Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > DnD i systemy d20 > Wioskowa Akademia
Zarejestruj się Użytkownicy

Wioskowa Akademia Jedyna w okolicy i najlepsza aż do stolicy! Akademium zaprasza na kursa wszelakie: jak zupę gotować i skarpetę cerować. Jak dziewczę zapoznać i strzygę rozpoznać. (Masz pytanie, fabularne czy mechaniczne - zadaj je tutaj!)


 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26-10-2009, 20:17   #1
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Arrow Materiały dla początkujących

Temat ten był stworzony dla graczy moich z sesji dla początkujących, więc niektóre zdania i odniesienia mogą się wydawać bez sensu; niemniej jednak materiały są na tyle uniwersalne, że zapraszam do lektury.

__________________________________________________ ____________________________

Spis treści:


  1. Wykład o śmierci: klik (Materiały dla początkujących)
  2. Wykład o drowach: klik (Materiały dla początkujących)
  3. Wykład o paladynach [mechanika]: klik (Materiały dla początkujących)
  4. Wykład o paladynach [storytelling]: klik (Materiały dla początkujących)
  5. Wykład o strategii: klik (Materiały dla początkujących)
  6. Wykład o strachu: klik (Materiały dla początkujących)
  7. Notka: bohater versus drużyna: klik ([komentarze] Sesja dla początkujących)
  8. Życie w Faerunie
  9. Kalendarz Faerunu

Mechanika:
__________________________________________________ ____________________________


Zasady i wskazówki odnośnie pisania postów:
  1. Przede wszystkim: gramatycznie, ortograficznie, poprawną polszczyzną. Wszelkie "dys" powinny być wspomagane słownikiem lub sprawdzaniem pisowni. Post zawsze można mi wysłać do korekty przed umieszczeniem na forum. Jeśli znajdę błędy będę prosić o ich poprawę. Przy braku reakcji poprawiony na czerwono post zostanie wrzucony w komentarze ku przestrodze.
  2. Wbrew pozorom przecinki, kropki, spacje oraz duże litery rozpoczynające zdanie (nazwy własne czy imiona) mają znaczenie dla czytelności posta. Nawet krótki i mało treściwy post jest przyjmowany bardziej pozytywnie, gdy jest przejrzysty wizualnie.
  3. Opisy. Post w stylu: "Wchodzę do karczmy. Siadam. Zamawiam piwo. Zamawiam też jedzenie, bo burczy mi w brzuchu" nijak się ma do opisu: "Strudzony podróżą Axel z ulgą wszedł do karczmy. Usiadł na ławie i z przyjemnością rozprostował zmęczone członki. Piwa karczmarzu! - zakrzyknął, po czym słysząc burczenie swego brzucha dodał - i pieczonego prosiaka z kapustą, ale migiem!". Innymi słowy: od powodu działania, przez cel do wyniku.
  4. W sesji preferujemy zdania złożone. Złożone nie znaczy tu: kilometrowe! Wypowiedź typu: "Idę do karczmy, po drodze zbieram grzyby; gdy już zebrałem gotuje z nich zupę i podaje na stół ze słowami 'Jedzcie i smacznego', po czym patrzę jak wszyscy jedzą ze smakiem i nikt się nie krzywi - bardzo się z tego cieszę." zawiera zbyt wiele informacji (o długości nie wspomnę), przez co jest nieczytelna i marnej jakości. Swobodnie można by ją rozbić na 3-4 krótsze i ładniejsze zdania.
  5. Kolejna sprawa to adekwatny język. Jeśli Wasza postać pochodzi ze wsi, czy małej mieściny, to nie powinna posługiwać się językiem wyrafinowanym, czy wręcz akademickim. Oczywiście nie idzie o wypowiedź typu: "Kali jeść", ale: "Szanowny panie, czy będzie mi pan łaskaw podać tę smakowicie wyglądającą, godną podniebienia bogów tuszę wieprzową?" też niezbyt pasuje do zwyczajnego 15-20-latka.
  6. Mówiąc język mam również na myśli użyte słownictwo. Czasami, gdy człowiek stara się ładnie pisać, zaczyna stosować słowa czy wyrażenia, które nie są używane w takich zestawieniach, bo są stylistycznie niepoprawne i po prostu "tak się nie mówi". Ponadto proszę unikać współczesnego słownictwa, zwłaszcza w opisach emocji i przekleństwach.
  7. Proszę uważać na używany w opisach czas. Mieszanie czasu teraźniejszego i przeszłego powoduje chaos i jest trudne w odbiorze (choć nie przeczę, że czasem ciężko tego uniknąć). Przy wypowiedziach trzecioosobowych najczęściej występuje czas przeszły.
  8. Realia epoki. Odnośnie stopnia rozwoju D&D plasuje się w okolicach średniowiecza - wczesnego renesansu. Proszę mieć to na uwadze w opisach bohaterów i sytuacji.
  9. Zmysły. Wasi bohaterowie nie są "papierowi", oprócz wzroku i słuchu mają też pozostałe zmysły. To, że postać czuje pod palcami gładkość stołu, w nozdrzach zapach pieczywa, a na języku cierpki smak wiśni na prawdę wzbogaca opis. O szóstym zmyśle nie wspominając.
  10. Myśli, emocje, spojrzenie na daną sytuację z punktu widzenia postaci. Dobrym przykładem jest sesja "Od zera do bohatera" lub "Między Światami", gdzie każdy z graczy opisuje sytuację ze swojego punktu widzenia, dodając przy tym swoje reakcje. Jeśli tworzyliście bohaterów na podstawie tego, jacy sami jesteście lub jacy chcielibyście być macie tu ułatwione zadanie. Zaskoczył Was mój post? Przestraszył? Rozśmieszył? Zniesmaczył, a może zwyczajnie znudził? W takim razie jest wielce prawdopodobne, że Wasza postać ma podobny pogląd na przedstawioną sytuację - wystarczy więc to opisać.
  11. Długość postów. Pisanie rozbudowanych postów jest pożądane i z pewnością procentuje. I przyjemniej się je czyta i łatwiej dookreślić daną postać (a co za tym idzie: prowadzić graczowi oraz MG). Rzecz jasna lepszy post krótki a ciekawy, niż długi a nudny. Jeśli ktoś nie ma weny na opisówkę, a ma konkretny pomysł na akcję to do dzieła! Jeśli ktoś pragnie się rozwodzić nad uczuciami postaci i nie zrobić nawet jednego kroku - proszę pisać również. Nie wymagam epistołów, jednak posty mają być w miarę rozbudowane i przyjemne dla oka. Pisanie "To ja siedzę i się patrzę.", to nie jest gra; wtedy postać jest zaledwie tępym końcem miecza.
  12. Mechanika. Nie umieszczajcie w sesji komentarzy mechanicznych, rzutów kością i tym podobnych kwiatków w stylu: "rzucam kulę ognistą" albo "używam atutu 'rozszczepienie'" (nawet drobnym druczkiem na końcu posta). Brzydko to wygląda i wybija czytelnika z rytmu. Po to mamy "storytelling", żeby takie działania ciekawie opisać, a użyte zdolności czy czar zaznaczyć w komentarzach. Wbrew pozorom ma to olbrzymi wpływ na klimat gry.
    Przykładowo wpis w sesji powinien wyglądać tak: “Tenar wzniosła modły do Illmatera, a jej towarzysze poczuli, jak spływa na nich boska łaska”; a wpis w komentarzach do sesji tak: “Tenar rzuca
    błogosławieństwo zbiorowe”.
  13. Inne postacie. Nie możecie sterować poczynaniami współbohaterów, chyba że macie na to wyraźne pozwolenie innego gracza. Można napisać "Lidia je obiad" jeśli wynika to logicznie z jej wcześniejszych działań, ale post "Lidia nagle wstaje i bez powodu atakuje moją postać" jest już zbytnią ingerencją w zachowanie cudzego bohatera.
  14. Spójność międzypostowa. Pamiętajcie, żeby zwracać uwagę na posty innych graczy oraz zachować logikę i ciągłość opisów. Jeśli jeden gracz napisze, że widzi kwitnące jabłonie, kolejny gracz nie może napisać w swoim poście, że nad jego głową zwisają nagie gałęzie.
  15. Metagaming. Ważne jest, by oddzielać wiedzę postaci od wiedzy gracza. Tyczy się to zarówno umiejętności współgraczy, statystyk potworów, jak i wydarzeń, o których postać nie wie. To element kluczowy dla realizmu i klimatu sesji!

Gdy macie problem z napisaniem posta:
  • Jeśli nie macie weny, zapuśćcie klimatyczną muzykę (np z jakiejś gry czy filmu), pooglądajcie obrazki, poczytajcie stare posty czy inne sesje.
  • Jeśli nadal nie macie weny możecie wstawić krótkiego, rzeczowego, technicznego wręcz posta, np. "Jem kolację i kładę się spać" (oczywiście ładnie obudowanego, nie jedną linijkę). Dajecie tym samym sygnał współgraczom i MG: “jestem w grze, ale nie czekajcie na mnie”.
  • Jeśli nadal nie macie pomysłu na akcję - możecie napisać posta z refleksjami bohatera pt. "Nie mam co robić, więc siedzę i myślę".
  • Jeśli nie macie pomysłu ani na jedno, ani na drugie to nic nie szkodzi. Jeśli post MG czy współgracza Was znudził, zdenerwował albo macie wrażenie, że w ogóle nie wiecie o co chodzi, bardzo możliwe, że tak samo czuje się Wasza postać - wystarczy więc ubrać to w słowa.
  • I nigdy, NIGDY powtarzam, nie zapychajcie swoich postów cytatami z cudzych wypowiedzi. Pomijając bezsens dodawania sobie roboty, to komu się chce czytać kompilację wcześniejszych postów? Tym bardziej, jeśli akcja była pisana wspólnie. Od tego są odpowiednie techniki literackie, choćby:
    • Parafraza (stosowana w pbf bardzo często) – swobodna przeróbka tekstu, która rozwija i modyfikuje treść oryginału, zachowując jednak jego zasadniczy sens. Innymi słowy to opis sytuacji z waszego punktu widzenia.
    • Mowa zależna to sposób przedstawiania słów postaci charakteryzujący się użyciem formy zdań podrzędnych w przytoczeniach, np.: "Zbigniew wielokrotnie mówił, że nie należy mieszać pojęć".
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 03-09-2015 o 11:52.
Sayane jest offline  
 



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
PingbacksWł.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:44.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172