Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Warhammer Fantasy Role Play
Zarejestruj się Użytkownicy

Warhammer Fantasy Role Play Warhammer Fantasy Role Play


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15-01-2012, 20:25   #1
 
kymil's Avatar
 
Reputacja: 9150 kymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputację
Osady leśnych elfów w Starym Świecie

Czy macie jakieś własne koncepcje odnośnie osad leśnych elfów w Starym Świecie. Gdzie się znajdują? Jak są liczne? Jak zbudowane? Bazując jedynie na materiałach źródłowych niewiele na ten temat wiemy.

Szczególnie interesuje mnie lokalizacja i budowa osad. Przy rzece, na wyspie na jeziorze, na wielkich drzewach, na ziemi. Jak elfy przetrzymują zimę w lesie, jeśli mieszkają w szałasach na drzewach? Jak się żywią? Tylko łowiectwo? Jak nie stały się dzikusami, jeśli przyjmiemy ich całkowitą izolację? Skąd stereotyp mądrego elfa? Skąd czerpią wiedzę? Mają jakieś biblioteki? Ale w szałasach?

Jak zabezpieczają się przed intruzami poza magią iluzyjną? Jakoś nie kupuję tych wielkich zaklęć przy założeniu, że mówimy o "wioskowych" czarodziejach... Cywilizacja Elfów to Ulthuanie jest.

Czy ktoś z Was stworzył taką osadę we własnej kampanii/przygodzie?

Przyznam, że do tej pory gracz, który stworzył elfa nigdy do takiej wioski z powrotem nie trafiał.
 
kymil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16-01-2012, 14:06   #2
 
Anonim's Avatar
 
Reputacja: 2417 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Jak dla mnie te leśne elfy mieszkają w osadach takich jak Qintarra w Arcanum. W drzewach, na balkonach i mostach między nimi rozpiętymi. Zimą zapadają w sen zimowy pozostawiając dwóch czy trzech strażników. Żywią się tylko z łowiectwa i różnych jagódek. Nie stały się dzikusami, bo przecież żyją setki lat, więc ich system edukacyjny jest zupełnie różny niż ludzki. O stereotypie mądrego elfa nic nie wiem, ale to również można wytłumaczyć ich wiekiem. Wiedzę czerpią z ustnych przekazów posiadając najwyżej kilka pism (coś w stylu Manuskryptów Pnakotyckich). Nie mieszkają w szałach, a w specjalnie wydrążonych dziuplach w wielkich drzewach (jak we wspomnianym Qintarra).

Jeżeli ktoś jest traperem przez 100 lat to już wyprzedza doświadczeniem wszelkich ludzi, którzy by chodzili po lesie. Jeśli dodatkowo taki ktoś może mieć kamuflaż i łazi po drzewach to jest niczym Predator. Tak sobie wyobrażam strażników elfickich osad. Wioskowi czarodzieje mogą być biorąc pod uwagę ile set lat mogą żyć.

Nie tworzyłem wiosek elfów, znam WH, ale niewiele grałem. Jakbym tworzył to taką muzykę bym dał, żeby oddać klimat: Heroes of Might and Magic 2: Sorceress Town Theme Music (Fully Animated) - YouTube

Gracze nie trafiają tam zazwyczaj dlatego, że przygody toczone w lesie leśnych elfów nie miałyby klimatu typowego dla WH. Z podobnych przyczyn nie gra się w Lustrii, czy Królestwach Elfów.
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-01-2012, 13:26   #3
 
Uzuu's Avatar
 
Reputacja: 297 Uzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skał
Generalnie zgodzę się z przedmówcą. Od siebie dodam że wioska elfów nie musi być położona wyłącznie na drzewach choć to bezpieczne rozwiązanie zważywszy na zagrożenia, wioski nad leśnymi rzekami czy jeziorkami też mogą istnieć, dużo łatwiej wykonywać niektóre prace na ziemi niż transportować wszystko do góry. Wydaje mi się że od czasu opuszczenia Starego Świata przez Wysokie Elfy nie założono wielu lub nawet wcale nowych elfich osad. Każda na pewno została obłożona iluzjami (choć to tylko teoria że używano magi, mogła służyć tylko do maskowania ścieżek lub zwykłej bytności, jak dźwięki czy światła) w czasach gdy ludzie dopiero raczkowali przy ogniskach , choć "leśne duchy" równie skutecznie mogły zniechęcać ewentualnych zabłąkane orki czy ludzkich drwali itp. Spójrz również na ten link i wyobraź sobie co elfy mogły zdziałać z drzewami przez całe pokolenia, Tutaj
Każda taka osada musi mieć dostęp do wody, na pewno są samowystarczalne gdzie lasy w których są ukryte na pewno są stare i pomarszczone oraz doskonale znane wiekowym tropicielom. Nie jestem pewny czy zapadają w sen zimowy, może zima to raczej właśnie czas do nauki, odświeżania starych opowieści i legend, czas na przekazywanie wiedzy i czytanie ksiąg czy manuskryptów.

A czemu nie trafiają? A czemu elf miałby zabrać "kumpli" do takiej osady? Wg mnie osobnik opuszczający wioskę poszukuje czegoś czego tam nie ma, adrenaliny? Chce sprawdzić na własne oczy opowieści o ludziach i ich świecie? Albo zwyczajnie nie pasuje do spokojnego i monotonnego życia wioskowego co nie znaczy że zaprowadzi kogoś kogo zna od kilku miesięcy do miejsca które chronił przez 20? 60? czy więcej lat. Nawet przypadkiem jeśli już to może co najwyżej dawno opuszczona lub splądrowana wioska bo czemu elfy miały by szukać pomocy u przypadkowych osób jeśli nie u współbraci raczej.

Co do powracających elfów... nawet grając dwa czy trzy lata w świecie gry nawet pięć czy osiem to dla żyjącego ponad dwieście lat elfa to nie jest strasznie długo.

Anonim dzięki za link, wracają wspomnienia
 
__________________
He who runs away
lives to fight another day
Uzuu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-01-2012, 16:55   #4
 
kymil's Avatar
 
Reputacja: 9150 kymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputację
Dzięki za Wasze przemyślenia. Czytając podręcznik do 1 edycji zdałem sobie sprawę, że nie kupuję tego opisu elfich osad.

Tak jak pisałem zima najlepsze w lesie, a elfy marzną w chatynkach na drzewach? Dobre sobie. Czary muszą wchodzić w grę.

Świetny jest koncept, iż zima to czas nauki dla leśnych. Bardzo zgrabnie zapełnia im czas. Stąd pytanie o biblioteki. O ile jestem skłonny przyjąć ustne tradycje (choć nie tak do końca, zawsze uznawałem, że każdy elf potrafi czytać i pisać, w takim razie po co im?), to nauka czarów, zaklęć, święte księgi dla wiernych muszą istnieć.
Bardzo prawdziwie jest stwierdzenie Anonima, iż sesje w osadzie leśnych elfów nie miałyby klimatu rodem z WFRP, chociaż nie próbowałem.


Odnośnie osadzenia sesji w osadzie leśnych elfów, to zawsze można się umówić, iż "drużyna" to właśnie mieszkańcy takiej wioski.

Jeszcze jedno: elfy są umuzykalnione, grają na instrumentach, kochają szeroko pojętą sztukę. Zakładam więc, że przedstawiciele artystycznych profesji muszą stanowić większy odsetek w takiej społeczności. Tylko... kiedy mają na to czas jak w najlepsze trwa walka o przetrwanie z przyrodą. To w końcu bardzo małe społeczności. Ktoś musi strzec wioski, szukać pożywienia, a nie "bawić" się w poetę i wzdychać do gwiazd.
 
kymil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17-01-2012, 23:16   #5
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1064 Bielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumny
[quote=kymil;340472]...QUOTE]

Polecam Silmarillion J.R.R.Tolkiena. Naczytasz się tam o elfach, które przetrwały wiele burzliwych zdarzeń losowych, gdzie zima była by szczerze mówiąc tzw. pikusiem. I to nawet nie Panem.

Pozdrawiam
bielon
.
 
__________________
Bielon "Bielon" Bielon
Bielon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-01-2012, 11:32   #6
 
Uzuu's Avatar
 
Reputacja: 297 Uzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skałUzuu jest jak klejnot wśród skał
Ok, co do bibliotek to raczej ich na pewno nie mają. Jedna dwie księgi może pięć gdzie spisują najważniejsze wydarzenia? Pamiętaj że to nie są osady bardzo liczne raczej, to nie są ośrodki cywilizacji a wszelki kontakt dla nich jest bardzo trudny z innymi. Więc po co im uczyć się czytać i pisać... zrobię to jak będę miał jakieś sto pięćdziesiąt lat pomyślał elf i poszedł polować. To są długowieczne istoty które mają czas na wszystko. W osadzie mogą zajmować się przechowywaniem wiedzy starsi lub zaledwie kilku z jej mieszkańców.

Co do zimy to tak samo jak każdy inny drwal, palą w kominkach . Pamiętaj że zdążyły sobie uzbierać trochę skórek królików i innych bizonów, poszyć trochę kurtek na zimę przez te lata. Poza tym w w głębi lasu nie jest znów tak okropnie zimno jeśli nie liczyć samej temperatury.

Co do muzykalności to wg którego systemu? Druga edycja jedyne co elfom zapewnia to umiejętność posługiwania się łukiem albo zwiększoną czułość na wiatry magii. W pierwszej to była chyba tylko umiejętność a nie cała profesja. Chodzi mi tylko o to że wychowując się gdzieś gdzie ceni się właśnie taniec, muzykalność i śpiew łapiesz to samemu, nie znaczy to jednak że spędzasz nad tym każdą wolną chwilę. Znasz ludzi którzy studiują socjologię a potrafią grać na gitarze?
 
__________________
He who runs away
lives to fight another day
Uzuu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-01-2012, 18:54   #7
 
kymil's Avatar
 
Reputacja: 9150 kymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputację
[quote=Bielon;340543]
Cytat:
Napisał kymil Zobacz post
...QUOTE]

Polecam Silmarillion J.R.R.Tolkiena. Naczytasz się tam o elfach, które przetrwały wiele burzliwych zdarzeń losowych, gdzie zima była by szczerze mówiąc tzw. pikusiem. I to nawet nie Panem.

Pozdrawiam
bielon
.
Z tego co mi się wydaje, elfy u Tolkiena inaczej znoszą skrajne temperatury, to znaczy lepiej. Inna bajka. A Silmarillion czytałem, ale żadnych informacji nie zawiera odnośnie osad leśnych elfów.
 
kymil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-01-2012, 01:09   #8
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1064 Bielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumnyBielon ma z czego być dumny
Bzdura. Zawiera. Odnośnie żcuia a zatem i istnienia. Zakładając że śródziemie żądzi się pewnymi prawami meteorologicznymi z całą pewnością i żywot Elfów im podlega. Skoro tak, to pewnie tamte Elfy spotkały się z pojęciem pór roku i choćby na potrzeby autora Silmarilion zapoznału się z pojęciem zimy...


Pozdrawiam
b
.
 
__________________
Bielon "Bielon" Bielon
Bielon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-01-2012, 10:53   #9
 
xeper's Avatar
 
Reputacja: 32895 xeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputacjęxeper ma wspaniałą reputację
Bielon, nie wiem czy jest sens porównywać elfy śródziemne do elfów staroświatowych. To zupełnie inna bajka.

A w temacie. Jak dla mnie, to elfy które pozostały w Starym Świecie są swego rodzaju dzikusami w stosunku do swych kuzynów zza morza. Ich osady nie są koniecznie budowane na drzewach, ale na pewno nie są to kamienne zamki, a raczej misterne konstrukcje z żyjących roślin. Swoje osady długousi lokują w niedostępnych miejscach, łatwych do obrony w wypadku ataku zwierzoludzi, których pełne są lasy. Dodatkowo chronią je iluzjami.

Elfy są mądre, ale w mniemaniu ludzi. No bo jak nie ma być mądrym ktoś, kto żyje kilkaset lat i posługuje się tajemniczą magią. Dlatego ludzie elfy podziwiają i równocześnie się ich boją. Zwłaszcza, że tak naprawdę niewiele o nich wiedzą.
 
__________________
Na urlopie do 28.07.2019
xeper jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-01-2012, 14:24   #10
 
kymil's Avatar
 
Reputacja: 9150 kymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputację
Panowie, w Silmarillionie nie ma nic o osadach leśnych elfów. O życiu elfów i to w większości nie leśnych - si, ale nie o osadach. Co mi z tego, że przeżyły w Beleriandzie. Powtórze się, nie ta bajka.

Odnośnie mądrości elfów względem ludzi, to mnie przekonałeś Xeper .
Same siedziby... może im jakieś jaskinie na zimę wymyślić? Zima w szałasie, brrr...
 
kymil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:53.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166