lastinn

lastinn (http://lastinn.info/)
-   Warhammer Fantasy Role Play (http://lastinn.info/warhammer-fantasy-role-play/)
-   -   Religijność w Imperium (http://lastinn.info/warhammer-fantasy-role-play/11178-religijnosc-w-imperium.html)

Aschaar 01-04-2012 10:02

Cytat:

Napisał Campo Viejo (Post 353842)
Wolałbym jednak wiedzieć czy jest to faktycznie przydatne, no i pisałbym wtedy o każdym bogu jak w koncercie życzeń :)

Ściągając wątek na mielizny offtopu...
To jest tak naprawdę kluczowa kwestia. "Czy to faktycznie jest przydatne"? W podręczniku podstawowym są - zaskakujące - podstawy zapewniające możliwość rozegrania przygody w konkretnym systemie. Tak sammo mało jak o religii mówi się o geografii, polityce, historii... Jeżeli ktoś ma potrzebę to sięga po specjalistyczne podręczniki.

Myślę, że znacznie przydatniejszym byłoby napisanie zalążków (nie mówię o całości) scenariuszy, które te wątki religijne by eksploatowały. ;)


Już o tym wspominano w wielu miejscach, również w tym wątku - nie w każdej sesji wątki religijne / geograficzne / polityczne / gospodarcze / militarne / socjologiczne / naukowe / historyczne / potrzebne dopisać / niepotrzebne skreślić muszą występować. W zasadzie sesja która stara się wrzucić wszystkie te wątki w jedną - nie daj Boże jeszcze krótką historię jest o niczym. Proponuję zajrzeć do wątku "świat uczonych w sesji"...
Każdy scenariusz koncentruje się na jakichś konkretnych wydarzeniach wszystkie pozostałe (czyt: niezwiązane z nim) zrzucając na dalszy plan i pomijając. Ile osób na sesji "uskutecznia" deklarowanie przeżuwania kęsów pożywienia czy wydalania? Rozkulbaczania konia czy sposobu rozbijania namiotu i ścielenia posłania? Czy to znaczy, że postacie tego nie robią? W ten sam sposób spychane są religia czy polityka...

Powiem więcej - ciężko jest zbudować dobry scenariusz eksploatujący wątki religijne - faktycznie religijne, a nie "sztampowe" niszczenie Chaosu, przez całą resztę. Zwłaszcza ciężko o taki scenariusz w klasycznym WH z losowanymi postaciami. Naprawdę ciężko mi sobie wyobrazić człowieka ciurę obozową dyskutującą z krasnoludem przepatrywaczem o moralności wyznawców Ulryka czy filarach wiary w... w sumie kogokolwiek (bo jaką postacie mają wiedzę na ten temat?).


Więc zamiast ogólników i pytań przydały by się konkretne przykłady i koncepcje...

kymil 01-04-2012 10:03

Popieram ten pomysł, Campo Viejo. Z chęcią dowiem się czegoś np. o podkultach Sigmara.
Ostatnio na kanwie opowiadań Jacka Piekary zastanawiałem się czy da się poprowadzić warhammerowe alter ego Mordimera Madderdina w kościele Sigmara. Brakowało jednak tych smaczków, typu święci, opowieści, cytaty z jego "biblii".

PS. Ashaar, dopiero przeczytałem. Mój przykład dotyczyłby właśnie ściśle skonkretyzowanej profesji (ł)owcy czarownic.

Hellian 01-04-2012 12:40

Campo, a ja bym z wielką przyjemnością poczytała co znalazłeś i skompilowałeś o tych bogach. Przydałoby mi się do sesji w której brakuje Twojej nowicjuszki ;)

I skoro to mógłby być koncert życzeń, to na początek najchętniej o Ranaldzie i Morze właśnie :look:

Campo Viejo 01-04-2012 14:42

Przede wszystkim, rozwijając to co już napisał Aschaar,
Cytat:

Ściągając wątek na mielizny offtopu...
przeprosiny należą i się założycielowi tematu oraz jednocześnie podziękowania. Jak się okazało poruszona kwestia religijności, a dokładniej jej braku na sesjach nie wynika za każdym razem z braku chęci lecz często z braku materiałów. Sięgając po podręcznik podstawowy miałem problem z przygotowaniem profesji nowicjusza. Oczywiście, że można poturlać statsy i mieć pojęcie o kulcie na poziomie statystycznego Polaka względem jego Boga. Bo chyba są dwie szkoły grania. Jedna na zasadzie papierowej postaci, a druga aby stworzyć jej osobowość. Pierwszej nie lubię, bo uważam, że do tego lepiej sprawdzają się MMORPGi. Wolę drugą, tę na zasadzie przeniesienia się w fantastyczny świat z butami jak w Neverending Story. Jak zauważył Pafnucy mieszkańcowi Starego Świata kulty nie są obce i to chleb powszedni. Im więcej tej wiedzy jest dostępnej graczom, choćby na zasadzie tego,że nie tylko warto wiedzieć jak wyglądają świątynie i struktury i dlaczego, oraz jakie są niuanse między bogami i przełożenie kultów na codzienność Imperium, znacznie ułatwia rozgrywkę.

Moje pytanie o przydatność tych materiałów nie było upewnieniem się, czy faktycznie są potrzebne (bo są dla z mojego punktu widzenia), tylko raczej jak wielu użytkowników myśli podobnie i czy taki materiał będzie w efekcie tutaj pożyteczny i przydatny.

Zgadzam się z tym co napisałeś Aschaar w całym swoim poście i dlatego nie będę go cytował, bo musiałbym go przekleić. Suche informacje i wiedza encyklopedyczna rodem z książki telefonicznej jest bolączką wielu systemów. To ja powinien wyglądać podręcznik do gry fabularnej chyba najlepiej ujął „Khaki” w swojej wideo-recenzji pewnego systemu, którą polecam wszystkim biorącym się za pisanie własnych materiałów, autorek.

Cytat:

Najchętniej dowiedziałbym się czegoś więcej o Ulryku i Randallu.
Wnerwik, póki co zajrzyj do tego posta. Jest w nim przeplecionych kilka ważnych informacji o tych kultach. W sumie ten przykład jest w nurcie mysli przewodniej sedna tego tematu. :) Moja postać Otto, prosty chłopak ze wsi wychowany w starej wierze kultu Ulryka, wstąpił na drogę życia najemnika, a z idąc za umiejkami takie gagatek para się prócz bycia psem wojny również hazardzistą, pijakiem i w koncepcji Mistrza Gry osobnikiem z drużyny ślizgającej się po obrzeżach prawa, to stąd powstał konflikt, rozdarcie postaci między Ulrykiem a Randalem, bo zaczął Normalverbraucher przysłowiowym dwóm panom służyć. Na materiał właściwy niestety trzeba będzie poczekać. Ale skoro byłeś pierwszy, to zacznę od Ulryka.
Cytat:

O Sigmarze nawet nie wspominam, bo bóg Imperium pewnie się pojawi w pierwszej części twojego opracowania
Sigmar jest najmłodszym bogiem, więc chronologicznie, gdybym to ja miał decydować, to napisałbym o nim na końcu. Panteon warhammerowych bogów jest naprawdę ciekawy i żywy, czego jednak nie widać ani na sesjach, ani w podręczniku głównym przez co ten aspekt świata dostał po pupie.

Zatem w kolejności requests najpierw będzie Ulryk, potem Sigmar, Randal i Morr.

Założę do każdego kultu oddzielny temat cos w deseń [materiały] Kult Ulryka, etc (nie zaśmiecając już więcej tego tematu) rezerwując sobie dwa pierwsze posty, które będę edytował podając daty updatów. Umożliwi to sprawne poruszanie się w szukaniu informacji oraz ułatwi ewentualne rozmowy pod materiałem.

Kymil nie zbraknie w nich profesji kapłanów, ciekawych i bardzo potężnych zarazem, jak również sekt, schizm, podkultów czy ustępów z kronik, myśli teologicznej z cytatami, przysłów, czy urban legends.

Hellian, Randal i Morr to moi ulubieńcy :D

Pafnucemu z mojej strony należy się podziękowanie za jego entuzjastyczne podejście do pasji, której sie nie wstydzi. Dzięki jego umiłowaniu I edycji, obudziło sie we mnie zainteresowanie Młotkiem po wielu latach i głównie dlatego znalazłem czas na sesję Warhammera u kymila ;) do której mnie przyjął.

Bez podpuszczania i prowokacji zaś dodam, żebyś Pafnucy napisał od siebie na podstawie rozbudowanych przykładów jak to wygląda na Twoich sesjach to co poruszyłeś w pierwszym poście tego tematu, bo jak się okazało nie mamy jeszcze jak dyskutować nad meritum.

Khaki 01-04-2012 14:45

Cytat:

Napisał Campo Viejo (Post 353899)
To ja powinien wyglądać podręcznik do gry fabularnej chyba najlepiej ujął „Khaki” w swojej wideo-recenzji pewnego systemu, którą polecam wszystkim biorącym się za pisanie własnych materiałów, autorek.

Dzięki

malahaj 02-04-2012 17:34

Nie jestem wielkim ekspertem od młotka, ale czy przypadkiem konflikt między kultami Ulryka i Sigmara, nie jest jednym z ważniejszych w Imperium? Względnie konflikt władza świecka (Imperator) a kościelna, lub konflikt między kościół a już legalną magią (kolegiami)? W końcu to nasze Imperium ma być podzielne i pełne walczących ze sobą nawzajem frakcji, nie zważających na dobro państwa jako takiego. Inaczej Imperium już dawno pogniłoby Chaos w cztery wiatry ;)

Z tego co pamiętam, nawet w oficjalnej przygodzie „Poioły Middenheim” mamy wątek wrogości między kultami Sigmara a Ulryka. Nie każda przygoda/kampanii musi dotyczyć walki z „wrogami” Imperium. Równie dobrze można wmieszać BG w rozgrywki wewnętrzne a tu konflikt religijny jest jak najbardziej możny, nawet w wersji zbrojnej.

Pafnucy 04-04-2012 12:59

Cytat:

Napisał Campo Viejo (Post 353899)
Pafnucemu z mojej strony należy się podziękowanie za jego entuzjastyczne podejście do pasji, której sie nie wstydzi. Dzięki jego umiłowaniu I edycji, obudziło sie we mnie zainteresowanie Młotkiem po wielu latach i głównie dlatego znalazłem czas na sesję Warhammera u kymila ;) do której mnie przyjął.

Kolejna duszyczka uratowana.
Chwalić Sigmara :ave:
;-)

Cytat:

Napisał Campo Viejo (Post 353899)
Bez podpuszczania i prowokacji zaś dodam, żebyś Pafnucy napisał od siebie na podstawie rozbudowanych przykładów jak to wygląda na Twoich sesjach to co poruszyłeś w pierwszym poście tego tematu, bo jak się okazało nie mamy jeszcze jak dyskutować nad meritum.

Ogólna moja obserwacja jest taka, że Gracze często "ograniczają" swoje postacie do jednego bóstwa. Staram się to zawsze korygować, kiedy widzę coś takiego. Ważne, aby postacie pamiętały o całym spektrum panteonu. Nawet zatwardziały wojownik i fanatyk Ulryka, jeśli uda mu się coś - miał po prostu farta, to raczej podziękuje za to Ranaldowi. Udając się w morską czy podróż każdy winien złożyć modły dla Mananna itp.

To raz, dwa - Festag. Ogólnie przyjąłem takie pewne założenie, że w im większe miasto, tym podejście do tego wolnego dnia jest bardziej "liberalne". Cóż, w takich ośrodkach handel i kupcy mają z reguły większe znaczenie, a interesy należy robić ;-) Choć oczywiście są miasta, w których określony kult lub kulty mogą mieć znaczny wpływ na wadzę i pewne zasady będą bardziej przestrzegane. W ten dzień ludność po prostu odpoczywa sobie i faktycznie schodzi się do świątyń oddając się praktykom religijnym.

I jak wspominałem wcześniej, często jest to odwiedzenie wielu świątyń. Nie zawsze jest to jednoznaczne z obecnością na "mszy" danego kultu - tu z reguły jest wybierane bóstwo opiekuńcze danego obywatela. Poza tym, w ten dzień często jest oddawany świątynią w inny sposób - przykładowo mieszczanki udają się do przyświątynnych szpitali Shaly aby zając się chorymi.

Swego czasu opracowałem również to, jak mogą wyglądać modlitwy do poszczególnych bóstw w świecie Warhammera.

Religijność to również cały aspekt rytualny i dewocjonalia. Stąd staram się ukazywać na sesjach różne lokalne różnorodności: procesje, specjalne świątynie, pielgrzymki (w Imeperium szczególnie popularna jest pielgrzymka śladami ostatniej drogi Sigmara).

Ogólnie należy pamiętać o jednym, w świecie Warhammera bóstwa ISTNIEJĄ i tego nikt nie kwestionuje, o czym czasem możemy zapominać. Kwestie kultów to bardzo istotna kwestia dla mieszkańców, bo stanowi realną siłę i obronę przed siłami ciemności.

Dodatkowo w Imperium pojawia się "problem" kultu Sigmara. Można powiedzieć, że ma on dość specyficzną pozycję i dość ambitne plany. Pomijam już kwestie posiadania aż trzech głosów elektorskich. Ale chodzi mi tutaj o kwestie jego roli w społeczeństwie. Z innymi bóstwami tego problemu raczej nie ma: Shaly zajmuje się chorymi i ubogimi, Morr to kwestia zmarłych, Verena to biblioteki i sądownictwo, etc. Wydaje mi się, że kult Sigmara stopniowo coraz bardziej będzie dążył do zagarniania tego typu wpływów i stania się jedynym kultem w Imperium - ale to już patent na dłuuugą kampanię 8)

Aschaar 05-04-2012 17:07

Cytat:

Napisał Pafnucy (Post 354502)
Ogólna moja obserwacja jest taka, że Gracze często "ograniczają" swoje postacie do jednego bóstwa. Staram się to zawsze korygować, kiedy widzę coś takiego. Ważne, aby postacie pamiętały o całym spektrum panteonu. Nawet zatwardziały wojownik i fanatyk Ulryka, jeśli uda mu się coś - miał po prostu farta, to raczej podziękuje za to Ranaldowi. Udając się w morską czy podróż każdy winien złożyć modły dla Mananna itp.

DLACZEGO???
założyłeś, że każda postać ma znać cały panteon?
że każdy musi wyznawać wielu bogów?
że modlić się trzeba tylko do boga domeny?
mówisz graczom jak mają odgrywać swoje postacie?

Cytat:

Napisał Pafnucy (Post 354502)
To raz, dwa - Festag. Ogólnie przyjąłem takie pewne założenie, że w im większe miasto, tym podejście do tego wolnego dnia jest bardziej "liberalne". Cóż, w takich ośrodkach handel i kupcy mają z reguły większe znaczenie, a interesy należy robić ;-) Choć oczywiście są miasta, w których określony kult lub kulty mogą mieć znaczny wpływ na wadzę i pewne zasady będą bardziej przestrzegane. W ten dzień ludność po prostu odpoczywa sobie i faktycznie schodzi się do świątyń oddając się praktykom religijnym.

Czyli MG prezentuje świat jak uważa za stosowne. Napisałem to w drugim poście tego wątku (pierwszym swoim poście)?
Ameryka została odkryta ponownie... :kill:


Cytat:

Napisał Pafnucy (Post 354502)
Ogólnie należy pamiętać o jednym, w świecie Warhammera bóstwa ISTNIEJĄ i tego nikt nie kwestionuje

To ktoś w tym wątku to kwestionował:confused: Gdzie:confused:


Cytując kogoś (nie pamiętam już kogo) - cały czas mówisz nam jakim to genialnym MG jesteś, jak klimatyczne są Twoje sesje. Wiesz - ja widzę puste słowa. Jakieś przykłady? Prowadzę ładnych parę lat, ale chętnie się czegoś nauczę / dowiem / skonfrontuję... Póki co nie mam z czym. :zzz:

PIOTROSLAV 06-04-2012 12:15

Jako gracz u Pafnucego pozwolę sobie wziąć go w obronę... przynajmniej częściowo...

Cytat:

Napisał Aschaar (Post 354716)
DLACZEGO???
założyłeś, że każda postać ma znać cały panteon?
że każdy musi wyznawać wielu bogów?
że modlić się trzeba tylko do boga domeny?
mówisz graczom jak mają odgrywać swoje postacie?



Czyli MG prezentuje świat jak uważa za stosowne. Napisałem to w drugim poście tego wątku (pierwszym swoim poście)?
Ameryka została odkryta ponownie... :kill:

Każda postać nie musi znać całego panteonu, ale pobieżnie zna swój lokalny panteon. Po pierwsze, żyje w danym świecie, gdzie obok siebie stoją światynie Vereny, Sigmara i innych, gdzie kazdy wie, ze Sigmar to opiekun imperium, Randall to ten od szczęścia, a Morr to pan zaświatów. Ucza tego od kołyski. Więc mysle, ze pierwsze trzy zarzuty sa odparte.
Co do czwartego... to tak własnie jest - i jest to za razem głowny powód konfliktów przy przyznawaniu PD po sesji - bo MG sobie wymyslił, że ta postać zrobiłaby tak, a nie tak jak ja zadeklarowałem, że zrobiła. I to jest już maksymalnie zwalone, ale raczej też i nieuniknione...


Cytat:

Napisał Aschaar (Post 354716)

Cytując kogoś (nie pamiętam już kogo) - cały czas mówisz nam jakim to genialnym MG jesteś, jak klimatyczne są Twoje sesje. Wiesz - ja widzę puste słowa. Jakieś przykłady? Prowadzę ładnych parę lat, ale chętnie się czegoś nauczę / dowiem / skonfrontuję... Póki co nie mam z czym. :zzz:

Tu popieram Aschaara - takie oceny mogą co najwyżej wydać gracze. Ew. taka wypowiedź powinna zaczynać się od "W moim odczuciu".

Icarius 06-04-2012 12:50

Napisał Pafnucy:
Ogólnie należy pamiętać o jednym, w świecie Warhammera bóstwa ISTNIEJĄ i tego nikt nie kwestionuje

Cytat:

Napisał Aschaar (Post 354716)
To ktoś w tym wątku to kwestionował:confused: Gdzie:confused:

Miał na myśli to, że nikt z mieszkańców starego świata nie kwestionuje istnienia bogów. A nie, że ktoś kwestionuje to tutaj.

Natomiast korygowanie graczy, za to że ich postać wyznaje jednego boga.... Jest śmieszne. Fanatyk Ulryka zawsze uzna, że to jego bóg go ocalił. Niezależnie od okoliczności. Jest to takie jak właśnie powiedział Aschar, narzucanie odgrywania postaci. W dodatku z błędnym założeniem na starcie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:43.

Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172