Wątek: Estalia
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-12-2007, 23:07   #19
John5
 
John5's Avatar
 
Reputacja: 1 John5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłośćJohn5 ma wspaniałą przyszłość
Tzn. kiedy wspominałem o szabli miałem na myśli skrajnie południowe regiony, gdzie wpływy z Arabii są najsilniejsze. A uzasadniałem to sobie tym, że szabla jest bronią białą, która najlepiej radzi sobie z ubiorem charakterystycznym dla Arabii. Kilka warstw materiału mieczem jest ciężko przeciąć mieczem i w efekcie rany nie są cięte tylko miażdżone. Szabla kroi materiał, bo jest lekko wygięta a także jest szybsza w porównaniu do miecza. Szpady są przystosowane tylko do sztychów, ale do cięć są bezużyteczne, nie nadają się też do zastawiania przed cięższą bronią (miecz, szabla, morgenstern), bo są zbyt cienkie i pękną lub wygną się.
Szpada wykształciła się właśnie z rapiera i była przystosowana do pojedynków, ale nie do walki w np. bitwie.

A w podstawce jest napisane, nie że Estalijczycy używają jedynie szpad ale, że najsłynniejsi szermierze z nich korzystają (w profesji Szermierz Estalijski masz zresztą do wyboru szpadę albo rapier). Co do stylu walki to się zgodzę, w Estalii jest wiele szkół i różnią się one zarówno sposobem nauczania jak i technikami walki jakich kształcą.
 
__________________
Jeśli masz zamiar wznieść miecz, upewnij się, że czynisz to w słusznej sprawie.
Armia Republiki Rzymskiej
John5 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem