Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29-03-2010, 21:40   #1
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1064 Bielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumny
MG jako "Gracz" we własnych sesjach

Witajcie


Oto pytanie, jakie zrodziło się podczas dzisiejszej dyskusji na "Krzykaczu":

Czy Mistrz Gry powinien we własnych sesjach grać dodatkowo jako Gracz? Czy takie prowadzenie NPC'a to jeszcze prowadzenie NPC'a i jaki sens jest właśnie w jego prowadzeniu w ten sposób? No i czy taki Gracz=NPC Mistrza Gry nie jest przezeń faworyzowany, chociazby podświadomie. Nie mówię o jawnym wykorzystywaniu wiedzy MG w relacjach takiego Gracza w sesji, ale podświadome? I MG i Graczy?

Aby zaznaczyć swoje stanowisko, powiem od razu, że dla mnie jest to twór sztuczny i zbędny. Niepotrzebnie mydlący oczy. I budzący zbędne wątpliwości. Na moje pytanie jak tak prowadzący swoją postać "Gracza" MG rozstrzyga konflikty na linii Gracz v "Gracz" MG, padła odpowiedź, czy koniecznie trzeba wywoływać konflikty. Dla mnie już takie wyrażenie wątpliwości jest dowodem na niezdrowy charakter takiego układu. Powoływanie się na "dojrzałość" MG, który w wyniku tejże "dojrzałości" potrafi "dojrzale" ocenić daną sytuację jest równie przekonującym argumentem co powoływanie się na "uczciwość" szefa, który spośród 10 kandydatów do awansu w firmie o równym potencjale mniej więcej nie wybierze swojego kumpla/szwagra/kuzyna/kochankę. Owszem, są i tacy. Niestety życie pokazuje, że są i inni. Nie mówiąc już o tym, że taka kandydatura zawsze spowoduje rodzące się pytania "Wybrał ją bo...", "Nie wybrał jego bo...". Podobnie będzie z takim "Graczem" NPC'em. Albo faktycznie uczciwy MG nie będzie go faworyzował choćby podświadomie [już samo to nie jest moim zdaniem możliwe, bo "Gracz" MG ma wiedzę, której pozostali Gracze nie mają i jego decyzje wpływać muszą na pozostałych Graczy.] albo też faworyzował będzie niechcący [ilu takich "Graczy" MG zginęło śmiercią przypadkową w sesji popełniając błąd w decyzji wyboru atakować? iść tą drogą? pierwszemu otwierać tę półapkę? etc. .

Takie są moje wątpliwości i mam nadzieję, że światli współforumowicze wyjaśnią mi moje błędy w rozumowaniu.

Elo.
 
Bielon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2010, 22:18   #2
 
qba1115's Avatar
 
Reputacja: 0 qba1115 nie jest za bardzo znany
Jeżeli chodzi o moje zdanie w tej sprawie to..

Sam grałem kiedyś w ten sposób. Teraz myślę ze taka gra nie ma sensu.
Postać MG zawsze jest w jakiś sposób "odłączona". Gracz w grze gównie posługuję się własnym rozumem w rozwiązywaniem zagadek/problemów dotyczących fabuły i świata. Postać MG jest w tym przypadku bardzo ograniczona. Przykładowa sytuacja gdy Drużyna natrafia na zamknięte drzwi a obok nich wajcha którą da się przekręcic w lewo lub w prawo. Oczywiście gracze z szyderczymi usmieszkami pytają postać MG "a co ty byś zrobił?"
i co wtedy?
Doradzić dobrze, źle czy wymknąć się od odpowiedzi wszędzie pasującym zwrotem; nie wiem.

Innym problemem może być to, że Gracz nie zawsze kieruje się tym co jego Bohater powinien wiedzieć o danym mieście/potworze/przedmiocie tylko ty co wie o nim sam(no zwłaszcza ci mniej doświadczeni gracze) a MG przecież wie wszystko to jak ma postąpić?

Ostatni główny problem jest taki, iż jaka jest przyjemność z grania jako gracz gdy wie się, co sie czai za rogiem. Jaka jest przyjemność z mistrzowania gdy trzeba cały czas zwracać uwagę na swojego Bohaterka.

Podsumowując uważam, że taki rodzaj gry nie mam sensu; albo sie gra albo sie prowadzi gre.
 
qba1115 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2010, 22:35   #3
 
Wulv's Avatar
 
Reputacja: 0 Wulv nie jest za bardzo znany
Myślę, że wprowadzanie do sesji postaci kierowanych przez MG jest wskazane. Taka postać może bardzo urozmaicić rozgrywkę, o ile MG będzie MG, a nie wszechmocnym graczem masakrującym setki wrogów i omijającym pułapki. Uważam też, że w miarę rozgarnięty MG nie będzie faworyzował swojego "avatarka", a wręcz przeciwnie, będzie go wystawiał na większe zagrożenia niż prawdziwych graczy. Ponieważ taką postać może łatwo zastąpić, a graczu już racze nie wskrzesi, chociaż to akurat zależy od świata gry. Co do konfliktów między graczem, a postacią MG (by Szu) i problemami których rozwiązanie zna MG (by qba1115) zawsze można ich unikać, bo przecież postać może spławić oponenta, odmówić pomocy. Zawsze też MG może sprowokować sytuacje, która przerwie takie sytuacje.
 

Ostatnio edytowane przez Wulv : 29-03-2010 o 22:38.
Wulv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2010, 22:37   #4
 
majk's Avatar
 
Reputacja: 34 majk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodzemajk jest na bardzo dobrej drodze
Niechcący zacząłem tą dyskusję więc czuję się zobligowany...
Moim zdaniem błędem w rozumowaniu (bardzo pejoratywne określenie) jest stawianie postaci MG na równi z postaciami graczy. Chyba z założenia MG jest od tego, żeby urozmaicać sesję a nie ją uprzykrzać np. konfliktem interesów pomiędzy postaciami graczy a swoim NPC. W moim przypadku taka postać byłaby raczej jednym z trybików napędzających fabułę w odpowiednim kierunku. Kimś w rodzaju anioła-stróża z braku lepszego określenia. Możesz powiedzieć, że to samo mógłbym robić w postach jako MG. Mój kontr-argument brzmiałby: czyżby?
Prowadząc postać MG może lepiej wczuć się w położenie graczy, rozwinąć wizję świata stając w nim na własnych nogach i dopracować sesję od środka.
Ma to również inną stronę, prowadzenie takiej postaci to ciekawa forma narracji. Z poziomu postaci świat może wyglądać inaczej niż przedstawia go MG w luźnej narracji w swoich postach. Gracze (chyba) bardziej rozumieli by takiego NPCa, może nawet pozwoliłoby to im również inaczej spojrzeć na grę.
Oczywiście to tylko dyskusja, mogę być w błędzie, a jak powiedział Peter Griffin "Ups.. sorry, I'm still learnin"

EDIT:
PS. Czy kolejni mówcy mogliby podawać tytuły sesji w których MG prowadził postać? Oczywiście ci którzy w takich uczestniczyli bądź po prostu o nich wiedzą. Z góry dzięki.
 

Ostatnio edytowane przez majk : 29-03-2010 o 22:41.
majk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2010, 22:48   #5
Konto usunięte
 
brody's Avatar
 
Reputacja: 2411 brody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputację
O ile w pbf taki podział mogę sobie wyobrazić i przy pewnych założeniach może to mieć nawet sens.
MG zyskuje w taki sposób możliwość innego punktu narracji w sesji.
Nie wydaje mi się jednak aby było możliwe wyłączenie przez MG wiedzy jaką posiada i w obiektywny sposób kierowaniem bohaterem jak byłby zwykłym graczem. Nasze umysły działają w ten sposób, że jest to poprostu niewykonalne.
Mimo innej nazwy będzie to zwykły NPC, jakich wielu w każdej sesji, prowadzony przez MG.
Natomiast w normalnej grze wydaje mi się to poprosty awykonalne. Bardziej przypominałoby to rozmowę schizofrenika z samym sobą. Możemy sobie wyobrazić następującą sytuację.
MG- Bartek, Gracz-Bartek, i jest to ta sama osoba.
MG (Bartek) - przedstawia graczom opis polanki w lesie, na której są dziwne runiczne kamienie. Gracze wchodzą na polankę i nagle za drzew wybiega niedźwiedź i MG (Bartek) pyta, co robiecie do graczy?
Gracza (Bartek) - To ja robię to i to....
Moim zdaniem to paranoja.
Nie da się też w obiektywny i uczciwy sposób rozsądzać konfliktów. MG nie oddzieli swojej wiedzy jaką ma jako prowadzący od tej jaką ma jego bohater.
Gdy MG prowadzi NPC nie ma jakiś osobistych celów i dążeń (nie zależy mu na zwiększaniu statystyk, zdobywaniu bogactw, magicznych przedmiotów etc.). Jako gracz każdy ma takie cele i jest to poniekąd jego główny cel.

Podsumowując, o ile w pbf ma to jeszcze jakąś rację bytu i możemy to traktować jako formę eksperymentu narracjnego, to w normalnej grze jest moim zdaniem niewykonalne i raczej nie ma żadnego sensu.

EDIT:
Majk potwierdził to co napisałem wcześniej. Czyli traktuje on to jako pomoc w narracji w sesji. Nie traktuje tego NPC jako swoje drugie "ja". Chce w ten sposób dać graczom inny punkt widzenia na pewne problemy. I to ma sens, ale tylko w pbf-ie.
W realu to jest moim zdanie niewykonalne.
 
__________________
Konto usunięte na prośbę użytkownika.

Ostatnio edytowane przez brody : 29-03-2010 o 22:53.
brody jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-03-2010, 23:12   #6
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1064 Bielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumny
Pomoc w narracji w sesji?

Po co?

Czy jako MG ma mało możliwości narracyjnych w pbf? Może pisać z perspektywy Graczy, NPców, może opisywac zdarzenia oczyma podglądacza, może opisać wszystko sucho jakby technicznie, może... wszystko.

Po co mu sztuczny twór? Który w dodatku może budzić niezdrowe emocje i kontrowersje.

Elo
 
Bielon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-03-2010, 06:25   #7
Konto usunięte
 
brody's Avatar
 
Reputacja: 2411 brody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputację
Szu ja nie bronię tego "sztucznego tworu", jak go nazwałeś.
Pomysł z możliwością innej narracji wydaje mi się jedynym do jakiego można użyć tego tworu, ale tylko w pbf-ach.
Tak jak pisałem wcześniej w normalnej grze wydaje mi się to po pierwsze niewykonalne, a po drugie bezsensu.
 
__________________
Konto usunięte na prośbę użytkownika.
brody jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-03-2010, 06:46   #8
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1064 Bielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumny
Ja rozumiem, obalam jedynie ten argument, jako pozbawiony sensownej podstawy. Na Krzykaczu próbowano to sensownie tłumaczyć, ale Krzykacz służy uproszczeniu etc. No i zakrzykiwaniu rozmówcy. Teraz chętnie usłyszał bym te sensowne argumenty padające z ust obrońców tego rozwiązania. Lilith? Aschaar? kabasz? Sayane? Brakuje tu Was, weźcie udział w tej dyskusji, proszę.

Elo.
 
Bielon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-03-2010, 07:49   #9
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 9299 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Nie rozumiem odwołania do mnie, bo na temat idei "MG-graczoMG" się nie wypowiadałam, pozostawię więc bez komentarza.
 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-03-2010, 09:12   #10
 
nonickname's Avatar
 
Reputacja: 1138 nonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumnynonickname ma z czego być dumny
Tadam:
MG jako Gracz

Link zaprowadzi do artu na powyższy temat.
 
__________________
B > avg
nonickname jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:44.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166