rzeczywistym świecie i w rzeczywistych uwarunkowaniach, a druga (Postać) funkcjonuje tylko jako wytwór wyobraźni w wyimaginowanym świecie stworzonym na potrzeby rozgrywki.
Tak samo jak dobry aktor potrafi zagrać każdą rolę, tak samo dobry gracz potrafi zagrać każdą postać... i bardzo często - jak wszyscy gracze - także księża wybierają do gry postacie "neutralne" czy wręcz "negatywne"...


Cytat:
Napisał darlar
Fajnie, że

(ciach, ciach, ciach)

Jeśli mamy na forum psychologa to prosiłbym o opinię na ten temat
Opinia ma być na temat offtopu/spamu czy obrzyganej pralki - bo mam wątpliwość pewną niewielką....
 

Ostatnio edytowane przez Aschaar : 15-01-2010 o 17:13. Powód: int
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:07.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166