Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-06-2008, 16:48   #22
unplu2xged
 
unplu2xged's Avatar
 
Reputacja: 1 unplu2xged nie jest za bardzo znany
1
Cytat:
„Hej ty, żebraku, czego na Moczarach szukasz?
Trzy strzały w kapeluszu! O, to niezła sztuka!
Czy ktoś cię już pogonił, złapał na węszeniu?
Podejdźże-no tu bliżej, przestań kryć się w cieniu!"
Do kogo skierowano te słowa?
Chodzi oczywiscie o Toma Bombadila. Cytat z "Przygod Toma Bombadila", nie ma chyba zbytnio co komentowac.

2
Cytat:
Trzy litery jego grobu strzegÄ….
Pomnik ku chwale wodza wzniesiono.
lecz wzgórze grozą otoczono.
Lambe, Amdo, Lambe samotny kamień zdobią.
Posluze sie cytacikiem...
Cytat:
- Czy to grób? - spytał Kiriona. - Ale któż znamienity w nim spoczywa?
- Czy nie odczytałeś liter?
- Owszem - odparł książę - i tym bardziej się zdumiewam, bowiem były to: lambe, ando, lambe, a przecież Elendil nie ma grobu, nikt też od dawnych czasów nie ważył się ponownie nosić tego imienia.
- Niemniej to jest miejsce spoczynku Elendila - powiedział Kirion. - Stąd właśnie wywodzi się groza zalegająca nad tym wzgórzem i rozciągającymi się poniżej lasami. Od Isildura, który kurhan ten usypał, po Meneldila, a dalej przez pokolenia namiestników, przekazywano ów sekret, na rozkaz Isildura utajnione umiejscowienie grobu, aż i ja się o nim dowiedziałem. Isildur powiedział bowiem: "Oto sam środek Królestwa Południa i jak długo ono istnieje, tutaj pod opieką Valarów niech trwa pomnik Elendila Wiernego. Wzgórze to pozostanie święte i niech żaden człowiek nie zakłóca jego ciszy i spokoju, chyba że będzie to spadkobierca Elendila".
Pochodzi on z trzeciego tomu Niedokonczonych Opowiesci. Odpowiedz zatem brzmi: Elendila.

4
Cytat:
4. W tym miejscu pospołu żałoba spoczęła i płacz. Co to za miejsce?
Moze chodzi o Kabed-En-Aras? Miejsce gdzie samobojstwo popelnila Nienor (imie znaczy nie wiecej ani nie mniej niz "Zaloba") zwana rowniez Niniel (a to z kolei oznacza "Placz")

6
Cytat:
Były w Śródziemiu ciemne elfy. O kogo chodzi?
Ponownie posluze sie cytatem:
Cytat:
[...]te puszcze obral sobie za siedzibe Eol, przezwany Ciemnym Elfem. Nalezal do rodu Thingola, lecz nieswojo sie czul w Doriath i gdy las Region, gdzie wtedy mieszkal, opasano obrecza Meliany, uciekl do Nan Elmoth. Zyl w glebokim cieniu, kochal noc i polmrok pod gwiazdami.
Chodzi wiedz o Eola a moze tez i o jego potomka - Maeglina, ktory...
Cytat:
[...]usposobieniem, i umyslem wdal sie w ojca.
7
Cytat:
Gwiazda- źródło mego powstania.
Straszną historię w żelaznym sercu noszę.
Mój blask cień przysłania.
Cios przyjaciela odebrał mi duszę
Hmm, moze Anglachela, do ktorego wykucia Eolowi posluzyl meteor?. Wraz z nieszczesliwym, smiertelnym pchnieciem, ktore Turin zadal swojemu przyjacielowi - Belegowi miecz wyszczerbil sie. Moze w takim sensie 'stracil on dusze'?


10.
Cytat:
jedna była taka piękna Pani,
zrodzona nie z morskiej lecz nadal wodnej fali
.
Zlota jagoda.

Cytat:
[...]Smiejcie sie i weselcie! Jestem Zlota Jagoda, corka Rzeki!
O ile pamiec mnie nie myli ten watek byl gdzies jeszcze bardziej rozwiniety ale nie moge znalezc.
 

Ostatnio edytowane przez unplu2xged : 06-06-2008 o 16:57.
unplu2xged jest offline