Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Świat Mroku
Zarejestruj się Użytkownicy

Świat Mroku Świat Mroku


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26-07-2006, 17:37   #1
 
Lhianann's Avatar
 
Reputacja: 1088 Lhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumny
Changeling: the Dreaming

Odmieńcy...
Istoty zagubione w naszym świecie, tak im obcym, tak dla nich okrutnym...

Mówi się, że pochodzą z naszych snów, że są odpryskiem naszych marzeń, naszych koszmarów...
Inni mówią, że są przybyszami z baśniowej krainy, Arkadii, którzy zostali tu uwięzieni, gdy ostania z bram się zamknęła.
Ostatnia z bram...rok 1969...podobno to właśnie Fae natchnęły ludzi do marzenia o księżycu, a w chwili lądowania na srebrnym globie po raz ostatni pojawiła się brama....

Pozwolę sobie zacytować fragment wg. mnie najlepiej zrobionej strony na temat tego zjawiskowego systemu, na jaką udało mi sie jak dotąd natrafić...

Cytat:
Nigdy, przenigdy....nie dorastaj

PROLOG

Pamiętasz te wszystkie bajki opowiadane ci w dzieciństwie? Z zapartym tchem słuchałeś opowieści o smokach, rycerzach i duchach. Czy nigdy nie zastanawiałeś się dlaczego dziś te opowieści nie sprawiają ci już tyle radości? Nie powoduje tego twoja rozwinięta inteligencja, przez którą niektóre historie mogą ci się wydać głupie, ale coś innego-wiara, a właściwie jej brak. Nie wierzysz już w te bajki. A gdyby to twoja niewiara sprawiała, że nie są prawdziwe? O tym właśnie opowiada Changeling: The Dreaming. O marzeniach, które stały się rzeczywistością i teraz umierają, gdyż świat przestał w nie wierzyć.

CZTERY PORY ROKU

Wszystko toczy się w pewnym cyklu, kolejne jego części niezmiennie następują po sobie. Historia Odmieńców (Changelingów) toczy się jak pory roku. Wiosna była pierwsza, gdy ludzie w pełni wierzyli w magię i mity, wtedy to moc Faerie(jak wtedy nazywano Odmieńców) była limitowana jedynie ich wyobraźnią. Przez całą Wiosnę i Lato nauczali ludzi, a ci w podzięce dostarczali im mocy swoich marzeń. Po Lecie musi jednak nadejść Jesień. Gdy ludzie zaczeli odkrywać naukę ich wiara powoli słabła, przyszły nowe ideały, nowe religie, a stare powoli wygasały. Tak jak liście opadają z drzew podczas jesieni, tak fae znikały z umysłów ludzkości. Aż w końcu bariera pomiędzy domem faerie - mityczną Arkadią a naszym światem stała się tak gruba, że prawie nie do przejścia. Wtedy to zostali postawieni przed ciężkim wyborem-uciec do Arkadii nim bramy zatrzasną się na zawsze, lub zostać na ziemi. Prawie cala szlachta wybrała pierwsze rozwiązanie. Bramy zamknęły się. Wydarzenie to nazwano Pęknięciem (ang.Shattering), gdyż istotnie świat pękł wtedy na dwie części - Ziemie i Krainie Snów, a ci którzy zostali musieli znaleźć sposób na przetrwanie. I znaleźli. Ciała faerie były zbyt słabe aby przeżyć w świecie, który już w nie nie wierzył. Stali się wiec Odmieńcami - połączyli się z ludźmi, aby śmiertelna cześc ich ciała odtąd chroniła je przed chłodem ludzkiej niewiary. W ten sposób powstały przedziwne mieszanki ludzi i Faerie. Jednakże to wystarczyło aby przeżyć. Niestety z dnia na dzień było coraz gorzej, magia znikała ze świata, a Odmieńce nic nie mogły na to poradzić. Gdy zdawało się, że Zima nadejdzie lada dzień i wszystko jest już stracone stał się cud. 21 lipca 1969 roku człowiek postawił stopę na księżycu. Wtedy to w sercach całej ludzkości na nowo zapalił się płomień fantazji, przez te kilka chwil gdy patrzyli z niedowierzaniem na małą sylwetke skaczącą po szarej ziemi byli znowu wypełnieni marzeniami. Nie trwało to długo, ale wystarczyło. Bramy do Arkadii otworzyły się ponownie, święte miejsca znów nabrały mocy. Na ziemie powróciła szlachta- pięć z trzynastu domów szlacheckich, które uciekły podczas Pęknięcia. Tak naprawdę zostały wygnane z Arkadii, szlachta nie pamięta jednak za co spotkała ich banicja, w momencie gdy przekroczyli bramy ich umyśl okryła mgła zapomnienia.
Pospólstwo Odmieńców nie było przygotowane, a co dopiero chętne na oddanie się pod władze szlachty. Rozpoczęła się rebelia. Szlachta postanowiła zając się to sprawa w stary, wypróbowany sposób. Zaproszono wszystkich przywódców pospólstwa na rozmowy, po czym z zimna krwią ich wymordowano.
Noc ta przeszła do historii jako Noc Żelaznych Noży, od narzędzi tej potwornej zbrodni. Pospólstwo odpowiedziało na ta masakrę powstaniem znanym jako Wojna Zgody(ang.Accordance War), która przez trzy długie lata zbierała krwawe żniwa. W końcu odziały szlachty pod dowództwem Lorda Dafyll`a spotkały się z wojskami pospólstwa w Nowym Yorku. Bitwa przetoczyła się przez całe miasto. Ostatecznie pospólstwo wygrało tą bitwę, Lord Daffyll poległ, a jego miecz-legendarny Caliburn znikł bez śladu.Tymczasem ukryta daleka od potworności wojny dorastała grupka dzieci szlachty. Ich spokój zakłóciła napaść zabójców, co zmusiło opiekuna dzieci do ucieczki ze swoimi podopiecznymi. Przemieszczali się z miejsca na miejsce, nie mogli się jednak ukrywać wiecznie. W końcu odnalazł ich patrol Redcapów.Podczas ich zaciętej walki z opiekunem David poczuł, że coś go przyciąga z niezwykła siłą, oddalił się w kierunku skąd dochodziła owa nęcąca moc. Gdy wrócił nie był już sam, w ręku dierżył Caliburn.
Tak narodził się Król.
Z początku nie chciano zaakceptować jego prawa do rządów. Ostatecznie jednak po wielu próbach, które przeszedł i znakach, wskazujacych na niego, jako na przyszlego władce stało się jasne, ze oto nastał czas panowania Najwyższego Króla.
David zaprowadził pokój, podpisał z przedstawicielami pospólstwa pakt, zwany Paktem Condord`a. Dokument ten zapewniał zwierzchność władzy szlachcie, jednakże jednocześnie dawał dużą władzę pospólstwu.Krainę, którą miął odtąd rządzić, David nazwał Condordia, na cześć owego paktu. I tak nastały spokojne czasy, które trwają do dzisiaj.

GLAMOUR i BANALNOŚĆ

Te dwie rzeczy są istota świata, pierwsza to esencja marzeń i wyobraźni, budulec Odmieńców i chimer(istot i przedmiotów stworzonych z czystego glamouru). Fae bez glamouru nie mogłyby przetrwać,bez niego nie mogłyby używać swoich mocy ani walczyć z banalnością. Banalność jest zaprzeczeniem glamouru, skondensowaniem braku wiary ludzkości. Nie jest to rzecz materialna, nie da się jej dotknąć, jest wszędzie, wypełnia powietrze niczym odór padliny.
Tak jak glamour jest częścią natury faerie Odmieńca, tak banalność odnosi się do jego ludzkiej strony. Im więcej ma w sobie banalności, tym bardziej ludzki się staje, aż w końcu magiczna cześć jego jestestwa umiera, Odmieniec staje się zwykłym człowiekiem, a mgła zapomnienia okrywa jego magiczną przeszłość.

DWA ŚWIATY

Świat w którym żyją Odmieńce jest wyjątkowy, gdyż poza nimi dostrzega go jedynie garstka innych istot. Inni widzą tylko połowę rzeczywistości, obraz dostosowany do ich braku wiary. A w rzeczywistości to co nam wydaje się ciężarówką może być piękną karetą, a zwykły patyk okazać się może magicznym mieczem. Niektóre rzeczy oraz istoty istnieją tylko w magicznej części rzeczywistości, będąc utworzone z czystego glamouru są tym samym całkowicie niewidoczne dla zwykłych ludzi. Tak samo ludzie nie widza Odmieńców, a jedynie ich ludzka cześć. Prowadzi to do wielu tragedii, gdy Odmieńców uznaje się za szaleńców i zamyka w zakładach psychiatrycznych tylko dlatego, ze widzą pewne "rzeczy"
Równolegle do ziemskiej rzeczywistości istnieje wymiar duchowy, tzw Kraina Snów(ang.Dreaming).Jest on odzwierciedleniem stanu ludzkich wierzeń i marzeń. Daleko w nim ukryta spoczywa Arkadia, niestety bramy zostały zamknięte i nie ma siły, która mogłaby je obecnie na powrót otworzyć.Do Śnienia można wejść tylko w niektórych miejscach, tam gdzie banalność nie uczyniła granicy miedzy światami nieprzekraczalną.

ODMIEŃCE

Odmieńce dzielą się na dwie grupy Seelie i Unseelie, ci pierwsi wierzą w porządek, drudzy są ich przeciwieństwem.Prócz tego fae dzielą się na wiele rożnych typów, każdy kraj ma własne, zrodzone z wierzeń danej kultury.Mimo to, jest kilka głównych "ras" (tzw Kithow), które są najliczniejsze i które można spotkać na całym świecie:
Boggansi-to domownicy o nieskim wzroście i najczęściej wydatnym brzuchu, lubujący się w pracach domowych i prostym majsterkowaniu. Lubią spokój i ciepło domowego ogniska, a ich gościnność jest legendarna.
Eshu- to znani podróżnicy i poszukiwacze przygód. Nikt nie potrafi opowiadać fascynujących historii tak jak oni. Nikt, też nie ma takiego jak oni pociągu do wszelkich wypraw.
Nockersi- to genialni majsterkowicze, potrafią z pomocą glamouru wykonać prawie każdą rzecz jaka może przyjść do głowy. Niestety są bardzo zadufani w sobie, gdyż znają wartość swej pracy i cyniczni, gdyż zauważają niedoskonałość tych prac. To połączenie czyni ich trudnymi kompanami.
Pooka- błazny, kłamcy, żartownisie, niepoprawni kawalarze. Te Odmieńce niczego nie traktują poważnie, a ich skłonność do kłamstw jest powszechnie znana. Jedynie ich urok osobisty powoduje, że najczęściej nie ma się serca, aby je ukarać.
Redcapy- anarchiści i brutale. Powiada się, że o ile Odmieńce są stworzone ze snów, to Redcapi są istotami z koszmarów. Ich bojówki siały terror i cierpienie podczas Wojny Zgody. Zawsze szukają zaczepki, a ich zęby są tak ostre, ze potrafią przegryźć wszystko, z czego Redcapi nad wyraz chętnie korzystają zjadając co popadnie; czy jest to marchewka czy drzwi razem z futryną nie robi im różnicy.
Satyrzy- jeśli w pasji jest mądrość to Satyrzy są najmądrzejszym z kithów. Kochają i nienawidzą z jednakowym zapałem. Nic nie może im stanąć na drodze do zaspokojenia ich pragnień.
Sidhe- szlachta, przypominająca mityczne elfy. Nad wyraz piękni, dumni i ciągle smutni. Przyczyn tego smutku należy szukać w niepewności, o ile pospólstwo po śmierci czeka reinkarnacja to nikt nie wie co dzieje się z duszami Sidhe po śmierci. Ten kith głosi, że po śmierci ich dusze wracają do Arkadii, ale nie maja co do tego żadnej pewności.
Slaugh-- Ciche i smutne istoty kochające tajemnice. Wszystko co mroczne i zapomniane przyciąga ich z niezwykła siłą. Wszyscy Slughowie muszą nosić brzemię Klątwy Milczenia, która powoduje, że nigdy nie wypowiedzą słowa głośniej niż szeptem.
Trolle-uparte i honorowe. Trolle są wojownikami wśród faerie. Nikt nie może się z nimi równać tężyzną fizyczna. Nigdy nie zawodzą zaufania, są współczesnymi rycerzami, mimo iż należą do pospólstwa. Są cisi i spokojni, co często niesłusznie poczytywane jest za ociężałość i małą bystrość. Faktem jest, że troll potrafi się bardzo długo nad czymś zastanawiać, lecz później nie ma siły, która by mogła zmienić jego postanowienie.

Sidhe łącza się w domy szlacheckie, i choć pospólstwo także może wchodzić w skład dworu danego Domu, to tak naprawdę to Sidhe są siłą napędową. Domami rządzi Dziewięciu Wysokich Lordów. Pięciu reprezentujących Domy Seelie, trzech z Domów Unseelie i jeden szaleniec, który przemawia za Dwór Cieni; Dom, który włada całą społecznością Odmieńców przez jedną noc w roku, podczas świeta Samhain.

DODATKI

Do Changelinga wyszło wiele dodatków, z początku ukazywały się na lakierowanym papierze i w kolorze, niestety gra nie okazała się wystarczająco dochodowa i rozważano nawet możliwość zamknięcia całej lini. Na szczescie tak sie nie stało, obecnie dodatki do Changelinga ukazują się w miare regularnie dzieki studiu Aratheus, będącego częscią White-Wolf`a. Sa to produkcje niskonakładowe i na cienkim papierze, kolory też znikły. Mimo to, najważniejsze, że jednak się ukazują, fani Wraitha nie mają nawet tego Smile. Najważniejszymi dodatkami są Nobles Oblige i Pour l`amour et librete opisujące dokładnie domy szlacheckie oraz Dreams and Nightmares z którego możemy sie dowiedzieć wiecej o Krainie Snów. Procz tego warte wspomnienia są rownież "settingi" Kingdom of Willows opisujący południe USA Land of 8 million Dreams, przedstawiajacy Chiny oraz Isle of mighty traktujący o Wyspach Brytjskich. Rzecz jasna do Changelinga ukazało sie także wiele kithbook`ów, przybliżajacych poszczególne kithy. Ewenementem jest dodatek Shadow Court, jego nakład dawno temu uległ wyczerpaniu, a że jest to pozycja niezwykle cenna to na aukcjach internetowych jej ceny siegaja 50-60$!!!.

EPILOG

Odmieńce są istotami tragicznymi, wiedzą, ze wcześniej czy później nadejdzie Zima. Cokolwiek by nie zrobili, czegokolwiek by nie zmienią tego, mogą co najwyżej opóźnić koniec.

Changeling to gra niezwykła, czerpiąca pełnymi garściami z Alicji w Krainie Czarów, z dzieł Gainmana oraz prądu Modern Fantasy. W przeciwieństwie do reszty gier WODu, Changeling nie jest ponury i mroczny, a jedynie smutny. Oferuje niezwykłe możliwości narratorowi, umożliwia wprowadzenie do gry elementów, które w innych grach WODu zupełnie by nie pasowały do klimatu.Jest to gra będąca podróżą do czasów naszego dzieciństwa i zmuszająca do rozmyślań o tym co straciliśmy zostawiając je za sobą. I właśnie dlatego warto się nią zainteresować, gdyż dziecko tak naprawdę spoczywa w sercu każdego z nas, trzeba tylko mięć odwagę aby pozwolić mu się ujawnić. Grając w Changelinga człowiek przypomina sobie swoje dzieciństwo, czas gdy każda wycieczka była wyprawą, a w każdym kącie kryła się tajemnica. Może dzieki tej grze obudzi sie w was fantazja oraz czyste, nieskażone postrzeganie świata, przestaniecie choć na chwile brać udział w wyścigu szczurów i tym samym, kto wie..może nawet wasz glamour nakarmi jakiegoś Odmieńca.

Wszystko jest możliwe...jeśli tylko uwierzysz

MadMartigan Guard of CUD
gospodarz Salonu Changelinga
A jaki wasz jest stosunek, do tych, w mojej opinii najbardziej tragicznych, bo powolnie umierającej nacji Świata Mroku?
 
__________________
Whenever I'm alone with you
You make me feel like I'm home again
Dear diary I'm here to stay

Ostatnio edytowane przez Lhianann : 11-10-2007 o 21:07.
Lhianann jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31-07-2006, 16:07   #2
 
Solfelin's Avatar
 
Reputacja: 106 Solfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znany
Dość głęboki. Siedziałem kiedyś w szamanizmie, wspomnieniach, marzeniach, wyobraźni. Naprawdę, jeśli główne systemy ŚM są gotyckie, miejscowe i urbanistyczne, zbetonowane i twarde, to Odmieniec jest lekki, niczym bajka i wizje na jawie.
 
__________________
Soulmates never die...
Solfelin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25-09-2006, 19:02   #3
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1041 Milly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumny
Na forum prowadzę jedną sesję, która w podpisie zawiera nazwę tego systemu. Czytałam o nim kilka artów, m.in. ten cytowany przez Lhianann i muszę przyznać, że ten świat mnie zauroczył. Szczególnie dlatego, że jest tak bliski mojemu własnemu wydumanemu światowi oraz klimatem przypomina mi ukochanego Gaimana. Jednak muszę się przyznać, że sesja prowadzona przeze mnie jest tylko około-changelingowa - zbyt mało jeszcze wiem o samym systemie, aby poważnie w niego grać. Nie udało mi się do tej pory przeczytać żadnego podręcznika (choć mam ich mnóstwo, niestety w języku angielskim - ale o tym raczej nie powinnam wspominać ). Sam świat - bajkowy, a zarazem bolesny i powoli umierający, to coś, na co od dawna czekałam wśród gier RPG. Wszystko, co związane ze snem, marzeniami i walką z banalnością naszego świata jest mi szalenie bliskie. Jeśli kiedykolwiek Changeling ukaże się w Polsce, na milion procent go kupię i będę grać do upadłego.
 
Milly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25-09-2006, 19:17   #4
 
Lhianann's Avatar
 
Reputacja: 1088 Lhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumnyLhianann ma z czego być dumny
Niestety, Odmieniec po polsku raczej nigdy nie wyjdzie, Mag i Isa zakupiły prawa wyłącznie do Wampira, Wilkołka i Maga, ( bo Mumia została potraktwana jako dodatek do Wampira) więc tak samo nie ma co liczyć na ukazanie się Upiora czy (wg. mnie na szczęście) Demon: the Fallen

Poza tym, niestety Changeling wyszedł wyłącznie w drugiej edycji, został zamknięty jako podsystem zanim ukazała się edycja Revised, czy późniejsze...

Swego czasu w naszym smutnym kraju w miare aktywna była inicjatywa Dreaming by Poland< pokrewne do Rage across Poland, czy Poland by Night - wilkołacze i wampirze dramy larpowe> na którego kilku odsłonach udało mi się być, i niezwykle mi się podobało...

W Polsce graczy w Odmieńca jest sporo, tylko niestety są to dość hermetyczne grupki nad czym niezwykle boleje...
 
__________________
Whenever I'm alone with you
You make me feel like I'm home again
Dear diary I'm here to stay
Lhianann jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25-09-2006, 19:27   #5
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1041 Milly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumnyMilly ma z czego być dumny
Ja z wielką chęcią wgryzłabym się w Changelinga, ale odstrasza mnie ten głupi angielski język. Ja tam wierzę w nasze wydawnictwa rodzime i ciągle mam nadzieję, że ktoś nam kiedyś zrobi niespodziewajkę i wyda Changelinga po polsku.

"Widziałam" kilkoro osób, które aktywnie grają w Changelinga, piszą przygody itd. na różnych serwisach. Niestety nikogo z bliska nie znam. Może znasz kogoś, kto tłumaczy autorsko podręczniki Odmieńca na polski?
 
Milly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25-09-2006, 21:03   #6
 
Solfelin's Avatar
 
Reputacja: 106 Solfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znanySolfelin wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał Lhianann
W Polsce graczy w Odmieńca jest sporo, tylko niestety są to dość hermetyczne grupki nad czym niezwykle boleje...
Chętnie bym takich poznał.

Cytat:
Napisał Milly
"Widziałam" kilkoro osób, które aktywnie grają w Changelinga, piszą przygody itd. na różnych serwisach. Niestety nikogo z bliska nie znam. Może znasz kogoś, kto tłumaczy autorsko podręczniki Odmieńca na polski?
Hm, kiedyś byłem pytany o tłumaczenie "Chrysalis" (poczwarki) od pewnego znajomego. Niestety, kontakt się urwał - to był (był) stronnik konkurencji serwisu, który prowadzę (chodzi o usunięcie forum ). Zresztą, zapomniana już sprawa.

Z doświadczenia wiem, że ciężko jest tłumaczyć, ale jakie efekty daje... trzeba się dużo uczyć i przy tym można się wiele nauczyć. Myślę nad czymś, ale powiem dopiero, jak się urzeczywistni. :->
 
__________________
Soulmates never die...
Solfelin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24-05-2007, 15:07   #7
 
Annathea's Avatar
 
Reputacja: 0 Annathea ma wyłączoną reputację
Changeling jest moim ulubionym systemem WW, również dzięki MG, która fenomelnalnie tworzy świat, i z niecierpliwością czekałam, czy nowa edycja też go obejmie. Ku mej radości- objęła!
 
Annathea jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-08-2007, 00:05   #8
fds
 
fds's Avatar
 
Reputacja: 14 fds nie jest za bardzo znany
Jak ktoś nie wgryzł się w starego Changelinga, a nie jest fanem crossów pomiędzy systemami starego Świata Mroku, to radziłbym zająć się od razu nowym. Nie dość, że właśnie się ukazał, to za jakiś czas pojawi się także po polsku. ISA podpisała umowę nie tylko na Wampira, Maga i Wilkołaka, ale także na Promethean i Changeling'a. A tak właściwie, miałem już okazję obejrzeć nowego Changelinga i wykonanie jest genialne. Jest po prostu piękny (mówię o wydaniu a nie graniu)
 
__________________
Ludzie mi ufają. Cały czas przychodzą do mnie mówiąc "Nie zawiedź mnie znowu".
George W. Bush
fds jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2009, 11:39   #9
fds
 
fds's Avatar
 
Reputacja: 14 fds nie jest za bardzo znany
Z pewnym zażenowaniem stwierdzam, że sam nie skorzystałem ze swojej powyższej rady i — olewając nowego Changelinga — gram teraz w starego. Oba systemy się bardzo różnią i nic nie jest w stanie zastąpić tego nostalgicznego, baśniowego klimatu, jakim charakteryzował się stary Odmieniec. Krztyna smutku, odrobina niedowierzania, garść magii i wychodzi bardzo udana sesja. Problem jest tylko taki, że diabelnie trudno dostać podręcznik do drugiej edycji. Mam co prawda wersję elektroniczną, ale czuję duży dyskomfort przy czytaniu z monitora i nie jest to moja ulubiona forma zapoznawania się ze słowem pisanym. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza, albo wystarczy mu wydrukowanie w kiepskiej jakości podręcznika to można grać. Tak naprawdę, to wystarczy żeby jedna, biedna osoba przestudiowała całość — nikt nie twierdził, że Mistrz Gry ma mieć łatwo

PS: Przepraszam, że napisałem dwa posty pod rząd, ale dzielą je już niemal dwa lata, a sam wątek zniknął w czeluściach forum.
 
__________________
Ludzie mi ufają. Cały czas przychodzą do mnie mówiąc "Nie zawiedź mnie znowu".
George W. Bush
fds jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-09-2009, 02:03   #10
 
Gravius's Avatar
 
Reputacja: 0 Gravius nie jest za bardzo znany
...

Ma ktoś jakiegoś linka do polskiej wersji changelinga z któregokolwiek świata, bo nigdzie nie mogę go znaleźć : /
 
Gravius jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:11.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166