Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy i dyskusje historyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy i dyskusje historyczne Tematy związane ze wszystkimi systemami historycznymi i okołohistorycznymi, a także dyskusje poświęcone historii.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30-12-2014, 12:51   #1
 
Ivar's Avatar
 
Reputacja: 1 Ivar ma wyłączoną reputację
"Ty z murwy synu..." czyli jak kląć po sarmacku.Gdy koło głowy hetmana Żółkiewskiego świsnał czekan mijając ją nomen omen o włos ten zdziwiony raczej niż przestraszony odwrócił się do napastnika i spytał :
- Na mnie to ?
- Na ciebie z murwy synu - padła odpowiedz sługi Zborowskiego.

W epoce Rzeczpospolitej szlacheckiej jak i dziś nie wahano się słowem ranić blizniego.

Jednak przez te kilka wieków sporo określeń zmieniło swe znaczenie.

Znana jest historia o transparencie dla króla Jana Sobieskiego gdzie pojawiło się słowo KIEP (mające wówczas znacznie poważniejszy "wagomiar" niż obecnie). Sprawa skończyłaby się niezbyt szczęśliwie dla autora jednak udało mu się wybrnąć z sytuacji tłumacząc iż jest to skrót od "Król Jan Europy Pan".

Jak wiec obrażano się wiekach wcześniejszych ?

Ano wyzywano się od "hundsfotów", "kurewników", "psiarzy", "świniarzy", "szalbierzy", "tłuków", "machlerzy".
Również od "kurwich macierzy synów" (murwich), lub po prostu "skurwysynów" (za te ostatnie groził jednak sąd.

Natomiast nazwanie kogoś "wylengańcem", "bekartką", "bajstrukiem" czy "pokrzywnikiem" (czyli sugerowanie pochodzenia z nieprawego łoża) groziło pomawiającemu karą do 40 grzywien, a była to suma niemała.
Zarzucenie szlachcicowi że jest "chamem" czyli że pochodzi od chłopów było prawie zawsze wstępem do wyzwania na szable przez pomówionego.

Były też określenia bardziej barwne.

Krzyczano :"bogdaj cię zabito", „bogdaj pił psie gówna", "bogdaj ci zaległ wrzód na usta" (i co mi się najbardziej podoba) : „bogdaj nogę przy samej ci przyłaziła dupie”.

Kobiety zaś określano jako : "wyleganice", "murwy", "małpy", "netki", "przechodki", "klępy", "larwy
", "suki" (to wszystko określenia panien lekkich obyczajów) lub bardziej obrazowo :"szwajcarska krową" (zabijcie nie wiem dlaczego "szwajcarską") , "ożralichą", czy też "przewaloną kaczycą".

Za nazwanie żeńskiej części społeczności 'kobietą" można było jak nic dostać w pysk, bo oznaczało to wtedy ... kobyłę (jakoś dziwnie mam wrażenie że używano tego często w stosunku do "Kooochanej mamusi" - oczywiscie mowa o mamusi żony).
Natomiast słowo "dziwka" nie miało w sobie nic pejoratywnego i oznaczało tyle co "dziewka" (skąd się wywodziło) lub "dziewczynę".

Osobna kategorią były obrazy tyczące religii.

Wyzywano się od "Mahometan", "psów bisurmańskich" "pohańców sprośnych".
Protestanci nazywali katolickie obrządki "gusłami" i "kuglarstwem", ci rewanżowali się im "odstępcami" "Judaszami" czy po prostu "kacerzami"

Również i przymawiano sobie od pochodzenia : określenie "Niemiec" uważano za obrazliwe, również "Mazur" nie kojarzył się dobrze, takoż "Szląscy mieszkańcy"

Powyższy tekst nie wyczerpuje absolutnie tematu (i nie takie były ambicje piszącego), ale ma stanowić przyczynek do dyskusji do której zapraszam, jak również uzupełnienia tematu.
 

Ostatnio edytowane przez Ivar : 31-12-2014 o 23:44.
Ivar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-12-2014, 18:04   #2
Northman
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 1 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
W sumie nic nowego, ale na pewno zainteresuje tych, co o tym wcześniej nigdzie nie czytali
Czasami w odpowiednich klimatów sesjach, parafrazuję z listu kozaków zaporoskich.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill
Campo Viejo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-01-2015, 02:40   #3
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Temat szeroki z pogranicza facecji staropolskiej. Rzeczywiście "przymówki" bo tak nazywano zaczepki słowne były w sarmackim świecie bardzo ciekawe i dość często prowadziły do zwady. W samej Trylogii znajdzie się trochę tych przekleństw i przymówek.

Rzeczywiście kwestia pochodzenia była ważna dla naszych przodków. Dużą wagę przywiązywano w tej epoce do statusu społecznego, pochodzenia, kultywowania genealogii, herbów, ciągłości rodu. Sugerowanie pochodzenia z nieprawego łoża, z niższej warstwy społecznej (chamy) było bardzo obraźliwe.

Spora grupa przekleństw dotyczyła szatana i diabła: diabeł (wcielony), diabelskie nasienie, diabelski syn, bies, kumoter diabła.

Dalej idąc wszystkie porównania zwierzęce te sukinsyny, psubraty, suki, krowy. Odnośnie krowy to zaciekawił mnie temat w necie znalazłem tyle:

Cytat:
I tak, mamy wyraz „krowa” który w prasłowiańskim to podobno ‚krva’ zaś starosłowiańskim ‚korva’ (znowu to skojarzenie z ‚kórwa’) zaś w rosyjskim ‚krawa’. wyraz prasłowiański to raczej ‚ko-ro-wa’ czyli ‚obła, kolista – rodzaca – ta’, podobnie jak ‚kobyła’ to ‚obła – itd.’ czy ‚kobieta ‚ to również ‚wypukła, kolista, krągła, obła – ta’. Wszystkie trzy wyrazy, zawierają rdzeń określający cechy dojrzale kobiece.
Dorzucę kilka określeń

Oczajdusza, szelma, gałgan, drapichrust, utrapieniec, hycel, ladaco, niecnota, rozrabiaka, psubrat, jucha, ścierwo, hulajdusza, swawolnik, kanalia, nikczemnik, niegodziwiec, obrzydliwiec, szubrawiec, parszywiec, plugawiec, zgniłek, łotr (spod ciemnej gwiazdy), nędznik, łajdak, łajdaczyna, podlec, szuja, łachudra, łach, kundel, bydlak, bydlę, bestia, łajza, szelma, szmata, miernota, glista, padalec, żmija, płaz, gad, gadzina, świnia, sobaka, menda, wsza, gnida, swołocz.
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-01-2015, 05:31   #4
 
Ivar's Avatar
 
Reputacja: 1 Ivar ma wyłączoną reputację
O słowie oznaczającym "kobietę zawodowo zajmującą się okazywaniem uczucia za pieniądze" napisano juz zdaje się niejedną pracę magisterską. Jedna z teorii głosi iż wywodzi się ono z romańskiego "curva" oznaczającego "zakręt" badz "krzywa".

Dorzucić można jeszcze parę określeń takich jak "plwam na ciebie", "rzygam", można kogoś "oblewać gnojem", kazać "żreć gówno" albo "świże gówno brać na zęby".

Posługiwano się również w chwilach emocji powoływaniem się na części anatomiczne świętych : " na pałę Jerzego", "na cycki świętej Agnieszki", wołano "dalibóg", "przebóg", Sancte Deus".

I jeszcze co do zmiany znaczeń słów.
U Jakuba Wujka "zwierzęta ruchały się w raju" co oznacza tylko że poruszały się tam, żyły.

Natomiast słowo "dupa" pierwotnie oznaczało "dziurę". Czyli po prostu "pocałuj mnie w dupę" to właściwie skrócone "pocałuj mnie waść w dziurę w zadku".

Nie padło jeszcze jak widzę określenie "oczajdusza", oraz "koster"(to ostatniego oznaczające hulakę, utracjusza, czasem oszusta ).
 

Ostatnio edytowane przez Ivar : 02-01-2015 o 05:37.
Ivar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-01-2015, 14:38   #5
 
Blodwyn's Avatar
 
Reputacja: 1 Blodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwu
Od siebie chciał bym dodać, a raczej wyjaśnić słowo: Pierdolić. A jest to słowo ciekawe, dziś oznacza... każdy dobrze wie jakie ma znaczenie Ale jeszcze kilka wieków temu, był to przyzwoity zwrot. Znaczył tyle samo co: Mówić bez sensu, gadać od rzeczy. W liście, Gen. Józef Wybicki napisał
Cytat:
Co ona pierdoli?
Dziwił się co pewna dziewka mówi, żeby nie powiedzieć pierdoli
 
Blodwyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-01-2015, 20:56   #6
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 1 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Cytat:
Ale jeszcze kilka wieków temu, był to przyzwoity zwrot. Znaczył tyle samo co: Mówić bez sensu, gadać od rzeczy.
Widocznie stary ze mnie pryk, skoro ja do tej pory używam tego zwrotu w tym znaczeniu (no może bardziej wulgarnym)
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-01-2015, 23:17   #7
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 1 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
Hmm co mi przypomina anegdotkę jak to w Galicji ktoś nazwał Najjaśniejszego pana Franciszka Józefa starym pierdołą i eksperci przed sądem udowodnili że znaczy to po prostu dobrotliwy staruszek.
 
Leminkainen jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20-01-2015, 15:05   #8
 
Blodwyn's Avatar
 
Reputacja: 1 Blodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwu
Mogę wypowiedzieć się jeszcze na temat tzw. "Środkowego palca". Gest ten pochodzi z średniowiecznej Anglii. Jak wielu z was wie, Anglicy mieli doborowych łuczników i toczyli co chwilę wojny z Francją. Gdy Herbaciarze przegrywali bitwę, Żabojady nie brali łuczników do niewoli tylko ucinali im palec środkowy i wskazujący. Taki osobnik nie mógł już strzelać z łuku i był tylko ciężarem dla Króla. Po upowszechnieniu tego "zwyczaju" angielscy łucznicy przed bitwą pokazywali owe palce na znak kpiny.
 
Blodwyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20-01-2015, 15:18   #9
 
Autumm's Avatar
 
Reputacja: 1 Autumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputacjęAutumm ma wspaniałą reputację
Pozwolę sobie sprostować...

Nie chodzi o "środkowy palec" tylko o "wiktorię" (znak "V") i historia ta jest nie do końca potwierdzona...

Cytat:
Napisał Wiki
Bowman explanations

Various fanciful explanations attribute it to English archers expressing defiance towards French. There is no evidence for this and explanations are very unlikely, though it is a frequently repeated story.

A commonly repeated legend claims that the two-fingered salute or V sign derives from a gesture made by longbowmen fighting in the English and Welsh army at the Battle of Agincourt (1415) during the Hundred Years' War.

According to the story, the French were in the habit of cutting off the arrow-shooting fingers of captured English and Welsh longbowmen, and the gesture was a sign of defiance on the part of the bowmen, showing the enemy that they still had their fingers, or, as a widespread pun puts it, that they could still "pluck yew". The longbow story is of unknown origin, but the "pluck yew" pun is thought to be a definitively false etymology that seems to originate from a 1996 email that circulated the story.

Such an explanation is illustrated in the graphic novel Crécy (published 2007), where the English author Warren Ellis imagined "The Longbowman Salute" being used even earlier, in 1346, by English archers toward the retreating French knights after the Battle of Crécy. In this story the lower-class longbowmen in the English Army used the sign as a symbol of their anger and defiance against the French upperclass, who had since the Norman conquest of England in 1066 subjugated the English people. However, that is a work of fiction.

The bowman etymology is unlikely, since no evidence exists of French forces (or any other continental European power) cutting off the fingers of captive bowmen; the standard procedure at the time was to summarily execute all enemy commoners captured on the battlefield (regardless of whether they were bowmen, foot soldiers or merely unarmed auxiliaries) since they had no ransom value, unlike the nobles whose lives could be worth thousands of florins apiece.
EDT:

A "palec" wywodzi się... z czasów antycznych (Grecja, Rzym) i oznaczał wtedy mniej więcej co teraz - wyprężonego fallusa wraz delikatną sugestią co delikwent ma robić ("pitolić się")
 
__________________
"Polecam inteligentną i terminową graczkę. I tylko graczkę. Jak z każdą kobietą - dyskusja jest bezcelowa - wie lepiej i ma rację nawet jak się myli." ~ by Aschaar [banned] 02.06.2014
Nieobecna 28.04 - 01.05!

Ostatnio edytowane przez Autumm : 20-01-2015 o 15:24.
Autumm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20-01-2015, 17:32   #10
 
Blodwyn's Avatar
 
Reputacja: 1 Blodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwuBlodwyn jest godny podziwu
Dziękuję za wyjaśnienie. Przyznam się że usłyszałem tą historię przy piwie od znajomego i jakoś nigdy nie szukałem źródeł. Przepraszam jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd.

^^
 
Blodwyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:59.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172