Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy postapokaliptyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy postapokaliptyczne Świat po apokalipsie - czyli rozmowy przy Nuka-Coli z atomowym grzybem w tle i zombie charczącym pod butem.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22-02-2018, 00:06   #1
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 58589 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
Jeśli nie neuro to co?

Siemka


- Biorąc pod uwagę ostatnią aktywność i tor dyskusji w dziale rekrut gdzie wyszło parę głosów w stylu, że ktoś chciałby pograć w jakieś postapo no ale nie neuro (Neuroshimę jakby co ). W takim razie proszę. Zakładam ten wątek jako taki do dyskusji o tym w jakie postapo chcielibyśmy zagrać skoro nie w neuroshimę. W założeniu ma to być też pomoc jak dla ewentualnego MG by miał jakiś wgląd w rynek potrzeb jakie, kogo i jak kręci lub nie jakieś postapo.


- By jakoś skanalizować ten temat dodam tu parę opcji:


Fallout - klasyka z PC co do postapo. A na forum nie tak znowu częsta. Niemniej jest tam wszystko co potrzeba w klasycznym postapo od dzid po broń laserową, od skórzanych wdzianek po pancerze wspomagane i na różnej menażerii robotów, mutków i potworów skończywszy.

Mad Max - też kolejny klasyk, tym razem filmowy. Sporo dzieje się na zapiaszczonych drogach i samochodach. Tak mocno, że zdarza się spotykać realia tego filmu jako tożsame z gatunkiem postapo.

Zombikalipsa - różne końce świata gdzie czynnikiem zagłady są jakieś zombiaki. Choćby coś jak w serii filmów z 28 w tytule ("28 Dni później" itd.) albo seria "Resident Evil".

Duchy i demony - różne zagłady świata lub jakiejś jego częsci gdy okazuje się być on opanowany przez jakieś duchy, demony, magie, zjawiska paranormalne, moce psioniczne i tego typu sprawy.

Postapo SF - jakieś uniwersum w bliższej lub dalszej przyszłości gdzie to uniwersum czy jego część grozi jakaś zagłada. Czy to obcych, czy wybuch supernowej czy groźną chorobę, bunt maszyn itd. Pozwala to na pomieszanie klimatu i gadżetów sf ze spustoszoną postapową scenerią. Może być nawet jakieś pobojowisko na skalę planety, układu czy sektora.

III WŚ - nasza Ziemia po wojnie jądrowej. Albo jako alternatywny efekt przejścia Zimnej Wojny w gorącą albo z jakiegoś innego powodu. W każdym razie bomby spadły, wojska na siebie ruszyły i ta apokalipsa jest gdzieś w tym momencie lub niedługo po.


---


- To oczywiście nijak nie wyczerpuje tematu "chciałbym zagrać w postapo ale nie neuro" ale myślę powinno pomóc jakoś od czegoś zacząć. Jak jakoś to czytasz i neuro nie pasuję Ci na sesję to masz okazję tutaj wyrazić swoję opinię. Jak te Twoje postapo byś chciał by wyglądało. Co tam by miało być, czy któryś z tych pokrótce nakreslonych punktów się w niego wpisuje czy nie. A może trafisz tu jako MG i coś wylaruje Ci się pod pomistrzowanie jakiejś sesji. Nie kłócimy się tutaj czy jakaś wizja jest lepsza od innej, że neuro jest fajne albo nie, ino jest okazja pogadać o tych nie-neurowych postapo w jakie chcielibyśmy zagrać Tak czy siak zapraszam do dyskusji
 
__________________
A God Damn Rat Pack

MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 00:43   #2
 
merill's Avatar
 
Reputacja: 3595 merill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputacjęmerill ma wspaniałą reputację
Może coś w stylu Forlorn World?

https://gameplay.pl/news.asp?ID=57960

Artykuł z ogólną zajawka świata. Niestety gra nigdy nie wyszła, ale swego czasu w tym klimacie prowadziłem sesję z Ruda.

Pozdrawiam Merill
 
__________________
Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu, morderco krwawy tłumu naszych braci, Czekamy ciebie, nie żeby zapłacić, lecz chlebem witać na rodzinnym progu. Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco, jakiej ci śmierci życzymy w podzięce i jak bezsilnie zaciskamy ręce pomocy prosząc, podstępny oprawco. GG:11844451
merill jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 00:52   #3
 
Eleishar's Avatar
 
Reputacja: 3557 Eleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputacjęEleishar ma wspaniałą reputację
Nie wypowiadałem się na ten temat w dziale rekrutacji, ale dorzucę coś od siebie. Systemy uniwersalne, jak Mutants & Masterminds, czy Savage Worlds da się bezproblemowo w post-apo wcisnąć. Z SW nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, ale skoro ludzie nie lubią skomplikowanej mechy w Neurze, to tutejsza całkiem prosta powinna im odpowiadać.
Od biedy Shadowrun (od biedy nie dlatego, że system kiepski, tylko nie do końca postapokaliptyczny), w historii świata są jakieś mini-apokalipsy (w rodzaju nano-plagi), których efekty zawsze można uczynić bardziej dramatycznymi, żeby pasowały do wizji.
 
__________________
Nieważne kto śmieje się ostatni, grunt żebym był to ja.
Eleishar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 09:07   #4
Rozmowy przy kawce
 
Avitto's Avatar
 
Reputacja: 35562 Avitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputację
Dla mnie grunt, żeby apokalipsa została osadzona w nie-rzeczywistych realiach. Obecnie nie mam ochoty na nic bazującego na znanym nam świecie i wolałbym apokalipsę świata fantasy.
Jeśli zaś o mechanikę chodzi to czy to będzie d6, d20, oWoD czy k100 nie robi mi różnicy. Nieśmiało myślę jednak, że mechanika atutów autorstwa Mike'a byłaby najskuteczniejsza - tylko, że w postapo mam doświadczenie bliskie zero, więc to tylko przewidywania.
 
Avitto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 09:31   #5
 
Asmodian's Avatar
 
Reputacja: 33894 Asmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputację
Cytat:
Obecnie nie mam ochoty na nic bazującego na znanym nam świecie i wolałbym apokalipsę świata fantasy.
D&D i setting Dark Sun na przykład?
Idąc dalej, Dying Earth Jacka Vance jeśli chodzi o literaturę. O tyle ciekawe, że wiele konceptów z literatury Vance`a przemycono lub skopiowano ogólnie do D&D. Z klasyki masz na przykład Księżniczkę Marsa Burroughsa.
 
Asmodian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 10:04   #6
 
RyldArgith's Avatar
 
Reputacja: 669 RyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwuRyldArgith jest godny podziwu
Jeśli chodzi o moje postapo, jak to widzę, to jak najbardziej klasycznie. Wiem że są gry miksujące postapo z cyberpunkiem, czy fantasy. Mi zależy na postapo jak najbliżej nas. Czyli bez fantasy, sf. Przynajmniej jeśli chodzi o ogólny wygląd świata. No nie pasuje mi świat z elfami, magią i smokami w klimatach postapo.
Tak więc taki fallout jest na tak, bo wychodzi z własną wizją naszego świata. Mad Max też. Ale postapokalipsa w wersji z demonami, aniołami, smokami Nie! To dla mnie po prostu kolejny setting fantasy będzie. Z elementami postapo, ale ciągle z definicji fantasy. A jak chciałbym grać w Postapo to takie oparte o nasz świat. Pokazujące zagładę Naszej cywilizacji.
Rodzaj tej postapo jest już bardziej obojętny. Chociaż już tak jestem karmiony tymi zombie, że mam dosyć. Strach lodówkę otworzyć, bo może tam być zombie. Zatem coś innego. III wojna, atomówki jestem na tak. Tak samo z realiami Falllouta. Swoją drogą gram właśnie w czwórkę i nakręciło mnie to na te klimaty.
Inną apokalipsą może być zlodowacenie, zalanie kontynentów.
Kwestia postaci. Kompletna dowolność twórcza. Bez ograniczeń. Jeśli bym chciał stworzyć mutanta to chciałbym mieć też taką możliwość. Osobę transseksualną, też. Psychopatę, wielbiciela różowych jednorożców też chciałbym mieć taką możliwość.
Co do mechaniki, to Savege Worlds są fajne, ale nastawione na walkę. Przynajmniej mechanicznie. Ale spróbować można. Przy czym mam tylko podstawkę PL. Nie znam zadnego systemu postapo na Savage po PL .
Innych mechanik nie znam, ale może zakupię Apocalypse World PL, wszystko zależy czy polecacie ten system.
Co do samej sesji to coś pomiędzy Z Nation a Walking Dead. Mam na myśli sposób prowadzenia akcji, szybkość. Walking Dead skupia się na ludziach, ich przeżyciach. Jest w skutek tego powolny w akcji, tam ważne są emocje. Przynajmniej w pierwszych 2 sezonach co widziałem. Z Nation to jazda po bandzie miejscami z szybkością akcji, dużo się dzieje, co chwila nowe przeciwności, nowe walki. Serial widać że na akcje nastawiony, niż na dramaty. Więc jak bym coś grał w postapo, to coś pośrodku, by była akcja, coś co napędza fabułę, oraz interakcje społeczne. Miejsce na życie postaci, takie spokojne granie.
 

Ostatnio edytowane przez RyldArgith : 22-02-2018 o 10:35.
RyldArgith jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 11:44   #7
 
psionik's Avatar
 
Reputacja: 22163 psionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputację
Zacznijmy od początku - Temat wziął się stąd, że są chętni do gry w klimatach postapokaliptycznych, ale nie w Neuroshimę. Dlaczego?

Powody mogą być dwa:
1. Nie odpowiada mi świat
2. Nie odpowiada mi mechanika.

Jeśli chodzi o mnie, to jest to zdecydowanie opcja druga.
Rozumiem idee na której ona powstała, ale w przypadku sesji posiada ona zbyt wysoki próg wejścia - innymi słowy jest zbyt skomplikowana, żeby nauczyć się jej na tyle, by poradzić sobie w sesji.
Po drugie jest niezrównoważona. Jasne, świat nie jest sprawiedliwy, niektórzy mają wszystko, inni nic ale w grze nie powinno być sytuacji, gdzie jeden atrybut, lub jedna profesja, umiejętność, czy zdolność dominuje nad resztą. Jeśli doliczymy do tego, że mechanika na siłę stara się być "realistyczna" (np. w kwestii ran, obowiązkowych chorób, przedłużających się w nieskończoność walk wręcz itp.) to otrzymujemy "potworka" silącego się na realizm.


Mając za sobą narzekania na Neuro, możemy przejść dalej
Zasadniczo świat Fallouta wydaje się typowym, standardowym, wręcz generycznym przykładem świata post-apo i to mi pasuje. Bez elfów, smoków i magii.
Jeśli chodzi o scenariusz, bo on będzie determinował wszystko, to wszelkie tematy militarne są mile widziane, choć bez zbytniego realizmu w stylu rany nie gojące się przez całą sesje. Trzeba to dobrze wyważyć, żeby z jednej strony nie iść w stronę Heroic-fantasy, z drugiej nie bawić się w Neuroshime

Jeśli chodzi o technologię, to może być współczesność, lub niedaleka przyszłość. Problemem jak zwykle jest paliwo (kopalne, lub prąd) i amunicja.

Jako przykład apokalipsy wystarczy wybuch słoneczny rozwalający elektrownie światowe. Bardzo fajnie opisane jest to w książce Blackout - brak prądu to (oprócz oczywistych efektów), brak satelitów, namierzania, ale także brak chłodzenia w magazynach żywnościowych, brak automatycznych systemów do uprawy roślin, dojenia krów, chowania drobiu itp, itd.
Nie mówię, żeby w takich klimatach zagrać, ale to również będzie post-apo
 
psionik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 13:20   #8
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 15788 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Cytat:
Innych mechanik nie znam, ale może zakupię Apocalypse World PL, wszystko zależy czy polecacie ten system.
Polecam ale nie wiem czy przypadnie ci do gustu, bo tutaj jest zmiana ogólnie całej koncepcji prowadzenia rpg i niektórzy kochają ten system, a inni nienawidzą. Ja raczej należę do tych pierwszych, choć w pełni zrozumiałem tą mechanikę dopiero po przeczytaniu innej gry na tym silniku (Monster of the week).

Tak sobie myślę, bo lubię bardzo DeadLands (mimo koszmarnej mechanki), to chętnie zgrałbym Hell on Earth.
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 17:48   #9
 
Clutterbane's Avatar
 
Reputacja: 12128 Clutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputacjęClutterbane ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Asmodian Zobacz post
D&D i setting Dark Sun na przykład?
Idąc dalej, Dying Earth Jacka Vance jeśli chodzi o literaturę. O tyle ciekawe, że wiele konceptów z literatury Vance`a przemycono lub skopiowano ogólnie do D&D. Z klasyki masz na przykład Księżniczkę Marsa Burroughsa.
Po Dark Sunie ten sam autor zrobił jeszcze dobry jeśli nie lepszy Dragon Kings.

Jest Dying Earth RPG.

I Numenera.

I Degenesis.

No i nasza Klanarchia.
 
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-02-2018, 21:06   #10
Rozmowy przy kawce
 
Avitto's Avatar
 
Reputacja: 35562 Avitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputacjęAvitto ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Clutterbane Zobacz post
No i nasza Klanarchia.
No i tu mnie masz. To jest to.
 
Avitto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:57.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169