Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy i dyskusje historyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy i dyskusje historyczne Tematy związane ze wszystkimi systemami historycznymi i okołohistorycznymi, a także dyskusje poświęcone historii.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30-12-2013, 14:06   #1
Banned
 
Polecam/nie polecam

Temat o czym jest nie trzeba tłumaczyć.

Miejsce na prywatne i absolutnie nieobiektywne odczucia chcących zamieścić tu swój post.

I tom autorstwa Jacka Piekary (co widać zresztą na załączonym obrazku).

Powieść o tyle nietypowa, że rozgrywająca się u schyłku panowania Jana III czyli praktycznie sam zmierzch okresu "dzikopolowego".

Akcja rozgrywa się w jednej miejscowości w środkowej Polsce, Tatarzy, łotrzykowie pojawiają się jedynie w opowieściach. Autor wynagradza nam jednak brak wojennej wrzawy naprawdę ciekawym zawiązaniem intrygi i umiejętnym dawkowaniem nie tyle odpowiedzi, co raczej mnożeniem pytań.
Mamy i sny prorocze i porwania, oszustwo i co zapewne nie umknie uważnemu czytelnikowi obecność Złego.

Pod względem warsztatu jedna z lepszych książek Piekary, tom kończy widowiskowym pojawieniem się następnego aktora dramatu. Jeśli i w drugim tomie autor utrzyma poziom, można będzie tylko gratulować.

Zdecydowanie polecam
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 03-01-2014 o 02:51.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-01-2014, 02:39   #2
Banned
 Pan Teofil Syga (pisarz i krytyk literacki) określił te powieść jako równa znaczeniem tworzonym kredką obrazom Grottgera. Stanisław Piasecki jako "przepiękną i bardzo dziwną książkę". Historyk Tomasz Mikulski : "duma o Powstaniu, rapsod bohaterski..."
No cóż, skoro tak to widzieli...

Choć że dziwna to tak, tu się zgodzę, choć ja ująłbym to nieco mocniej.
Dla mnie jest przede wszystkim nudna, akcja toczy się jakoś dziwacznie, styl dęty i mocno bogo-ojczyzniany.

Tu o pikietach powstańczych, tuż poniżej wywody o makolągwach, jak dla mnie było to tak niestrawne, że niestety nie dobrnąłem do końca.

To absolutnie subiektywna ocena, skażona zapewne niechęcią do epopei narodowych ("Pan Tadeusz" to romanca o tym jak Francuzi robią nam wolność. Tu się zgadzam w całej rozciągłości z Norwidem). Dla mnie to jest dzieło nużące, a pod względem historii przebiegu samego Powstania dowiedzieć się można niewiele albo i zgoła nic.

Być może trafiała w gust odbiorców w II RP (wydano ja w roku 1931), ale czytelnik obecny namęczy się tylko przy lekturze i niespecjalnie właściwie wiem po co.

Nie polecam
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 03-01-2014 o 09:40.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2014, 10:44   #3
Banned
 
Jest to pozycja zupełnie wyjątkowa. Praca przedstawia bezcenne źródła ikonograficzne do historii ludowego dziedzictwa kulturowego w Polsce i na Ukrainie.

Autor odnalazł, głównie w archiwach ukraińskich we Lwowie, około dwóch tysięcy prac Jerzego Głogowskiego (1777-1838 ) i Kajetana Kielisińskiego (1808-1849) malujących dawnych mieszkańców wsi polskich w ich tradycyjnych strojach regionalnych.

Prezentowany materiał jest unikatowy i nieznany polskiemu czytelnikowi.

Ikonografia ta jest dowodem na wielokulturowy charakter społeczności zamieszkujących ziemie dawnej Polski.

Akwarele, rysunki i szkice prezentują mieszkańców różnych regionów etnograficznych - Kujaw, Mazowsza, Krakowskiego, Wielkopolski, Ukrainy zachodniej, ale także przedstawicieli różnych narodów i stanów społecznych.

Bezcenne są materiały ikonograficzne prezentujące ludność ukraińską i żydowską, ilustrujące życie codzienne mozaiki narodowej i religijnej w granicach dawnej Rzeczpospolitej.

Książka Aleksandra Błachowskiego stanowi bezcenne źródło ikonograficzne i naukowe dla badań nad polskim dziedzictwem kulturowym, świadcząc o jego bogactwie i wielokulturowość.


Tym razem posłużyłem się recenzją z witryny "Księgarni Historycznej". Uważam, że lepiej podkreślono, zalety tej pozycji jest niż ja kiedykolwiek bym to zrobił.


Polecam - to lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych tematem.
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 04-01-2014 o 11:37.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-01-2014, 00:22   #4
Banned
 Stefan Dąmbski, tytułowy egzekutor, trafił do oddziału AK w 1942 jako 17-latek. Przydzielono mu zadanie likwidacji Niemców i konfidentów. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Sowietów Dąmbski kontynuował działalność konspiracyjną - wykonywał wyroki na przedstawicielach nowej władzy, a także brał udział w akcjach przeciwko Ukraińcom. Opisując te wydarzenia, autor pokazuje zarazem, w jaki sposób - będąc nastolatkiem - nauczył się zabijać i jak to się stało, że polubił to zajęcie. Egzekutor jest więc nie tylko opowieścią z życia partyzanta, ale przede wszystkim studium spustoszenia, jakie w człowieku sieje wojna - nawet, jeśli walczy on po "słusznej" stronie, w obronie ojczyzny. Swoje wspomnienia Dąmbski spisywał pod koniec życia, zdobywając się na niezwykle szczere i przejmujące wyznanie.

Tyle recenzja.

Dodam, że książka wywołała sporą burzę w środowiskach związanych z AK. Jednak nawet i tu nie zdobyto się na podważenie prawdziwości całej opisanej historii (choć były swego czasu takie próby). Dotyka też sprawy o wiele szerszej a mianowicie działalności AK. Coraz głośniej się mówi o błędnym wybraniu celów głównych ich działalności. Nie czas i miejsce na szersze rozważania na ten temat pokrótce chodzi o to że głównym celem organizacji powinna być ochrona obywateli polskich (rzez na Wołyniu, Zamojszczyzna i szereg innych wydarzeń to mocny argument za słusznością tego poglądu).

To trudna lektura dla osób sądzących iż walka z nieprzyjacielem to gloria i chwała. I zapewne tym się ona nie spodoba. Osobiście jednak uważam iż to bardzo ważna pozycja. Nie mi oceniać czyjeś postępowanie szczególnie w takich czasach jak II wojna światowa. Nie mi też oceniać autora jako człowieka.

Sądzę jednak iż im więcej punktów widzenia się pozna, tym łatwiej zdobyć się na zdrowy osąd. Dlatego uważam że to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się tym okresem historii, a także być może jedna z ważniejszych jaka ukazała się w ostatniej dekadzie.

Oceniać ją można oczywiście różnie, ale na pewno warto przeczytać.


Polecam
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 07-01-2014 o 01:22.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2014, 12:33   #5
Banned
 
A teraz coś z zupełnie innej beczki :


Życie w Średniowieczu - 1. Chłop - YouTube

Życie w Średniowieczu - 2. Mnich - YouTube

Życie w Średniowieczu - 3. Dama - YouTube

Życie w Średniowieczu - 4. Minstrel - YouTube

Życie w Średniowieczu - 5. Rycerz - YouTube

Życie w Średniowieczu - 6. Filozof - YouTube

Życie w Średniowieczu - 7. Banita - YouTube

Życie w Średniowieczu - 8. Król - YouTube


Serial BBC (odcinki ok 25 minutowe). Niby nic, jeden z wielu o życiu w Średniowieczu.
Ale ten posiada olbrzymią przewagę nad innymi. A tą jest osoba narratora.

Czyli Terry'ego Jones'a znanego z Monthy Pythona.

Nie stracił mimo upływu lat nic ze swej ironii, dowcipu, dystansu do siebie, a co może najważniejsze bardzo frywolnego podejścia do angielskich (i nie tylko) mitów i świętości. Jego styl prowadzenia programu czyni serial bardzo "przyjazny" dla widza, moc anegdot i ciekawostek powoduje że oglądanie go to wręcz relaks, ale w sposób "migawkowy", lekki, łatwy i przyjemny otrzymujemy moc informacji.

To również doskonały przykład różnicy między "niemiecką", a anglosaską metodą przekazywania wiedzy.


Ale dość tych peanów.


Gorąco polecam i zachęcam do obejrzenia
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 12-01-2014 o 12:48.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-04-2014, 12:44   #6
Banned
 
Sławomir Rawicz "Długi marsz".

Zapis z liczącej ponad 6000 kilometrów ucieczce autora z obozu nr 303 na Syberii do Indii w czasie II wojny światowej.

Nie wnikając w szczegóły nie do końca mogę uwierzyć w tę opowieść, tym bardziej że nie odezwał się nikt z pozostałych uczestników tego marszu i o ile wiem nie natrafiono na ich ślady.

Zbyt dużo tam podobieństw do książki Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego "Zwierzęta, ludzie, bogowie" jeśli chodzi o trudno to ująć dobrze.. wymiar ogólny, przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie, ale jest to wrażenie jak najbardziej subiektywne.

Niemniej polecam ją uwadze, bo napisana naprawdę niezle.

W 2010 powstał na jej podstawie film : "Thae Way Back".

Polecam.
 

Ostatnio edytowane przez Halad : 03-04-2014 o 12:47.
Halad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-04-2014, 00:58   #7
 
Azrael1022's Avatar
 
Snajper
Howard E. Wasdin, Stephen Templin
Jedyny łatwy dzień był wczoraj – motto Navy SEALs

Navy SEALs – elitarna jednostka operacji specjalnych, zdolna przeprowadzać skuteczne operacje na morzu (SEa), z powietrza (Air) oraz na ziemi (Land). W 2011 roku trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy operatorzy zabili Osamę Bin Ladena. Pierwsza w Polsce pozycja o snajperze z legendarnej SEAL Team Six , specjalizującej się w akcjach antyterrorystycznych to świetna książka wypełniona akcją. O swojej karierze w tej formacji opowiada PO Howard E. Wasdin. W spisywaniu i redagowaniu wspomnień wspiera go wykładowca Meio University Stephen Templin, który wraz z Wasdinem brał udział w selekcji do Teamów.


Książka zaczyna się skrótowym opisem działań z 2 maja 2011, znanych jako operacja Włócznia Neptuna. Autor w telegraficznym skrócie prezentuje to, co stało się w abbotabadzkiej posiadłości Bin Ladena i opisuje jak doszło do jego eliminacji. Następnie przechodzimy do meritum, czyli życia autora. Mamy streszczone dzieciństwo Wasdina i trzeba przyznać, że nie było ono usłane różami. Poznajemy jego sadystycznego ojczyma lubiącego bez powodu prać go pasem, pierwsze miłości, wykonywane prace, relacje z rówieśnikami i moment, w którym został wyrzucony z domu. Potem, jak łatwo się domyślić, trafia do marynarki, przechodzi ciężką selekcję do SEALs, kolejną do Team Six, odbywa Sniper Tactical Training, zalicza szkolenia, jeździ na misje bojowe.
Dla mnie, najmocniejszymi punktami pozycji są wspomniany już opis rekrutacji do SEALs oraz operacja Gothic Serpent. Pierwsza faza kursu BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL - Podstawowy Kurs Niszczenia Podwodnego/SEAL), czyli selekcja do oddziałów operacji specjalnych marynarki przeprowadzany w bazie w Coronado jest często określana jako „trzy tygodnie i jeden długi dzień”. Pierwsza część obejmuje wyczerpujące treningi, czyli: biegi, pływanie długodystansowe, podtapianie, pływanie pontonem, pokonywanie toru przeszkód, ale przede wszystkim jest sprawdzianem odporności fizycznej i psychicznej. Kursanci walczą z zimnem, bólem, ranami i opierają się nieustannemu poniewieraniu przez instruktorów. A przetrwać jest trudno, gdy będąc na skraju hipotermii, mając poobcierane od piasku całe ciało trzeba leżeć w słonej, lodowatej wodzie oceanu. Oczywiście każdy może zrezygnować w dowolnym momencie – wystarczy trzykrotnie uderzyć w mosiężny dzwon. Dal wielu osób wizja natychmiastowego przerwania cierpienia i udręki jest tak kusząca, że ulegają pokusie. Trzy tygodnie morderczych treningów nie są jednak najgorsze, po nich następuje bowiem długi dzień – piekielny tydzień, czyli Hell Week. Zakończenie selekcji to 120 godzin niemal bez snu, wypełnione nieustannymi ćwiczeniami. Wasdin niezwykle barwnie opisuje walkę o utrzymanie przytomności, majaki spowodowane niewyspaniem, biegi w grząskim piasku, pokonywanie przyboju pontonami i cumowanie do skał podczas niesprzyjającej pogody. Te obrazy są tak żywe, że można się poczuć jak na prawdziwej selekcji. Mimo tego, że podczas Hell Weeku zrezygnowało tyle osób, że przy dzwonie ustawiały się kolejki, Wasdin nie poddał się - był twardy i przetrwał.

Jeżeli zrobił na was wrażenie film Helikopter w ogniu, lub też czytaliście książkę pod tym samym tytułem, to pewnie zaciekawi was opis działań podjętych w ramach operacji Gothic Serpent, która miała miejsce w Somalii od sierpnia do października 1993. Howard Wasdin był odpowiedzialny między innymi za wsparcie snajperskie i prowadzenie nasłuchów radiowych. Podczas operacji aresztowania dwóch dowódców milicji lokalnego watażki Mohameda Farrah Aidida, która przerodziła się w bitwę o Mogadiszu, jeździł po mieście w pojeździe Humvee i likwidował przeciwników. Lektura dostarcza nam barwnych opisów walki, działania stresu bojowego oraz analizy czynników psychologicznych, które sprawiają, że SEALsi są tak efektywni w starciu – sam miód po prostu.

Co dzieje się po bitwie? Nie ma jakiegoś happy endu, glorii i chwały. Jest za to przyziemne i boleśnie realistyczne zakończenie kariery wojskowej - ciężko ranny Wasdin wraca do domu, gdzie przechodzi rehabilitację, zmaga się z bólem, depresją i problemami rodzinnymi.

Cóż jeszcze mogę powiedzieć o Snajperze? Książka szybko mnie wciągnęła – przeczytałem ją w dwa posiedzenia, robiąc tylko przerwę na obiad. Język jest prosty, żołnierski, jednak w żadnym razie nie prostacki. Miejscami dość gęsto padają techniczne terminy, co dla mnie akurat było ciekawym smaczkiem, jednak dla osób nie będących miłośnikami militariów może to stanowić pewien problem – da się go jednak szybko rozwiązać – na końcu książki jest dobrze opracowany słownik najważniejszych terminów i skrótów, przystępnie wyjaśniający co i jak.
Tłumaczenie dobre, nie ma jakichś niezrozumiałych, czy bełkotliwych zdań. Ł. Müller i M. Romanek wyszli obronną ręką z przekładu stopni wojskowych, opisów sprzętu wojskowego czy taktyki. Można oczywiście polemizować nad trafnością tłumaczenia słowa ‘host’, ale jest to naprawdę drobiazg.

Werdykt: Polecam – naprawdę warto!

Zaciekawiła was ta książka? Jeżeli chcecie pogłębić wiedzę w tej tematyce, to mogę polecić:
Wspomnienia SEALsów: obecnie jest tego całkiem sporo, np.: Brandon Webb Czerwony krąg, Richard Marcinko Komandos, Chris Kyle Cel snajpera
O operacji Gothic Serpent: Mark Bowden Helikopter w ogniu
O eliminacji Bin Ladena: Chuck Pfarrer Operacja Geronimo, Mark Owens Niełatwy dzień, Mark Bowden Zabić Bin Ladena.
 

Ostatnio edytowane przez Azrael1022 : 28-04-2014 o 12:03.
Azrael1022 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:25.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168