Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Warhammer Fantasy Role Play
Zarejestruj się Użytkownicy

Warhammer Fantasy Role Play Warhammer Fantasy Role Play


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23-01-2015, 22:01   #1
 
Huang's Avatar
 
Historia Najnowsza: Burza Chaosu a daty

Mam gorące pytanie dotyczące "Historii Nowożytnej" świata warhammera 2ed.

Ważnym wydarzeniem historycznym jest w owym świecie "Burza Chaosu"
Wojna z Siłami Chaosu prowadzonymi przez wybrańca niszczycielskich sił
Archaona, Władcę Końca Czasu.

Znajduję dość dokładne opisy co działo sie po czym w czasie tych wydarzeń... i wzmiankę, że Archaon zaatakował Middenheim w 2522 roku Kalendarza Imperium. Są nawet opisy ile dni minęło między jednym a drugim wydarzeniem. Ale żadnej dokładniejszej daty.
Kalendarz Imperium to bardzo ciekawa konstrukcja i chciałbym z niej czasem skorzystać, jednak problematycznym jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie "Kiedy w ciągu roku, to się wydarzyło".
Roboczo na potrzeby moich sesji, założyłem że Archaon zaatakował w Geheimsnacht (Noc Tajemnicy). Ale to moje robocze założenie.

Niby to nic wielkiego, ale chciałbym się dowiedzieć, czy gdzies istnieje informacja na ten temat. Choćby jakieś inne wydarzenia w czasie Burzy Chaosu, może mają jakąś konkretniejszą datę, albo przynajmniej jakaś wzmianka pozwalająca zawięzić poszukiwania do jakiegoś konkretnego miesiąca lub pory roku?

Kampania Ścieżki Przeklętych opisuje sytuację mieszkańców zrujnowanego Middenheim. Opisuje ona, iż mieszkańcy boja się o zapasy miasta, gdyż wojna zrujnowała pola, a po lasach biegają zwierzoludzie. Nie wiadomo czy w tym roku zostaną przeprowadzone jakiekolwiek zbiory. Mają nadzieję, że Ulryk nie ześle szczególnie srogiej zimy i nie wymrozi plonów.
Zatem, muszą oni zastanawiać się nad tym jeszcze przed Czasem Zbiorów, a na pewno przez Czasem Mrozów.

W przygodzie "Przez Ostępy Darkwaldu", oraz samej kampanii "Ścieżki Przekletych" dość dobrze opisane są wydarzenia od Rozpoczęcia Oblężenia do momentu gdy BG rozpoczynają przygodę w Untergardzie. Rozpiętośc czasowa wszystkich tych wydarzeń (wraz z dotarciem do Middenheim z Untergardu) to około miesiaca.

Jeśli ta przygoda zaczynać się ma w podobnym momencie co ta opisana w Królestwie Magii, "Okrutny Koniec" (A tam bohaterowie mają znaleźć się w Averheim kilka dni przed miesiącem Czas Zbiorów", a więc kilka dni przed końcem miesiąca Po tajemnicy), to cofając się o miesiac, lądujemy w okolicach Nocy Tajemnicy "Geheimsnacht".

Co o tym sądzicie? Wiem, ze to w sumie jest do wyboru MG, ale lubię sie doszukiwać szczególików w Kanonie. :P
Może coś sie da znaleźć.
 
__________________
"...i to również przeminie..."
Huang jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24-01-2015, 11:25   #2
Konto usunięte
 
Clutterbane's Avatar
 
Cytat:
1979 Magritta of Marienburg is elected Empress by the Elector Counts who want the crown for themselves. The Great Theogonist of Sigmar doesn't approve the naming and the Imperial system disappears. From that moment until the crowning of Magnus the Pious, there is no Emperor and the Empire becomes more and more divided.
Przeczytaj powyższe wydarzenie z oficjalnej storylinii i zastanów się sam, czy powinieneś tą grę traktować tak poważnie - bo nawet twórcom się chyba nie chciało.

Ciekawość dobra rzecz, ale własna wyobraźnia o niebo lepsza.
 
__________________
[B]Prowadzę:[/B]
- [D&D 5E] Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage (kampania przez Roll20)
[B]Gram:[/B]
- [Stars Without Number] WARHAMMER 29K (kampania przez Roll20)
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24-01-2015, 11:31   #3
 
Huang's Avatar
 
To, że polityka jest chorym żartem to wiadomo nie od dziś :P
W naszym świecie jest pod tym względem dużo gorzej niż w światach fantasy
 
__________________
"...i to również przeminie..."
Huang jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26-01-2015, 18:05   #4
 
Fyrskar's Avatar
 
Ha! A Burza Chaosu to już nie historia najnowsza! Otóż Burza Chaosu jest niekanoniczna!

Ten artykuł. A i ten też się przyda

Trzeba być GW, żeby traktować potencjalnych klientów tak niepoważnie...
 
Fyrskar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26-01-2015, 18:15   #5
Konto usunięte
 
Clutterbane's Avatar
 
Takie rzeczy jak Burza Chaosu czy End Times trzeba po prostu traktować jako reset systemu konieczny, by wcisnąć komuś kolejną edycję lub nowy produkt. Zachwycać się tym nie warto, a wspieranie takich zwrotów akcji przez fanów powinno być karalne.

Na potrzeby gry wystarcza storylinia z pierwszej edycji, a to i tak za wiele. Jakby autorzy ograniczyli się do 200-300 lat wstecz i resztę dali do zrobienia MG nikt by na tym źle nie wyszedł. Chociaż z drugiej strony ja po prostu nie lubię encyklopedycznie opisanych światów i powinienem brać poprawkę na to, że jak ludzie kupują podręczniki, to dla tych szczegółów, które wolę sam dopracować.
 
__________________
[B]Prowadzę:[/B]
- [D&D 5E] Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage (kampania przez Roll20)
[B]Gram:[/B]
- [Stars Without Number] WARHAMMER 29K (kampania przez Roll20)
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26-01-2015, 18:21   #6
 
Fyrskar's Avatar
 
Ja tam nawet w dwójkę przed Burzą Chaosu grałem, dla mnie nigdy żadna "Burza" zdarzyć się nie miała. Względem zaś encyklopedycznego opisania, to kwestia gustu, smaku i preferencji, ja lubię encyklopedie. Np. taki "Świat Lodu i Ognia" to jest to. Ale to moje osobiste zdanie
 
Fyrskar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2015, 00:10   #7
 
Huang's Avatar
 
Cóż. Ja po prostu zajmuję się raczej drugą edycją. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z erpegami właśnie od drugiej edycji zaczynałem. Pierwszą po prostu się już nie zajmuję bo to zupełnie inna bajka.
A więc, tak, chodzi mi tu o historię tej alternatywnej, drugiej edycji
 
__________________
"...i to również przeminie..."
Huang jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2015, 16:22   #8
Konto usunięte
 
Clutterbane's Avatar
 
Cytat:
The God Emperor of Mankind makes an indirect appearance and its revealed they were in the 40k universe the whole time. The Old Ones are the Eldar.
O, to chociaż jakaś rozsądna i spinająca całość produktów GW zmiana.
 
__________________
[B]Prowadzę:[/B]
- [D&D 5E] Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage (kampania przez Roll20)
[B]Gram:[/B]
- [Stars Without Number] WARHAMMER 29K (kampania przez Roll20)

Ostatnio edytowane przez Clutterbane : 27-01-2015 o 20:24.
Clutterbane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-01-2015, 19:37   #9
 
Fyrskar's Avatar
 
Hej, Huang, ja też od dwójki zaczynałem. Ale ważne jest jak się kończy
 
Fyrskar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29-01-2015, 22:56   #10
VIX
 
VIX's Avatar
 
Jeżeli chodzi o Burzę Chaosu i Imperium to sprawy mają się tak:

Siódmego dnia walk upada Erengrad, data ta wypada 14 Sigmarzeit'a 2522 roku wedle kalendarza Imperium lub 10 Solnsevremya 997 roku wedle kalendarza Gospodarów. Opisane jest to w Królestwie Lodowej Królowej ( Realm of the Ice Queen ) kiedy szlachcianka Kazahaila Yevschenko czyli Lodowa Wiedźma wchodzi do zniszczonego Erengradu pojawiając się tam w tajemniczych okolicznościach po dwudziestu latach nieobecności, a dokładniej po zaginięciu w mrozach północnego kislevskiego Oblastu.

Dwudzistego Sigmarzeit'a 2522 roku Bruno Hauptleiter wkracza do Wolfenburga by go bronić wraz ze swoją elitarną jednostką zwaną Gwiazdą Zwycięstwa. Opłacony przez księcia elektora von Raukova, staje na murach i będzie bronił miasta twierdzy aż do końca. Informacje na ten temat można odnaleźć w Dziedzictwie Sigmara ( Sigmar's Heirs ).

Dwudziestego trzeciego Sigmarzeit'a ( czyli de facto kwietnia a nie jak często mylnie uważa się że lipca ) roku 2522 wedle rachuby kalendarza imperialnego, na ziemie Karla Franza wkracza Archaon i tę datę Imperium przyjmuje jako faktyczną datę rozpoczęcia Burzy Chaosu na terytorium tego kraju. Wtedy też przypada dzień von Zeppela który w Kurst, wręcz w mitycznej walce tytanów stanął na drodze hordy chaosu i bronił miasteczka przy użyciu swego parowego czołgu o tej samej nazwie i dzięki niezawodnej drużynie artyleryjskiej, trzymając bestie w szachu przez czas potrzebny by gońcy mogli ostrzec okoliczne wsie i miasta. Von Zeppel został zniszczony za pomocą wyjących dział które wroga armia przez kilka godzin musiała ściągać z tyłów pochodu. Po tej potyczce Archaon rozdziela swą gigantyczną armię na pięć mniejszych i rusza by osiągnąć swój cel którym w jego przypadku jest Middenheim, po drodze planuje złupić i zniszczyć miasto Ferlangen, zabiera ze sobą najlepszych spośród wojowników armii chaosu, demoniczne byty zwane Mieczami Chaosu, rusza wzdłuż Starej Drogi Leśnej. Haargroth zabiera zastępy Khorna i omijając Wolfenburg rusza by zdobyć Krudenwald, zabezpieczyć drogi do Mosiężnej Twierdzy, odciąć imperialne drogi zaopatrzenia i by w końcu połączyć swe siły z Archaonem przed samym uderzeniem na Middenheim. Melekh rusza na Bohsenfels w Ostalndzie, które zwane jest również Małym Middenheim, miasteczko na skale jest głównym obozem armii zaciężnych i Melekh ma je zniszczyć z pomocą Cyspetha, poźniej Melekh miął za zadanie ruszyć do Mosiężnej Twierdzy i czekać na rozkazy. Feytor razem z nurglitami rusza do Hochlandu gdzie ma za zadanie zniszczyć pola uprawne i siać zarazę gdzie i jak tylko się da, ma on szereg celów na swej drodze i skutecznie wprowadza swoje plany w Esk, zamku Lenkster oraz forcie Schippel, później połączyć miał swe siły z Archaonem stojącym u bram Middenheim. Styrkaar ruszył zaś by bronić Leśnej Drogi przez imperialnymi oddziałami nadciągającymi z Hergig i Talabheim, później miał za zadanie zniszczyć Kurst i Zundap a w końcu samo miasto Hergig.

Informacje z WFRP3, Reiklandzkiej Gwardii ( Reiksguard ), Zboru Ciemnych Burz ( Dark Storm Geathering ) oraz wielu wielu innych, choć jak wiadomo materiałów oficjalnych jest tylko jakieś 60%, dużo jest także domysłów, autorskich poprawek itd. jednak znakomita większość jest tworzona przez ludzi związanych zawodowo z GW i WH Online.

Zalecane do przeczytania: Historia Karla Frnaza oraz Upadek Altdorfu, a także Służba i Honor gdzie jest całkiem sporo z historii Reiksmarszłaka Kurta Helborga którego przedstawiać raczej nie trzeba.

Co do całej Burzy Chaosu to trwała on ogólnie od początku 2521 do końca jesieni 2522 K.I. choć dla każdej krainy odrobinę była to inna data, te które podawane mogą być w Imperium są błędne oczywiście a jako jedyną prawdziwą należy przyjąć datę od czasu gdy Archaon przekroczył granice Oblastu - Krainy Trolli idąc przez łańcuchy górskie Skadi i Ulferenaru aż do czasu gdy zostało wyzwolone Praag, gdyż Burza miała swój początek w Kislevie i tam też się faktycznie zakończyła, natomiast to że pokonano Archaona pod murami Middenheim nie oznaczało wcale jeszcze końca wojny a jedynie rozbicie jej głównych sił. Pamiętajmy że Archaon nie kroczył przez Imperum by de facto zniszczyć świat ale po to by ugasić Wieczny Ogień Ulryka i tym samym wygasić manifestację tego boga w tym planie egzystencji, kolejno paść miały później miasta Kislevu i sama Lodowa Caryca oraz wygasić planowano emanacje bogów zimy by otworzyć drogę przez krainy wiecznych lodów dla hord chaosu i dopiero wtedy zgładzić znany świat. Problem z prawdziwą datą Burzy Chaosu jest taki że nie do końca wiadomo kiedy się kończy, wiadomo że w kilka dni po bitwie o Middenheim legendarny wręcz już bojar Alexi Makarev opuszcza miasto Białego Wilka i rusza ze swymi ludźmi do Praag by tam walczyć o miasto u boku Carycy Katarzyny, wzmocniony o elitarne oddziały Imperium w tym kilka czołgów parowych rusza w drogę mając u boku także kislevskiego bohatera znanego jedynie jako Namo oraz prawdopodobnie dwójkę carskich posłów z Konklawe Światła czyli Piotra Kropotkina oraz Vassyla Ilyenskjego. Zatem data początku Burzy Chaosu to 5 Jahrdrung ( czyli luty ) roku 2521 lub 997 rok wedle kalendarza Gospodarów, dnia 37 Ledevremya ( czyli styczeń ) jest to data gdy zastępy norsów pod wodzą Surthu Lenka, na rozkaz Archaona Pana Końca Czasów wkraczają do Kislevu i rozpoczyna się wojna. Jak wiadomo druga edycja WH nie przewiduje zakończenia potyczki w Praag zatem Burza Chaosu ''jakby'' trwa bo pozostawiono Praag do dyspozycji Mistrzów Gry by sobie to rozegrali wedle swego uznania, w 3 edycji jest już po Burzy Chaosu zatem można założyć że Praag albo jest w ruinie albo zostało obronione. Co się jednak tyczy Burzy Chaosu znanej w Imperium to ma ona faktycznie początek i koniec bo oddziały wroga kroczyły na terytorium kraju a później zostały z niego wyparte lub zniszczone, za datę początku Burzy przyjmuje się 23 Sigmarzeit 2522 K.I a koniec przypisuje sie na 20 Vorgehiema ( czyli czerwiec ) roku 2522 K.I czyli na dzień kiedy padły ostatnie oddziały Archaona i Middenheim okrzyknięto Wolnym Miastem. To jest takie ''oficjalne'' datowanie ale wiadomo że może być ich więcej, na przykład początek Konklawe Światła lub wielkie zebranie norskich klanów pod wodzą Surthy Lenka, dzien walki o Wolfenburg, dzień przekroczenia granicy z Ostlandem, może być dzień podjęcia decyzji przez teogonistę Volkmara że ruszy on by stawić czoła Archaonowi i jego demonowi Pożeraczowi Dusz gdyż Volkmar przewidział inwazję, może być 18 Jhardrung gdy spadła kometa o dwóch ogonach opisana w Burzy Chaosu: Obrońcy Imperium i jeszcze wiele wiele innych... ale fachowo, militarnie i politycznie uznaje się za początek wojny datę wejścia wroga na terytorium atakowanego kraju a później, jako koniec uznajemy zakończenie działań wojennych przeciwko głównym, zgrupowanym siłom wroga no i te daty zostały podane. Przypominam tylko że to daty wedle ludów Imperium gdyż dla norsów koniec wojny to czas przegranej Surthy Lenka w bitwie o Mozhorod, dla kislevczyków zaś Burza Chaosu wciąż trwa, zależy gdzie oko przyłożyć.
 
VIX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
OdpowiedzZasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:08.Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168