Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-05-2008, 13:56   #8
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Pan Samuel spojrzał z uznaniem na Kapicę.

- Toś Waszmość na wojnach moskiewskich bywał ? Witam tedy szczerze rad towarzysza bojów. I ja na nich bywałem, razem ze stryjcem, ale on pod Moskwą ustrzelony został z rusznicy.

Szerokim gestem zaprosił szlachcica do kompanii.

- Masz Waszmość rację. Opowiadali kompanioni co pod Kłuszynem stawali - jam nie mógł bo febrą leżałem złożony, co jak wiadomo z powodu zgniłego powietrza w Moskwie często sie zdarza, że naród to polityczny wielce. Przed dniem wiktorii Hetman listy do nich słał wszelkie knowania i niesprawiedliwości ukazując czynione przez bojarów, a sami wiecie Waszmościowie, że nie masz nad Wołocha i Moskwicina zdrajcy większego.

- Tak im rzecz rezolutnie Hetman Polny wyłożył, że choć jak na naród polityczny twardo z początku sie bronili, dzielnie pola dotrzymując bez ujmy dla honoru, potem gdy Szujscy umknęli do zgody między nami doszlo. Dworni to kawalerowie Angielczyki i Francuzy, jeno Pan Bóg ich nację pokarał, że w miodzie nie znajduja wiekszego ukontentowania i języka chrześcijańskiego nijak nie mogą pojąć.

- Ale żeby taki szpiegiem miał być ? Predzej Niemiec, albo Szwed, bo to też narody chytre, a że w polu nam pola nie dostoją, to w fortelach i podstepach się wyćwiczyli.

Pan Samuel zamilkł, bo cudzoziemiec jakby czuł, że o nim mowa, podniósł się z ławy na której spoczywał i podszedł do nich.

- Witam waszmości. Jestem Piotr van Hager - przedstawił sie uchylając lekko kapelusza.
- Przemowę waćpana żem usłyszał. Niesprawiedliwości nie toleruje, także w devoir się czuję pomóc...

Dalszą jego przemowę przerwał hałas jakiś spoza drzwi do karczmy dochodzący. Pan Dobrot zaczął nasłuchiwać co było przyczyną zamętu jednocześnie sprawdzając, czy szabla gładko z pochwy wychodzi.
 
Arango jest offline