Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Systemy postapokaliptyczne
Zarejestruj się Użytkownicy

Systemy postapokaliptyczne Świat po apokalipsie - czyli rozmowy przy Nuka-Coli z atomowym grzybem w tle i zombie charczącym pod butem.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14-01-2007, 17:17   #1
 
rudaad's Avatar
 
Reputacja: 1 rudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputację
Świat postapokaliptyczny w literaturze

Natchnięta wypowiedzią Sheola w temacie "Neuroshima i gracze" podpunkt pierwszy, chciałabym usłyszeć od was jakieś opinie na temat przedstawiania świata postnuklearnego w mediach.. I jego popularności...

Początkowo, temat miał dotyczyć i filmów i książek których akcja toczy się w świecie postapokaliptycznych.. Jednak z powodu, odnalezienia całej masy książek i opowiadań w tym klimacie postanowiłam zając się najpierw samą literaturą...

Czy może czytaliście, którąś z wymienionych niżej pozycji? I czy możecie wystawić jej jakąś opinię?
Czy faktycznie nieznajomość postapokaliptyku jest spowodowana brakiem materiałów na jego temat, skoro od ręki potrafiłam znaleść 50 różnych tytułów??
Dlaczego ludzie tak bardzo unikają reczonych klimatów??
Czy świat przdstwaiony w ponizszych dziełach jest zbyt przytłaczającuy? A może zbyt realny? By cieszył się popularnością??

Wypowiedzcie się proszę na temat literatury postapokaliptycznej... Bo jakoś nie wierzę, by niechęć do systemów typu Neuroshimy, Fallouta, czy CP brała się z nieznajomości świata...
Ponieważ jest on przedstawiany w wielu dziełach i w różnych konwencjach..
Prosze mnie poprawić jeśli się mylę..


Książki:

-> "Aleja Potępienia " Rogera Zelaznego

"Pięć tysięcy kilometrów radioaktywnej pustyni, smagane huraganowymi wiatrami i ognistymi burzami królestwo mutantów i potworów - śmierć dla wszystkich, którzy odważą się tam zapuścić.
Czart Tanner: ostatni z motocyklowych Aniołów, jeden z niewielu, którzy przeżyli Wielki Atak, co zniszczył niemal całą Amerykę. Jedyny śmiałek w Kalifornii, który ma szansę przedostać się Aleją Potępienia do Bostonu, z transportem leku, którego to ogarnięte zarazą miasto potrzebuje, aby przeżyć..."

-> "Doktor Bluthgeld" Phillipa K. Dicka

"Wśród ruin zniszczonego przez wojnę atomową świata żyją inteligentne szczury, mówiące psy i ludzie, którzy mozolnie wracają do normalnego życia. W małym kalifornijskim miasteczku ukrywa się pod przybranym nazwiskiem szalony fizyk Bruno Bluthgeld, sprawca wszystkich tych nieszczęsć. I jest ktoś jeszcze - obdarzony nadprzyrodzonymi umiejętnosciami mutant, który czeka na dogodną chwilę, by przejąć rząd dusz."

-> "Kantyk Dla Leibowitza" Waltera M. Millera, Jr.

"Przeminęły wieki od kiedy ognie atomowej zagłady przetoczyły się przez świat. Nieliczni pozostali przy życiu ludzie, wyniszczani przez radioaktywny opad, dziesiątkowani przez zarazy i szaleństwo, zwracają się przeciwko tym, których obwiniają o swój upadek - uczonym i technikom.
Po latach jedynie mnisi z zakonu świętego Leibowitza pieczołowicie gromadzą okruchy dawnej wiedzy, przechowując je w swoim ukrytym na pustyni klasztorze dla powoli odradzającej się z popiołów ludzkości. Ale i oni, obserwowani przez nieśmiertelnego wędrowca, stają się bezradnymi świadkami ponownego starcia światła i mroku, życia i śmierci, pogrążonych w odwiecznym konflikcie. "


-> "Dzikokonna i św. Leibowitz" Millera, Waltera jr.

"Po blisko czterdziestu latach Walter M. Miller, Jr. napisał kontynuację książki "Kantyk dla Leibowitza", jednej z największych i najbardziej znanych pozycji science fiction. "Świety Leibowitz i dzikokonna" to powrót do świata walczącego z przerażającym dziedzictwem ciemności, do świata pełnego napięć między miłością i przemocą, walki dobra ze złem - bohater powieści wyrusza w pełną przygód i odkryć podróż, wypełniając los, jaki został mu przeznaczony. "

-> "Apokalipsa według Pana Jana" Roberta J. Szmidta

"Kontynuacja opowiadania Ognie w ruinach Wrocław trzy lata po wyniszczającej wojnie nuklearnej. Kilka tygodni po śmierci pierwszych emisariuszy, do miasta rządzonego żelazną ręką Burmistrza Sobieszczuka wyruszają pancerne kolumny z Bastionu.
Tym razem jednak, na Rynku, w cieniu ruin Ratusza, doborowe oddziały żołnierzy stają przed tłumem chorych, wynędzniałych ofiar atomowej pożogi. Rozpoczyna się podstępna gra, której stawką będzie władza, albo śmierć dla przywódców jednej ze stron. Ale ta rozgrywka to dopiero początek szalonego planu odtworzenia potężnego państwa na zgliszczach Europy. Utopia realizowana przez pozbawionego skrupułów człowieka, staje się jednak rzczywistością. Krok po kroku, dowodzone przez Pana Jana oddziały rozszerzają granice najpotężniejszego miasta-państwa. Nadrzędnym celem Burmistrza jest podbicie wszystkich ziem; od Bałtyku, po zamieniony w szklaną pustynię Śląsk. Na drodze do realizacji ambitnego planu stanie mu odradzająca się, niezależna Wielkopolska, ale i inny, kto wie, czy nie groźniejszy przeciwnik..."

-> "Świt 2250" Andre Norton

"Jego akcja toczy się kilkaset lat po wojnie atomowej, a bohaterem jest młody chłopak, mutant o zapędach reformatorskich, który nie znajdując zrozumienia wśród swoich najbliższych, wyrusza na niebezpieczną wędrówkę przez opustoszałe tereny dawnych Stanów Zjednoczonych."

-> "Deus Irae" Dicka i Żelaznego

"Deus Irae, wizjonerska powieść pełna humoru. Po tym, jak nuklearna zagłada zniszczyła wszystko, co dotąd znała ludzkość - nawet jej wiarę w miłosiernego Boga - nastąpiła era nowej religii opartej na strachu i śmerci, era kultu Boga Gniewu, Deus Irae. Oto czasy, w których rozpoczyna się opowieść.
Dwaj mężczyźni, pozbawiony kończyn artysta oraz młody chrześcijanin, wyruszają wbrew swej woli na żmudną pielgrzymkę, wędrując przez fantastyczne tereny w poszukiwaniu taejmniczego boga. Na każdym kroku czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa, dziwne istoty - rezultat niszczącej wojny: gadające jaszczury, roboty spragnione ludzkiej energii, nieobliczalna maszyna, która zamienia rowery w bezużyteczne zabawki."

->cykl :"Krąg Walki" Anthony'ego Piers'a:
*"Sos the rope" / "Sos sznur"
*"Var the stick" / "Var pałki"
*"Neq the sword" / "Neq miecz"

"Świat przyszłości po zagładzie nuklearnej - cywilizacja cofneła się o całe wieki. Spory znów rozwiazywane są przez starcie w Kręgu Walki - gdzie każdy może dowieść swojej racji pokonując przeciwnika w uczciwym boju.
Nie wszystko jest jednak takie jakie się wydaje..."

-> "Dziki Brzeg" K.M.Robinsona

"W tej książce, napisanej przez jednego z najciekawszych pisarzy amerykańskich SF, siedemnastoletni Henry pragnie, aby Ameryka była znów wielka jak niegdyś, zanim przed sześćdziesięciu laty wybuchły bomby. Dla mieszkańców doliny Onofre w Kalifornii wystarczającym wyzwaniem było samo przetrwanie. Pewnego dnia życzenie chłopca spełniło się za sprawą dwóch ludzi, będących członkami amerykańskiego ruchu oporu. "

->"Ja, Gelerth" Władysława Pasikowskiego

"Akcja książki toczy się po trzeciej wojnie światowej. Wojnę przeżywa zaledwie garstka ludzi. Podzieleni oni są na kilka kategorii: żołnierze okrągłego stołu, zwykli żołnierze i cywile. Są jeszcze teutonowie. Nikt nie wie kim są i skąd się wzięli. Zabijają wszystko co żyje bez względu na wiek, płeć i kolor skóry.
Jest to książka o ludziach niezłomnych, dążących do celu mimo ran, zmęczenia i innych przeciwności. "

-"Późne lato" Johna Crowleya

"Populacja ludzka w świecie odległej przyszłości została zredukowana niemal do zera. Ludzie żyją w małych, odizolowanych grupach. Główny bohater chce odmienić swój los i wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, aby odkryć zapomniane tajemnice.
Najbardziej spektakularna wizja świata po zagładzie od czasów Kantyczki dla Leibowitza Waltera M. Millera Jr."

-> "Sotnie łysego Iwanki" Romana Danaka,

(Nie będę wstawiac opisu, zaostawiam tylko link, gdyż jest tego troszke zbyt dużo jak na jednego posta : http://www.most.org.pl/ZB/ZB/122/recenzje.htm )

-> "Dzień Tryfidów" Johna Wyndhama

"Osobliwa opowieść o postkatastroficznym świecie - o Wielkiej Brytanii w której nagle większość populacji została oślepiona, a więc bezbronna wobec krwiożerczych i potrafiących się przemieszczać roślin, zwanych tryfidami.
W tym świecie doprawdy jednooki był królem, a egoistyczne ludzkie zachowania i przemoc jeszcze potęgowały upadek cywilizacji. Doskonałą powieść, pokazująca jak niewiele nam brakuje do twego, byśmy stali się bezradni wśród naszej wspaniałej techniki... gdy stracimy najcenniejszy ze zmysłów."

-> "Noc tryfidów" Simona Clarka

"Kontynuacja słynnej powieści Johna Wyndhama "Dzień tryfidów". Mija trzydzieści lat od dnia, gdy krwiożercze rośliny opanowały Ziemię. Nieliczni ludzie, którzy przetrwali, żyją w małych koloniach. Nagle świat ogarniają tajemnicze ciemności. Szanse ludzi i roślin stają się znów wyrównane. I wtedy tryfidy przestępują do ataku."

-> "Schron" M. P> Jabłońskiego

(fragment książki
"Leżał bezbronny, pozbawiony nadziei i czekał na śmierć. I wtedy stała się jeszcze jedna niezwykła rzecz – metalowa płyta, o którą wpółleżąc opierał się, bezszelestnie się rozsunęła. Mimo zupełnego wyczerpania myśliwy stanął na nogi. Naprzeciwko siebie, w nieprawdopodobnie silnym świetle, dostrzegł kilku ludzi podobnych do niego. Zrozumiał wówczas, że jego prośba została wysłuchana i spełniona: umarł i trafił do Raju. Postąpił krok naprzód. Drzwi zamknęły się za nim, a jeden z nieznajomych, spowity w błyszczący strój, dotknął jego ramienia.. "

-> "Prawda Półostateczna" Philipa K.Dicka

"Jest rok 2025. Prawie cała ludzkość żyje w podziemnych osadach zbudowanych podczas III wojny światowej i trudni się wytwarzaniem skomplikowanych robotów walczących na wszystkich frontach. Nikt nie wie, że wojna skończyła się dziesięć lat wcześniej. Na utrzymaniu takiego stanu rzeczy zależy Yansowcom, elicie ludzkości, która rządzi światem poprzez prezydenta Talbota Yansa, będącego produktem ich płodnej wyobraźni. Joseph Adams jest Yansowcem. Przychodzi jednak dzień, kiedy jego szef i najlepszy przyjaciel zostaje zamordowany w najbardziej tajemniczy i wyrafinowany sposób. Czy jest już za późno, by działać? "

-> "Ostatni brzeg" Shute'a Nevila

"Po zakończeniu wojny nuklearnej, która całkowicie unicestwiła Europę oraz obie Ameryki, na Ziemi pozostało niewiele miejsc zamieszkanych przez ludzi. Jednym z nich są okolice Melbourne w Australii, gdzie od północy zbliża się zabójcze promieniowanie. Zagłada jest nieuchronna. Na tle konającego świata rozgrywa się jednak wielka, ostatnia miłość dowódcy amerykańskiego okrętu podwodnego oraz pięknej Australijki. "

->"Wielkie solo Antona L " Herberta Rosendorfera

"Każdy z nas słyszał z pewnością o tajemnicach Trójkąta Bermudzkiego, który w czasach popularności Dänikena elektryzował społeczeństwo za sprawą niewyjaśnionych zniknięć załóg statków i innych niesamowitości. Teraz wyobraźmy sobie, że Trójkąt rozszerzył zasięg i "zniknął" wszystkie duszyczki na Ziemi, oprócz tytułowego bohatera, który nie dość, że nie wyróżnia się in plus z reszty społeczeństwa, to, wręcz przeciwnie, jest człowiekiem raczej życiowo przegranym i gnębionym niezrozumiałymi, przynajmniej dla mnie, fobiami. Tak zatem Anton L., austriacki urzędnik skarbowy, zostaje jedynym mieszkańcem naszej planety. "

-> "W kraju rzeczy ostatnich" Paula Austera

"Relacja Anny Blume z odrealnionego miasta-państwa gdzieś z początków przyszłego tysiąclecia wprowadza nas w koszmar fizycznego i duchowego upodlenia, beznadziejności. "Luksusem" jest możliwość zaplanowania własnej śmierci. Elektrowniami miasta są krematoria zwłok ludzi zmarłych z głodu i wycieńczenia; surowcem energetycznym tej skazanej na zagładę społeczności są także ludzkie ekskrementy; zbierający je "fekaliści" mają status urzędników państwowych. Annie udaje się utrzymać przy życiu i zachować godność dzięki wierze w wartość i moc słowa."

-> "Nowy Wspaniały Świat" Aldousa Huxley'a

"Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.
W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej "ery Forda") obywatele Republiki Świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten "wspaniały świat", w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?..."

-> "Listonosz"/ "Wysłannik przyszlości" Davida Brina

"Był ocalałym z katastrofy wędrowcem, który wymieniał opowieści na prowiant i schronienie w okrutnym świecie po straszliwej wojnie. Pewnego mrocznego dnia dotknęło go zrządzenie losu. Pożyczył sobie kurtkę dawno zmarłego pocztowca, by schronić sie przed zimnem. Stary, wytarty strój nadal miał moc jako symbol nadziei. Przyodziany w tę kurtkę zaczął snuć swą najwspanialszą opowieść o odradzającej się ojczyźnie.
Powieść Davida Brina jest historią o kłamstwie, które stało się najpotężniejszą prawdą, jest dramatyczną sagą o człowieku, który przebudził ducha Ameryki, posiłkując się moca marzenia."

-> "Droga do wieczności" Jacka McDevitta

"W odległej przyszłości, w której żyje Chaka Milana, technologiczne cuda dwudziestego stulecia są zaledwie mitem. Mieszkańcy Ilyrii nie znają osiągnięć poprzedniej cywilizacji. Brat Chaki, Arin, przed laty towarzyszył słynnemu uczonemu Karikowi Endine'owi w poszukiwaniach legendarnej Przystani - starożytnej fortecy, w której podobno ukryto wiedzę starego świata. Wyprawa zakończyła się klęską, tylko Karik ocalał i wrócił z wieścią, że Przystań nie istnieje. Zaraz potem zamieszkał na odludziu, wkrótce zaś w tajemniczych okolicznościach odebrał sobie życie. Czyżby coś ukrywał, czyżby zależało mu na tym, by nikt nie poznał jego tajemnicy? Chaka postanawia zorganizować drugą ekspedycję do Przystani, by ostatecznie rozwiązać zagadkę i poznać prawdę o śmierci brata."

-> "Oryks i Derkacz" Margaret Atwood

"Bohater opłakuje w samotności stratę ukochanej Oryks i najlepszego przyjaciela, Derkacza. Dlaczego świat się rozpadł, a przeżyły tylko zielonookie dzieci Derkacza? Żeby zrozumieć, musi udać się w podwójną podróż: we własną przeszłość oraz do supernowoczesnej kopuły, gdzie zrodziła się zagłada. Potrójny dramat - nierówności społeczne, rozwój techniki genetycznej, zmiana klimatu - musiał zaowocować apokalipsą. "

-> "Ogród czasu" J.G. Ballarda

"Jesteśmy na atolu Eniwetok, opuszczonym amerykańskim poligonie termonuklearnym. Błąka się po nim mężczyzna szukający kontaktu ze swoimi zmarłymi bliskimi, a może uciekający od nich w śmierć. Ballard z niesłychanym wyczuciem tworzy atmosferę fantasmagorii. Nie przesadza (co przytrafiłoby się w tym momencie prawie każdemu tzw. poważnemu literatowi), niezwykle sprawnie balansuje na granicy rzeczywistości. Wprowadza nas w stan umysłu głównego bohatera w sposób, z którym już później się nie spotkałem. Świat zewnętrzny staje się opisem kosmosu wewnętrznego bohatera. Realne sytuacje migoczą gdzieś w okolicach delikatnego koszmaru i przeraźliwej groteski."

-> "Oblicza wód" Roberta Silverberga

"Na wodnej planecie istnieje kilka zamieszkałych przez ludzi wysp. Na jednej z nich Lawler wyrusza na wyprawę ku legendarnym obliczom wód. Na morzu spotykają go niesamowite przygody oraz nawiązuje romans z Sundirą, która przez całe życie podróżowała z wyspy na wyspę."

-> "Zatopiony świat" Jamesa Grahama Ballarda

"Bohaterowie Ballarda nie mają złudzeń co do przyszłości. Po latach walki o zachowanie dawnego stylu życia, rezygnują, postanawiają przystosować się do nowych warunków, choćby miało to oznaczać dla nich nieuchronną zagładę. Trudno zgodzić się z tego typu postawą, ale nie można jej negować, bowiem świat opisany w powieści Ballarda może stać się niedługo naszą rzeczywistością."

-> "Cień kata" Gene'a Wolfe'a

"Słońce gaśnie. Mroczny, chylący się ku upadkowi świat walczy o przetrwanie. Główny bohater, Severian, czeladnik w znienawidzonym powszechnie bractwie katów, łamie złożoną swej konfraterni przysięgę, popełniając czyn straszliwy - okazuje miłosierdzie skazańcowi. Za karę zostaje wygnany do odległego miasta. Odziany w kruczoczarny płaszcz, z ogromnym katowskim mieczem na ramieniu, wyrusza w długą, niebezpieczną podróż."

-> "Głód" Grahama Mastertona

"Powiesć ukazuje wstrząsający obraz Stanów Zjednoczonych, które zaatakowane zostają przez tajemniczy wirus niszczący uprawy zboża. W przerażającym, apokaliptycznym krajobrazie ginącej z głodu Ameryki poruszają się bohaterowie powiesci. Ich losy stają się pretekstem do pokazania wstrząsającego opisu najnikczemniejszych ludzkich zachowań. W obliczu nieuchronnej zagłady ludzie tracą wszelkie hamulce moralne, oprócz zwykłych "chorób" toczących społeczeństwo amerykańskie - wszechwładnej przemocy, obłudy i korupcji - coraz powszechniejsze stają się wyuzdane praktyki seksualne i kanibalizm."

-> "Wodny świat" Allana Maxa Collinsa

"W przyszłości nastąpi ocieplenie klimatu. Stopią się lodowce. Ziemia zatonie. I zostanie tylko... Wodny Świat.
Ci, którzy przeżyli, stracili wszelką nadzieję. Mieszkają na prymitywnych łodziach i tratwach, dookoła mając tylko bezkresne morze, na którym grasują piraci. Żyja w świecie, w którym panuje jedynie nicość... i szaleństwo. Ale wszyscy słyszeli, że gdzieś, daleko, istnieje ostatni skrawek żyznej suchej ziemi, stałego lądu. I tylko jeden człowiek moze go odnaleźć. "

->"Nieśmiertelni" Henry'ego Kuttnera

"Skostniałe społeczeństwo osadników z Ziemi, którzy przetrwali katastrofę atomową na macierzystej planecie, zamieszkuje podmorskie Twierdze na Wenus. Rządzi nimi rasa nieśmiertelnych mutantów.
Bohater - wiedziony nieposkromioną ambicją - walczy o wyprowadzenie ludzi na powierzchnię planety i w kosmos..."

-> "Śmierć trawy" Johna Christophera

"Powieść z pogranicza science-fiction i powieśći katastroficznej.Tajemniczy wirus powoduje zagładę wszelkich traw.W spustoszonym świecie garstka ocalałych ludzi walczy o przetrwanie... "

-> "Siwobrody" Briana Aldissa

"Zabawy z bronią atomową na orbicie okołoziemskiej kończą się Wypadkiem.
Ziemia zostaje napromieniowana.
Efektem jest bezpłodność wielu ssaków, w tym... człowieka.
Padają rządy, wybucha anarchia, toczą się wojny o każde narodzone po Wypadku dziecko, choćby najbardziej zdeformowane.
Mijają lata, ludzkość topnieje w oczach, starzejąc się.
Czy istnieje jakaś nadzieja dla naszego gatunku? "

-> "Wieczna Wolność" Joe'go Haldemana

"William Mandella, weteran "wiecznej wojny", od dawna osiadł na planecie wydzielonej dla takich jak on. Ożenił się, ma dwoje dzieci i zarabia na życie w tym pokrytym śniegiem świecie, łowiąc pod lodem i nauczając fizyki. Jednakże Mandella, jego rodzina i jego styl życia stały się przeżytkiem. W wyniku ewolucji mieszkańcy Ziemi wytworzyli jedną zbiorową świadomość nazywaną Człowiekiem i przejęli kontrolę nad nową ojczyzną Mandelli. Jej mieszkańcy uważani są za niebezpiecznych ze względu na swą niezależność, jednakże zapewnia się im bezpieczeństwo, chroniąc zróżnicowaną pulę genów. Taka egzystencja nie odpowiada Mandelli i jego kolegom-żołnierzom. Podejmując ryzykowną grę, porywają kosmolot i ruszają w próżnię, by dać początek nowej ludzkiej rasie. Wtedy sprawy przybierają nieoczekiwany obrót."

-> "Długa noc zimowa" Elizabeth Hand

"Atomowe środki wybuchowe i bomby wirusowe gmatwają strukturę genetyczną i tworzą dziwną odmianę istot ludzkich. W ruinach Miasta Drzew walczy o przetrwanie osobliwa, nowa cywilizacja, sklecona z pozostałości po starej ludzkości. Na tym tle rozgrywa się apokaliptyczna opowieść o miłości i śmierci w zgliszczach skazanego na zagładę świata... "

-> "Galapagos" Kurta Vonneguta

"Autor snuje, wydawać by się mogło, bardzo nieprawdopodobną opowieść o przyszłości ludzkości, która w wyniku splotu różnych zdarzeń, niestety, albo raczej na szczęście, nie przetrwa zbyt długo w dzisiejszej postaci.
Ludzkość za milion lat wywodzić się będzie od garstki rozbitków osiadłych w archipelagu wysp Galapagos, a ewolucja i prawo doboru naturalnego (jak na Galapagos przystało) spowoduje, że ich potomkowie za milion lat będą w niewielkim stopniu przypominać współczesnego homo sapiens."

->"Krucjata Destrukcja" Jerry'ego Aherna

"Po konflikcie nuklearnym, w którym zginęły miliony ludzi, a Stany Zjednoczone stały się tylko wspomieniem, John Rourke - superagent wywiadu amerykańskiego, przechodzi ostateczny test.
Paramilitarne oddzialy, uzbrojeni bandyci oraz niekończąca się rzeka uciekinierów utrudniają."

-> "Przedświt" Yarbro Chelsea Quinna
(Nie znalazłam recenzji, ani tez opisu, ale wielkokrotnie była polecana na wielu forach literackich. )

-> "Wiadro powietrza" Fritza Leibera

"Opowiadznie ciekawe ze względu na przedstawioną wizję postapokaliptyczną - otóż zagłada wywołana została przejściem niezwykle masywnego, ciemnego obiektu przez Układ Słoneczny. Ziemia została skutkiem tego wyrwana z orbity i podąża w czarną pustkę przestrzeni kosmicznej. Oddalenie się od Słońca spowodowało oziębienie się powierzchni do temperatur bliskich absolutnego zera, skutkiem czego zestaliła się nie tylko atmosferyczna woda, ale też większość gazów pokrywa Ziemię grubą zamarzniętą warstwą. W zaimprowizowanym schronie mieszka bohater i jego rodzina - prawdopodobnie ostatni ludzie na Ziemi."

-> "Poczwarki" Johna Wyndhama

"W postnuklearnym świecie społeczeństwo poniesione religijnym zapałem usiłuje wytępić noszących ślady mutacji popromiennych, jako znak Szatana."

-> "Fermi i mróz" Frederka Pohla

"Wojna atomowa oczami naukowca z programu SETI, który dzięki pewnemu pilotowi zdobywa przepustkę ze skazanej na zagładę Ameryki do być może ostatniego na Ziemi miejsca zdatnego do życia - Islandii. Ale wkrótce opad radioaktywny dociera też tam, a chmury popiołu zakrywają niebo. Zapada mrok... Rozpoczyna się walka o przetrwanie..."

-> "Folk of the fringe" Orsona Scotta Carda

"Społeczność dzieci w postapokaliptycznej Ameryce?" (Niestety, brak dokładniejszych danych.)

-> "Głowa Kasandry" Mareka Baranieckiego

"Bohaterem powieści jest Teodor Hornic - ranger i człowiek o bardzo szczególnej profesji. Zajmuje się on unieszkodliwianiem rakiet atomowych w silosach, długo po zakończeniu wojny, ponieważ zwichrowane systemy startowe nadal grożą odpalaniem śmiercionośnych ładunków w losowo wybrane miejsca globu. Jednocześnie Hornic posiada jeszcze dwie rzeczy: swojego białego wieloryba w postaci Kasandry, rzekomo najpotężniejszej głowicy bojowej kiedykolwiek zbudowanej przez człowieka, oraz... szczególną rolę do odegrania w historii ludzkosci. W tle zaś postnuklearne równiny i ocaleńcy, których opad radioaktywny zmusza do migracji do ostatniego miejsca dającego nadzieje na przetrwanie - Dachu Świata."

-> "Laboratorium nr 8" Marcina Wolskiego

"Ziemia wiele wieków w przyszłości, kiedy światem, a zatem również zdegenerowanymi resztkami ludzkości rządzą potomkowie ewolucyjni szczurów. Sytuacja jednak zmienia się diametralnie, gdy archeologowie odkopują hibernatusów - oddział ludzkich najemników z końca XX wieku. Zaś wkrótce potem na arenę wkracza kolejny gracz..."

-> "Ziemia Ozyrysa" Wolfganga Jeschke

"Opowiadanie opublikowane m.in. w "Fantastyce" z kwietnia 1983. Ciekawa wizja podróży przez Afrykę, która uniknęła losu zgotowanego cywilizacji białego człowieka przez militarną i nuklearną konfrontację superpotęg. A osią akcji są Piramidy - i wyjaśnienie tajemnicy pochodzenia rytuału mumifikacji."

-> "Powrót do domu" Iana Watsona

"Po militarno-nuklearnej konfrontacji USA składa sie z kilkunastu milionów pozbawionych środków do życia ludzi - ofiar tajnej broni Rosjan, "bomby socjalistycznej", niszczącej wszelkie wytwory działalności ludzkiej. Jest to broń humanitarna, gdyż nie zabija ludzi - pozwala to uczynić zimnu i głodowi. Ale w wypalonym bombami neutronowymi ZSRR znajduję się całe mnóstwo bogactwa i nikomu, kto został by , aby go pilnować. Trzeba tylko przeprawić się przez Pacyfik..."

-> "Model drugi" Phillipa K. Dicka

"Opowiadanie, którego akcja dzieje sie na Ziemi w czasie III Wojny Światowej. Ataki nuklearne Rosjan zmusiły Amerykanów do ewakuacji do baz księżycowych. Na Ziemi pozostały jedynie rozproszone oddziały wojsk, a jedynym, co można było przedsięwziąć przeciw najeźdźcom były sporadycznie wystrzeliwane pociski odwetowe. Amerykańscy naukowcy wymyślają jednak nową broń, "Szczęki" - autonomiczne roboty zdolne walczyć z Rosjanami wśród pokrytych radioaktywnym pyłem ruin. Szale równowagi odwracają się..."

-> "Mgła" Stephena Kinga

"Gdy nadchodzi mgła, nic juz nie jest takie samo. Straszliwe, pająkowate potwory czyhają na nieostrożnych. A nawet, gdy uda Wam się dostać do samochodu, nie wiadomo, dokąd jechać - i czy mgła się kiedykolwiek rozwieje. Dość ciekawe spojrzenie na postapokalipsę, rzekłbym, oddolne - z punktu widzenia ludzi, którzy postawieni są w ekstremalnej sytuacji z praktycznie zerową wiedzą o niej."

-> "Bastion" Stephena Kinga

"Powieść w której w wyniku wypadku w wojskowym ośrodku wirologicznym uwolniony został wirus supergrypy. Rezultatem tego była epidemia, której ofiara padło 99% mieszkańców globu. Ocaleni z apokalipsy zbierają się w Nevadzie, gdzie powstają dwie społeczności - mającą być zaczątkiem nowego ładu Wolną Strefę Boulder, oraz Las Vegas, w którym skupiają się złoczyńcy pod wodzą diabolicznego Flagga."
 
__________________
"Najbardziej przecież ze wszystkich odznaczyła się ta, co zapragnęła zajrzeć do wnętrza mózgu, do siedliska wolnej myśli i zupełnie je zeżreć. Ta wstąpiła majestatycznie na nogę Winrycha, przemaszerowała po nim, dotarła szczęśliwie aż do głowy i poczęła dobijać się zapamiętale do wnętrza tej czaszki, do tej ostatniej fortecy polskiego powstania."
rudaad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2007, 17:41   #2
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
No no Rudzielcu, za ten post to Ci się "krzynka piwa" należy, a nie jedno.

Za światami postapokaliptycznymi nie przepadam, choć czytałem z wymienionych przez ciebie pozycji dwie i jedna była majstersztykiem, a druga dobrą książką.
Były to "Kantyczka dla Leibowitza" i 'Bastion".
Na pewno "Kantyczka..." to dzieło przez duze "D", zaś sam pomysł, a szczególnie" trójpodział" po prostu mnie zachwyciły. Tak więc czapki z głów przed panem Millerem, na pewno każda chwila z tą ksiażką nie jest chwilą straconą.
" Bastion" zaś to dobra pozycja, ale zachwytu nie wzbudza. Temat już ograny i w filmach i w literaturze, przeczytać warto, ale raz.

Co do reszty pytań : zawsze pociągała mnie bardziej historia niż fantastyka, stąd WFRP i Dzikie Pola. Ponieważ czytałem w latach młodzieńczych ( Boziu jak to dawno było ) Lovercrafta wybór ZC. Zaś potem zadziałało już lenistwo i najzwyczajniej nie chciało mi sie czytać podręczników i uczyć nowych systemów.

Choć z dugiej strony zaliczylem trzy Fallouty (1,2 i Tactics), lubię bardzo Mad Maxy, szczerza mówiąć do końca nie potrafię chyba wytłumaczyc dlaczego tak właśnie się ułożyła ( a raczej nieułożyła ) moja przygoda z systemami postapokaliptycznymi.
 
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2007, 18:10   #3
Sheol
 


Poziom Ostrzeżenia: (0%)
Heh, Rudzielcu, niezła jesteś. Kolejne piwko do skrzynki od wujka Sheola. Taki ze mnie fan postapokaliptyków, a części tych pozycji nawet nie znam. Potraktuję Twojego posta, jako notatki biblioteczne, rozdział: Co przeczytać w najblizszym czasie

Arango, jeśli chcesz, służę pomocą w przekonywaniu do postapokaliptyków. Najlepiej praktyczną

Do tego wypisu dodałbym cykl "Mroczna Wieża" Kinga.
Poleciałbym "Zakon Krańca Świata" M.J. Kossakowskiej.
Serdecznie polecam prozę Davida Gemmella, cykl "Miecz Mocy".

Zauważcie jednak, że pozycje wymienione przez Rudzielca są mało popularne, niezbyt znane. Na pewno trzy z nich zostały sfilmowane. "Wodny świat", "Ostatni brzeg", oraz "Listonosz". Szczególnie adaptację "Ostatniego brzegu" gorąco wszystkim polecam, w wersji czarno-białej najlepiej. Ten film wywarł na mnie ogromne wrażenie. Powiem więcej na ten temat, jak tylko będę miał czas i siłę. Ale możliwe, że rzeczywiście się pomyliłem, mówiąc o niedoborze materiałów.
 
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2007, 18:42   #4
 
Lhianann's Avatar
 
Reputacja: 1 Lhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputacjęLhianann ma wspaniałą reputację


To ja dorzucę coś od siebie.
Genialne opowiadanie Ziemiańskiego - 'Autobahn nah Poznań' (nagroda Zajdla w 2001 roku za najlepsze opowiadanie).

Świat jaki pod wpływem wypuszczenia przez Chińczyków tzw. szenów w powietrze zmuszony był wrócić do epoki pary - szeny zamieniły wszystkie izolatory w przewodniki.
Tysiące ludzi zginęło nie będąc w stanie przeżyć dzięki uprawom trójpolowym.
Polska w jakiej port morski jest w Poznaniu, kraj do jakiego przez pełne mutantów zeszklone, śmiertelnie zabójcze pustynie ciągną ludzie, mając jedną nadzieję - móc mieć szansę dostać się do legendarnej już Twierdzy Breslau - ukrytego pod kopułami Wrocławia, jedynego chyba na ziemi miejsca, gdzie są parki, czysta woda, i zdrowe jedzenie.
Świat w jakim osoby z jakkolwiek zmienionym kodem genetycznym są sterylizowane, świat z zwierzętami w wyniku eksperymentów naukowych obdarzonym ludzką, a nawet i nadludzką inteligencją.

Świat żyjący ciągłą walką, z czołgami parowymi i niezwykłym językiem będącym mieszanką języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego.
"Ludzie nawalenie wódą, koty nawalone walerianą" - to tyle co mogę dodać na koniec.

"Operacja Dzień Wskrzeszenia" Andrzeja Pilipiuka.
Specyficzna post apokalipsa , ale zawsze.
Świat zniszczony pod wpływem błędów i niedopatrzeń polskiego prezydenta.
Po zagładzie naukowcom w końcu udaje się sfinalizować projekt Dzień Wskrzeszenia - podróże w czasie.
Zadaniem głównych bohaterów jest sprawianie, by sprawca tego całego zła, prezydent polski nigdy się nie narodził, w tym celu muszą doprowadzić do sterylizacji przodka prezydenta, żyjącego w Polsce w czasach zaborów.

Dziesiąty Szczur Wojciecha Świdziniewskiego (Science Fiction nr. 5)
Opowiadanie o grupie motocyklistów jacy starają się przeżyć w kraju zaatakowanym dziwną bronią jaką w ludziach wzbudza zabójczą agresję.
 
__________________
Whenever I'm alone with you
You make me feel like I'm home again
Dear diary I'm here to stay
Lhianann jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2007, 18:51   #5
 
rudaad's Avatar
 
Reputacja: 1 rudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputacjęrudaad ma wspaniałą reputację


A ja Sheol, muszę Cię poprawić i powiedzieć, że "Bastion" Kinga nie był pierwszą częścią sagi "Mroczna Wieża", gdyż pierwszym tomem siedmiotomowca był oczywiście "Roland". Następnie mamy: "Powołanie trójki", "Ziemie jałowe", "Czarnoksiężnik i kryształ", "Wilki z Calla", "Pieśń Susannah" i "Mroczna Wieża".
Teraz pojawia się pytanie czy ten cykl możemy zaliczyć do "opowieści w świecie postapokaliptycznym"? Szczerze mówiąc to po części możemy po części nie.. Ponieważ akcja poszczególnych tomów rozgrywa się w poszczególnych światach.. Np. Z typową pustynią postapokaliptyczną możemy się spotkać w tomie trzecim, zaś z wysypiskiem technologicznym w tomie czwartym w lokalizacji zwanej Topeka...
Co prawda ja bardzo lubie tę serię.. Jak juz wielokrotnie pisałam.. Do tomu piątego..
Oczywiście serdecznie polecam przeczytanie tego dzieła Kinga, gdyż możemy tam znaleźć nie tylko klimaty postapokaliptyku.. Ale także, jak to się mawia: "Dla każdego, coś miłego."

Jeśli zaś chodzi o filmy, to założę osobny topic.. W którym omówię to co znalazłam... I opiszę ich rolę w tworzeniu "kultury masowej".. I wpływie na popularność realiów świata postapokaliptycznego.

Pozdr.

P.S. Dziękuje wam chłopaki, że się wypowiedzieliście w moim temacie i tobie tez Lhianko kochana
 
__________________
"Najbardziej przecież ze wszystkich odznaczyła się ta, co zapragnęła zajrzeć do wnętrza mózgu, do siedliska wolnej myśli i zupełnie je zeżreć. Ta wstąpiła majestatycznie na nogę Winrycha, przemaszerowała po nim, dotarła szczęśliwie aż do głowy i poczęła dobijać się zapamiętale do wnętrza tej czaszki, do tej ostatniej fortecy polskiego powstania."

Ostatnio edytowane przez rudaad : 18-05-2014 o 10:51.
rudaad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2007, 23:41   #6
 
Yarot's Avatar
 
Reputacja: 1 Yarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnie


Super zestawienie i piwo za nie ode mnie. Ja tylko dorzucę dwie pozycje - "Dziennik Czasu Plagi" Ziemiańskiego oraz opowiadanko "Wróciłeś Sneeog wiedziaam" Huberatha. Rodzima rzecz ale świetnie napisana i traktująca stosownie o przeżyciu po wojnie, gdzie nauczyciel bierze giwerę i na motocyklu jedzie rozwalać gangersów ( to tylko tło do głębszych przemyśleń, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia) oraz życie uczuciowe mutantów. Obie pozycje stare jak świat, ale polecam wszystkim Shimowcom.
 
__________________
...and the Dead shall walk the Earth once more
_. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : ._
Yarot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-01-2007, 00:13   #7
Administrator
 
fleischman's Avatar
 
Reputacja: 1 fleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputację


Mała popularność klimatów postapokaliptycznych bierze się chyba stąd, że ludzie gdy fantazjują chcą się oderwać od rzeczywistości, która nikogo nie rozpieszcza. Wolą krainy pełne smoków zamkniętych w wieżach i księżniczkach ziejących ogniem, bo to powoduje, że odrywają się od rzeczywistości. Bo po co się jeszcze bardziej dobijać i snuć ciemne wizje przyszłości skoro można ograbić kilka wiosek?
Osobiście lubię te klimaty bo traktuję je jako odskocznie do przemyśleń. Właśnie tak będzie wyglądał ten świat jeśli ludzie się nie opamiętają, ale większość osób po prostu woli o tym nie myśleć.
Klimaty postapokaliptyczne często są też dużo cięższe a dzieła o nim mówiące ambitniejsze niż powieści/filmy fantasy. Wszędzie smród, głód i ubóstwo, to trzeba lubić a literatura fantasy jest często przystępniejsza dla przeciętnego odbiorcy.
Takie jest moje zdanie :P
A tak btw, dzięki ruda, dzięki Tobie dowiedziałem się, że jest kontynuacja "Kantyczki dla Leibowitza". Miodna książka.
 
fleischman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-01-2007, 01:31   #8
 
kitsune's Avatar
 
Reputacja: 1 kitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwu


Fleishmman, problem w tyym, ze ten motyw jest wilce popularny. Ruda wymieniła multum książek, a jest tego jeszcze sporo więcej.
Z tego co podałaś Rudzielcu czytałem sporo. W skrócie polecam:

- "Bluthgelda" Dicka
- "Kantyk" (inna wersja tytułu "Kantyczka") oraz "Dzikokonną" Millera (wyjątkowo realna IMO wizja ponownego rozwoju cywilizacji)
- "Sotnie Łysego Iwanki" Dynaka - niesamowite nawiązanie w tematyce i formie do trylogii Sienkewicza, cudownie prawdopodobna socjologicznie wizja, ale miejsca treść naiwna
- "Dzień Tryfidów" - klasyka w końću
- "Apokalipsa wg Pana Jana" Szmidta - mimo wszystko polecam, choc to czysta rozrywka średnich lotów, ale ważne, że w polskich realiach
- "Schron " Jabłońskiego - wspaniała książka
- "Ostatni brzeg" Shute'a
- "Prawda półostateczna Dicka"
- "Listonosz" Brina (filmu Broń Boże nie oglądajcie)
- Huxleya "Nowy wspaniały świat" choć trudno tu mówić o realiach postapokaliptycznych, klasyka antyutopii (podobnie jak "My" Zamiatina)
- "Ogród czasu" i "Zatopiony świat" Ballarda - w końcu Ballartd, neibanalny i intelignentny
- "Smierć traw" Christophera
- "Wiadro powietrza' (to jedno z opowiadań tomu "Rakietowe dzieci")
- "Wieczna wolność" (ale wpierw przeczytać "Wieczną wojnę") Haldemana - choć to tez niekoniecznie literatura postapokaliptyczna
- "Model nr 2" Dicka (to też opowiadanie, szerokim łukiem omijać ekranizację "Zagadka Syriusza" ew. "Tajemnica Syriusza")
- "Głowa Kasandry Baranieckiego - wielkie, polskie ŁAŁ!
- "Bastion" Kinga - mimo że miejscami przegadane
- "Nieśmiertelni" Kuttnerta - choć trąci już myszą na kilometr, było też świetne opowiadanie Kuttnera, toczące się w świecie "Nieśmeirtelnych" o bitwie dwu flot najemników, tytułu nie pomnę

Nie polecam:
- cykl "Krucjata" Aherna - jeez! to potwornie potworne, i głupie, i do rzyci, i ... rany, ja zawsze byłę przeciw paleniu książek, ale może neiktóre powinno się palić?
- "Przedświt" Chelsea Yarbro Quinn (to babka)
- "Świt 2250" Norton - nijakie, jak wiele książek Andre Norton
- "Ja, Gelerth" PAsikowskiego - niby ciekawy pomysł, zaskakujący po części, ale to PAsikowski, tak, ten od "Psów". A więc hipertwardzifaceci, z hipertwardymi i słusznymi zasadami, i megaakcje "komandoskie". Kaszana. Stylistyczna też.


Reszty nie znam z listy (swoją drogą Ruda namęczyłąś się , piwerko dla Pani, raz proszę!).

A od siebie mogę jeszcze do listy dodać:

-"Wrzesień" Tomasza Pacyńskiego - realna i mądra rzecz, świetnie oddane militaria, fajna opowieść, oryginalna kompozycja dzieła (W "Science Fiction" ukazało się obszerne opowiadanie w świecie "Września" , dziejące się ok. 30 lat po akcji powieści - "Stokrotka na blaszanym dachu")
- "Pupilek " Bułyczowa
- "Punkt Einsteina" Samuela L. Delany'ego
- liczne opowiadania Dicka (polecam wo ogóle cykl 5tomowy opowiadań) który parę lat temu wyszedł nakłądem Prószyńskiego
- "dzień drogi do Meorii" Oramusa - soc fiction w świecie opanowanym przez Obcych
- Wąż snu" Vondy Mcintyre - piękna powieść
- "Doctor Strangelove czyli jak przestałęm się bać i pokochałem bombę atomową" Petera George'a(film tez świetny)
- "Chłopiec i jego pies" autorstwa Harlana Ellisona) - opowiadanie
- "Kształt rzeczy przyszłych" Wellsa - choć nie było jeszcze broni nuklearnej, kiedy Wells pisał powieść, to niesamowicie oddał klimat świata po wojnie totalnej
- "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" Dicka (film znany jako "Blade Runner", mój absolutny numer 1)
- "Brunatna rapsodia" (autora ni epamietam niestety, jakiś Niemiec bądź Austriak) - raczej literatura apokaliptyczna niż post-, ogólnei historia alternatywna w świecie, gdzie Niemcy i Japonia wygrały IIWŚ
- "Czandu" Barszczewskiego - polka powieść, z bodaj 1925 roku o starciu Europy (a głownie Polaków wspartych technologią amerykańską) z Chińczykami, ot wpływ teorii Spenglera na SF (teraz ten nurt powrócił, choćby u Ziemikiewicza i Szmidta)
- Słonimskiego "Dwa końce świata" z 1937 roku


Tyle, co mi do głowy teraz przyszło.

Pozdr
 
__________________
Lisia Nora Pluton szturmowy "Wierny" (zakończony), W drodze do Babilonu


kitsune jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-01-2007, 02:01   #9
Administrator
 
fleischman's Avatar
 
Reputacja: 1 fleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputację


A ile jest książek fantasy?
Ruda na początku wyraźnie zapodała problem tego topicu, że klimaty postapokaliptyczne nie są zbyt popularne wśród graczy itp.
Chyba, że tylko ja przyjrzałem się po co ten topic powstał :P
 
fleischman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-01-2007, 02:10   #10
 
kitsune's Avatar
 
Reputacja: 1 kitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwukitsune jest godny podziwu


hej ale to nie porównanie. Fantasy wedle zachodniej teorii literatury to osobny gatunek, a literatura postapokaliptyczna to zaledwie jeden subgenre (podgatunek). To jak byś powiedział, że na świecie jest więcej samochodów osobowych niż cięzarówek marki Man.

Nurt postapokaliptyczny jest popularny z podobnego powodu pewnie co horrory. Mechanizm katharsis działa, niemal identycznie jak w greckiej tragedii. Ludzie czuję jakby "oczyszczenie" czytając o podobnym świecie. Pamiętamjeden swój sen. Wyjatkowo realny. Szedłem ulicami mojego miasta, słysząc syreny zapowiadające uderzenie nuklearne w ciągu 30 minut, pamietam panikę na ulicach, próbe ewakuacji, śmierć... Obudziłem się, jak rzadko, przerażony. Za okne łało jak z cebra, a pierwsze moje słowa brzmiały 'Ufff, jak pięknie".
Historia absolutnie autentyczna. Katharsis na całego

A wśród graczy może nie są popularne, bo tylko jeden system postapokaliptyczny w Polsce wydano? Do tego, IMO, niezbyt składny i sensowny? W USA mają "Blood Dawn'", kilka wersji "Twilight 2000", "Gamma World", "Riftsa" czy jeszcze parę innych.
Pozdr
 
__________________
Lisia Nora Pluton szturmowy "Wierny" (zakończony), W drodze do Babilonu


kitsune jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:40.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172