Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy i dyskusje historyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy i dyskusje historyczne Tematy związane ze wszystkimi systemami historycznymi i okołohistorycznymi, a także dyskusje poświęcone historii.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-12-2008, 20:03   #1
 
Hawkeye's Avatar
 
Najsłynniejsza kobieta

Tak ostatnio zastanawiałem się, czego tu jeszcze brakuje A na sporo tematów jest jeszcze do otworzenia także zachęcam do pisania. Pomyślałem jednak, że przydałoby się uaktywnić również panie Jestem pewien, że są jeszcze zainteresowane historią oprócz Milly czy Rudej. To w sumie temat głównie skierowany do pań ale panowie - zachęcam was do wypowiedzi.

Cóż nie przedłużając dłużej chciałem się dowiedzieć, kto wg. was jest najsłynniejszą kobietą, dlaczego waszym zdaniem zasługuje na szacunek ... czy co tam jeszcze uznacie za słuszne .

Jeżeli o mnie chodzi to mimo wszystko będzie to Joanna D'Arc. Za co? Bo była całkiem niezłym strategiem i musiała być charyzmatyczną osobą, żeby poprowadzić armię przeciw Anglikom ... w sumie czyn, który chyba, żadnej kobiecie nie udało się w takim wymiarze powtórzyć i pokazuje, że wszystkie mity o amazonkach ... nie muszą być mitami Poza tym dokonała tego wszystkie, w czasach, w których kobieta, w większości krajów miała naprawdę ciężkie życie ...

A dla was? Czy będzie to jakaś wojowniczka? A może jakaś pisarka czy naukowiec? Jeszcze raz zachęcam do wypowiedzi
 
__________________
We have done the impossible, and that makes us mighty
Hawkeye jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-12-2008, 23:11   #2
 
Diriad's Avatar
 
Nie wiem, czy to niestosowne, że odpowiadam pierwszy będąc mężczyzną. Na wszelki wypadek - panie, wybaczcie mi!

Po pierwsze temat. Według mnie możemy mówić mniej więcej o najsłynniejszych kobietach, ale jak dla mnie lepiej byłoby dyskutować o tych naj... Powiedzmy "najwspanialszych". Tych, które były wyjątkowe i niezwykłe, w ten czy inny sposób. A najsłynniejsze... To głównie to, o których najwięcej osób słyszało.

A niezależnie od tego, które założenie przyjąć:
Zgłaszam zdecydowanie Kleopatrę. Musiała być naprawdę niesamowita. W starożytności kobietom - no, cóż - niełatwo być osobą ogólnie poważaną i szanowaną. A nawet kiedy zdarzy się wyjątek, jest zwykle pojedynczy, bez wielkich szans na zmiany w traktowaniu ogółu kobiet. A Kleopatra nie dość, że z powodzeniem rządziła Egiptem i spowodowała nadzwyczaj duże zamieszanie w ówczesnym świecie, to chciała też wprowadzić nową tradycję - by Egiptem władała z pokolenia na pokolenie kobieta, nie mężczyzna. Aż taka rewolucja się nie udała, ale to nie zmienia faktu, że zawsze, kiedy dowiadywałem się czegoś nowego o Kleopatrze, byłem pod głębokim wrażeniem.

PS: A jeszcze co do tematu - to wydaje mi się, że mamy to samo na myśli, tylko inaczej to ujmujemy
 
__________________
Et tant pis si on me dit que c'est de la folie - a partir d'aujourd'hui, je veux une autre vie!
Et tant pis si on me dit que c'est une hérésie - pour moi, la vraie vie, c'est celle que l'on choisit!
Diriad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-12-2008, 23:32   #3
Konto usunięte
 
Mira's Avatar
 
Pytanie jest o najsłynniejszą kobietę, więc niestety dokonaniami kierować się nie ma co. Zadałam sobie proste pytanie: która kobieta jest najbardziej rozpoznawalna w świecie, której imię znają wszyscy ludzie cywilizowanego świata?
Moja odpowiedź: Mona Lisa

To spojrzenie, ten uśmiech kojarzą chyba wszyscy.
Przykro trochę, gdy człek uświadamia sobie, że najsłynniejsza kobieta to po prostu żona kupca, na dodatek ograniczająca się tylko do „bytności” na malowidle mężczyzny.
No cóż...
Jedynak pocieszeniem dla pań niech będzie świadomość, ze to wcale nie uroda kobiety jest obiektem podziwu, lecz to, co da Vinciemu udało się zawrzeć w jej pozornie statycznej pozie i mimice. Głębia kobiecej natury, nuta ironii, zmysłowości, a przy tym spokój, stateczność. Sprzeczne emocje w twarzy pozornie bez wyrazu.

Znamieniem sławy są też – chyba zawsze – karykatury.

Tego jednak komentować już nie zamierzam.
 
__________________
Konto zawieszone.
Mira jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2008, 09:38   #4
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Przyznam, że Mona Lisa to najsłynniejszy wizerunek kobiety, no mógłbym jeszcze dorzucić, że jest najbardziej tajemniczym wizerunkiem kobiety. Ja tam myślę, że kobietę tworzy coś więcej niż wizerunek.

Ja też pomyślałem o Kleopatrze i przypomniał mi się wiersz autorstwa Kazimiery Zawistowskiej:

Kleopatra

Piła dusze, jak perły w rubinowej czarze -
Antonia i Cezara dusze piorunowe -
A zdjęte im ze skroni przepaski laurowe
Przy heleńskiej, złocistej, wieszała cytarze.

Z orłów Romy służalcze poczyniwszy straże,
W szept peanów stroiła ich surmy bojowe -
Na zwycięskich sztandarów zwoje purpurowe
Kładła stopy, twą wargą pieszczone Cezarze?...

Wszystką rozkosz wyssawszy, wszystką słodycz ziemi,
Jak kwiat słońcem przesycon w dzień lata upalny,
Kleopatra oczyma śledzi znużonemi

Śmierć Antonia i tryumf Oktawia brutalny...
A jej piersi królewskie, głośne wieszczów pieniem
Szmaragdowym, śmiertelnym, oplótł gad pierścieniem.


Ale przyznam, że bardzo znana jest Marilyn Monroe:Zastanawiam się nad mechanizmem w jaki sposób kobiety stają się sławne.


1. Co wg was jest źródłem powodzenia i co sprawia, że jedne kobiety są przez wieki są pamiętane, a inne zapomniane. Jakie cechy predysponują kobietę do tego, aby została sławna?


Ja odpowiem tak: (ale odpowiedzi jest wiele)

Śmiem twierdzić, że kultura i dzieła składające się z nawiązań do danej postaci. Mona Lisa stworzona przez artystę: Leo da Vinci. Kleopatra w dużej mierze uwieczniona przez dramat Szekspira "Antoniusz i Kleopatra" i jego późniejsze ekranizacje.
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2008, 14:16   #5
 
Milly's Avatar
 
Kiedy myślę o najsłynniejszej kobiecie w historii, staje mi przed oczami wiele przykładów, począwszy od Joanny d'Arc (to było moje pierwsze skojarzenie). Lecz jest jedna taka, o której w sumie rzadko się wspomina, a jeśli już się wspomina to w kontekście jej sławnego romansu. To prawda, że gdyby nie ów romans (być może najsłynniejszy romans "naukowy" w świecie), to być może o tej wspaniałej kobiecie nikt by nie usłyszał, ale przecież prócz tego miała bardzo wiele zalet, które jakoś schodzą na dalszy plan.

Chodzi mi konkretnie o Heloizę związaną nierozerwalną więzią z osobą Piotra Abelarda. Jej romans ze starszym (i to o wiele, bo różniło ich coś ponad dwadzieścia lat) nauczycielem odbił się szerokim echem, głównie za sprawą przyłapania obojga "na gorącym uczynku" przez wuja i ciąży Heloizy, późniejszemu ślubowi w tajemnicy oraz fatalnej w skutkach pomyłce, przez którą Abelard "stracił te członki ciała, którymi popełnił swoje przewinienie". Jeśli ktoś nie zna tej historii, chętnie opowiem

Otóż gdy romans Heloizy i Abelarda wyszedł na jaw i gdy dziewczyna zaszła w ciążę, powstał pewien ogromny problem, który wydawał się nie do rozwiązania. Aby załagodzić gniew wuja Heloizy - Fulberta, Abelard przyrzekł, że poślubi dziewczynę. To jednak w praktyce oznaczało koniec jego kariery naukowej, która otwarta była jedynie dla kleryków. A trzeba tu dodać, że Abelard był swojego czasu jednym z najwybitniejszych średniowiecznych filozofów. Ślub miał zatem pozostać w tajemnicy, a Heloiza dalej miała mieszkać u Fulberta. Wściekły wuj jednak nie zamierzał trzymać niczego w tajemnicy i zaczął rozgłaszać o ślubie i kłamstwie Abelarda. Ten, aby zapewnić bezpieczeństwo Heloizie, wykradł ją Fulbertowi i wywiózł do zaprzyjaźnionego klasztoru. Fulbert jednak uznał, że to zerwanie ich umowy, myślał, że Abelard będzie próbował wszystko zatuszować i pozbyć się Heloizy. Uznał, że jest zwolniony z ich umowy i postanowił się zemścić w wyżej wymieniony sposób. Wówczas wszystko się wydało, a Abelard został pozbawiony możliwości dalszego wykładania na uczelni. Jedynym wyjściem było wstąpienie do zakonu i z tej pozycji kontynuowaniu swojej pracy naukowej. Nie muszę chyba dodawać, że mnisi od Św. Dionizego byli wniebowzięci takim obrotem spraw i niemal błagali go, by zechciał dalej u nich kontynuować swoje wykłady

Ale dość o Abelardzie! Jak już mówiłam, Heloiza zawsze pozostaje w cieniu swojego ukochanego, gdyż jakby na to nie patrzeć - jest to opowieść o jego losach i bardziej się zwraca uwagę na jego miłość, jego karę, jego filozofię. A Heloiza wcale nie była gorsza! Uważa się, że była jedną z najbardziej wykształconych kobiet w średniowieczu. Biegle znała łacinę, grekę i hebrajski (nawet Abelard nie mógł się pochwalić takimi osiągnięciami lingwistycznymi!), studiowała w jednym z klasztorów, a serce Piotra podbiła swoją nieprzeciętną inteligencją, błyskotliwością i ogromną wiedzą. Tak naprawdę nie wiadomo kto więcej skorzystał na owych "korepetycjach", gdyż słyszałam opinię, że jakaś część osiągnięć Abelarda w filozofii była tak naprawdę podyktowana inspiracją Heloizy. Sama nie mogła wykładać swoich własnych myśli ze względów oczywistych - była kobietą żyjącą w XII wieku! Do jej osiągnięć można też zaliczyć opętanie biednego Piotra do tego stopnia, że wielki uczony przez jakiś czas porzucił swoje wykłady i studia, by poświęcić się pisaniu wierszy dla swej ukochanej. Jakże wspaniałą trzeba być kobietą, by zauroczyć wielkiego filozofa, wyznawcę siły rozumu i logicznej kalkulacju aż tak bardzo, że ten zapomina dla niej o wszystkim, nawet o swoim wielkim rozumie
Kolejnym dowodem na wielkość Heloizy było jej zachowanie po tym, jak cały romans wyszedł na jaw i Abelardowi groziła zemsta wuja z jednej strony, a załamanie kariery filozoficznej z drugiej strony. Heloiza sprzeciwiała się ślubowi! Uważała, że Abelard nie może się dla niej poświęcić, że powinien być wolny, bo wielka filozofia żywi się tylko wolnością. Związany więzami małżeństwa oraz troskami codziennego życia, straci nie tylko karierę, ale też możliwość samorozwoju i kontynuowania swoich studiów. Niejedna kobieta na jej miejscu wymusiłaby ślub na swoim kochanku, by uniknąć wstydu i hańby. Heloiza jednak ponad własną osobę, stawiała swojego Piotra oraz filozofię. Nigdy nie sprzeniewierzyła się swoim ideałom. Nawet rozdzielona ze swoim ukochanym, zamknięta przez lata w klasztorze, nie przestała go kochać. Po tym wszystkim co się stało pewnie mogłaby go nienawidzić i przeklinać swój los. A jednak myślę, że była szczęśliwa i nie zrezygnowała również ze swoich aspiracji - czego dowodem może być to, że wkrótce stanęła na czele swojego zakonu.

Tak więc uważam, że Heloiza może być symbolem wielkiej kobiety nie tylko swoich czasów, ale i Wielkiej Kobiety Ponadczasowej Myślę podobnie jak Adr, że do rozprzestrzenienia się sławy Heloizy (lecz zawsze u boku z Abelardem!) przyczyniły się różne dzieła nawiązujące do jej romansu, ale przede wszystkim korespondencja, jaka pozostała po obojgu - niezwykle piękna, żywa i płomienna. To dało początek do późniejszych nawiązań i gloryfikowania tak dobrze znanego mitu nieszczęśliwej średniowiecznej miłości.
 
Milly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2008, 14:32   #6
Banned
 
Najsłynniejszą kobietą jest "najpiękniejsza paryżanka"


 
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2008, 21:04   #7
Administrator
 
Kerm's Avatar
 
A może tak Elżbieta I Tudor zwana Wielką? Królowa-Dziewica?

25-letnia kobieta zasiada na tronie Anglii i panuje prawie 45 lat, radząc sobie zarówno z wrogami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Fascynująca postać. Chociaż z pewnością budząca wiele kontrowersji...
 
Kerm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2008, 22:20   #8
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Cytat:
Napisał Kerm Zobacz post
A może tak Elżbieta I Tudor zwana Wielką? Królowa-Dziewica?

25-letnia kobieta zasiada na tronie Anglii i panuje prawie 45 lat, radząc sobie zarówno z wrogami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Fascynująca postać. Chociaż z pewnością budząca wiele kontrowersji...
Zgadzam się. Mnie też fascynowała ta postać. Ale to było dawno temu. Elżbieta I i jej epoka to bardzo ciekawy fragment dziejów Anglii.
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2008, 22:58   #9
 
Nimue's Avatar
 
Pierwsze skojarzenie to oczywiście Maria z Nazaretu – najsłynniejsza kobieta świata według mnie. Znana nie tylko katolikom, figurująca w świadomości nawet tych, którzy z religioznawstwem, kulturą, historią, literaturą czy sztuką mają niewiele wspólnego.
Co do kobiety, która najbardziej mnie fascynuje, to nie potrafię zdecydować się tylko na jedną. Mój wybór pada na dwie siostry: Miłość i Nienawiść. To one rządzą światem, były i istnieć będą zawsze
 
__________________
A quoi ça sert d'être sur la terre?
Nimue jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2008, 10:54   #10
 
Kelly's Avatar
 
Maria na pewno, ale wyłączając ją, to chyba Kleopatra. Bynajmniej nie dlatego, że mnie w jakikolwiek sposób fascynuje, czy uważam ją za osobę wyjątkowa. Ot babka z seksapilem, która rozkochała w sobie Antoniusza, bo Cezar ja kochał, ale w granicach poprawności politycznej. Sprytna intrygantka na pewno, ale czy coś więcej? Jednak jeżeli mowa o najsłynniejszej, czyli najbardziej znanej, to pewnie właśnie na nią padłaby największa część odpowiedzi, gdyby przeprowadzono ankietę.

Moją ulubienicą jest jednak św. Joanna d'Arc. To niesamowita historia osoby, która pochodząc z chłopstwa zmieniła losy wojny. Strasznie działa na wyobraźnię, przynajmniej moją.

Było sporo kobiet, które do tej pory fascynują oraz poruszają wyobraźnię. Pozytywnie lub negatywnie. Spośród niewymienionych, wydaje mi się, że Helena Trojańska, Penelopa, Eleonora Akwitańska, Julia (ta od Romea), Laura (ta od Petrarki), mordercza Agryppina i rozwiązła Messalina, szekspirowaka Lady Makbet, arturiańska królowa Ginewra. Co z tego, ze niektóre z nich nie istniały? Legendy nie muszą mieć konkretnych źródeł, żeby żyć samoistnie w wyobraźni ludzkiej.

Na pewno nie do najsłynniejszych, ale zapewne do najwybitniejszych zostałaby zaliczona Zenobia z Palmiry. Inne sławne może krwawa Elzbieta Batorówna, zapewne caryca Katarzyna. Co do Heloizy, cóż, owszem, pewnie Milly ma trochę racji, chociaż przypuszczam, ze na nią wywarł wpływ, na mnie zresztą także, obraz oraz interpretacja nakreślone przez panią Pernoud.
 
Kelly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:02.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168