Wątek: Dobro i zło
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-12-2007, 20:49   #19
John5
 
John5's Avatar
 
Reputacja: 1 John5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłość
Cytat:
Zdaję sobie sprawę, że pewne funkcje wymienione przeze mnie są wybierane przez lud. Ale nie miałem na myśli sposobu wyboru, tylko rzeczy, jakie może robić. Dyktator wyda zarządzenie, ludzie muszą to robić. Papież powie słowo, "mohery" rzucą się do jego realizacji.
Te "mohery" to skrajne przypadki, wśród każdej grupy ludzi znajdziesz takich, którzy nie widzą nic poza własną racją. Zresztą jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby papież KAZAŁ coś zrobić. Zazwyczaj on przedstawia stanowisko Kościoła, a to czy wierny postępuje zgodnie z tym pozostaje jego wyborem.

Cytat:
Fakt, każda religia ma swoje sposoby rozróżniania dobra i zła, ale powinno się dostrzegać dobro uniwersalne i zło uniwersalne.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem w ostatnim zdaniu poprzedniego posta.

Cytat:
Jeżeli religia każe nam zabijać (co z pewnością podpada pod kategorię zło uniwersalne) to jest to religia zła.
I tu się z tobą zgodzę, jeśli wiara każe mordować jest zła. Tylko, że nie znam takiej religii. Co innego jeśli chodzi o sekty.


Cytat:
Dlatego twierdzenie, że dla każdego normalnego człowieka większość przykazań dekalogu jest wyznacznikiem dobra jest niesłuszne. Normalni ludzie to nie tylko Chrześcijanie, a to właśnie oni postępują (czysto teoretycznie) zgodnie z Dekalogiem. Nie zgadzam się, że ktoś mówi, że albo nie jestem normalny albo postępuję zgodnie z Dekalogiem. Jeżeli już to robię, to nieumyślnie.
Zauważ, że napisałem o Dekalogu jako jednym z wyznaczników, a nie jedynym. Zresztą przytoczmy:
  1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
  2. Nie będziesz brał imienia Boga twego nadaremno
  3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
  4. Czcij ojca swego i matkę swoją
  5. Nie zabijaj
  6. Nie cudzołóż
  7. Nie kradnij
  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu
  9. Nie pożądaj żony bliźniego swego
  10. Nie pożądaj żadnej rzeczy, która jego jest
Pomijając pierwsze trzy (bo one dotyczą raczej ludzi wierzących), co masz przeciw reszcie? Czy człowiek normalny nie postępuje zgodnie z nimi? Poza tym to miał być przykład, niemal w każdej z tzw. Wielkich religii te zasady powtarzają się. Nad interpretujesz moje słowa twierdząc, że dzielę ludzi na normalnych i Chrześcijan. To by była z mojej strony głupota, bo sam Chrześcijaninem nie jestem.

I skończmy rozmowę na ten temat, bo tutaj mieliśmy zastanawiać się nad dobrem i złem a nie nad tym czy religia jest zła.
 
__________________
Jeśli masz zamiar wznieść miecz, upewnij się, że czynisz to w słusznej sprawie.
Armia Republiki Rzymskiej
John5 jest offline