Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-12-2005, 20:49   #7
Yarot
 
Yarot's Avatar
 
Reputacja: 1 Yarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnie
Mechanika ZC jest prosta, bo i w systemie nie chodzi o coś oddającego realia. Ale rzeczywiście się sprawdza, nawet w "szybkich" momentach. Dużo jest prawdy w stwierdzeniach, że najprostrze rozwiązania są najlepsze.
Inną, równie dobrą, jest GURPS. Oparty jest o rozkład 3K6 zatem ma solidne podstawy matematyczne. Podoba mi się, bo można go uszczegóławiać i uogólniać, co jest dużym plusem elastyczych systemów. Takim miał być w założeniu d20, ale rozrósł się za bardzo i wypaczył. Jedyna sensowna postać w d20 to 0-1 levelowiec. Reszta to mutanci
Coś o FATE i SW czytałem, ale nie na tyle by się wypowiadać. Jeszcze ciekawą mechanikę mają "szwedzkie" systemy a w nich chociażby KULT. Test opiera się na k20, który to wynik porównuje się z umiejętnością i pomniejsza lub powiększa o modyfikatory sytuacyjne. Wynikiem jest nie tylko to, że ktoś zdał, ale też jak bardzo "zdał". Część sytuacji może być taka, że aby zdać test trzeba mieć 2 lub więcej punktów zapasu przy teście. I to jest zdziwienie dla gracza, który zdał, ale efekt nie jest taki jak przewidział. Wymaga to trochę liczenia, ale efekty są fajne.
Drugą jest mechanika Shadowruna. Ktoś tu na forum narzekał, ale dla mnie nie jest ona zła. Jest szybka i oddaje sobą ducha SR. Rzuca się tam k6 w liczbie takiej jaką masz wartość umiejętności. Im więcej sukcesów wyrzucisz, tym lepiej. Testy porównawcze z innymi opierają się na różnicy liczby sukcesów. Proste i sprawne. Zatem jak strzelasz serią, to możesz rzucić nawet 12 kostkami - jak z karabinu
Celowo wspomniałem te systemy, by pokazać, że chyba tak naprawdę uniwersalna mechanika nie istnieje, nie mówiąc już o doskonałej. Każdy system ma pewne własne rozwiązania, które odzwierciedla mechanika. Może to dotyczyć magii, zjawisk lub czegokolwiek innego. d20 jest taką uniwersalną - i czy pasuje do Zewu? Czy do Gwiezdnych Wojen? Są tacy, co uważają, że tak. Dla wielu tak nie jest. Dlatego nie ma uniwersalnej mechaniki.
Jeśli już miałbym wybierać, to chyba GURPS-a. On też w założeniach był uniwersalny i nieźle się rozrósł. Przy lekkich retuszach może nadawać się do wszystkiego. I tak wszystko zależy od MG i jego humoru
 
__________________
...and the Dead shall walk the Earth once more
_. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : ._
Yarot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem