Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-01-2008, 14:55   #46
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Znalazłem coś niecoś o wilku i postanowiłem wkleić.


Baśniowe symbole - Wilk

Symbol ciemności, świata podziemnego, nocy, żarłoczności, agresji, przebiegłości, początku życia i płodności (patrz: legenda o Romulusie i Remusie), nędzy i opieki. W folklorze germańskim był on symbolem Czasu pożerającym sześć owieczek - Dni. W kulturze morza śródziemnego Hades, Bóg podziemi, ubrany był w skórę wilka, a gromowładny Bóg German, Odyn, występował w otoczeniu wilków.

W baśniach wilk zwykle jest przedstawiany jako bohater negatywny, choć jednocześnie, np. jako bohater bajek Ezopa, jest nosicielem takiej pozytywnej wartości jak spryt. Jako iż często utożsamiany był z mieszkańcami Zaświatów, pojawiał się w bajkach jako odpowiednik Smoka, który z punktu widzenia psychologii bajki jest Jungowskim "cieniem", czyli tą ciemną częścią naszej natury, która nie pozwala nam stać się w pełni zintegrowaną jednostką. Będąc Cieniem wilk jest jednocześnie nosicielem wszystkich naszych lęków i wad, dlatego też zgodnie z "prawem baśni" widzimy w nim to, czego sami najbardziej się boimy i czego sami w sobie nie akceptujemy. Dlatego też, kiedy w baśni pojawia się wilk, warto się zastanowić, jakie cechy mu przypisujemy: bo to mogą być nasze cechy. Wilk stał się więc nosicielem najgorszych cech - jest postacią negatywną i odpowiednikiem postaci kojota w tradycji indiańskiej, tego, który (jak wierzą niektóre plemiona) przyniósł śmierć. Jednocześnie wilk, jak każda postać negatywna jest niezbędny w bajce, ma on bowiem do spełnienia bardzo istotne zadanie: musi doświadczać i nauczać Bohatera.

Jest on więc nauczycielem i mistrzem. A uczy między innymi o komplementarności, czyli dopełnianiu się światów. Wilk jako przedstawiciel świata podziemnego, sacrum (natury, świata nieprzetworzonego) wchodzi w relacje z człowiekiem, przedstawicielem świata ludzkiego, profanum (kultury, świata przetworzonego) i uczy go, że życie nie może istnieć bez śmierci, męskość bez kobiecości, a bez nocy dzień.

Myślę, że dosyć ciekawe. Pozdr Adr
 
Adr jest offline