Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-11-2005, 20:50   #43
fleischman
Administrator
 
fleischman's Avatar
 
Reputacja: 1 fleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputacjęfleischman ma wspaniałą reputację
Nie lubię takich dyskusji ale tutaj az mi się nóż w kieszeni otwiera.

Cytat:
Napisał Toudi
Ludzie SĄ zadowloleni
A rosjanie w ZSRR, to po prostu kosmos. Jak pewnego razu wysłali tam komisję z państw zachodnich i ich przepuścili przez specjalnie wybrane części miasta i ustawili w hotelu dla obcokrajowców to uznali, że to kraj mlekiem i miodem płynący. Jaka bieda, u nas?
Przejedź się do Chin, odwiedź różne części tego giganta, porozmawiaj z różnymi ludźmi a nie kieruj się tym co mówią Chińskie media... A zobaczysz jak bardzo spółeczeństwo tam jest zadowolone.

Cytat:
Napisał LMGray
Kedy tron objeli słabsi władcy nastąpił podział państwa.
Czyli dopóki władca jest ok jest wszystko ok. Zasiada na tronie łamaga i państwo się sypie. Nie ma czegoś takiego, że w jednej rodzinie są sami genialni władcy.
Cytat:
Napisał LMGray
szlachta posiada zbyt wielki uprawnienia, a sam władca jest bardzo słaby i ograniczony
Czy wynikało to ze zbyt wielkich uprawnień czy raczej z korzystania z ich? Same uprawnienia nic nie powodują, natomiast wykorzystywanie ich, tak. Czyli problemem byli nieodpowiedzialni ludzie u władzy i brak postawy obywatelskiej a nie uprawnienia. To samo z władcą absolutnym, ilu to królów nadużyło swojej władzy doprowadzając państwo do ruiny?
Cytat:
Napisał LMGray
czy trzeba tłumaczyć do czego doszła Francja za jednego z największych wodzów
I jak potem pięknie z hukiem upadła.
Cytat:
Napisał LMGray
najwiekszy wzrost gospodarczy, zanik bezrobocia i siła państwa, za panowania Adolfa Hitlera
A czym było to spowodowane? Rozwój firm, handlu, wolności osobistej? Czy może wzrost zatrudnienia w wojsku oraz wszystkich pokrewnych dziedzinach: hutnictwo, wydobycie, przetwarzanie, czyli tzw przemysł wojenny? Nie od wczoraj wiadomo, że wojna bardzo dobrze pobudza gospodarkę. A co by było gdyby Hitler nie planował wojny?

A Aleksander Wielki. Jego czasów nie nazwałbym czasami rozkwitu. Był strategiem a do tego był niesamowicie charyzmatyczny i potrafił zagrzać żołnierzy do walki jak nikt inny. Zaleta silnej władzy, czy może osobowości? Przeciętny generał z jego zaletami nie różniłby się niczym od niego.

Na koniec trochę z drugiej strony.
Japonia. W Japonii "średniowiecze" skończyło się pod koniec 19 wieku. Ile czasu zajęło im odrobienie zaległości? No wiem przed drugą wojną światową władza nadal była stosunkowo mocno scentralizowana, natomiast teraz nie jest i jakoś im to nie szkodzi.
 
fleischman jest offline