Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-10-2007, 17:56   #13
fds
 
fds's Avatar
 
Reputacja: 1 fds nie jest za bardzo znany
Indie to nie jest coś tajemniczego, to są autorki (gry niezależne, independent), wydawane na stronie www.indie-rpg.info. Powoli opis Indie RPG ewoluował i teraz jest to wielki wór, do którego się wrzuca wszelkie systemu autorskie. W Polsce oczywiście kogo nie zapytasz, każdy ma własny pogląd na to czym są indie rpg, ale to akurat normalne, bo Polacy się kłócą o każde nazewnictwo jakie można sobie wyobrazić (taka nasza natura, że nawet najprostsze określenie musimy po swojemu przekręcać).

Gry Nowej Fali często się wrzuca do jednego wora z Indie, jednak nie do końca jest to dobre. Gry indie nie są raczej nastawione na jakiś większy komercyjny sukces to raz (a Nowa Fala jest). Dwa, że indie są niezależne, co o Nowej Fali nie bardzo można powiedzieć. Trzeci powód to taki, że podręczniki do Indie mają z reguły >100 stron, a NF<40. Ja raczej skłaniam się do określenia, że gdy NF wprowadzają coś innowacyjnego do rpg (nowy sposób gry etc), a co za tym idzie niektóre indie można określić mianem gier Nowej Fali, ale nie można jednych utożsamiać z drugimi.

Odnośnie mojego stosunku no NF. Jestem jak najbardziej za, "Niezwykłe Podróże i Zadziwiające Przygody Barona Munchausena", "Frankenstein Faktoria" czy "De Profundis" są naprawdę świetne
 
__________________
Ludzie mi ufają. Cały czas przychodzą do mnie mówiąc "Nie zawiedź mnie znowu".
George W. Bush
fds jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem