Wątek: Lektury
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-04-2008, 22:45   #5
Gadzik
 
Gadzik's Avatar
 
Reputacja: 1 Gadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodzeGadzik jest na bardzo dobrej drodze
Co sądzę na temat lektur szkolnych ? A cóż może o nich sądzić osoba z chęcią uczęszczająca do klasy humanistycznej ? Zdecydowanie mogą wyrobić w uczniu wielopłaszczyznowy tryb myślenia, w którym jest miejsce dla czegoś więcej niż kulturowych dokonań ostatnich dwóch dekad. Przynajmniej w moim wypadku niesamowitą frajdą jest móc poznać idee, które targały Homerem przy pisaniu "Iliady", zastanawiać się na ile prawdziwy był wzór średniowiecznego rycerza doskonałego, razem z Dantem zagłębiać się w czeluście Piekła lub próbować zgłębić niepokoje drążące dekadentów... Dla mnie ma to wręcz znamię podroży w czasie .

1. "Ferdydurke" + "Trans-Atlantyk". Moje niekwestionowane lekturowe number one... Ożywcza groteska stanowiąca dla mnie kojące antidotum na pompatyczność polskiej myśli romantycznej i bezkrytyczne podchodzenie do kultu symboliczno-szablonowej historii naszego kraju. Dla jednych Gombrowicz to pederasta i szatan wcielony, dla mnie znaczy o wiele więcej niż Pan Wołodyjowski, Kmicic, Skrzetuski, Zagłoba, Gustaw i Konrad razem wzięci.
2. "Dżuma" - czyli jak walczyć ze złem gdy nie ma Boga...
3. "Tango". Ciekawe, ironiczne spojrzenie na embrion rodzącej się dyktatury. Szczególne wrażenie wywarł na mnie motyw jednostki, która w imię chęci "ocalenia" innych jest gotowa ich zniszczyć. A w końcu i tak przychodzi Pan Edek...
4. "Boska Komedia" - Dante. Mój prawdziwy Wieszcz. Oprócz nakreślonych z niesamowitą wizją scen Piekła, Czyśćca i Raju zachwyca mnie połączenie średniowiecznej fascynacji magią liczb i renesansowej penetracji ludzkiej duszy. Arcydzieło nie tylko z pogranicza epok, lecz i światów. Niestety dzieło Dantego jest jednie pół-lekturą, gdyż przerabianą we fragmentach na poziomie rozszerzonym.
5. "Lalka" - szczególnie urzekł mnie w niej uniwersalny motyw ludzkich marzeń i ich konfrontacji z rzeczywistością. Wokulski i Rzecki to jedne z moich najbardziej ulubionych postaci w literaturze.

Cytat:
Napisał michallo1991 Zobacz post
Osobiście bardzo podoba mi się twórczość Sienkiewicza, niektórzy zaraz powiedzą nuda, o mój boże jak można to czytać...
Trylogia Sienkiewicza ? Dobra jako powieść akcji na zabicie nudy, bardzo dobra jako wstępniak do przygody z systemem Dzikich Pól. Z uwagi na czarno-białą fabułę opartą na narodowych mitach (Polak- przykładny katolik, Polak-szlachcic walczący o dobro kraju, Polak-ofiara krwawego Kozaka itp.), w ogóle nie nadaje się jako pryzmat do spoglądania na historię Rzeczpospolitej (co niestety masy nie zauważają i ochoczo kultywują tradycję pochodzącą jeszcze z czasów zaborów).

Tyle .
 

Ostatnio edytowane przez Gadzik : 15-04-2008 o 06:47.
Gadzik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem