Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-06-2008, 22:46   #18
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Col. Frost Zobacz post
No cóż. Nie znalazłem nic o tym Rufusie. Może nie szukałem zbyt dokładnie, ale fakt faktem, że nie mam ostatnio za dużo czasu. Możesz nieco przybliżyć tę osobę?
Scenkę edytuję w najbliższym czasie.
Nic nie znalazłeś. No szkoda. Polecam poczytać listy Cycerona. A tymczasem zaspokoję Twoją ciekawość i zacytuje moją kartę postaci.

Cytat:
Marek Celiusz Rufus
- syn zamożnego ekwity z Puteoli;
- Kumaniecki określa go jako "uroczego utracjusza i śmiałego awanturnika" (oczywiście w młodzieńczych latach);

" Znałem w Rzymie i słyszałem o wielu, którzy nie tylko końcami palców i brzegiem ust dotknęli czary uciech życia, lecz w młodości zupełnie oddali się rozkoszom, a jednak wybrnęli z tej topieli i weszli na dobrą drogę, stali się zacnymi ludźmi i sławnymi obywatelami." Cyceron w obronie Celiusza Rufusa

Krótkie kalendarium i urzędy sprawowane przez Celiusza:
- 52 p.n.e. - trybun;
- 50 p.n.e. - edyl kurylny;
- 49 p.n.e. - pretor (nie jestem do końca pewny);
- Celiusz jedzie z Cezarem do Hiszpanii
- 48 p.n.e. - występuje przeciw Cezarowi i ginie;

Niepokoje i charakter Celiusza bardzo dobrze oddaje fragment listu do Cycerona:

"Nie wiem, jak sobie w tej sytuacji poradzić, i nie wątpię, że jesteś w podobnej rozterce. Z jednym i drugim łączy mnie przyjaźń; nienawidzę tamtej sprawy, ale nie czuję nienawiści do tamtych ludzi. Wiesz zaiste, że w walkach wewnętrznych, póki wszystko toczy się na drodze pokojowej, trzeba trzymać z uczciwą stroną, ale gdy dojdzie do rozstrzygnięcia z orężem w ręku, należy związać się z mocniejszym i za lepsze uznać to, co bezpieczniejsze. Sądzę, że w tym zatargu Gnejusz Pompejusz będzie miał za sobą senatorów i sędziów, natomiast po stronie Cezara staną Ci wszyscy, którzy lękają się sądów i nadzieję pokładają w zamieszkach. Ale jakaż różnica w ich sile zbrojnej! Obyśmy przynajmniej mieli tyle czasu, by te siły obliczyć i zależnie ot tego wybrać jedną lub drugą stronę." (Cyceron ad fam. 8, 14, 2-4)
Pozdrawiam Adr
 
Adr jest offline