Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-12-2007, 16:37   #2
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
MG szybko działa. Więc wklejam to co obiecałem w rekrutacji.

Starożytny Rzym - Schyłek republiki

Postanowiłem wypisać krótkie wskazówki bibliograficzne dotyczące okresu, w którym osadzona jest sesja czyli cytując autora rekrutacji "Akcja sesji rozpocznie się na samym początku stycznia 49 roku p.n.e. a zakończy w parę tygodni po bitwie pod Farsalos."(9 sierpnia 48 r.p.n.e.)

Podstawowe informacje o tym okresie można znaleźć w książkach ogólnie traktujących o starożytności np. J. Wolski – „Historia Powszechna. Starożytność” i "Historia Starożytności" pod redakcją Marii Jaczynowskiej (nowsze wydania są ciekawsze - wyd. Trio)

Wiele pozycji książkowych poświęconych jest najważniejszej postaci tego okresu - chodzi oczywiście o Gajusza Juliusza Cezara. Prawie w każdej encyklopedii poświęconej historii starożytnej jest jakaś notka bądź hasło o Cezarze.

Z monografii najbardziej znana i rozpowszechniona jest praca Aleksandra Krawczuka - Gajusz Juliusz Cezar. Dostarcza ona podstawowych informacji o karierze Cezara, aż do jego zabójstwa w 44 r.p.n.e. Jednak praca Krawczuka, mimo wielu wznowień i wydań uzupełnionych, jest już trochę przestarzała. Nowsza pozycja to G. Walter, "Cezar" wydana w latach 80-tych.

3killas wspomniał w rekrucie o książce "Cezar - życie giganta" Adriana Goldsworthy'ego, ja nie miałem jej w ręce, więc nie wiem co zawiera.

Ciekawa z pewnością jest ksiązka Pat Southern "Juliusz Cezar". Autorka pisze świetnie przekonałem się o tym czytając inną biografię dotyczącą jednego z najbardziej znanych oficerów Cezara - Marka Antoniusza. Pat Southern napisała jeszcze biografię Kleopatry.

Zupełnie inne są książki fabularyzowane wykorzystujące postać Cezara. Ja zetknąłem się z pozycjami Allan Massie - "Cezar" (napisana w formie pamiętnika Decymusa Brutusa) i Max Gallo - "Cezar" (trafił mi się ładnie wydany egzemplarz, dopiero zaczynam czytać więc niewiele mogę powiedzieć), ale podejrzewam że możne takich pozycji być więcej.

Bardzo ciekawą ksiązką dotyczącą obyczajowości i życia codziennego Rzymian jest dwutomowa praca Lidii Winniczuk "Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu", a także Sławomir Koper "Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie".

Do obyczajowości należy jeszcze dorzucić H. Kowalski "Contra leges et bonos mores, przestępstwa obyczajowe w starożytnej Grecji i Rzymie" i J. Jundził, "Rodzina w starożytnym Rzymie". Na temat społeczeństwa rzymskiego warto zwrócić uwagę na książkę Geza Alfoldy, "Historia społeczna starożytnego Rzymu". Do interesującego nas okresu pasuje najlepiej Rozdział 4 - Kryzys republiki a społeczeństwo rzymskie s. 98 - 132.

Temat kobiet w starożytności podejmuje L. Winniczuk "Kobiety świata antycznego". Na temat legionów wyszła bardzo ciekawa ksiązka Stephen Dando-Collins "Legiony Cezara". W serii Historyczne bitwy wyszła ksiązka o bitwie pod Farsalos, ale niestety nie znam autora.

Na koniec powiem jeszcze o ważnym źródle. Jest to relacja samego Cezara – „Pamiętnik o wojnie domowej”. Oczywiście książek dotyczących Rzymu jest znacznie więcej.

W internecie znajdziecie kilka fajnych stron dotyczących starożytnego Rzymu.

Oczywiście nikt nie musi przeczytać tych wszystkich książek. Mam nadzieje, że ten wykaz pomoże wybrać jedną czy dwie książki, które was szczególnie zainteresują. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.

Pozdrawiam i zachęcam do czytania Adr
 
Adr jest offline