Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30-01-2011, 03:26   #1
 
Reputacja: 1 Yelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłość
Zestaw sprawdzonych zagadek na sesje

Po prawie pięcioletniej absencji na forum chciałem zawitać ponownie z przytupem i z jakimś przydatnym materiałem, toteż zamieszczę pewną pomoc w postaci przerywników na sesje - zagadek. Od razu zaznaczam, są to zagadki sprawdzone i wypróbowane, a przy każdej zawrę opis kiedy została użyta i kilka sugestii. Większość będzie wymagać rekwizytów, więc wypada przygotować je przed sesją, a przy okazji - nie przesadzać z ilością. Osobiście uważam, że ilość 1-2 na ok. 8h grania to wystarczająca liczba.

Nie przedłużając:

Nazwa: Układanka tekstu / zdjęcia
Typ: Puzzle, do każdych realiów od Fantasy po Sci-fi
Opis: Jedna z najprostszych do przygotowania zagadek wymagająca rekwizytu. Przygotowujemy tekst lub zdjęcie jakiejś osoby, które po wydrukowaniu drzemy na kawałki. Ilość kawałków odzwierciedla poziom trudności, przez co staramy się nie przesadzać w przypadku mniej ogarniętych graczy. Zazwyczaj liczba 30-40 kawałków jest w zupełności wystarczająca, a jeśli chcemy dodatkowo skomplikować zadanie - można kawałeczki delikatnie przypalić po szatkowaniu. UWAGA: kawałki do przypalenia wybierać rozsądnie, aby nie zrobić dziury w najważniejszym miejscu układanki. Spalenie własnego domu raczej też nie powinno wchodzić w grę
Poziom trudności: 3-6 / 10

Nazwa: Zaszyfrowana wiadomość
Typ: Podstawianie znaków i kojarzenie, pasuje do większości realiów
Opis: Wymaga rekwizytu oraz przygotowania zawczasu wyjątkowo klimatycznej czcionki z symbolami - do fantasy osobiście polecam runy, do sci-fi można pokombinować z cyframi [w tym przypadku może być traktowane jako łamigłówka dla hakera dekodującego wiadomość]. Po przygotowaniu sobie czcionki, piszemy treść tajemniczej wiadomości, którą gracze mają zdobyć "zupełnie przypadkiem". Podczas pisania uważamy by nie znalazły się w treści polskie litery jak ą, ę itd. bo może to sporo namieszać. Gdy mamy gotową treść i pewność co do braku błędów - zmieniamy czcionkę na nasze symbole. Dobrze sobie na tym etapie przygotować sobie podręczną ściągawkę z symbolami tłumaczonymi na litery, żeby jako mg na bieżąco kontrolować postępy graczy. Jeśli istnieje jakiś sposób by fabularnie podsunąć graczom podpowiedź, podpowiadamy im że kojarzą ze cztery znaki, które będą odpowiednio czterema najczęstszymi literami w tekście. Osobiście sugeruję wersję z dwiema samogłoskami i dwiema spółgłoskami.
Poziom trudności: 5 / 10

Nazwa: Zaszyfrowany tekst z indywidualnym hasłem
Typ: Kryptografia, pasuje do większości realiów
Opis: Rodzaj zagadki, która może się pojawiać wielokrotnie na sesji. Składa się z trzech elementów - tablicy deszyfrującej [obrazek niżej], klucza [indywidualny dla każdego odbiorcy] oraz zaszyfrowanej treści. Przygotowanie jest mocno czasochłonne i przy okazji trudne, więc opiszę wszystko krok po kroku.
1. Piszemy zaszyfrowaną wiadomość. Bez polskich znaków. Załóżmy że jako przykładową treść na potrzeby wyjaśnienia zagadki weźmiemy "Ala ma kota"
2. Wymyślamy sobie klucz. Może być to słowo dowolnego rodzaju, byle bez polskich liter i cyfr. Dla przykładu teraz naszym kluczem będzie "bakalia"
3. Korzystamy z tablicy deszyfrującej

W pierwszej kolumnie na osi Y gracze będą podstawiać klucz [bakalia], w pierwszym wersie na osi X literę z zaszyfrowanego tekstu tak by wyszło im "Ala ma kota". Dla każdej jednej litery z tekstu odpowiada jedna litera z klucza [co literę wchodzi kolejna z klucza; kiedy przejdzie nam cały klucz zużywając wszystkie litery, a w treści nadal będzie jeszcze trochę tekstu, jedziemy jeszcze raz, i kolejny, itd]. Jako MG mamy nieco więcej roboty, bo szyfrując tekst będziemy podstawiać do klucza [czyli do 'bakalia' na osi Y] litery z tego samego wersu, a zapisywać litery z pierwszego z góry.
Tak więc 'Ala ma kota' dla klucza 'bakalia' będzie wyglądać 'ZLQ MP COSA'.
UWAGA: gracze nie rozwiążą zagadki bez któregoś z tych elementów, a stosując po raz pierwszy warto dać kilka liter już odszyfrowanych tak by byli w stanie załapać mechanikę. // Pomysł ukradłem z przygodówki Eperience 112.
Poziom trudności: 7 / 10

Nazwa: Otwieranie zamka
Typ: Zręcznościowa, pasuje do większości realiów
Opis: Nie jest to raczej zagadka, a wyzwanie. Gracz musi autentycznie otworzyć zamek. Przygotowujemy dla niego prawdziwą, acz mocno zużytą, luźną kłódkę [chyba że jesteśmy złośliwi] ale NIE zardzewiałą oraz wytrychy za które mogą nam posłużyć 2 wsuwki do włosów lub 2 twarde spinacze. Dając mu "wytrychy" zwracamy uwagę czy mieszczą się do środka wedle normalnych zasad. Jeśli ktoś nie wie jak się otwiera zamki, nim wprowadzi wątek musi obejrzeć kilka filmów instruktażowych na youtube (wpisać lockpicking albo how to lockpick i tyle). Zagadkę można wprowadzić w prologu gdy np. gracz dopiero uczy się otwierać zamki [wręcz wypada], a potem w sytuacji kryzysowej gdy potrzebuje się włamać a reszta graczy próbuje kupić mu trochę czasu.
UWAGA: pierwsze parę razy idzie bardzo ciężko i trwa mnóstwo czasu, ale gdy graczowi się uda - satysfakcja dla niego murowana. Najlepiej po prologu w którym miało miejsce otwieranie zamka powiedzieć by poćwiczył w wolnym czasie. W trakcie sesji dawać jedynie w wyjątkowych sytuacjach, tak by trochę adrenalina skoczyła. Najlepiej samemu spróbować i przetestować kłódkę czy jest to wykonalne w czasie poniżej godziny przy pierwszej próbie. Osobiście polecam jak najtańszy model z w miarę szerokim kluczem.
Poziom trudności: 10 / 10

Nazwa: Między wierszami
Typ: Słuchanie ze zrozumieniem?, pasuje do większości realiów
Opis: Najprościej, dam przykład żywcem wzięty z miejsca, z którego ukradłem i niewiele przerobiłem - Tajne akta 2: Puritas Cordis. Poszukujemy grobu służącego, pracującego wcześniej u jakiegoś szlachcica. O służącym wiadomo niewiele, pojawiał się w formie wzmianek i miał bezpłciowy przydomek [np Chris - Christopher lub Christina, Michel - Michel albo Michelle itd]. Przedstawiamy graczom taki opis:
"Wielce szanowany szlachcic XYZ zakończył swój żywot w 1123, zaś jego lokaj dekadę później. Przejął on w opiekę cały majątek swego pana nim potomkowie nie osiągnęli odpowiedniego wieku. 22 lutego znaleziono go zmarłego w nędznej piwnicy, przez co aż do śmierci pozostał postacią niezwykle tajemniczą. Służył swemu panu przez ponad 40 lat, lecz nikt nigdy nie ujrzał jego wizerunku. Nawet gdy opuszczał dom, zawsze chodził w szczelnie okrywających go szatach i kapturach, co jedynie podsycało plotki."
Teraz MG ma za zadanie narysować mapkę cmentarza i podzielić ją na 3 mniejsze: zmarli w latach '10 XII wieku, zmarli w latach '20 i zmarli w latach '30. Teraz dzieli każdą część na kolejne 2 mniejsze: bogatych i biednych. Kolejny podział na młodych i starych, oraz ostatni - kobiety i mężczyźni.
W naszym przypadku będzie to ktoś kto zmarł w latach '30, biedny, stary, a przy tym kobieta.
Poziom trudności: 3 / 10

Nazwa: Obrazek logiczny
Typ: w zasadzie to ciężko określić...
Opis: Jeśli ktoś nie wie co to jest, to polecam Obrazek logiczny – Wikipedia, wolna encyklopedia
W zasadzie to zastosowań może mieć mnóstwo: od mapy podłogi z kafelkami, gdzie czarne pola oznaczają "bezpieczną" drogę między pułapkami, po symulator hakowania gdzie gracz próbuje włamać się do systemu, a czarne pola to "dziury w zabezpieczeniach".
Poziom trudności: 3-10 / 10

Nazwa: Badanie DNA / odcisków palców
Typ: Spostrzegawczość, klimaty modern i sci-fi
Opis: Całkiem prosta w przygotowaniu zagadka, a fabularnie wykonalna jeśli gracze posiadają wymagany sprzęt. W przypadku DNA, szukamy obrazka takiego jak ten

lub robimy własny [osobiście polecam czarno białe], tniemy na paseczki i każemy porównywać. Podobnie z odciskami palców. Ot, miły przerywnik.
Poziom trudności: 2 / 10

Nazwa: Kod Morse'a
Typ: graficzna lub werbalna, pasuje do wszystkiego co modern i nowsze
Opis: Najprostsze zastosowanie kodu morse'a. Można zapisać na kartce jako już odebraną wiadomość, albo pomęczyć graczy bardziej, dając im jeszcze nie spisaną wersję w postaci nagrania audio.
Poziom trudności: graficznie 3 / 10; audio 8 / 10

Nazwa: Zakłócenia na linii
Typ: audio, pasuje do wszystkiego co modern i nowsze
Opis: Bierzemy mikrofon i nagrywamy potrzebną nam wiadomość dla graczy. Następnie zniekształcamy całość tak, że ciężko cokolwiek zrozumieć [ale bez przesady]. Następnie sprawdzamy czy da się usłyszeć treść wiadomości bawiąc się equalizerem w odtwarzaczu. Jeśli tak - rzucamy im na pożarcie.
Poziom trudności: 4 / 10


Właśnie spojrzałem, która godzina dochodzi, więc kolejne zagadki dopiszę jutro [a jest ich jeszcze trochę, nagromadziło się przez lata].

Mile widziane własne pomysły lub wariacje, żeby nie był to wątek jak z jakiegoś downloadu.

// edit: kolejną partie dodam jak odkopie photoshopa i przynajmniej 2 najbliższe egzaminy zaliczę, bo potrzebne mi rysunki ;]
 
__________________
I Don't Care If Your World Is Ending Today
'Cause I Wasn't Invited To It Anyway

Ostatnio edytowane przez Yelonek : 30-01-2011 o 17:58. Powód: bo tak
Yelonek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
 



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:02.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172