Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Świat Mroku
Zarejestruj się Użytkownicy

Świat Mroku Świat Mroku


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-08-2009, 16:04   #1
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
Mrokopedia?

Tak sobie latałem po wyszukiwarkach szukając polskich recenzji, felietonów, whateva, o Świecie Mroku. Szczególnie ciekawe były informacje z Gildii.
Gdy człowiek trafia na taką Pamcię, nieco upadającą, to jednak każdy chyba doceni ogrom przepisanej i wyprowadzonej tam pomocnej wiedzy. Już nie chodzi tylko o mechanikę.
Niestety nawet dla graczy Wampira jest to i pewnie za mało i zmusza do własnych poszukiwań i zanurzania się w angielski tekst.
Gdy jesteśmy miłośnikami Wilkołaka, sprawa jest jeszcze trudniejsza. Najlepszym wyskakującym w google źródłem wiedzy zdaje się być ta strona.
Magowie mogą liczyć na gromadzenie resztek informacji z forów oraz kilka (bardzo ciekawych zresztą) artykułów na Gildii, które jednak nie zastąpią im rzetelnych informacji.

Ludzie chcący poznać Changelinga gubią się już absolutnie. Wraith również nie jest łatwy. Mumia spychana jest na tor boczny. Nietykane przez nikogo Łowca i Demon pozostają w tyle.

Z ciekawości wpisałem w wyszukiwarce "świat mroku wiki".
Znalazło mi najpierw starą stronę, która w newsie wspomina o powstaniu polskiej wiki świata mroku.
Mroczna Wiki
Oto ona
Osobiście uważam, że nie należy się porywać na coś, czego się nie jest wstanie na barkach utrzymać. Rozbudzone nadzieje i.. no nie wiadomo co, bo to wciąż trwa.

Zapytałbym zatem: czy byliby jacyś ludzie, którzy (może w ramach współpracy z wikią, raczej na pewno na wiki, przy wsparciu pamci przy okazji) pomogli zacząć zalążek wiki o Świecie Mroku?
Mowa oczywiście o starym WoDzie, choć nikt nie zamyka furtki przed nową edycją. Pytanie, jak popularny jest ten system i jak popularniejszy może się jeszcze stać? (niewielu docenia mumię, demona i łowcę, ich klimat i potencjał, a ich sesje w Polsce są niemalże nowością jaką były 5-7 lat temu na zachodzie).

Otóż jakie szanse powodzenia miałby taki projekt?
Pokażę na przykład Sferopedię.
Moje dziecko Sferopedia
Kiedy 2-3 lata temu przybyłem na "Tam gdzie łączą się sfery" było na niej 10 marnych artykułów, grupa tłumaczy i miłośników Planescape na forum tłumaczyło PSCS (amatorska, "oficjalna" 3 edycja PS'a wydana przez Planewalker.com) na język polski (z czym również były i są po dziś dzień cyrki).
Choć Sfery.org miewały mnóstwo problemów, to jednak ja pozostawałem przy Sferopedii oraz jej zapełnianiu. Te 800 artykułów to moja ciężka dwuletnia robota, w której po jakimś czasie zaczęły mnie wspomagać dwie osoby (Kristoff i Christoff hehe) i projekt nie umarł.
Nie umarł!
A jakość informacji dla wielu jest wysoka.Zawsze brakowało mi miejsca o WoDzie w którym mógłbym czasem popisać. W Sferopedii przypadła mi rola ostatecznie opiekuna i admina, a ja jestem człowiek, który lubi mieć kogoś na sobą i spokojnie pisać, tworzyć swoją niszę. Mimo to -> rośnie trwa i pręży muskuły, mimo że sięgam po najgłębsze zalążki D&D, które nie uwłaczając WoD'owi -> jest o wiele bardziej zróżnicowany, pełen rozmaitych rozmaitości, bogaty i tworzony 30-40 lat.

WoD nie jest jednak taki banalny i tworzenie o nim haseł wiązałoby się przede wszystkim z tłumaczeniem, odnajdywaniem angielskich artykułów, a w ostateczności oparcowywaniem samemu z podręczników.

LI jest miejscem, gdzie spotkałem nieco fetyszystów WoDa, którzy nie przepuszczają żadnego ciekawego podręcznika, polują na nie na allegro, a sami rozpisywaliby się o nich bez końca.
Skoro macie taką wiedzę, sposobność i energię -> dlaczego by nie zrobić miejsca nie będącego konkurencją dla np. Pamci, ale po prostu miejsca dostępnego dla wszystkich, stale się rozwijającego, gdzie każdy może coś dodać, gdzie można przeczytać multum informacji oraz rozleklamować przede wszystkim stary Świat Mroku?!

Ze Sferopedią mi się udało i wciąż do niej raz sporadycznie jak żwawo tworzę. Jedyne czego potrzebowałem to słowa że "to jest świetne," że komuś się to przydało. A gdy zobaczyłem 2 osoby chętnie mnie wspierające, to serce roście

a co gdybyśmy my się zebrali do kupy?
czy jest sens coś takiego tworzyć, czy pozostaniemy gnijącym trupem starego systemu i odejdzie on niczym Ad&d 2 ?
 
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2009, 17:24   #2
 
Ratkin's Avatar
 
Reputacja: 147 Ratkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znanyRatkin wkrótce będzie znany
Powiało grozą od ostatniego zdania.

Według mnie sens miałoby przysiąść nad podstawkami do Changeling: The Dreaming i Wraith: The Oblivion. Na pierwszy z tych dwóch systemów zapotrzebowanie na takie opracowanie jest z tego co zauważyłem spore - spotkałem sporo osób które narzekają że z chęcią by poznały system ale przeszkadza im bariera językowa, przy jednoczesnym braku dostępności podręcznika podstaowwego w innej niż elektorniczna forma. Można by przetłumaczyć sam rdzeń danego systemu, pozwalający grać - naturę istoty, realia w których się obraca, frakcje, zdolności. Niestety wymagałoby to kilku ludzi i wcale nie chodzi tu tylko o osoby które znają bardzo dobrze angielski, ale raczej o te potrafiące efekt tłumaczenia przerobić na poprawną polszczyznę, o korektę...

No a tak konkretnie - są jacyć poważni chetni na zrobienie czegoś takiego z Odmieńcem na przykład?
 
__________________
-Only a fool thinks he can escape his past.
-I agree, so I atone for mine.


Sate Pestage and Soontir Fel
Ratkin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2009, 20:03   #3
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
Cytat:
Według mnie sens miałoby przysiąść nad podstawkami do Changeling: The Dreaming i Wraith: The Oblivion.
Wszystko jest ważne. Nie tylko twoje ulubieńce


Proces Sferopedii zacząłem od oczywiście:
- listy poprawnych, wspólnych, ujednolicających tłumaczeń. - trzeba będzie sporządzić takie listy i w dyskusjach wikipedii da radę to przedyskutować, ewentualnie w jakimś temacie (np. tym) Potem się tę liste wrzuca na wiki i daje do niej odnośnik na stronie głównej, gdzie zamieszcza sie informacje wstępne dla pragnących edytować.

- druga ważna sprawa za jaką się wziąłem to przedstawienie najważniejszych spraw. W WoDzie będzie to: kim są istoty takie a takie, wypisać listę klanów, plemion.
Mechanika nie jest kwintesencją wiki, by o niej w niej pisać. To jest część która w podręcznikach jest czytana łatwo, choćby przy tworzeniu postaci.
Istotą jest jednak stworzenie potężnego źródła unifikującej informacji.

- trzecia ważna rzecz to podręczniki. Tę sprawę lekko olałem u siebie (troszkę popełniając błąd). W przypadku WoD'a jest to bardzo ciekawe i istotne, by opisać podręczniki i co w nich można znaleźć. Rozdziały. To już jest klucz do sukcesu. Podręczniki Woda potrafią odstraszać ilością koślawych tekstów, klimatycznych opisów i nieobjętym nawałem wszystkiego.

- źródła. W artykułach są one istotne i jeśli ktoś jest napalony, by poznać głebiej jakiś ogólnikowo opisany w wiki temat -> sam zajrzy do podręcznika na podaną stronę.
Królową angielskich wiki i info o Świecie Mroku jest uboga dość (ale nie ukrywam, bardzo ciekawa) White Wolf Wiki. Możnaby skorzystać z ich ilustracji.


Pytaniem jest, czy ludziom by na tym zależało. Encyklopedyczne podejście niemal zawsze wygrywa, kiedy przychodzi komuś stworzyć postać.
choć o wiele lepszy jest np. opis plemion w podręczniku, każdy się z tym zgodzi. To jeśli jednak szukamy postaci pasującej w realia sesji, jakaś czysto przyziemna tabelka zrównująca np. grupy etniczne ludzi względem plemion, o wiele bardziej pomoże. Na przykład. Albo poszukiwanie roty dla maga, któa przyda się nam w sytuacji. Albo nie chce się nam szukać wartości Bariery dla technokratów (dokłądna wiedza o tym jest w Book of Weaver dla przykładu) i tak dalej i tak dalej. Wiki służy przede wszystkim (ta angielska również) jako skrótus i zalążek informacji dając obraz osochozi.

 

Ostatnio edytowane przez Lunar : 07-08-2009 o 21:09.
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2009, 14:43   #4
Banned
 
Reputacja: 0 darlar nie jest za bardzo znany
Mi ten pomysł bardzo się podoba, nie wiem na ile byłbym przydatny przy takim projekcie, ale zgodzę się, że w necie czegoś takiego po prostu brakuje.

Co rozumiesz przez współpracę z pamcią? Skopiowanie zawartych tam informacji i dorobienie zbliżonych do nie niej działów poświęconych innym typom nadnaturali? :P Czy namówienie jej twórców do współpracy?

Cytat:
choć o wiele lepszy jest np. opis plemion w podręczniku, każdy się z tym zgodzi.
Ja bym do tego w ten sposób nie podchodził, nie każdy przecież posiada podręcznik w formie papierowej czy pdf, i nie każdy ma ochotę go piracko ściągnąć, bądź nawet nie każdy ma pieniądze by go kupić. Wiele osób wchodziłoby na taką stronkę z ciekawości więc opisy takich podstawowych spraw też by się bardzo przydały, mogłyby zainteresować kogoś klimatem.

Przydatne byłyby też opisy wszelakich niegrywalnych istot, coś na kształt bestiariusza i tak dalej.
 

Ostatnio edytowane przez darlar : 08-08-2009 o 14:53.
darlar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2009, 12:27   #5
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
o udostępnienie materiałów.

Są one przepisane z polskich podręczników i tak (a część jest tłumaczeniem angielskich) i głupio by było robić tę samą robotę dwa razy tylko dlatego, że ktoś sobie zastrzegł prawa autorskie do tłumaczenia.

Cytat:
Przydatne byłyby też opisy wszelakich niegrywalnych istot, coś na kształt bestiariusza i tak dalej.
Owszem

Taka wiki byłaby nieograniczonym źródłem przy sesjach choć trochę ocierających się o cross-over.
Bo czasem gdy tworzę postać, a zależy mi na jakimś niuansie, mam odpalone więcej niż 5 podręczników, co sprowadza WoDa do D&D

Gdyby ktoś to dźwignął (założył wikię darmowo), mógłbym sporządzić stronę główną na przykład Ktoś inny musiałby ułożyć barwy szablonu, logo i pierdółki, no i bez chętnych (przynajmniej 10 zapalonych wodowców) nie ma co zaczynać.
 

Ostatnio edytowane przez Lunar : 09-08-2009 o 12:39.
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2009, 17:00   #6
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
Jeśli chodzi o mnie, mój zakres wiedzy i pisarstwa ogarniałby:

- Demon - całość
- Mag - głównie Technokracja oraz niezwiązane z Wojną Wstąpienia wiary (jak np. magowie z Afryki, wysp Oceanii, Indii, Mezoameryki, czy koła podbiegunowego)
- Wilkołak -> w szczególności Changing Breeds, opisałbym wizje i mity świata względem niemal każdej
- Łowca - niedoceniany acz czadowy; znach ich Kreda, ich język symboli mógłbym opracować po polsku i to w sumie całość ich odmienności, bo reszta to związki z innymi settingami
- Wampir -> jedynie Kindred of Ebony Kingdom (afrykańskie wampiry)
w takiej kolejności
- Mumia -> okiełznałem jako najłatwiejsze to co ponoć jest najtrudniejsze, czyli geografia. Za to słabo znam Zaświaty i egipskie bibeloty w pryzmacie świata mroku
Specjalizacje:
- Technokracja -
- Bliski Wschód - magowie, łowcy, mumie, zwierzaki, wszystko poza wampirami
- Afrykański świat mroku - wampiry, zwierzaki, Hebanowe Królestwo
- Azjatycki świat mroku - znam go jedynie od strony zmiennokształtnych. Uważam wręcz, że ta wiedza o duchach tej ziemi to wiedza potężniejsza niż ta, którą operują kuei-jini ale mogę się mylić. Znam także ich wersję Technokracji (5 Smoków).


Uważam, że Ratkin ma niesamowitą uzupełniającą mnie wiedzę z Wampira.
Migdael za to ponoć przeszyła na wylot Changelinga i mogłaby mnie uczyć
Oboje oni zaś opanowali Wraitha, którego ja jedynie lizałem po powierzchni (choć robiłem to mnóstwo razy, to nigdy nie wgłębiłem się na amen). Wraz z opisywaniem Afryki, czy Azji, ważne jest wzięcie pod uwagę ich odmian Shadowlandsów, Zaświatów.


Taka wiki pokazałaby np. graczom cross-overowo (w pozytywnym znaczeniu) czego się spodziewać

Na przykład w Afryce: co tam można się spodziewać. I zobaczą, że to nie jest nudny i pusty ląd. Że tam ziemia kipi od prastarych ruin i świątyń w Etiopii i po imperium Oyo. Że wampiry żywią się na codziennie umierających ciałach ludzi padłych z głodu. Że ziemia ta wycierpiała i wsiąkła najwięcej krwi, przez co zmiennokształtni są wyjątkowo agresywni. Sawanny pełne kotów. Północ z resztkami wilków i szakali. Rzeki pełne krokodyli i ogromnych jak anakondy, węży. Czy też oczywiście szamani i magowie (niezwiązani z popularnymi Mówcami Marzeń z podstawowego Maga) Zachodniej Afryki.

ot taki przykład

Chciałbym także, aby taka wiki mogła być polską bazą danych o podręcznikach woda niczym White Wolf :: Pen & Paper RPG Database Żeby poszukujący wiedział, gdzie czego szukać. <yes>


 
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-08-2009, 15:22   #7
 
Boruta's Avatar
 
Reputacja: 0 Boruta nie jest za bardzo znany
To ja chętnie się dołożę jeśli chodzi o arty odnośnie
Mag:Wstąpienie - całość (polska podstawka i dodatki) plus informacje z Traditionbooków
Wampir:Maskarada - tak samo podstawka i polskie dodatki, angielskie clanbooki kiedyś tam czytałam
Changeling: the Dreaming - no tu głównie podstawy, nie będę udawać, że jestem skończonym ekspertem
a poza tym wariacje systemowe: Mage: Dark Ages, Sorcerer Crusade i Wampir (Dark Ages mniej ale za to mam nieźle opracowane Victorian Age... Choć tam niekoniecznie jest dużo do dodania)
No a poza tym nie mam nic przeciwko przysiadaniu nad innymi systemami, Wraitha też coś ugryzłam tyle że nie pokochałam go od pierwszego wejrzenia więc porzuciłam chwilowo, a i Demona mogłabym powolutku rozpracować. Tylko Mumii nie tykam i nie będę (uraz sesjowy) . To tyle ode mnie
 
Boruta jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20-12-2009, 20:09   #8
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
Dobrze. Założyłem wczoraj Mrokopedię, która głównie miałaby być przeznaczona staremu Światowi Mroku.
Oto ona
Mrokopedia Wiki

męczyłem się nieco z layoutem, wyglądał on różnie.. było dużo czerwieni, fioletu, mieszanin, ale popoprawiałem w kierunku, który obrałem na początku - wyeliminowanie kolorów i doprowadzenie do ponurego, ale i spokojnego, stonowanego klimatu szarości WoDa

od niechcenia są zrobione dwa artykuły raczej testujące barwy, mechanizmy i ułożenie wiki, kształty etc.

Tak klimat chciałem osiągnąć Camarilla – Mrokopedia Wiki
lecz czarne tło uniemożliwia wykorzystywanie kropek (kropek popularnych w mechanice woda) tak jak jest to na white wolf wiki przy opisie mocy http://whitewolf.wikia.com/wiki/Celerity_(VTM)

po prostu czarnej kropki na czarnym tle nie widać i co z tym zrobić? Czy Mrokopedia mogłaby prosperować z jasnym tłem? Jakimże wtedy?

wciąż mam kilka problemów i dylematów, z którymi nie potrafię sobie poradzić

tylko od wsparcia ludzi zależy, czy ta wiki ruszy i spełni swoje zadanie. Będzie można wreszcie znaleźć informacje a la pamcia oraz z wilkołaka, maga i innych gier
Wiem, że ludzie lubią czytać, poznawać, tłumaczyć ale zwykle nie mają gdzie wszystkiego podziać. Taka wiki mogłaby w końcu posłużyć za rzetelny bank informacji.

no i.. tyle; whatever
 
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23-12-2009, 02:28   #9
 
Eperogenay's Avatar
 
Reputacja: 14 Eperogenay nie jest za bardzo znanyEperogenay nie jest za bardzo znany
Czerń, fiolet, czerwień... wszystkie kolory ładne, ale jak na model wiki to nie bardzo mi pasują. Szczególnie całkiem czarne tło, nie przepadam za idealną czernią ani idealną bielą, gdyż na monitorze często jeden jak i drugi kolor szybko potrafią zmęczyć wzrok, często niezależnie od ustawień monitora.

Jeśli masz "problemy i dylematy" chętnie spróbuję pomóc. Nie jestem wprawnym pisarzem dobrym, ale stoję za inicjatywą murem. Jeśli wiki zacznie się rozrastać warto będzie ją chyba przedstawić w innych miejscach związanych ze Światem Mroku i zaprosić chętnych do tworzenia...
 
__________________
* All those who would hold Magic's Power must then pay Magic's Price.
* (...)Had Vanyel with his dying breath commanded trees to slay?
* Earth and water, air and fire, mold thy power to my desire!
* Zhai'helleva!
Eperogenay jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23-12-2009, 12:35   #10
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
Cytat:
gdyż na monitorze często jeden jak i drugi kolor szybko potrafią zmęczyć wzrok, często niezależnie od ustawień monitora.
Jest to łagodniejszy kontrast (tło 111111, napis DDDDDD) mimo wszystko. Długo testowany na innej wiki Sferopedia lecz tutaj pomarańcz nie pozwalał odpocząć oczom dając nieco światła..

Moim problemem i dylematem przewodnim jest właśnie zmiana tła i napisów (przebudowa barw całej wiki), a wraz z nimi poszukiwanie innych kolorów. Powiem od razu, że jasne szare tła wyglądają koszmarnie w praktyce
no i wykorzystanie kropków..
 
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:57.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169