Wątek: Dobro i zło
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-12-2007, 11:17   #22
Johannes Black
Banned
 
Reputacja: 1 Johannes Black nie jest za bardzo znany
No właśnie dwie wydawało my się sprzeczne twierdzenia. Sami nie jesteśmy pewni czy dobro i zło zależą od punktu widzenia, czy mają absolutny wymiar.

Obie wersje są prawdziwe, jak słusznie zauważyłeś, prawda leży gdzieś pośrodku. Dobro i zło postrzegane przez ogół (uniwersalne) oraz postrzegane subiektywnie.

No i żaden z dzisiaj żyjących ludzi nie jest w 100% dobry czy zły. Czy morderca 20 osób nie popełnił w życiu czegoś dobrego? A czy papież jak był mały nie rozrabiał? Te pytania niech pozostaną bez odpowiedzi.

Co do tej krowy i tej myszy :P Nikt nie zabronił mi przedstawiać swojego zdania, a innej osobie poprawiania mojego poglądu. Jeżeli mam niesłuszny pogląd, to chyba dobrze, że ktoś mnie naprowadził. Ale użyłem niepoprawnego wyrażenia "tak, to też fakt". Powinienem użyć zwrotu: "mój błąd, masz rację."


Bo śmierć to pewien stan. Albo jest to nowe życie, albo po prostu pustka.

Nie wiemy tego. I nie możemy wiedzieć. Nie wiemy, czy ktoś się odradza w innej postaci, czy nie "idzie do nieba lub do piekła". Nie wiemy, czy po śmierci jest pustka. Stwierdzenie, że albo jest to nowe życie albo po prostu pustka, jest częściowo poprawne. Częściowo, ponieważ zawiera tak potrzebne słowo "albo", a także dwie z możliwości pośmiertnego "życia" (z braku lepszego słowa).

Teraz co do off-topic. Dobro i zło nierozerwalnie wiążą się z tematami religijnymi, bo każda religia chce swojego dobra.
 
Johannes Black jest offline