Wątek: Dobro i zło
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-12-2007, 12:50   #24
Johannes Black
Banned
 
Reputacja: 1 Johannes Black nie jest za bardzo znany
Cytat:
Moim zdaniem kościoły powinny się odnosić i kształtować jedynie sfery duchowe SWOICH wyznawców, a tym czasem od lat narzucają swoją wolę.
Zgadzam się jaj najbardziej, i pragnę podać przykład: Kardynał Richelieu (czy jak to się pisało). Człowiek, który wyniszczył Francję. Do tego można dorzucić paru innych sławnych duchownych (np. Ojciec "Dyrektor" Rydzyk), którzy za bardzo ingerują zarówno w sferę prywatną, jak i politykę, że o oddziaływaniu duchowym nie wspomnę.

Cytat:
Co do procesu umierania - nie uważam go absolutnie za stan zły. Niektórzy ludzie pragną śmierci, a po za tym, jest to proces całkowicie naturalny.
Przeznaczeniem człowieka na Ziemii, z tego co widać, jest życie - czyli dobro. A jeżeli umieranie boli, czy ogólnie jest nieprzyjemne, to jest złem. Masz prawo uważać go za absolutnie zły, czy w ogóle mający coś wspólnego ze złem. Jednak ja uważam, że śmierć człowieka jest największym złem, jakie przytrafia się ludziom. Gdyby było inaczej, nie było by pogrzebów, opłakiwania zmarłych, czy powiedzenia "1 śmierć to tragedia, milion śmierci to statystyka". Gdyby śmierć człowieka nie była złem, to nie przejmowalibyśmy się. Jest w tym coś sprzecznego. Śmierć jest rzeczą naturalną, ale (wg. mnie) złą.

Cytat:
Niestety wielu ludzi którzy uwarzają się za wierzących, w mniejszym stopniu znają swoją religię
Tak, ponieważ łatwiej jest wierzyć w coś, w co wierzy znaczna część społeczeństwa, nawet nieświadomie. Natomiast ludzie niewierzący (w tym i ja) to ludzie, którzy zagłębili się w tajniki religii, i odkryli pewne sprzeczności, które doprowadziły do odrzucenia tejże wiary. Jedną z takich sprzeczności jest takie coś:
Gdy człowiek umiera, Bóg poddaje go osądzeniu. Jeżeli jest dobry, idzie do Nieba, jeżeli zły - zabiera go Szatan. Z drugiej strony Bogu bardzo zależy na wyznawcach, i nawet źli znajdują miejsce w Niebie, a także Bóg stara się zwalczyć Szatana.
I gdzie tu sens? Skoro Bóg walczy z Szatanem, to dlaczego Ksiądz powiedział mi, że człowiek jest poddawany sądowi, i może pójść do Piekła?
 
Johannes Black jest offline