Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-12-2007, 22:05   #33
Mira
Konto usunięte
 
Reputacja: 1 Mira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputacjęMira ma wspaniałą reputację
Zanim Kutak zrobi podsumowanie trzeciego etapu, oto moja analiza Waszych tekstów z tej części światotworzenia. Poniżej macie przykłady swoich najczęstszych lub najbardziej rażących błędów. Jest to praca żmudna, więc proszę uszanujcie ją i zwróćcie uwagę na wskazane problemy. Miłej lektury



Morfik:
· Boss bossów, czyli osoba stojąca najwyżej w hierarchii. Ma on władzę nad swoimi najbardziej zaufanymi ludźmi, których jest kilka. – kilku, a nie kilka.
· Człowiek, który bez wachania – wahanie, samo H
· bardziej szalony, by bardziej pasował – powtórzenie „bardziej”
· może niezbyt inteligentny ale bez przesady – po pierwsze brakuje przecinka przed „ale”, po drugie zła konstrukcja stylistyczna. Rozumiem, że chodziło Ci o to, iż ów gość ma być ni głupi ni mądry, słowo „przesada” tyczy sie jednak przykładów skrajnych, a nie „niezbyt”.
· Bossowie obydwu grup nienawidzą się. Czasami dochodziło do spotkań – brak spójności czasu.
· Co do sekt to myślę, - twój czesty błąd – brak przecinka. „To myślę”, „uważam” powinno być oddzielone od głównego zdania z obu stron przecinkami lub myślnikami.


Luka:
· nazywa się Cyborgami. Zmechanizowany człowiek – nie ma spójności w liczbie.
· musieli mieć chociaż trochę ich krwi w żyłach – nie ich, tylko jej.
· Postać prze zemnie akceptowana. – powinno być: przeze mnie.
· Sekta, czyli mała, nieoficjalna grupa społeczna. – a to ma być co? Nagłówek czy zdanie? Na nagłówek za bardzo rozwlekłe „czyli...” powinno być wtedy w nawiasie. Aby stworzyć zdanie brakuje natomiast orzeczenia.
· Czasami brakuje spójności czasu. W tym samym akapicie potrafisz pisać w czasie przeszłym i teraźniejszym.
· pobierali by naukę – „pobieraliby”. Czytaj leniuchu swoje posty, bo wiem, że zasady znasz, ale chyba nie zawsze sprawdzasz, co piszesz.
· opierającym się na mocy woli, lub czarnych rytuałów. – przed lub, albo, czy, ani, i generalnie nie dajemy przecinków – podstawowa zasada.
· Nekromancja. W naszym ponurym świecie, musi być dlatego miejsce. – osobno: „dla tego”, prawidłową formą zresztą jest raczej „dla niej”.
· zamiast kwalifikacji magii – Nie chodzi Ci o klasyfikacje?
· Zauważ, że w punkcie danego punktu – masło maślane, zamiast jednego punktu tutaj może być: podpunkt, ustęp, „w obrębie”.


Odyseja:
· nienawidząca swej rasy i widząca w niej rywali. – niegramatyczna forma. Rasa to rasa, jak chcesz pisać o rywalach to musisz po pisać w liczbie mnogiej np. nienawidząca przedstawicieli swej rasy i widząca w nich rywali.
· stalowe kajdany zderzały się ze sobą, wydając przy tym charakterystyczny brzęk. Co go czeka? – kogo? Pana „kajdana”? Ponieważ pojawił się inny rzeczownik, owe „go” przestało być precyzyjne. Tego typu zdania się powtarzają, więc zwróć na to uwagę.
· Po paru długich jak noc, w której cieniu się kryli, drzwi otworzyły się – długich... ? Chyba zabrakło słówka.
· Częste powtórzenia: cień, przerażenie – warto poszukać synonimów dla nich, to przy okazji wzbogaca słownictwo.
· - Milcz! Wiesssz, co czeka takie łamagi jak ty? – Kris pokornie spuścił głowę – jeśli stosujesz myślnik, to tekst po nim powinien dotyczyć osoby, która mówi, a nie reakcji otoczenia. Takie reakcje zamieszcza się już w nowej linijce.
· Oto takie moje wypocinki. Wiem, że idiotyczne... – skoro idiotyczne, to po co piszesz? Odysejo skromność skromnością, ale trzeba też wierzyć w siebie.


SG:
· Zacznę więc małym wstępem. // Kogo więc musimy mieć? – powtórzenie „więc”, poza tym raczej unika się tego słówka, gdy rozpoczynamy nową myśl.
· Od razu nasuwa mi się perwersja na punkcie spotkań z ludźmi, luźny pomysł. – słowo „perwersja” zostało użyte w złym kontekście. Na punkcie czegoś można mieć hopla, zboczenie, świra...
· był znajdujący się w centralnym punkcie pomieszczenia metalowy stół, o którym można było z pewnością powiedzieć, że był często używany. – był, było, był, czyli powtórzenia. Niby forma czasu ich wymaga, ale można szukać synonimicznych określeń: znajdował się, dało się, nie używano go zbyt często.
· nie przebiegła całkiem pomyślnie, czy to z powodu złego doboru substancji mutagennych, niedopatrzenia czy z innych przyczyn – przecinek daje się po drugim „czy”, przed pierwszym zazwyczaj jest niepotrzebny, szczególnie gdy „czy” pełni funkcje „albo, lub”.
· Ja narazie tak odnośnie tego nawrotu do punktu drugiego. – osobno „na razie”, a po takim zwrocie powinien być dwukropek.
 
__________________
Konto zawieszone.
Mira jest offline